Nejoblíbenější typy jízdních kol
Nejoblíbenější značky jízdních kol
Jízdní kola jsou k dostání v několika typech. První opravdové kolo můžete koupit již 2 letým dětem, dospělí cyklisté mají výběr mnohem větší. Při výběru hraje nejdůležitější roli terén, ve kterém se budete na kole pohybovat.
Druhým důležitým parametrem je četnost používání. Podle toho, jak často budete na kole jezdit, se musíte rozhodovat mezi jízdními koly nižší nebo vyšší třídy.
Nejdůležitějším parametrem je velikost kola. Ta se odvíjí od velikosti postavy a s výběrem vám pomohou velikostní tabulky, které najdete u výrobků všech značek. Přestože jsou tabulky velmi přesné, nejlépe kolo vyberete na základě testovací jízdy. Možnost kolo otestovat je praktický bonus, který nabízí mnoho dobrých prodejců.
Nejlepší jízdní kola
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Woom 3 2021 | ⭐ 100 % | 10 990 Kč | Zobrazit | Kolokram.cz |
2. | GT Avalanche Elite 2021 | ⭐ 100 % | 27 999 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Beany Zero 2022 | ⭐ 99 % | 7 990 Kč | Zobrazit | Blackcomb.cz |
4. | Author Record 2021 | ⭐ 98 % | 10 990 Kč | Zobrazit | Madejasport.cz |
5. | Dino Bikes 414U 2017 | ⭐ 82 % | 3 375 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Nejdůležitější je správně zvolit typ kola. To, jaké kolo budete potřebovat, záleží hlavně na tom, k čemu chcete kolo používat.
Pro běžné uživatele, kteří chtějí kolo především pro rychlejší pohyb ve městě, jsou vhodná městská kola. Jednoduchá horská kola využijete na různém terénu. Pro vytrvalostní jezdce, kteří si chtějí užít především rychlou jízdu, by měli zvolit silniční typ kola.
Městské kolo
Pro rekreační ježdění nebo pohyb po městě jsou ideální silniční kola, která patří k nejlevnějším. Kolo je ve většině případů vybaveno různými doplňky a umožňují i mnohé dokoupit. Městské kolo je oblíbené také u starších cyklistů, díky sukňovému rámu je nasednutí na kolo velmi snadné.
Silniční kolo
Silniční kolo je určeno pouze pro jízdu po silnicích, do terénu tento typ není vhodný, protože silniční kolo má velmi úzké pláště. Silniční kolo se liší i konstrukcí, která vám nabídne aerodynamický posed. Kola mají nižší hmotnost a velmi malý valivý odpor. Na kole nenajdete žádné doplňky, které by zbytečně zvyšovaly hmotnost kola.
Horské kolo
Horské kola najdete také často pod zkratkou MTB. Tyto kola jsou ideální prostředek pro jízdu v terénu. Díky širším plášťům s hrubým vzorkem je nezastaví žádná překážka. Horská kola se liší typem rámu, levnější mají pevný rám, sportovnější kola mají rám i přední vidlici odpruženou.
Tato kola je možné používat i v opravdu náročném terénu. Jestliže si chcete užít také jízdu po zpevněném terénu, máte možnost u některých kol odpružení uzamknout. Tyto kola lze pochopitelně použít i při jízdě na silnici, rychlost však bude o něco menší než u kol crossových.
- Celoodpružená kola – jsou označována jako full. Tato kola je možné vzít i do náročného terénu. Jejich cena i hmotnost je vyšší, kolo je však velmi pohodlné.
- Kolo s předním odpružením – označeno je jako hardtail. Je vhodné do méně náročného terénu, jízda je rychlejší a cena nižší.
Gravel
Speciální hybridní kola, která vznikla křížením horského a silničního kola. Na silnici jsou kola sympaticky rychlá a vhodná jsou i do lehčího terénu. Pláště jsou širší, rám má stejnou podobu jako u silničních kol, avšak posed není tolik sportovní.
Trekingové a crossové kolo
Trekingové kola se v zásadě nijak neliší, oba typy jsou ideální na jízdu po zpevněných komunikacích, v případě trekingových kol máte však k dispozici více příslušenství. Kola mají užší pláště, vzorek je jemnější. Díky tomu si můžete vychutnat rychlou jízdu.
Elektrokolo
Velkým fenoménem posledních let jsou elektrokola. Jedná se o jedny z nejdražších kol, která jsou doplněna o elektromotor, který je poháněn baterií. Velmi důležitým parametrem je při výběru dojezd elektromotoru.
Na základě umístění motoru můžete vybírat elektrokolo se zadním nebo středovým pohonem.
- Zadní pohon – je typický pro trekingové, městské nebo skládací kolo.
- Středový pohon – je součástí horských nebo krosových kol.
Určení
Jízdní kola jsou rozdělena i podle toho, pro koho jsou určena. Jinou konstrukci mají pánská a dámská kola. Samostatnou kapitolou jsou kola pro děti.
Pánská
Ne všechna pánská kola jsou určena pouze mužům, mnoho výrobků v této kategorii spadá mezi unisex jízdní kola. Proto je možné považovat tuto kategorii za kola pro cyklisty všech velikostí.
Dámská
Dámská kola jsou vhodná opravdu pouze pro ženy. Na rozdíl od unisex kol mají dámská kola šikmou rámovou trubku. Rozdíl je i v konstrukci, dámská kola mají rám uzpůsobený pro menší postavu i kratší délku končetin, užší jsou také řídítka.
Dětská
Nejmenší dětská kola mají velikost 12´´, tato kola jsou vhodná již pro 2 leté děti. Největší velikost v kategorii dětských kol je 24 nebo 26 ´´. Kola jsou uzpůsobena dětem, avšak především větším velikostem nechybí odpružení ani potřebná přehazovačka.
Rám
Rám by vás měl zajímat nejen po tvarové stránce, velmi důležitý je i výrobní materiál. Ten má vliv na odolnost i hmotnost kola. Snahou výrobců je materiály neustále zdokonalovat, aby byl rám co možná nejlehčí, přesto však co možná nejvíce pevný s dlouhou životností.
Nejběžnějším výrobním materiálem je hliník, ocel, titan a karbon. To, který materiál zvolíte, se pochopitelně podepíše i na pořizovací ceně.
- Ocel – kola s ocelovým rámem patří k těm cenově nejdostupnějším, což svědčí o mnohých negativech tohoto materiálu. Jedná se sice o pevný materiál, který patří k odolným, je však těžký a je i náchylný ke korozi. Levná kola jsou vyrobena z Hi-Ten oceli, dražší z chrom molybdenové oceli.
- Hliník – také hliník je typický pro levnější kola, z tohoto materiálu bývají vyrobena zejména krosová a trekingová kola. Výhodou hliníku je nižší hmotnost, vzhledem k tomu, že patří mezi měkké materiály, je běžně zpracováván do slitin. Aby byla zachována potřebná pevnost, mají hliníkové rámy větší průměr. Hliníkový rám může být vyroben lepením nebo svařováním.
- Karbon – jedná se velmi kvalitní materiál, což se odráží na vyšší ceně kola. Karbon je velmi pevný, ale až 5x lehčí než ocel. Karbon je zpracováván v kombinaci s dalšími materiály, rámy jsou schopny tlumit vibrace.
- Titan – nejdražší kola mají titanový rám. Titan je materiál se samými pozitivy, kolo je lehké a velmi pevné, titanový rám nepodléhá korozi a výborně tlumí vibrace.
Velikost rámu
Velikost rámu je nutné vybírat podle výšky postavy. Jedná se o vzdálenost mezi koncem horní trubky a středovou osou. Velikost je udávána v palcích nebo centimetrech a podle typu konstrukce se může trochu lišit. Abyste zjistili, že vám kolo velikostně sedí, vyzkoušejte se postavit obkročmo nad kolo. V tomto postoji byste měli mít horní trubku ve vzdálenosti cca 5 cm pod rozkrokem.
Před tím, než kolo vyzkoušíte, pomůže se vám zorientovat velikostní tabulka. V ní je uvedena výška postavy i velikost rámu, či výška sedlové konstrukce. Někdy výrobci uvádí velikost ve stejném značení jako je značení oblečení.
U dětských kol je stěžejním parametrem průměr kola. Při výběru dětského kola je opět stěžejní výška postavy. Pokud chcete koupit kolo jako dárek, může po vás prodejce chtít také údaj o délce rozkroku po zem.
Brzdy
Na výběr máte ze 2 typů brzd:
- Kotoučové – náročnější cyklisté by měli volit tento typ brzd, které se vyznačují vyšší účinností a delší životností.
- Ráfkové – jsou jednodušší, levnější a jejich údržba je snazší. Tento typ najdete pouze na některých typech kol. V případě horských se například již prakticky nevyskytují.
Značka
Výrobců jízdních kol je celá řada. Oblíbené jsou kola značek Crussis, Apache, Specialized, Olpran, Author, Dino Bikes, Trek, Spirit, CTM nebo třeba Scott.
Kvalitní výrobci vám umožní dokoupit také velké množství příslušenství, kterým můžete doplnit některé typy. Samozřejmostí by měla být možnost zakoupení náhradních dílů. Vhodné je si ověřit, jakým způsobem bude probíhat potřebný servis.
Cena
Mezi nejlevnější patří dětská kola, která koupíte za cenu do 2 000 Kč. Jedná se o kola určená nejmenším dětem od věku od 2 – 4 let. Jejich součástí jsou i přídavná kolečka. Od 5 – 10 000 Kč koupíte prakticky všechny typy dětských kol a první kola určená dospělým. V této kategorii je však výběr spíše malý.
Mnohem větší výběr máte v rozmezí 10 – 20 000 Kč. Zde si již vyberou méně nároční nebo rekreační cyklisté. Náročnější pak budou muset za kolo zaplatit 30 a více tisíc Kč. Cena elektrokol začíná na cca 15 000 Kč. Tato levná kola jsou vhodná pro městský provoz a vyznačují se malou kapacitou baterie. Cena kvalitnějších kol začíná na cca 30 000 Kč.
Údržba
Jízdní kolo se neobejde bez pravidelné údržby a občasného servisu, který vám poskytne prodejce. Servisní prohlídku byste měli podstupovat ideálně 1x ročně, velmi záleží i na četnosti používání.
Co se týká samotného čištění, postačí rám podle potřeby omýt vodou. Speciální péči vyžaduje řetěz, který byste měli čistit speciálními prostředky. Řetěz je nutné také pravidelně mazat, k čemuž je nutné používat vhodný olej. Pravidelným mazáním předejdete možnému skřípání a opotřebování ozubených kol. Dle doporučení by se měl řetěz mazat po ujetí 150 km.
Otázky a odpovědi
Co jsou All mountain kola?
Tato kola jsou ideální do hor nebo jiných kopcovitých terénu. Sjíždět s ním můžete i singletrekové oblasti. Kolo má vesměs celoodpružený rám, posed je vzpřímený. Toto kolo by mělo být používáno se speciálním typem helmy, která bezpečně ochrání všechny části hlavy.
Jaké je nejlepší kolo do města?
Do města můžete vyrazit na jednoduchém městském kole, využít můžete i horské kolo. Velmi oblíbená jsou i skládací kola, která jsou ideální i pro přepravu městskou hromadnou dopravou.
Co je součástí povinné výbavy?
Každé kolo by mělo být vybaveno 2 brzdami. Kola pro nemenší děti však mívají zpravidla pouze 1 brzdu, protože je jejich součástí brzda šlapací. Chybět by neměly odrazky a alespoň zadní světlo. Povinností cyklisty je poté kolo vybavit také předním světlem.
Závěr
Na začátku zvažte, kde hlavně chcete kolo používat. Mezi nejuniverzálnější pravděpodobně patří horská kola, která vám poslouží v jakémkoliv terénu. Ti, kdo chtějí kolo využít, jako běžný prostředek mohou koupit městské, crossové nebo gravel kolo.
Milovníci rychlé jízdy se neobejdou bez silničního kola. Nejdůležitějším parametrem je výška rámu, která má vliv na komfortní jízdu. Správně zvolená velikost zabrání možné bolesti krční páteře a zad. To, jestli vám kolo sedne, zjistíte na základě testovací jízdy.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Elektrokola
- Helmy na kolo
- Zámky na kolo
- Trekingová kola
- Cyklistické brýle
- Elektrokola Apache
- Jak vybrat držák na kolo?
Zdroje: www.decathlon.cz, www.cyklodiskont.cz, www.mojekolo.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pořídil jsem si Scott Scale 940 2022 za necelých čtyřicet tisíc a velká spokojenost. Jezdí super, dobře sedí na silnici, má kvalitní zpracování i konstrukci a celkově na mě působí velmi pozitivním dojmem.
Já jsem dal na recenze lidiček, co mají s GT Avalanche Elite 2021 zkušenost a pořídil si ho také. No je to naprostá pecka, fakt parádní kolo, které za tu cenu stojí. Má skvělé jízdní vlastnosti, je pohodlné a celkově vypadá super.
Vlastním GT Avalanche Elite 2021 a jsem nadšený. Perfektně sedí na silnici, dobře se na něm sedí a skvěle jede. Rozhodně mohu tento model s klidným svědomím doporučit.
Taky ho mám a jezdí se na něm parádně, souhlasím, že to byla super koupě.
Rád jezdím na kole, tak jsem si pořídil úplně nový od značky Superior, tak jsem zvědavý jaký bude.