Štěnice v domácnosti – to je nepříjemný problém, který nechce řešit asi nikdo z nás. Drobná zvířátka, dorůstající do velikosti pěti až devíti milimetrů, dokážou napáchat velkou paseku a přidělat nám nejednu vrásku na čele. Štěnice jsou parazité živící se naší krví, se kterými máme tu čest pouze v noci – přes den se tyhle malé potvůrky skrývají co nejblíže ke svému hostiteli.
Zlikvidovat štěnice se může zdát jako náročný úkol. Umí se dobře skrývat, mezi jejich nejoblíbenější schovávačky patří matrace, nábytek, obrazy, tapety nebo postel. Nemilým faktem je, že se štěnice dokážou velmi rychle reprodukovat. A aby toho nebylo málo, stačí jedno jediné vajíčko a štěnice zůstanou u vás doma na návštěvě.
Likvidace štěnic není nejjednodušší
Nebudeme si nic nalhávat a nalijeme si čistého vína – zbavit se štěnic není zrovna nejjednodušší úkol. Bohužel na ně většina komerčních prostředků proti hmyzu neúčinkuje. Máme pro vás proto několik tipů, jak se štěnic nakvartýrovaných u vás doma zbavit a jak tyhle drobné parazity zlikvidovat.
Prevence je základ
Ještě předtím, než se společně podíváme na tipy, jak se zbavit nezvaných hostů v podobě štěnic, měli bychom se pobavit o prevenci. Prevence je totiž nejlepší způsob, jak vůbec zabránit vstupu štěnicím do vašeho domova – když totiž problém neexistuje, nemusíte hledat způsoby, jak ho vyřešit.
Pokud budete přespávat na cizích místech, důkladně zkontrolujte postele, gauč, křesla skříně i zásuvky – zkontrolujte tmavé rohy a použijte něco s tvrdým okrajem – například kreditní kartu. Prohlédněte každý rok matrace, zkontrolujte povlečení a nic neuskladňujte pod postel. Po návratu domů vše důkladně prohlédněte. Na závěr jen dodáme, že ani prevence není stoprocentní zárukou, že si štěnice domů jako suvenýr nepřivezete.
Postřik proti štěnicím
V boji proti těmto nezvaným hostům se můžete spolehnout na speciální přípravky určené na hubení štěnic. Nejvíce se odsvědčí ve chvíli, kdy štěnice ještě nestihnou zamořit celou domácnost. S pomocí tohoto spreje vystříkejte podlahy po obvodu místnosti, nezapomeňte ani na riziková místa, na kterých se štěnice rády vyskytují – rámy postele, tapety či obložení stěn, prostor pod obrazy nebo zrcadly, otvory ve zdech, zárubně a panty dveří nebo oken.
Sprej na štěnice
Další variantou je sprej na štěnice, který patří mezi nejrozšířenější způsoby likvidace. Výhodou tohoto prostředku je, že díky rozprašovači je jeho aplikace velmi snadná a výsledek efektivní. Tyto spreje mají dlouhodobé účinky, zpravidla po dvou až třech aplikacích zbaví domácnost nezvaných hostů.
Praní na vysokou teplotu
Veškeré oblečení nebo ložní prádlo, které lze prát na vysokou teplotu, bez váhání vložte do pračky a nechte projet pracím cyklem minimálně na 60 stupňů. Při této teplotě zahubíte všechny fáze štěnice a to i vajíčka.
Mrazák pomůže
Předměty, které nemůžete vyprat, zkuste zabalit do plastového sáčku a následně je vložte do mrazáku. Nechte je u ledu čtyři až pět dní – při teplotě ideálně -18 stupňů.
Odborný zásah
V případě, kdy je štěnicemi domácnost opravdu zamořená, není lepší způsob, jak se jich zbavit, nežli povolat na pomoc odborníky. Rozhodně se není za co stydět. Nikdo se na vás nebude dívat skrze prsty. Určitě je lepší povolat na pomoc odborníky, kteří vás štěnic zbaví, nežli se s nimi snažit dlouhé týdny marně bojovat a ve finále tento boj stejně prohrát.
Závěr
Zbavit se štěnic na vlastní triko sice vyžaduje spoustu práce, nicméně není to nemožné. Pokud hned nechcete volat odborníky, zkuste nad těmito nezvanými hosty vyzrát s pomocí našich výše zmíněných tipů. Ve chvíli, kdy dostupné rady selžou, neváhejte pustit ke slovu specializované firmy. Požádat je o pomoc se štěnicemi rozhodně není žádná ostuda.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?