Jak naložit maso na uzení?

Domácí uzení masa je v posledních letech velkým trendem. A ještě aby ne. Nezaměnitelný pocit, když svým hostům, přátelům nebo rodině nabídnete čerstvě vytažený kousek masa z udírny. Po okolí se táhne typické aroma čerstvě uzených pochutin, nejednomu konzumentovi se sbíhají sliny jen při té vůni a co teprve ten pohled.

I když domácí uzení je poněkud složitější a zdlouhavější proces než třeba grilování, chuť uzeného masa je zkrátka nezaměnitelná. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak si uzení ulehčit. Na trhu jsou různé přípravky pro urychlení naložení i několik možných způsobů samotného uzení.

Jaké jsou ale nejosvědčenější rady a tipy od uzenářů na samotnou přípravu masa, aby výsledek byl co možná nejlepší? Přinášíme vám návod na správné naložení masa na uzení.

Proč se maso vůbec nakládá?

Hned zkraje se přímo nabízí nepsaná nutnost odpovědět na otázku, proč se maso před uzením vůbec nakládá. Ačkoli chuť masa jako takového je bezesporu velkou lahůdkou, na kterou mnozí z nás nedají dopustit, chystáme-li se maso udit, neuškodí přidat mu navíc ještě nějaké to lákavé aroma. Toho lze samozřejmě docílit i s pomocí různých druhů dřeva – nebo v našem případě právě správným naložením.

Jak vybrat maso na uzení?

Udit můžeme různé druhy masa, ale přiznejme si zcela otevřeně, že některé jsou pro tento proces přeci jen vhodnější nežli jiné. Chcete-li dosáhnout dokonalé dobroty, správný výběr vhodného kusu masa je naprostým základem. U nás se nejčastěji udí maso vepřové, kdy s chutí sáhneme například po krkovici nebo po bůčku. Nicméně z vepřového masa se k uzení hodí také kotleta nebo panenka.

Pokud jste milovníky hovězího masa, ani tady se nemusíte bát, že by se vám výsledek nepovedl. K uzení lze použít i zvěřinu a samozřejmě nesmíme opomenout ryby. Pokud jde o drůbeží maso, i to je samozřejmě možné vyudit, nicméně tento druh masa se příliš nedoporučuje, protože je extrémně suchý.

Jaké existují způsoby nakládání masa na uzení?

Naložit maso na uzení sice není žádná věda, avšak při zjištění, že těch způsobů vlastně existuje hned několik, může jít jednomu hlava kolem. Maso na uzení je totiž možné naložit s pomocí vícero metod, kdy si sami můžete vybrat, která z nich vám nejvíce vyhovuje – nebo je postupem času klidně můžete vyzkoušet všechny a nakonec se vrátit k té, které vám „nejvíce sedne“ (a to jak chuťově, tak samotný procesem).

  • Nakládání masa na sucho
  • Nakládání masa do láku
  • Nakládání masa do rychlosoli

Jak naložit maso na sucho?

V případě, kdy maso na uzení nakládáme pouze do soli, hovoříme o tzv. nakládání na sucho. V praxi to vypadá velmi jednoduše – maso se pouze nasolí a poté se nechá odležet. Aby vám vše šlo krásně od ruky, máme pro vás snadný návod, jak správně postupovat.

Vybrané maso na uzení řádně posolte, nebojte se sůl zapracovat do masa s pomocí prstů. K nasolení vám bohatě postačí klasická kuchyňská sůl. Pokud chcete, můžete k soli ještě přidat koření dle vlastního výběru – doporučit lze česnek, jalovec nebo třeba bobkový list. Co se množství soli týče, na 1 kilogram masa použijte 20-25 gramů soli (či rychlosoli). Naložené maso uložte do čisté nádoby tak, aby k němu nebyl přístup vzduchu.

Jak naložit maso do láku?

Druhým způsobem naložení masa je tzv. naložení na mokro neboli naložení do láku. Mluvíme zde o roztoku soli ve vodě, který vytvoříte tak, že na 10 litrů vody použijete 600-800 gramů soli. Zde samozřejmě záleží na vašich preferencích – každému totiž vyhovuje něco jiného, někdo má rád maso slanější a jiný naopak slané moc nemusí.

V první řadě vyrobte lák na uzení – podle výše zmíněného poměru rozpusťte sůl ve vodě. I zde je možné použít bylinky dle vašich chutí, případně se lze spolehnout i na nějaké oblíbené koření. Pokud se rozhodnete použít do láku koření nebo bylinky, určitě radíme lák nejdříve převařit, protože tak se chuť bylinek a jejich aroma do láku lépe uvolní. Jakmile lák vychladne na 4°C, vložíte do něho maso, které musí být celé ponořené (ideálně zatížené) a poté uzavřeno tak, aby k němu nebyl přístup vzduchu.

Jak naložit maso do rychlosoli?

Kromě klasické kuchyňské soli lze použít i tzv. rychlosůl –  s její pomocí je pak proces nakládání rychlejší. Její použití je stejné, jako u klasické soli, akorát tedy s tím rozdílem, že se maso nakládá po kratší dobu. Postupovat můžete podle návodu na obalu, nebo si poměry upravit dle svých vlastních preferencí.

Rychlosůl lze doporučit začátečníkům, díky svému složení konzervuje lépe nežli klasická sůl a výrazně tak snižuje riziko, že se maso během nakládání zkazí.

Jak dlouho nechat maso naložené?

Nevíte, jak dlouho nechat maso naložené, nežli ho přesunete do udírny a počkáte si na ten lahodný zázrak, který vás čeká na konci procesu? Doba naložení se liší v závislosti na druhu masa, které jste zvolili. Pokud jste vybrali maso bohaté na tuk, jako je například vepřový bůček, pak je třeba nechat jej naložení delší dobu, nežli libovější kousek masa. Například vepřová panenka může být naložena 1-2 dny a bohatě to postačí.

Doba naložení se může odvíjet mimo jiné také od toho, jak velké kusy masa jste použili. Nakládání masa neslouží jen k jeho konzervaci, ale cílem je dosáhnout rovnoměrného prosolení a chuti v celém jeho objemu. Proto je důležité, dopřát mu k tomu dostatek času.

  • nakládání masa na sucho = 2 až 6 týdnů
  • nakládání masa do láku = 3 až 6 týdnů
  • nakládání masa do rychlosoli – 2 týdny

Jak poznat, že je maso dostatečně naložené?

Jak poznáte, že je maso po uplynutí doporučené doby správně a dostatečně naložené? Poznat to lze pouhým stiskem masa mezi prsty – dostatečně naložené maso je krásně měkké. Abyste měli jistotu, nejlépe uděláte, když maso rozříznete. Řez by měl být stejnoměrně růžový v celém jeho objemu. Tehdy poznáte, že je maso připraveno na pobyt v udírně.

Závěr

Naložit maso na uzení není žádná věda. Stačí si vybrat způsob, který vám bude nejvíce vyhovovat. Každá varianta má něco do sebe a v jistých ohledech se liší – například v délce na uzení. Nechcete-li čekat, nejrychlejší volbou je naložení masa do rychlosoli, která dobu naložení zkrátí na pouhé 2 týdny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo