Hluboký kočárek je první variantou, kterou budou novopečení rodiče po narození miminka používat. Dříve se hluboká korba využívala do cca 1,5 roku dítěte, dnes slouží dětem do věku cca 6 – 8 měsíců. Dobu používání nejvíce ovlivňuje šikovnost a pohyblivost miminka. Hluboký kočárek se jednoduše doporučuje používat do chvíle, kdy se dítě samo posadí. Poté již může být pro dítě hluboká korba nebezpečná a je vhodné přejít na sportovní verzi, která je z hlediska bezpečnosti vybavena 5 bodovým bezpečnostním pásem.
Hluboké kočárky jsou k dostání v mnoha provedeních. Kromě vzhledu by vás měla zajímat velikost a celkové provedení hluboké korby. Do korbičky by se mělo pohodlně vejít i větší miminko, které bude zabaleno v zimním fusaku. Velikost korby bývá nejčastěji v rozmezí 70 – 90 cm. Všímat si můžete počtu a materiálu kol nebo jednotlivých funkcí a možností.
Typy
Hluboké kočárky lze rozdělit do několika skupin podle materiálu korby. Materiálové provedení souvisí s konečným designem, ale v souvislosti s materiálem se mění i vlastnosti kočárku.
- Textilní korba – tyto korby jsou velmi oblíbené pro svoji pevnost a odolnost. Textilní korba v kombinaci s vhodným fusakem miminko ochrání před mrazem, korba s ochranou SPF 50+ poskytne adekvátní ochranu i před škodlivými slunečními paprsky. Výhodou textilní korby je i nižší hmotnost.
- Plastová korba – největší předností tohoto materiálu je velmi jednoduchá údržba. Nevýhodou je však horší prodyšnost a větší hmotnost.
- Kombinace materiálů – velmi častá je kombinace obou materiálů. Dno kočárku je vyrobeno z plastu, bočnice jsou pak látkové. Tento kompromis se podepíše na nižší hmotnosti a větší prodyšnosti. Látková část se bude poměrně snadno čistit.
- Koženka – na výrobu dražších kočárků se může použít i koženka, která je považována za luxusnější materiál. Nevýhodou koženky je náročnější údržba. Čas od času je nutné korbu ošetřit speciálním sprejem nebo krémem. Koženka je materiál, který je náchylnější na povětrnostní vlivy, a při nesprávné údržbě může popraskat. Nevýhodou je i menší prodyšnost tohoto materiálu.
Podvozek
Korba kočárku je usazena na podvozku. V jeho případě si všímejte, jakým způsobem lze korbu na podvozek nasadit a jak snadno je možné podvozek složit. Čím bude systém skládání jednodušší, tím snadněji budete moci kočárek převážet.
Ve většině případů budete mít k dispozici adaptéry, některé kočárky však využívají jiné systémy. Součástí dražších kočárků mohou být zvyšující adaptéry, které umožňují měnit výšku podvozku dle výšky vozící osoby. Korbičku hlubokého kočárku je v drtivé většině možné nasadit jedním směrem, některé hluboké korby lze nasadit oboustranně. U nejmenších dětí se však doporučuje mít miminko raději stále pod dozorem, a volba jednostranného nasazení tak není vůbec špatná.
- Brzdy – nedílnou součástí každého kočárku je i brzda. Každý kočárek je vybaven hlavní brzdou, dražší kočárky mohou nabídnout i ruční tzv. doplňkovou brzdu.
Odpružení
Hluboké kočárky nabídnou vysokou kvalitu odpružení, někdy dokonce můžete odpružení upravit podle svých potřeb. Odpružená bývá přední i zadní náprava a volit můžete mezi dvěma podobami odpružení.
- Měkké odpružení – je vhodnější při jízdě v náročnějším terénu. Měkké odpružení se lépe přizpůsobí nerovnostem.
- Tvrdé odpružení – je vhodnější při jízdě na tvrdém povrchu. Výhodou je snadnější ovladatelnost kočárku.
Rukojeť
Většina hlubokých kočárků nabízí pevnou rukojeť, kterou nelze výškově nastavit. Praktičtější jsou tak kočárky, které mají výškově nastavitelnou rukojeť. V tomto případě bude používání kočárku pohodlné pro větší i menší postavy. Každý si může výšku upravit dle svých potřeb. Rukojeť můžete nastavit více způsoby:
- Kloubová rukojeť – umožňuje výšku nastavit v několika pevně daných bodech, rukojeť můžete ovládat pomocí tlačítek.
- Teleskopická rukojeť – tuto rukojeť do potřebné výšky nastavíte pouhým potažením rukojeti. Teleskopická rukojeť umožňuje nastavit výšku i vzdálenost od korbičky.
Kola
Hluboké kočárky se liší i provedením kol. Větší kola jsou ideální do terénu, menší jsou stavěna na jízdu po zpevněném povrchu. Kromě velikosti můžete zvolit i materiál kol. Oblíbenou funkcí je tzv. aretace kol, což znamená, že otočná kola můžete zafixovat a ovládání kočárku tak může být pro mnohé jednodušší.
- Nafukovací kola – tato kola jsou vhodnější při jízdě terénem. Jejich výhodou je přirozené odpružení, nevýhodou je vyšší hmotnost a větší náchylnost k defektům.
- Nenafukovací kola – tato kola nejsou plněna vzduchem, ale gelem nebo jiným materiálem. Součástí kola jsou vzduchové komory. I tato kola jsou stavěna pro jízdu terénem, jejich výhodou je bezúdržbovost.
- Gumová kola – výhodou gumových kol je dlouhá životnost. Gumová kola jsou vhodná do města i terénu. Mezi gumová spadají silikonová i pryskyřicová kola.
- Pěnová kola – oblíbená jsou i kola vyrobená z EVA pěny. Tato kolo se více hodí do města či méně náročného terénu. Do pěnových kol velmi jednoduše vnikají písek a kamínky a kočárek může při jízdě vydávat nepříjemný zvuk. Výhodou pěnových kol je nižší hmotnost a nižší cena.
Počet kol
Kromě materiálu můžete vybírat i počet kol. Klasikou jsou kočárky se čtyřmi koly, moderní jsou kočárky se třemi koly.
- Tříkolové – tyto kočárky jsou jednodušší na manipulaci. Tříkolové kočárky jsou dobrou volbou pro aktivní rodiče.
- Čtyřkolové – výhodou je lepší stabilita kočárku. Se čtyřkolovým kočárkem snadněji překonáte obrubníky i jiné překážky.
Možnosti
Stříšky hlubokých kočárků mohou být doplněny o různé praktické prvky. Některé z nich najdete v nějaké podobě na každém kočárků, jiné lze považovat za nadstandardní a bývají součástí dražších kočárků.
- Prodloužení – běžné je prodloužení stříšky, které lze využít na ochranu před škodlivým slunečním zářením, ale i větrem či deštěm.
- Náhledové okénko – i toto je běžný prvek, který umožní rodičům miminko průběžně kontrolovat.
- Ventilace – nedílnou součástí každého kočárku by měla být i ventilace, která zabrání přehřívání miminka. Odvětrávaná může být i zádová opěrka.
- Polohování – některé hluboké korby nabízí v určitém rozsahu polohovat zádovou opěrku. Možnost polohování využijete nejvíce u miminek trpící refluxem. Pro zdraví vývoj miminka je však nejlepší umístění dítěte do naprostého lehu.
- Filtr UPF 50 + – je již nadstandardní možností, kterou najdete u dražších kočárků.
- Moskytiéra – součástí některých kočárků může být i zabudovaná moskytiéra.
- Panoramatické okénko – zajistí kvalitnější cirkulaci vzduchu a miminko jím může sledovat i okolní svět ve chvíli, kdy bude v kočárku ležet na bříšku a zvedat hlavičku.
- Nánožník – tuto část využijete nejvíce v zimních měsících. Nánožník můžete ke korbě přidělat několika způsoby. Velmi kvalitní je přidělání pomocí cvoků. Méně stabilní jsou magnety, které mohou starší děti nohama poměrně jednoduše shodit. Jednoduše nánožník připevníte pomocí suchých zipů, které jsou však náchylnější k opotřebení. Poslední možností jsou klasické zipy, které jsou však hlučnější.
- Madlo – tento prvek využijete při přenášení korby. Při přenášení je z bezpečnostních důvodů vhodné miminko s kočárku vyndat na bezpečnější místo.
Značka
Výrobou hlubokých kočárků se zabývá celá řada výrobců. Kvalitní kočárek by měl splňovat přísné bezpečnostní normy. Bezpečné a kvalitní hluboké kočárky koupíte například od Thule, Hauck, Joolz, Cybex, Joie, KInderkraft, Britax, Petite&Mars nebo třeba ABC Design.
Cena
Cena hlubokého kočárku bývá nejčastěji v rozmezí 6 – 16 000 Kč. Náročnější mohou za kočárek zaplatit i více. Pořizovací cena se odvíjí od vzhledu, možností a dalšího příslušenství, které může být součástí kočárku.
Otázky a odpovědi
Kdo hluboký kočárek ocení?
Nevýhodou hlubokých kočárků je poměrně krátká doba používání. Tyto kočárky jsou tak vhodné pro ty, kteří příliš neřeší finance a mohou si dovolit koupit zcela nový kočárek ve sportovním provedení. Ostatní před hlubokou korbou preferují kombinované kočárky, které lze používat do věku 2 – 3 let.
Jaké jsou největší přednosti hlubokých kočárků?
Hluboké kočárky jsou většinou vybaveny houpacím podvozkem, který se vám bude v prvních měsících při uspávání miminka velmi hodit. Kromě houpacího podvozku nabízí tyto kočárky kvalitní odpružení a kočárek bude pohodlný i při jízdě po nerovném terénu. Hluboký kočárek naopak nedisponuje bezpečnostním pásem a využívat ho lze jen ve vodorovné poloze.
Jaké lze koupit kombinované kočárky?
Více než hluboké kočárky jsou oblíbené kočárky v dvojkombinaci a trojkombinaci. Tyto kočárky jsou cenově dostupnější než pořízení samostatného hlubokého a sportovního kočárku. Součástí kočárků v dvojkombinaci je hluboká i sportovní korba. Kočárek je možné používat do 2 až 3 let věku dítěte. Trojkombinace navíc nabízí dětskou autosedačku v podobě známého vajíčka. Tu můžete používat v autě, nebo ji připevníte na konstrukci kočárku.
Závěr
Vybrat vhodný hluboký kočárek je pro některé začínající rodiče náročné. Při očekávání prvního potomka ještě mnozí nemají představu, co přesně mohou od kočárku očekávat. Kočárek pro miminko byste neměli vybírat podle vzhledu nebo barvy, důležité je zaměřit se na každou jeho část. O využití v terénu rozhodují kolečka, pro snadné přemisťování byste neměli podcenit ani hmotnost kočárku. Výhodou bude výškově nastavitelná rukojeť a zajímat by vás měli i další možnosti.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší kočárky
- Golfové kočárky
- Kočárky do letadla
- Kombinované kočárky
- Nejlepší sportovní kočárky
- Jak vybrat tašku na kočárek?
- Korby a sedačky ke kočárkům
- Jak vybrat kočárek pro dvojčata?
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.malvik.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?