Jak ušetřit?

Jak ušetřit co nejvíce peněz? – to je otázka, kterou si klade většina lidí už od nepaměti. Přesto, že peníze jsou celospolečensky omílané téma, málokdo ví, jak si je obstarat a jak s nimi dobře hospodařit. Tento článek obsahuje tipy, které vám pomůžou zlepšit váš finanční život.

Přehled příjmů a výdajů

O tomhle tipu jste už pravděpodobně někdy slyšeli. Tip spočívá v tom, že si vytvoříte přehlednou tabulku, kde budete zapisovat všechny vaše měsíční příjmy a výdaje, od těch největších po ty nejmenší. Tabulku si můžete vést v klasickém papírovém sešitu, v Excelu, nebo si můžete stáhnout jednu z mnoha mobilních aplikací. Pomocí tabulky si tak sestavíte rodinný rozpočet.

Toto jedno ze základních pravidel finanční gramotnosti. Těžko totiž něco ušetříte, když nebudete vědět, za co nejvíce utrácíte. Spousta lidí si myslí, že mají své finance pod kontrolou i bez tabulky. To je ale chyba, jelikož člověk myslí krátkodobě. Po pár dnech si už nejste vědomi, co všechno jste si minulý týden koupili. Po pečlivém zapisování výdajů se možná budete divit, kde všude vaše peníze skončily.

Nesmíte však skončit jen u evidence, ale po nějaké době, řekněme třeba na měsíční bázi je potřeba tuto tabulku projít. Zamyslet se nad tím, jestli jsou některé zbytné výdaje, které můžete oželet (např. kafe, cigarety, alkohol, oblečení, …). Největší položkou většiny z nás je bydlení a jídlo, tam lze ušetřit nejvíce. Pokud zbytné výdaje už nelze omezit a přesto nevycházíte, tak je potřeba se podívat na příjmovou část tabulky – najít si buď lepší zaměstnání nebo další příjem (třeba brigádu).

Jak ušetřit na jídle?

Jídlo bývá největší položkou na rodinném rozpočtu. Při chytrém rozhodování se ale právě na jídle dá ušetřit nemalá částka. Nabízíme pár obecných rad:

Stravujte se doma

Dnešní doba nás stále více nabádá k tomu, abychom jedli častěji venku než doma. Pokud si ale uvaříte sami, s největší pravděpodobností vás to vyjde mnohem levněji, a navíc vám jídlo vydrží na více dnů.

Připravte si jídelníček na týden

Sepište si seznam potravin, které potřebujete nakoupit, a běžte na jeden velký nákup. Tím zajistíte to, že nebudete muset aspoň týden do obchodu. Čím méně budete chodit nakupovat, tím lepší. Při krátkých zastaveních v obchodě většinou nakoupíte něco, co vlastně vůbec nepotřebujete.

Nakupujte levně

Dívejte se v obchodu po akcích a trvanlivé zboží v akci nakupte do zásoby. Hledejte potraviny se značkou supermarketu, které bývají výrazně levnější, a přitom mají podobné složení.

Myslete dlouhodobě

Nebojte se domů koupit takové spotřebiče, které víte, že v budoucnu pravidelně využijete. Pokud si například často dopřáváte kávu z kavárny, můžete zainvestovat do kvalitního kávovaru. Takto si výběrovou kávu budete moct vychutnávat doma a výrazně levněji.

Jak ušetřit za energie?

Energie jako voda, teplo, světlo jsou nejdůležitější položky pro život a domácnost, ale i na nich se dá ušetřit. Když omezíte jejich nadužívání, zachováte se i ekologicky.

Jak ušetřit za elektřinu?

  • Jako první je dobré zjistit, kolik elektřiny spotřebují vaše spotřebiče. Poté můžete podle toho snížit spotřebu.
  • Při nákupu nových spotřebičů do domácnosti sledujte energetické štítky. Zpravidla se jedná o písmena od A až do G. Ty s označením A jsou nejúspornější.
  • Nenechávejte rozsvícená světla a zapnuté spotřebiče jako počítač či televizi v místnostech, ve kterých zrovna nejste
  • Málo používané přístroje vytáhněte ze zásuvek

Jak ušetřit za vodu?

  • Nenechte vodu příliš dlouho téct
  • Místo vany se osprchujte
  • Nainstalujte na kohoutky spořiče vody, které vám umožní nastavit požadovaný průtok vody
  • Zapněte myčku a pračku přes noc, když je elektřina levnější
  • Nechte opravit kapající kohoutky nebo protékající záchod
  • Zkuste využívat dešťovou vodu

Jak ušetřit za topení?

  • Topte jenom v místnostech, ve kterých se nejvíce pohybujete
  • Snižte teplotu v místnostech (doporučuje se vytápět na maximálně 20 °C)
  • Upravte místnost tak, aby z ní odcházelo co nejméně tepla
  • Noste doma mikiny

Jak ušetřit za cestování?

Cestování mnoho lidí považuje jako koníček pro bohaté. Nemusí tomu ale tak být, vždy se dá najít něco, na čem ušetřit a neomezovat se.

Přespávejte u místních

Existuje aplikace Couchsurfing, která propojuje místní obyvatele s cestujícími. Na dovolené tak nemusíte platit přehnané částky za jednu noc v hotelu, místní obyvatelé vás nechají přenocovat za velmi nízkou částku, nebo dokonce i zadarmo. Všichni uživatelé jsou ověřeni a hodnoceni na základě recenzí.

Létejte nízkonákladovými leteckými společnostmi

Existuje více druhů letecké přepravy, z nichž jedna se označuje jako nízkonákladová neboli ekonomická. Mezi nízkonákladové letecké společnosti patří například Wizzair nebo Ryanair. Letenky jsou mnohem levnější a nemusíte se bát, že byste nedorazili do cílové destinace. Většinou jsou levnější z důvodu menšího letadla nebo omezení některých služeb pro cestující.

Pečlivě vyhledávejte místa, kde se najíte

Na turisticky známých místech na vás čeká mnoho „pastí na turisty“. Většinou se jedná o restaurace či stánky přímo v samém centru města. Za občerstvení si tam připlatíte mnohem víc, než byste platili kdekoliv jinde. Pečlivě zkoumejte recenze podniků a na jídlo se vydávejte raději do zapadlejších uliček.

Jak ušetřit za dopravu?

Děsí vás zvyšující se ceny benzínu? Nemusí, i doprava může být levná. Pokud žijete ve větším městě, vlastně ani auto nepotřebujete. Můžete využít městskou hromadnou dopravu, sdílená kola, a na některá místa můžete dojít i pěšky.
Česká republika se může chlubit hustou železniční sítí, proto pokud máte v plánu cestovat na větší dálky, zvažte možnost přepravy vlakem nebo autobusem. Tyto možnosti vás vyjdou levněji než cestování vlastním autem.

Jak ušetřit v domácnosti?

Jestli se vám doma něco pokazilo, nemusíte to hned vyhazovat a kupovat nové, zkuste to opravit. Na internetu najdete spoustu návodů, se kterými to půjde snadno. Úklid a čistící prostředky taky nejsou nejlevnější. Divili byste se, ale v podstatě všechno v domácnosti jde vyčistit octem a jedlou sodou za pár korun.

Snažte se oblékat minimalisticky. Kupte si pár kousků kvalitního oblečení v neutrálních barvách, a ty pak mezi sebou různě kombinujte. Oblečení je drahá záležitost, ale člověk toho tolik koneckonců nepotřebuje.

Jak na něco našetřit?

Stanovte si cíl, na který chcete našetřit. Může to být cokoliv, hypotéka, nové auto, nebo třeba dovolená. Když budete mít jasný cíl, budete mít i motivaci, proč šetřit.

Vytvořte si zvyk, že si každý měsíc několik procent z výplaty odložíte stranou a na tyto peníze nebudete vůbec sahat. Možnosti jsou různé, peníze můžete schovat do obálky, nebo si je například posílat na spořící účet. Pokud si chcete peníze odkládat dlouhodobě, zvažte možnost investování. Zainvestované peníze vám nebude sžírat inflace, a navíc se budou efektivně úročit.

Zajímáte se o investování? Pokud ano, tak jsme sepsali články o investiční platformě Portu a Fondee.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.financer.com, www.porovnej24.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (83 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zajímavý článek, i když u nás to šetření zrovna moc nefunguje, protože jsme osmičlenná rodina, takže se nešetří zrovna nejlíp. Přesto děkuji za dobré rady, určitě některé zkusíme.

  2. Už jsem se přesvědčila, že i ty nejjednodušší rady umí ušetřit mnoho finančních prostředků. Děkuji za váš článek, jehož obsah mě zaujal a potěšil, jsou to hodně dobré rady, které opravdu fungují.

Přidat komentář

Recenzer
Logo