Kartáč je praktický společník, kterého využijete při každodenním nošení oblečení. Kartáč zbaví vaše oblečení chlupů, nití a jiných nečistot, které se na oblečení při nošení zachytávají. Moderní kartáče jsou alternativou ke známým jednoduchým válečkům. Pomocí kartáče očistíte nejen oblečení, ale i čalounění, koberečků nebo jiných textilií. Kartáče ocení téměř každý, nepostradatelný je zejména pro majitele domácích mazlíčků. Kartáče jsou velmi lehké, k oděvům šetrné a při používání efektivní.
Kartáč na oděvy se liší v mnoha odhledech, pro oblečení je nejdůležitější materiál štětin. Kartáč byste měli vybírat především s ohledem na typ oděvů, které budete chtít čistit. Jemné štětiny s přírodními štětinami jsou například dobrou volbou pro ty, kteří chtějí čistit jemné tkaniny například kašmír nebo hedvábí. Hrubší materiály vyčistíte kartáčem s tvrdými štětinami. Důležitým, ale často podceňovaným parametrem je ergonomie rukojeti.
Materiál štětin
Základem pro výběr správného kartáče na oděv je zvolit dobře materiál štětin. Štětiny vybírejte s ohledem na typ oděvů, které budete čistit nejčastěji.
- Přírodní štětiny – jsou měkké a šetrné, v jejich případě máte jistotu, že kartáč nijak nepoškodí jemná vlákna. Kartáče s přírodními, například kozími štětinami bezpečně vyčistí kašmír nebo hedvábí. Při čištění hrubých materiálů se bude hodit kartáč vyrobený z kančích chlupů. Pomocí tvrdých štětin odstraníte nejen chlupy, nečistoty, ale i žmolky. Vhodné jsou na údržbu vlněných nebo třeba džínových oděvů.
- Syntetické štětiny – kartáče se syntetickými štětinami bývají zpravidla odolnější a vyznačují se i snadnější údržbou. Zvířecí chlup například bobře odstraníte pomocí kartáčů s gumovými štětinami, které jsou elektrostatické a zvířecí chlupy velmi dobře přitahují. Syntetické kartáče mohou mít dále pevné a odolné nylonové štětiny vhodné na odolné textilie. Jemné jsou naopak štětiny vyrobené z polyesteru.
Materiál rukojeti
Rukojeť kartáče může být vyrobena ze dřeva, gumy, plastu nebo jiného materiálu. Typ materiálu ovlivňuje vlastnosti, životnost a způsob používání kartáče. Kartáče ze dřeva jsou považovány za luxusní, vyznačují se vysokou odolností a reprezentativním vzhledem. Méně elegantní jsou kartáče s plastovou rukojetí. Výhodou těchto kartáčů je i příznivější pořizovací cena.
Ergonomie
Důležitým faktorem je ergonomie rukojeti. Dobře si rozmyslete, jak často a jak dlouho budete kartáč používat. Při delším čištění se vám budou kartáče s ergonomickou rukojetí určitě hodit, takovýto kartáč velmi dobře padne do ruky. O pohodlné používání se postará i protiskluzová úprava. Tu oceníte především při intenzivním používání.
Velikost
Kartáče na oděvy jsou k dostání v několika velikostech. Menší kartáče se využívají zejména na cestách, vyrobeny jsou s ohledem na co nejlepší skladnost. Nevýhodou je však menší plocha, kterou budete mít v tomto případě k dispozici. Větší kartáče mají větší plochu, která pokryje větší plochu oděvů. Čištění bude rychlejší a kartáče se budou hodit i na údržbu čalounění.
Značka
U kartáčů na oděvy nemusíte výrobce příliš řešit. Na značku se v jejich případě příliš ohlížet nemusíte. Co se týká oblíbenosti, velmi dobře si vedou například kartáče značky Spokar, Colourlock, TONAK, Videda, Orion nebo třeba Swix.
Cena
Cena kartáčů na oděvy není nijak vysoká, proto se nevyplatí při výběru příliš šetřit. Investice do kvalitních kartáčů se vám určitě vyplatí. Levnější kartáče se mohou poměrně rychle opotřebovat a ztratit tak svoji účinnost. Kvalitnější kartáče vám naopak mohou dobře sloužit celé roky. Cena kartáčů se pohybuje v rozmezí 50 – 400 Kč, přičemž ty dražší mohou z oděvů odstranit i žmolky.
Otázky a odpovědi
Proč upřednostnit kartáč před válečkem na oděvy?
Kartáč i váleček je praktickým pomocníkem pro šaty a textilie v domácnosti. Součástí kartáčů jsou jemné štětiny, které z oblečení odstraní chlupy, prach, žmolky i jiné nečistoty. Na rozdíl do válečků nebude na oblečení zanechávat nečistoty od lepidla. Kartáč stejně jako váleček budete moci nosit neustále při sobě, ke kartáči se však nebude přichytávat obsah vaší kabelky. Nachytané nečistoty z kartáče velmi snadno odstraníte.
Jak o kartáč na oděv pečovat?
Způsob údržby souvisí s typem štětin. Větší péči vyžadují kartáče s přírodními štětinami. Ty je třeba čistit pravidelně na sucho, nikdy byste je neměli namáčet do vody, protože by se mohly kroutit. Na údržbu jsou méně náročné kartáče se syntetickými štětinami. Ty můžete bez obav vyčistit pod tekoucí vodou a nechat volně uschnout na vzduchu. V obou případech je nutné pravidelně odstraňovat nečistoty uchycené mezi štětinami.
Jaké další možnosti využít při péči o děvy?
Nitě, chloupky a žmolky odstraníte z oblečení pomocí žmolkovače. Žmolkovače nebo též odžmolkovače jsou jednoduché většinou bateriemi napájené přístroje, které se vyznačují malým rozměrem a velmi snadnou obsluhou. Použít je můžete při péči o různé druhy tkanin, přičemž máte možnost přístroj nastavit tak, aby byl bezpečný i pro velmi jemné oděvy.
Závěr
Kartáče na oděv jsou jednoduché pomůcky, které vám pomohou udržet oděvy v dokonalém stavu. Pomocí kartáče, ale i válečku odstraníte z různých textilií vlasy, nitě, chlupy i mnoho dalších jemných nečistot. Použití obou pomůcek je velmi snadné, práce s válečkem bude rychlejší a efektivnější.
Nevýhodou je jeho náročnější čištění a nutnost pravidelně dokupovat lepící válečky. Čištění kartáčem vyžaduje více času, avšak konečný výsledek bude rovněž dokonalý. Výhodou kartáčů je nejen universálnost, ale i snadnější údržba. Poslední možností, které vám v boji s nečistotami na oblečení pomohou i odžmolkovače. Zvolit si tak můžete pomocníka, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?