Páteř je nosný prvek celého lidského těla. Páteř musí zajišťovat pohyblivost, vzpřímenou polohu těla a chránit míchu. Během celého života je páteř přetěžována a její funkčnost narušována fyzickou prací, ale i dlouhodobým sezením. Zejména dlouhodobé sezení v nesprávné poloze způsobuje bolesti zad. Sezením na klasické židli budete páteř ohýbat, čímž trpí nejen záda, ale i hrudník. Díky klekačce těmto potížím předejdete. Klekačka je alternativou ke klasické kancelářské židli. Je však mnohem menší i skladnější.
Klekací židle je zdravotně-rehabilitační sedátko, které se postará, aby byla vaše páteř při dlouhodobém sezení ve správné pozici. Jejím používáním zmírníte nebo odstraníte bolest zad a ochráníte i důležité vnitřní orgány. Sedací plocha této židle je nakloněna v úhlu 15 – 20°. O vaši stabilitu se postarají opěrné plochy na holeně a kolena.
Výběr správné klekačky ovlivňuje několik faktorů. Nejdůležitější je vědět, kde všude a jak často budete klekačku používat. V domácnostech při méně častém používání si vystačíte s méně vybavenou dřevěnou klekačkou. Pokud trávíte déle času prací na počítači nebo vybíráte židli do kanceláře, bude vhodnější investovat do robustnější kancelářské klekačky.
Typy
Klekačka může nahradit zdravotní židli, zajistí vám správné držení těla, je praktická, stabilní a má i vysokou nosnost. Na trhu jsou k dostání klekačky fixní a balanční.
- Fixní – klasické klekačky jsou starším a trhu rozšířenějším typem. Fixní klekačku lze považovat za universální a používat ji můžete kdekoliv. Fixní klekačku lze výškově nastavit, nastavit byste měli i hloubku posedu.
- Balanční – balanční klekačky jsou novějším typem, který nabízí mnoho výhod. I tato klekačka zlepší při sezení postavení páteře a představuje i minimální zátěž pro zádové ploténky. Má i výhody balančních pomůcek, což znamená, že při sezení aktivujete nejen zádové ale i břišní svaly. Balanční židle můžete používat při práci na počítači, ale i sledování televize. Pro balanční klekačky je typická zakřivená konstrukce.
Polohování
Klekací židle by vám měla umožnit regulovat výšku ale i úhel sezení. Díky tomu můžete klekačku uzpůsobit výšce postavy. Polohování je obvykle velmi jednoduché. Klekačky mohou být vybaveny ručním nebo hydraulickým mechanismem.
Materiál
Klekací židle se vyrábí v kombinaci s různými materiály. Kostra židle je vyrobena ze dřeva nebo kovu. V polstrech se nachází paměťová pěna, která se snadno přizpůsobí stylu sezení a dokáže rovnoměrně rozložit hmotnost těla.
- Dřevo – pokud koupíte klekačku vyrobenou ze dřeva, bude pravděpodobně vyrobená z bukového dřeva. Druhou možností jsou klekačky vyrobené z ohýbaného dřeva. V tomto případě se na výrobu používá březové dřevo.
- Kov – kovovou konstrukci mají spíše větší kancelářské klekačky. Výhodou kovu je větší stabilita a vyšší nosnost.
Konstrukce
Klekací židle mají mnoho podob. Vybrat můžete mezi malými židlemi, které jsou ideální při krátkodobém používání. Tyto židle jsou velmi lehké a skladné. Druhou možností jsou robustní ergonomické klekačky k PC.
- Klekačka k PC – tyto klekačky jsou uzpůsobeny pro dlouhodobé používání při práci v kanceláři nebo doma. K dispozici máte bederní opěrku, hydraulické ovládání i robustní konstrukci. Klekačku k PC lze svým vzhledem přirovnat k běžné kancelářské židli.
Doplňky
Klekačky jsou velmi jednoduché židle, které toho příliš nenabídnou. Jedinými nadstandardními doplňky tak mohou být pojezdová kolečka nebo zádová bederní opěrka.
- Opěrka – tyto židle jsou pohodlnější a jsou vhodné pro ty, kteří na židli tráví více času.
- Kolečka – postarají se o snadnější manipulaci. Smysl mají v případě, kdy budete se židlí častěji manipulovat.
- Hydraulika – dražší klekačky jsou vybaveny hydraulickým pohonem. Velmi jednoduše můžete nastavit výšku i hloubku sedáku. Hydraulické židle jsou uzpůsobeny k dlouhodobému používání. Obvykle jsou kvalitně polstrované a mají robustní konstrukci.
Postavení těla
Klekačky při používání ovlivňují doslova celé tělo:
- Krk – díky správnému držení těla snížíte napětí krčního svalstva a předejdete možným bolestem hlavy.
- Bederní oblast – používáním klekačky budete posilovat základní zádové svaly, páteř se nemůže opřít o opěrku a je nucena k neustálému vyvažování.
- Nohy – jsou postaveny do pozice, která zlepší cirkulaci krve. Díky tomu zabráníte vzniku otoků a zbavíte se pocitu těžkých nohou.
- Břicho – obzvlášť ženy ocení, že používáním klekačky budou posilovat břišní svaly.
- Ruce – také ruce jsou ve správném postavení. Klekačka tak zabraňuje bolesti ramen i rukou. Předejdete možnému zánětu šlach i syndromu karpálního tunelu.
- Hrudník – vzpřímená poloha uvolňuje dýchací orgány a usnadní vám tak dýchání.
- Mozek – díky zvýšenému příjmu kyslíku zlepšíte koncentraci i vnímání.
Značka
Klekací židle jsou na trhu poměrně nové. Výrobců klekaček je tak poměrně málo. Zdravotní klekačku budete moci koupit od značky Medimas. Oblíbené jsou i klekačky Kondela, které jsou zastoupeny pravděpodobně v největším množství. Klekačku koupíte i od Mayer, Max-i nebo Atan.
Cena
Pořízení klekačky přestavuje velmi podobné náklady, jako když budete kupovat klasickou nebo méně vybavenou kancelářskou židli. Cena bývá obvykle v rozmezí 2 000 – 10 000 Kč. Obecně levnější jsou jednodušší dřevěné klekačky s cenou od 2 -3 000 Kč. Draží pak klekačky kancelářské, kde cena začíná na cca 5 000 Kč. Cenu ovlivňuje také vzhled a další doplňky.
Otázky a odpovědi
Jaké jsou výhody klekacích židlí?
Klekací židle vám umožňuje dynamické sezení, přičemž však máte naprostou volnost pohybu. Klekačka je i účinnou prevencí bolesti zad. Tato židle umožňuje neutrální postavení bederní páteře a pánve. Při jejím používání zajistíte správné držení ramen, krku i hrudníku. Toto vše má pak pozitivní dopad na dýchání, prokrvení těla a okysličení organismu. Sezením na klekačce můžete i posílit některé svalové skupiny.
Mají klekací židle i svoje nevýhody?
Ačkoliv stále mluvíme spíše o výhodách klekacích židlí, mají svoje nevýhody i klekačky. Největší nevýhodou je méně pohodlné vstávání i sedání. Při používání klekačky jsou více namáhané nohy. Máte i méně možností střídání poloh. Příjemnější mohou být klekačky se zádovou opěrkou.
Kde všude se může klekačka hodit?
Klekací židli můžete používat kdekoliv v domě. Vhodná je při dlouhodobé práci za stolem, poslouží i při sledování televize. Osobám s různými zdravotními obtížemi jsou určeny speciální rehabilitační klekačky. Specifickou skupinou jsou i trochu odlišné klekačky na zahradu. Ty lze používat při klečení, ale poslouží i jako sedátko.
Závěr
Klekačka vám poskytne zdravé a komfortní sezení. Její používání je vhodné v domácnosti i kanceláři. Klekací židle jsou obzvlášť vhodné pro osoby, které trpí bolestmi zad. Na trhu jsou klekačky v mnoha různých podobách. Židli budete vybírat pravděpodobně podle vzhledu. Zajímat by vás měla také nosnost a způsob ovládání i nastavování židle. Vhodné je vybrat kvalitně polstrovanou židli, která se postará o to, aby bylo sezení pohodlné a bezbolestné.
Klekačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.klekni.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Klekačku jsem si pořídila k počítači, protože na klasickém kancelářském křesle se prostě nedá sedět, když vás bolí záda. Určitě mohu takový druh židle doporučit, protože je to praktická pomůcky a nezabere ani tolik místa. Mám Medimas Orion v černé barvě a spokojenost.
nevíte, zda se třeba houpací klekačka dá nějak nastavit nebo je už tak daná? Někdo je vyšší, někdo nižší, zda tím není problém.
Děkuji
Honza