Grilování je bezesporu jednou z nejoblíbenějších letních činností. Kdo během prázdnin alespoň jednou negriloval, ten na konci léta nemůže hrdě prohlásit, že si ho patřičně užil se vším všudy. Grilování není jen příležitost k setkání s rodinou či přáteli. Je to také ideální způsob, jak rozmazlit naše chuťové pohárky a na grilu si připravit přesně ty dobroty, které máme nejraději.
Může se zdát, že na grilování vlastně nic složitého není. Možná vám hlavou proběhla ta naivní otázka „co by se tak asi mohlo pokazit?“. A tady pozor. I když se grilování jeví jako něco nenáročného až banálního, dá se na něm tzv. zpackat mnoho věcí. I grilování tak má svá pravidla.
Základní pravidla pro správné grilování
Ještě než se společně podíváme na to, jak správně grilovat na uhlí a jak na plynu, rozhodně neuškodí, pokud si nejdříve zopakujeme základní pravidla každého správného grilování. I když to není raketová věda, mít v malíčku několik užitečných rad rozhodně není na škodu. Aneb pamatujte na známé heslo „kdo je připraven, není překvapen“. Na co tedy pamatovat?
Správná výška steaku
Nejčastěji grilujeme maso, protože kus masa přímo z grilu je neodolatelná pochoutka, které neodolají malí ani velcí. Pokud se rozhodnete sami sebe, rodinné příslušníky nebo kamarády rozmazlit flákotou grilovaného masa, musíte vědět mimo jiné o to, že na výšce steaku rozhodně záleží. Zde záleží na druhu masa, který se rozhodnete grilovat – u hovězího masa by plátek měl mít 2-3 centimetry, u vepřového nebo třeba kuřecího pak postačí 1,5-2 centimetry.
Na marinádě se (ne)šetří
Maso se před grilováním nemarinuje jen tak pro nic za nic. Díky marinádě do sebe „nasaje“ tu správnou vůni a chuť, po které se pak budeme olizovat doslova až za ušima. Maso byste měli marinovat nejméně 3 hodiny před samotným grilováním. Připravit si vlastní marinádu je rozhodně lepší, protože pak přesně víte, co jste do ní dali a navíc si ji dochutíte přesně tak, jak to máte nejraději. S olejem, kořením i bylinkami nakládejte s mírou, marináda by neměla přebít chuť masa, ale zároveň platí, že maso marinujete právě proto, aby z něho potom byla cítit. Takže s citem.
Na rozpálení grilu nespěchejte
Nyní už přichází ta fáze, kdy se pomaličku, ale jistě blížíte k oné dobrotě – rozpaluje se gril, aby se na něm později mohla připravit ta skvělá lahůdka. Jenže tady pozor. Při rozpalování grilu není kam spěchat, chce to trpělivost. Teplota ve středu mřížky by se měla správně pohybovat mezi 250 až 300 °C. Dávejte si pozor na příliš siný žár, který by způsobil, že vám maso na povrchu zčerná, ale uvnitř bude syrové.
Pozor na přeplněný rošt
I když už se na vás dívají hladové krky a vy chcete své hosty co nejdříve zasytit grilovanou dobrotou, neměli byste se ve snaze situaci urychlit dopustit toho, že rošt zaskládáte surovinami. Vždy pamatujte na to, že by rošt grilu neměl být zakrytý z více jak tří čtvrtin.
Jaký je rozdíl mezi přímým a nepřímým grilováním?
Už jste někdy slyšeli o přímém a nepřímém grilování? Pokud kroutíte hlavou a o těchto pojmech se teď dozvídáte poprvé, rozhodně neuškodí, když si jejich význam vysvětlíme.
Přímo grilování
Jde o proces, kdy vezmete surovinu a umístíte ji přímo na žár – čili nad žhnoucí palivo. V takovém případě se suroviny opékají za hodně vysoké teploty, což zkracuje dobu přípravy. Přímé grilování se hodí tehdy, kdy dostanete chuť třeba na kuřecí prso, rybí filety, hamburgery, mořské plody nebo na zeleninu. Doporučit jej naopak nelze na grilování tučnějšího masa.
Nepřímé grilování
Druhým způsobem je nepřímé grilování, o kterém mluvíme tehdy, kdy se pokrm umisťuje mimo přímý žár a griluje se vlastně velmi podobným způsobem, jako třeba doma v troubě – čili s pomocí tepla. Nepřímé grilování je pomalejší a lze jej doporučit pro chvíle, kdy dostanete chuť na něco tužšího nebo většího – například žebírka, celé kuře nebo vepřová krkovice.
Grilování – záleží na technice
Nyní už se dostáváme k hlavnímu hřebu tohoto článku – tedy ke správnému postupu grilování, kdy nejvíce záleží právě na metodě, kterou pro přípravu lahodných dobrot zvolíte. Je totiž rozdíl, pokud grilujete na dřevěném uhlí nebo sáhnete po elektrickém grilu. Společně si teď projdeme všechny varianty a vysvětlíme si, jaký je u nich ideální postup.
Jak správně grilovat ne elektrickém grilu?
Elektrické grily představují možná tu vůbec nejjednodušší variantu grilování. Snadno se ovládají a na postupu přípravy grilovaných lahůdek vlastně ani není co pokazit. Samozřejmě zde platí, že základem úspěchu je včasné a dostatečné předehřátí grilu. Dnešní moderní varianty často nabízí spoustu programů a režimů, kdy si můžete zvolit podle toho, co zrovna jdete grilovat – od steaku přes hamburgery až po ryby nebo zeleninu. Na elektrickém grilu tak v podstatě stačí jen stisknout tlačítko, nechat gril rozpálit a ve správný okamžik jídlo zavčasu sundat.
Jak správně grilovat na plynovém grilu?
I plynový gril představuje velmi pohodlnou variantu grilování – funguje totiž prakticky skoro stejně, jako klasická trouba. Předehřátí je opět klíček k úspěchu, proto ho neberte na lehkou váhu a grilu dopřejte dostatek času, aby se správně rozehřál a byl tak připraven na kontakt s dobrotami, které se chystáte rožnit. Na plynovém grilu je ta výhoda, že si můžete libovolně regulovat teplotu a udržovat ji tak stabilně na potřebné úrovni. I zde tedy stačí jen zapálit gril, nechat ho dostatečně rozžhavit a poté ve správný okamžik grilované jídlo sundat.
Jak správně grilovat na dřevěném uhlí?
Pro mnoho lidí je jediným správným a vyhovujícím způsobem grilování to, které se provádí na dřevěném uhlí či briketách. Jde o absolutní klasiku, na kterou většina z nás nedá dopustit, protože jedině v tomto případě dostávají naše dobroty ono typické aroma a chuť, které zkrátka na plynu nebo na elektrice nedosáhnete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Grilování na dřevěním uhlí sice není nejjednodušší a chce trochu cviku, nicméně za tu chuťovou bombu, která vás pak čeká, zkrátka trocha té námahy stojí.
Základem je dřevěné uhlí dostatečně rozžhavit a rozpálit rošt, na kterém budete vzápětí grilovat. Jakmile bude uhlí rozpálené (zbělá) pak ho rozprostřete (rovnoměrně, pokud grilujete přímo nebo nerovnoměrně, pokud grilujete nepřímo) a následně udržujte žár na stabilní úrovni – toho docílíte přidáváním nebo naopak ubíráním uhlí.
Jak správně grilovat na lávovém/žulovém kameni?
Jednou z metod je grilování na lávovém nebo žulovém kameni. O tom můžeme prohlásit, že je ještě o úroveň obtížnější nežli grilování na dřevěném uhlí. Zejména pak proto, že na lávovém/žulovém kameni se obtížně upravuje teplota. Má to ale samozřejmě i své výhody – grilování na kameni se považuje za zdravější, protože zabraňuje vzniku škodlivých látek.
Kamennou desku rozehřívejte postupně – rozhodně ji nepokládejte na niž rozpálený gril. Že je správně nahřává poznáte jednoduchým testem – kápnete na ni trochu vody, jakmile se hned odpaří, pak je deska připravena ke grilování. Obecně se žulová nebo kamenná deska rozpaluje 10-15 minut, ale záleží samozřejmě na jejím typu. Před grilováním nezapomeňte desku potřít olejem, aby se na ni připravované pokrmy tolik nelepily.
Lávový nebo žulový kámen?
V tomto případě se ještě nabízí otázka, jaký kámen pro grilování vybrat – lávový nebo žulový? Obě varianty samozřejmě mají svá pro a proti. Žulový kámen je sice finančně dostupnější, ale po nějakém čase se na něm mohou objevit menší prasklinky. Lávový kámen vás po finanční stránce vyjde dráž, ale zase toho mnohem déle vydrží. Volba je tak na vás.
Závěr
Grilování je oblíbená činnost, kterou si můžete hodně usnadnit, když budete vědět, jak správně na to. Co se způsobů grilování týče, záleží jen na vás, kterému dáte přednost. Grilování na elektrickém nebo plynovém grilu je sice pohodlnější, ale oproti grilování na uhlí postrádá ono typické aroma, bez kterého si mnoho lidí daný zážitek nedokáže tolik vychutnat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší grily
- Grilovací kameny
- Grilovací brikety
- Nejlepší přenosná ohniště
- Jak vybrat zahradní gril?
- Jak vybrat gril na pelety?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?