Pračka je v každé domácnosti zcela nepostradatelným spotřebičem, bez kterého by člověk ani neměl čisté prádlo/oblečení. Postupně si stále větší fan klub získávají také sušičky prádla, protože ušetří spoustu práce a prádlo je krásně hebké, navíc se ve většině případů ani nemusí žehlit, což potěší dvojnásob.
Pokud máte jen jeden spotřebič a chcete si pořídit i ten druhý, pak je potřeba ho zapojit, což může být mnohdy docela oříšek, zejména ve starších bytech. Zkusili jsme pro vás připravit návod, jak takovou pračku nebo sušičku prádla vlastně zapojit.
Vyberte vhodné místo
Samozřejmě, že když přemýšlíme, jak vybrat pračku nebo sušičku prádla, řešíme spotřebu elektrické energie a vody, objem bubnu, ale i výkon a funkce. Jenže to první, co je potřeba řešit, je umístění. Oba tyto spotřebiče musí stát na rovném a pevném povrchu.
To je zásadní, protože musí vydržet veškeré vibrace, které pračka/sušička prádla vyprodukuje. Rozmyslete si, jestli půjde pračka se sušičkou do koupelny, kuchyně, nebo je dáte na chodbu, případně kvůli nedostatku místa bude každý spotřebič v jiné místnosti.
Někdo má i místnost, kterou používá jako prádelnu, takže je možné dát oba spotřebiče tam. Jasné je, že s ohledem na prostor bude pračka s horním plněním nebo s předním plněním, což platí i pro sušičku, kde je také možné volit variantu sušičky prádla s předním plněním nebo s horním plněním.
Nezapomínejte také na to, že když máte opravdu hodně málo místa, je možné zvolit tzv. SLIM pračky nebo SLIM sušičky. Nezapomeňte také na vodu a odpad, bez kterých se neobejdete.
Voda, zdroj elektrické energie a odpad jsou základ
Když budete promýšlet umístění pračky, pak blízkost přívodu vody, elektřiny a odpadu jsou nesmírně důležitá fakta. Čím menší bude vzdálenost, tím lépe, neboť zbytečné prodlužování/nastavování hadic může zvyšovat riziko úniku vody, což určitě nechcete.
Když jste v novostavbě, tam to není takový problém, protože je běžné, že součástí projektu je i prostor pro pračku, který je zvolen tak, aby nebyl žádný problém s jejím napojením k přívodu vody, odtokovému potrubí/odpadu a rovněž ke zdroji elektrické energie.
Před samotnou instalací je vhodné mít nachystán přívod vody a rozmyslet si, jak budete vodu pračku vypouštět. Zda ji připojíte k sifonu vany či umyvadla, nebo jen hodíte hadici do vany, což není zrovna ideální řešení s ohledem na tlak, který v hadici při vypouštění vzniká.
Hadice může z vany snadno vyskočit a pak budete mít znečištěnou vodu při vypouštění opravdu úplně všude. Co se týká elektřiny, tak elektrická zásuvka by měla být umístěna tak, aby se k ní dalo snadno dostat a pračku či sušičku prádla bylo možné kdykoliv vypojit. Nedoporučuje se zapojení prostřednictvím prodlužovacího kabelu.
Nejen, že by mohlo dojít k vyhození pojistek, ale klidně by se mohl poškodit i samotný spotřebič. Je totiž nezbytné, aby měl spotřebič svůj vlastní/samostatný přívod elektřiny, respektive vlastní jistič a to 16 A. Je možné, aby tento jistič sdílel i se sušičkou prádla.
Příprava instalace
Začněte rozbalením spotřebiče, což ve většině případů řeší dopravce, protože při objednávce si můžete vybrat dopravu se vším všudy, včetně odvozu starého spotřebiče. Když si takovou službu neobjednáte, musíte opatrně rozbalit spotřebič svépomocí. Nejdříve je dobré odstranit svrchní část a boky.
Po rozbalení proveďte důkladnou kontrolu, zda nedošlo k poškození pračky či sušičky prádla. Pokud jakékoliv poškození objevíte, zabalte spotřebič zpět tak, jak byl, a držte se pokynů, které najdete v reklamačním řádu. V případě, že je vše v pořádku, je možné obal odstranit a spotřebič opatrně sejmout z podstavce, na kterém je v obalu umístěn. Dávejte dobrý pozor, ať nechtěně neodstraníte servisní štítek.
Součástí balení jsou také různé kusy polystyrenu, aretační šrouby a podobně. Vše slouží jako ochrana a je potřeba jednotlivé šrouby a další ochranné prvky opatrně odstranit pomocí servisního klíče. Dobré je, když nahlédnete do návodu k obsluze od výrobce, kde bude uveden přesný seznam všech použitých ochranných prvků.
Jak zapojit pračku na odtokové potrubí?
Především je potřeba myslet na to, že by mělo potrubí vést ve výšce 60 – 100 cm nad zemí o minimálním průměru 4 cm. Tento problém je vyřešen u nových bytů i domů, protože se s něčím takovým počítá již při výstavbě, takže jsou splněny všechny parametry stanovené normou. V novostavbách se rovněž počítá s pračkou, takže je přívod vody i elektřiny v její blízkosti.
Díky tomu je zapojení pračky i sušičky prádla jednoduché a rychlé. Jediné, co je potřeba udělat, je umístit spotřebič tak, aby odtoková hadice, která vede z pračky, bez problémů dosahovala k přípojce odtokového potrubí.
Poté jí prostřednictvím svorek a plastového kolena připevníte k potrubí. Zkontrolujte, že je vše správně nasazeno, nikde nic neprosakuje, ať později nejsou při vypouštění špinavé vody z pračky žádný problém.
Jak zapojit pračku do sifonu umyvadla nebo vany?
Když není ve zdi odtokové potrubí, dá se pračka připojit k sifonu vany či umyvadla, k tomu stačí dokoupení mezikusu ve tvaru T. Mějte na paměti, že prodloužit odtokovou hadici je naprosto nemožné a nesmyslné. To je důvod, proč je důležité, aby byla pračka pokud možno co nejblíže umyvadlu či vany.
Jestli nechcete tento způsob zapojení, lze hadici umístit přímo do vany, ovšem musíte ji zajistit tak, aby nemohla vyskočit z vany a stříkat špinavou vodu všude. Uvědomte si, že je v hadici velký tlak, takže to řešte například pomocí plastového kolena, kterým hadici zajistíte na okraji vany a nebude tak hrozit, že vytopíte sousedy i vlastní koupelnu.
Jak připojit pračku k přívodu vody?
Když vybalíte pračku, najdete mezi příslušenstvím v balení rovněž napouštěcí hadici. Ta má většinou černé těsnění, přičemž jeden konec se musí připojit k zadní stěně pračky a druhý je potřeba našroubovat k přívodu vody.
Může se stát, že bude hadice krátká a nebude dosahovat až k přívodu vody, ale to vůbec nevadí, protože stačí koupit o něco delší. Rozhodně ji nezkoušejte prodlužovat, protože by mohlo dojít k nežádoucímu úniku vody. Ideální jsou hadice, které mají tzv. Aquastop.
To v praxi znamená, že když dojde k úniku vod, ventily zastaví přívod vody a nehrozí tak, že vytopíte koupelnu i sousedy. V dnešní době už je u většiny praček v balení právě tento typ hadice, ale není to vždy zaručeno u každého výrobce, takže je potřeba si to zkontrolovat a v případě potřeby jednoduše dokoupit, není to tak drahá položka.
Zapojení pračky ke zdroji elektrické energie
Pračky musí být jednoznačně v rovině, ale pokud se vám zdá, že není, můžete její polohu upravit prostřednictvím nožiček, které jsou nastavitelné. Pračka se zapojí do klasické zásuvky s napětím 230 V. Je doporučováno, aby měla pračka svůj vlastní/samostatný jistič 16A. Rozhodně nikdy nepoužívejte prodlužovačku.
Jakmile je pračka zapojena v zásuvce, doporučují výrobci test praní, a to tak, že spustíte některý prací program, stačí i krátký a provedete testovací praní bez náplně v bubnu. Tím zkontrolujete veškeré zapojení, které jsme si vysvětlili v předchozích bodech, to znamená, jestli je hadice správně připevněná k odpadu, k přívodu vody atd. Testovací praní také zbaví spotřebič tzv. nepříliš lichotivé vůně novoty.
Jak zapojit sušičku prádla?
Určitě vás nepřekvapí, že je to rychlejší a mnohem jednodušší než u pračky. Pro domácnost je nejlepší kondenzační sušička, protože nepotřebuje žádný zásah v podobě stavebních úprav ani odpad. Ventilační sušičky už potřebují stavební úpravy.
Proto se budeme věnovat kondenzačním sušičkám, u kterých je výhoda, že se pára přemění na vodu a hromadí se v zásobníku na vodu, který jednoduše vyprázdníte, a je hotovo. To ovšem neznamená, že nemůžete sušičku prádla připojit na odtokové potrubí ve zdi nebo do sifonu vany či umyvadla. Jestli máte v odtokovém potrubí ve zdi zapojenou pračku, stačí koupit dvojité kolínku, které umístíte na přípojku a zapojíte tam hadici od pračky i od sušičky.
To samé platí v případě sifonu, opět to bude chtít dvojité kolínko a zapojit tam obojí. Součástí balení sušičky prádla bývá sada na odvod kondenzátu, když ne, není problém jí dokoupit samostatně.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak vybrat pračku?
- Jak zapojit pračku?
- Jak vybrat sušičku prádla?
- Nejlepší pračky se sušičkou
- Mezikus mezi pračku a sušičku?
- Jak vybrat set pračky se sušičkou?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?