Jak vybrat kapsičku pro kočku?

Kapsičky pro kočky se ve většině případů používají jako doplňkové krmivo, které zpestřuje jídelníček mazlíčka, dá se ovšem kombinovat i se suchou stravou v podobě granulek. Má několik výhod i nevýhod a je důležité při jeho výběru hledět hlavně na složení. Abyste si byli jistí, že své kočičce dáváte jen to nejlepší, co jí zajistí zdraví, přečtěte si tento článek a vyzrajte na marketingové tahy výrobců.

Prohlédnout kapsičky

Typy

Podle toho, jak máte doma starou kočku, budete vybírat druh kapsiček, který může být buďto pro kočky nebo pro koťata. Liší se nejen složením, ale také velikostí kousků, aby se koťatům dobře zpracovávaly.

Kapsičky pro kočky

Pokud je kočka starší než jeden rok, považuje se za dospělou a může tedy konzumovat větší kousky masa. Složení je stejně tak přizpůsobeno jejímu aktivnímu životu.

Nejlepší kapsičky pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Felix Fantastic s hovězím kuřetem lososem a tuňákem 44 x 85 g 96 % 429 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Royal Canin British Shorthair Adult 10 kg 96 % 2 067 Kč Zobrazit Zooroyal.cz
3. Royal Canin Veterinary Diet Renal with Chicken 12 x 85 g 96 % 407 Kč Zobrazit Zoohit.cz
4. Cat Chow STERILIZED 1,5 kg 94 % 199 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Premium Family Plate 12 x 100 g 94 % 163 Kč Zobrazit Alza.cz

Kapsičky pro koťata

Do jednoho roku se jedná ještě o kotě, které vyžaduje trochu jinou stravu, než dospělá kočka. Jednak nesní tak velké kousky masa, její potřeba živin se ale také odlišuje. Kapsičky, které jsou pro koťata vhodná, jsou takto označena na obalu.

Nejlepší kapsičky pro koťata

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fitmin for Life Cat Chicken 85 g 96 % 17 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Brit Kitten Premium Fillets in Gravy for with Chicken 85 g 95 % 15 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Royal Canin Kitten Instinctive Jelly 12 x 85 g 95 % 350 Kč Zobrazit Zooroyal.cz
4. Calibra Premium Kitten 12 x 100 g 94 % 168 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Brit cat Premium Pouches s kuřecími kousky v omáčce 100 g 93 % 15 Kč Zobrazit Superzoo.cz

Složení

Při výběru kapsiček, ať už v kamenných obchodech nebo na e-shopech, je důležité číst etikety. V první řadě je důležitý druh a podíl masa, který byste ve složení měli najít hned na prvním místě. Pokud tomu tak není, raději se podívejte po jiném produktu.

Navzdory popularitě přidávání rostlinných složek je nejdůležitější maso, u něhož by měl být uvedený druh a procento podílu. Vzhledem k tomu, že je kočka masožravcem, nepotřebuje k životu žádné rostlinné složky. Pokud se tedy ve složení nenachází, je to v pořádku. Obloukem se vyhněte cukrům, konzervantům, barvivům a ochucovadlům.

Bílkoviny

Bílkoviny by měla tvořit masová část, minimální podíl je 25 % bílkovin v poměru k sacharidům a tukům, ideální však 30 až 45 %, u koťat by minimum mělo být kolem 30 %. Při zjišťování této informace je třeba si uvědomit, že daný poměr bílkovin se vztahuje k celé kapsičce, nikoliv k sušině, což ovlivňuje podíl vody.

Abyste zjistili skutečný podíl bílkovin, stačí si ho jednoduše vypočítat tak, že vydělíte procento celkového obsahu bílkovin procentem sušiny nebo také tak, že od 100 odečtete obsah vody v procentech. Jak už jsme si řekli dříve, počítají se pouze živočišné bílkoviny, ty rostlinné jsou kočkám k ničemu, jelikož je neumí strávit a efektivně využít.

Sacharidy

Pokud jde o kvalitní stravu pro kočky, obsahuje oproti bílkovinám pouze malý podíl sacharidů. I v přírodě kočky moc sacharidů nepřijmou, proto by tomu u kapsiček nemělo být jinak.

Tuky

Tuky jsou stejně jako bílkoviny velmi důležitou součástí stravy kočky, u kterých by opět měl převažovat živočišný původ. Jejich dostatečný příjem zajišťuje správný vývoj, termoregulaci, ochranu orgánů a mnoho dalšího. Nejdůležitější jsou omega3 a omega6 mastné kyseliny, které se nejlépe získávají z mořských ryb a rybího oleje. Jejich podíl v kapsičce by se měl pohybovat okolo 15 – 20 % v sušině.

Dejte pozor na nedostatek či nadbytek tuků, které se mohou projevit v podobě problémů se srstí, reprodukcí, vývojových poruch, imunitních poruch nebo naopak tloustnutím. Je dobré sledovat svou kočku a vědět, jak aktivní její život je, abyste se vyvarovali zmíněným komplikacím.

Vláknina, hrubý popel, vitamíny a další látky

Všechny tyto složky jsou také důležité. Vláknina by měla být obsažena kolem 5 %, aby kočka měla správné zažívání.

Hrubý popel je souhrnný název pro minerály typu vápník, hořčík, fosfor a podobné. Jeho podíl se v ideálním případě pohybuje okolo 5 – 8 %, vyšší procento naznačuje, že se nejedná o kvalitní a bezpečné krmivo.

Vitamíny potřebné pro kočky jsou například B, A, E či D, které podporují její zdraví.

Druh masa

Jak už jsme si řekli, na obalu by mělo být napsáno, o jaký druh masa se jedná a jaký je jeho podíl v sušině. Pokud tento údaj ve složení nenajdete, raději takovou kapsičku nekupujte, a už vůbec ne, pokud je váš mazlíček na nějaký druh masa alergický. Obsah masa u kvalitní kapsičky je 70 % a více – 80 % je považováno za prémiové produkty, 90 % se objevuje u nejlepšího zboží.

Možná vás to překvapí, ale maso je pro kočku důležitější než pro psa, představuje totiž větší podíl v jejím jídelníčku. Nejvhodnějšími druhy jsou drůbeží, králičí, nic ale nezkazíte ani hovězím. Naopak se vyhněte vepřovému a v případě kapsiček i rybímu, které může být kontaminovano těžkými kovy, jako je například rtuť.

Pokud chcete, je možné kočce připravit domácí stravu z druhů masa, které jsme si uvedli. Strava by měla být přirozené tělesné teploty, cca 35°C.

Pokud tedy nesní celou porci a vy ji budete muset umístit do lednice, nezapomeňte ji poté zase ohřát. Maso podávejte bez kostí nakrájené na malé kousky, buďto ho nechte zmrazit nejméně na 48 hodin, abyste ho zbavili možného nebezpečí v případě, že ho chcete servírovat syrové, nebo ho uvařte. Ideální je, když odebíráte maso z nějaké farmy, kde je maso opravdu kvalitní – v takovém případě se nemusíte obávat, že by obsahovalo nebezpečné látky. Nejlepší maso pro kočku je se šlachami a žilkami, které se postará i o její zuby.

Kapsičky nebo konzervy?

Kromě granulí by kočka měla přijímat i takzvanou mokrou stravu, mezi kterou se řadí právě kapsičky a konzervy. I když se od sebe zas tolik neliší složením, pro chovatele jsou výhodnější konzervy, a to hlavně kvůli ceně a množství. Problémem ovšem může být, že kočkám chutná více kapsička, protože lépe voní a má větší kousky masa.

U konzerv je maso většinou rozemleté na paštiku. Jedna kapsička však vychází na jednu porci, a to za více peněz. Dokonce platí, že čím menší balení, tím vyšší cena. Oproti tomu konzervy vydrží déle, jelikož jednu celou porci kočka nesní. Záleží na tom, na co je zvyklá a co jí chutná. Myslete jen na to, aby bylo složení kvalitní.

Alergie

Stejně jako člověk, i kočky mohou mít alergie, a to konkrétně na:

  • Ryby a mořské plody
  • Lepek (bílkovina v pšenici a jiných obilovinách)
  • Kukuřici
  • Sóju
  • Mléčné výrobky
  • Umělé konzervanty (včetně barviv)
  • Určitý druh masa – nejčastěji hovězí, ale i kuřecí, jehněčí, atd.

Je proto důležité si hlídat složení a pokud výrobce uvádí údaj typu „maso”, ale ne to, o jaký se jedná druh, je lepší raději kapsičku nechat v obchodě. Jak poznáte, že se jedná o alergii u vašeho zvířete? Příznaky se podobají těm lidským.

  • Nadměrné škrábání a svědění
  • Suchá, červená a podrážděná kůže
  • Mdle vypadající kožich
  • Páchnoucí kůže a srst
  • Kýchání, kašel, sípání a další dýchací problémy
  • Rýma
  • Časté kousání tlapek
  • Únava, letargie a málo energie

Funkce

Protože kočky kromě suché stravy vyžadují i tu vlhkou, měli byste jim zajistit přísun kapsiček nebo konzerv. Obsahují více vody, a to dokonce kolem 80 %, díky čemuž bude váš mazlíček dodržovat pitný režim. Kočky jsou totiž původem z pouště, kde nebyly zvyklé pít, protože jednoduše nebylo odkud vodu přijímat.

Tekutiny tak získávaly z obětí, proto raději sní kapsičku, než vypijí misku vody. Denní pitný režim by měl být hrnek vody, pokud ale podáváte mokrou stravu, není třeba, aby kočka tolik vypila. Navíc je pro ní tento druh stravy atraktivní, voní jí a je šťavnatý.

Značka

Navzdory známým značkám jako je Whiskas, Felix či Purina One existují lepší a kvalitnější značky, kterým byste rozhodně měli věnovat pozornost. Jsou jimi například Almo Nature HFC, Feringa, Bozita nebo Catz Finefood. Jak už jsme si řekli, skvělým ukazatelem kvality je složení, které byste měli číst vždy, abyste zabezpečili zdraví svých čtyřnohých miláčků.

Cena

Kapsičky jsou vzhledem ke své gramáži cenově nevýhodné, lépe na tom jsou konzervy. Pokud ale vaší kočce chutnají, nezbývá vám nic jiného, než se přes to přenést. Kvalitního složení se dočkáte pouze u kapsiček nad 10 Kč, většinou se pohybují i nad 20 Kč.

Porovnat ceny kapsiček

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor ve složení kapsiček pro kočky?

Velkým prohřeškem výrobců kapsiček je obsah rostlinných složek, které jsou kočičkám k ničemu, protože je neumí strávit a načerpat z nich tak nějaké živiny. Každá kvalitní kapsička by měla mít ve složení uvedený druh masa a jeho podíl v sušině. Zajímat by vás měl i podíl bílkovin, sacharidů (ten by měl být minimální), tuků, vlákniny, hrubého popelu a vitamínů. Vyhněte se konzervantům, cukrům, barvivům a ochucovadlům.

Jsou lepší kapsičky nebo konzervy?

Z hlediska ceny se rozhodně vyplatí více konzervy, které jsou jednak levnější, ale také vydrží déle, protože kočka nesní celou porci najednou. Problémem ovšem může být, že pro ni nemusí být tak chutná, a tak ji bude odmítat. Složení se však neliší, proto zajistěte kvalitu a řiďte se podle toho, co vaší kočce chutná.

Jak krmit kočku denně?

U koček platí, že by měli jíst víckrát denně v menších porcích – koťata krmte 4x, dospělou kočku 2x – 3x denně. Zvolit můžete kombinaci suché a mokré stravy, nebo vybrat pouze jednu z nich. Je však potřeba si uvědomit, že kombinací se nemůžete držet toho, co doporučuje výrobce na obalu.

Abyste kočku nepřekrmovali, odečtěte jednotlivé porce od sebe, abyste tak získali reálnou hodnotu toho, co váš mazlíček sní. Navíc, pokud má zvíře zdravý vztah k jídlu, ví, kdy má dost. Jídlo, které nesní, jí odstraňte z dohledu a misku vyčistěte, aby nezapáchala.

Závěr

Ať už budete kočičku krmit pouze kapsičkami, pouze granulemi nebo kombinací těchto dvou variant, v první řadě myslete na kvalitu a obsah. Nezapomínejte číst složení a vyhýbejte se nedůvěryhodným výrobcům, kteří tají detaily. Dopřejte své kočce to nejlepší, protože teď už víte, na co se při výběru zaměřit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (123 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Naše číča miluje kapsičky od Almo Nature HFC a drží se jich už od doby, kdy byla maličká. Vyzkoušeli jsme i jiné značky, ale ty pro ni nejsou nijak lákavé.

  2. U nás se moc značka kapsiček pro kočku neřeší, protože ona má proměnlivé chutě, takže jednou jí chutná Whiskas, pak ho zase půl roku nechce a přesedlá třeba na Purinu. Takhle to funguje pořád od té doby, co jí máme. Některé kapsičky vyloženě sabotuje a místo masa jen olíže ten sos a masíčko nechá na talířku, že ho vůbec nechce, takže to není s kapsičkami nijak jednoduché.

Přidat komentář

Recenzer
Logo