Jak zamrazit houby?

Zmražení hub je jedním z nejlepších způsobů, jak houby zpracovat a mít je tak kdykoliv po ruce. Ne každý ale ví, jak houby správně zamrazit. I když to není žádná věda, mnoho lidí v tom bohužel chybuje. Proto se dnes společně podíváme na to, jak houby správně zamrazit, aby zůstaly zdravé a chutné.

Správné zamrazení uchová chuť i aroma

Pokud si domů přineseme košík hub, je samozřejmě nejlepší vychutnat si je pěkně čerstvé a zpracovat je co nejdříve. Když je ale hub tolik, že nám po přípravě smaženice, omáčky nebo řízků už lezou i ušima, je rozumné houby zamrazit. Jenže pozor – pokud to neuděláte správně, po rozmrazení si na nich tolik nepochutnáte.

Jen správné zamrazení a následné rozmrazení hub v nich dokáže uchovat jejich typickou chuť i aroma. Potom si na zamražených houbách můžete pochutnat i několik měsíců po sklizni. Budete-li se držet našich rad, ve finále ani nepoznáte, že jste houby před přípravou vytáhli z mrazáku.

Nejdříve je potřeba houby očistit

Houby by nikdy neměly přijít do mrazáku vytažené z jejich přirozeného prostředí bez jakékoli očisty. Prvním krokem je tedy důkladné očištění a roztřídění. Zbavte se všech hub, které jsou červivé. Následně houby zbavte jehličí nebo bláta. Pokud se je chystáte zamrazit, je velká výhoda, že silně znečištěné houby můžete klidně i propláchnout pod vodou.

Následně si houby rozkrájejte na stejně velké kousky a to ve velikosti, ve které s nimi později budete chtít vařit nebo je dále zpracovávat. Máte-li menší houby, neostýchejte se ponechat je vcelku.

Před zamrazením houby poduste

Než uložíte houby do mrazáku, kde budou čekat až do chvíle, než na ně přijde řada při přípravě nějaké chutné dobroty, poduste je. Díky tepelnému zpracování zabráníte enzymům a biologickým vysokomolekulárním látkám v jejich přirozené snaze houby zlikvidovat a rozložit. Málokdo si uvědomuje, že se během rozkladu uvolňují mikotoxiny, které jsou našemu organismu škodlivé a při trávení zatěžují slinivku.

A jak tedy houby podusit? Vezměte pánev nebo kastrol a nalijte na dno trochu oleje nebo másla přidejte na jedno nakrájenou cibulku, kterou osmahněte. Poté přisypte nakrájené houby, promíchejte a přiklopte pokličkou. Nechte dusit alespoň pět minut.

Někdo dává přednost povaření. Ani na tom není nic složitého. Do velkého hrnce nalijte vodu cca 5-10 cm po dně kastrolu. Vodu je možné lehce osolit, poté ji přiveďte k varu. Jakmile bude voda vařit, nasypte do ní nakrájené houby. Povařte je asi 3 až 5 minut, v polovině vaření je promíchejte. Pamatujte, že je do vody potřeba vhodit jen takové množství hub, aby byly všechny pěkně ponořené ve vodě. Po provaření houby vyndejte do cedníku a propláchněte je studenou vodou. Odložte je stranou, nechte okapat a vychladnout.

Do mrazáku houby jedině studené

Do mrazáku byste měli houby uložit až ve chvíli, kdy jsou studené. Je několik možností, jak je zamrazit. Můžete je uložit do mrazících plastových krabiček. Někdo nedá dopustit na klasiku v podobě mikrotenového sáčku – zde si jen dovolíme doporučit, abyste houby uložili nejdříve do jednoho sáčku a poté ještě do druhého, protože jeden sáček nedokáže izolovat aromata a vlhkost. Další možností je uložit houby do mikrovlnného sáčku a ten poté přebalit alobalem.

Potřebujete zamrazit houby na řízky?

Měli jste štěstí a natrefili jste na velké a zdravé houby, ze kterých by byl hřích neudělat houbové řízky? Můžete si je předpřipravit do mrazáku a poté jednoduše vytáhnout, až na tuhle dobrotu dostanete chuť. Máte tři možnosti, jak si houby na řízky do mrazáku předpřipravit.

  • Syrové houby pouze naporcované
  • Syrové houby obalené v trojobalu
  • Předsmažené houbové řízky

Jak zamrazit pouze naporcované syrové houby?

Rozhodli jste se pro tu variantu, že houby pouze naporcujete na řízky, ale už s nimi nebudete dělat nic dalšího? Dobře. Nejdříve houby očistěte a jednotlivé kusy pak dejte do plastové krabičky nebo do mikrotenového sáčku.

Doporučujeme jednotlivé kusy hub připravené na řízky proložit fólií, aby vám pak šly snadno kus od kusu oddělit. Pamatujte, že takto připravené houby je ihned po vyndání z mrazáku potřeba obalit a osmažit, spotřebujte je nejpozději do tří měsíců.

Jak zamrazit syrové houby obalené v trojobalu?

Chtěli jste si ušetřit práci a houby naporcované na řízky jste si obalili v trojobalu? V tomto případě víte, že jakmile na řízky dostanete chuť, stačí jednoduše předpřipravené houby vytáhnout a polovinu práce už máte za sebou. Zamrazte je v mikrotenovém pytlíku a pamatujte, že je ihned po vytažení musíte osmažit, v žádném případě je nenechávejte napřed rozmrznout. I zde je spotřebujte nejpozději do tří měsíců.

Jak zamrazit předsmažené houbové řízky?

Pokud houbové řízky předsmažíte, můžete je v mrazáku uchovávat i déle než tři měsíce – vydrží vám klidně i rok. Pamatujte, že pokud si chcete do mrazáku uschovat předsmažené houbové řízky, nesmíte je usmažit do hotova – to uděláte až před vlastním podáváním. Houbové řízky předsmažte, ideálně ve fritovacím hrnci. Poté je nechte okapat a vychladnout, teprve pak je dejte zamrazit.

Jak správně rozmrazit houby?

Není věda houby zamrazit, stejně jako není složité houby správně rozmrazit. Nicméně i zde mnoho lidí dělá chyby, proto určitě neuškodí, pokud zmíníme, jak na správné rozmražení hub. Vlastně je to jednoduché – houby nerozmrazujte, ale rovnou je použijte při přípravě pokrmů. Jednou rozmrazené houby už nikdy nezamrazujte a nespotřebované prostě vyhoďte.

Závěr

Zamražení hub je skvělý způsob, jak uchovat zásobu na pozdější časy. Vždy je nutné houby důkladně očistit a před zamražením je buď povařit, nebo podusit. Velké houby krájejte na menší kousky, menší můžete ponechat vcelku. Můžete si také zamrazit houby naporcované na řízky a vytáhnout je až na ně dostanete chuť. Při rozmrazování pamatujte, že se houby ihned používají k další přípravě a pokud jednou rozmražené houby nepotřebujete, prostě je vyhoďte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo