
Dětské koloběžky jsou sportovním náčiním, které dokáže zabavit dítě jakéhokoliv věku. Koloběžky pro děti nemusí posloužit pouze pro zábavu, použity mohou být rovněž jako dopravní prostředek při cestě do školy, na kroužek, či za kamarády. První koloběžku můžete pořídit poměrně malým dětem od věku cca 2 let. Rozhodující je šikovnost, některé děti zvládnou jízdu dříve, jiné později. Starším dětem lze kromě městských pořídit koloběžku s nafukovacími koly do terénu, freestyle provedení a i u dětí jsou stále oblíbenější elektrokoloběžky.
Jízda na koloběžce je nejen skvělou zábavou, ale při jízdě dojde k protažení většiny svalů na těle. Nejvíce zabrat dostane břicho, hýždě, záda, lýtka a stehna. Jízda na koloběžka je nejen dětskému zdraví velmi prospěšná.
V obchodech jsou koloběžky pro děti rozděleny podle věku. Jakmile budete vědět, jaký typ koloběžky budete chtít koupit, měli byste se zaměřit na jednotlivé parametry. U dětských koloběžek se jedná především o vhodnou velikost a nastavitelnost koloběžky. Zajímat by vás měla kvalita konstrukce, nosnost i hmotnost. Jednotlivé koloběžky se liší i provedením kol a kvalitou brzd a ostatních komponentů.
Nejlepší dětské koloběžky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Spartan Jumbo černo-červená | ⭐ 95 % | 1 319 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
2. | Spartan Jumbo II černá | ⭐ 93 % | 1 889 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Street Surfing Torpedo žlutá | ⭐ 93 % | 1 348 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
4. | Micro Mini Classic modrá | ⭐ 90 % | 1 426 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
5. | Master Cruiser červená | ⭐ 89 % | 1 190 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Při výběru koloběžky pro děti je nutné vycházet z věku dítěte. Nejmenším dětem jsou určeny tříkolové koloběžky. Starší děti již budou vybírat jeden z modelů dvoukolových koloběžek. V jejich případě již výběr toho správného modelu ovlivní vlastní zájem. Oblíbené jsou koloběžky s tvrdými i nafukovacími koly.
- 1 – 3 roky – nejmenší děti využívají zpravidla koloběžky se 3 koly. Pokud dítě ještě není schopno koloběžku používat, můžete zvolit variantu se sedátkem. To je možné později oddělat a používat koloběžku běžným způsobem. Koloběžka malým dětem pomůže s rovnováhou a i nejmenší děti si osvojí správnou jízdní techniku. Starším dětem je možné pořídit výškově nastavitelnou tříkolovou koloběžku, která jim může sloužit až do věku 5 či 6 let.
- 4 – 5 let – v tomto věku je již možné zakoupit klasickou dvoukolovou koloběžku, avšak k dostání jsou stále koloběžky tříkolové. Jízda na dvoukolovém provedením bude rychlejší a tím i zábavnějším. Výhodou dvoukolových koloběžek je lepší ovladatelnost, koloběžka je obecně vhodnější pro jízdu do větší vzdálenosti. Tříkolová verze pak poskytne bázlivějším dětem potřebnou stabilitu.
- 5 – 10 let – v této kategorii lze koupit dvoukolové koloběžky s malými pevnými i většími nafukovacími koly. Malá tvrdá kolečka jsou ideální při jízdě na pevné komunikaci, koloběžka s nafukovacími kolečky zvládne i náročnější jízdu terénem. Koloběžky jsou výškově nastavitelné, některé varianty mají polohovatelná řídítka, sníženou či zkrácenou nášlapnou desku. K dostání jsou i koloběžky s velmi kvalitní konstrukcí, které mohou vyzkoušet i starší děti nebo dospělí.
- 10 a více let – pro tuto skupinu jsou typické snadno ovladatelné koloběžky s nízkou hmotností. Kromě běžných lze koupit koloběžku s velkými nafukovacími koly, oblíbené jsou frreestylové koloběžky a u starších se mimořádné oblibě těší i elektrokoloběžky či skládací koloběžky.
Velikost
Velikost koloběžky určuje výška dítěte. Pokud zvolíte správně velkou koloběžku, zvolíte i model, který bude možné pohodlně ovládat. Dětské koloběžky by měly být alespoň v nějakém rozsahu výškově nastavitelné, ve většině případů jsou řídítka umístěna ve výšce 50 – 60 cm. Při volbě výšky řídítek je důležitý také typ řídítek, obecné pravidlo však udává, že řídítka by měla být umístěna ve výšce kyčelních kloubů.
Pokud budou řídítka příliš nízko, bude dítě při jízdě v nepohodlném předklonu. Vysoce umístěná řídítka pak neumožní řídit koloběžku správně ani bezpečně. Freesstyle koloběžky mají na rozdíl od běžných modelů řídítka umístěna níž. Díky tomu bude možné provádět různé triky.
Stupátko
Na pohodlnou jízdu má vliv i výška stupátka, což je parametr, který bývá při výběru dětské koloběžky často přehlížen. Zde platí pravidlo, že pohodlně se pojede na koloběžce se stupátkem ve výšce cca 4 – 5 cm. Přijatelná je i výška 7 – 8 cm, za maximum se považuje výška 9 cm.
Výška stupátka ovlivňuje pohodlí za jízdy. Pokud je stupátko položeno níže, nemusí dítě při odrazu tolik krčit stojnou nohu a nebude brzy unavené. Naopak u výše položeného stupátka si dítě za jízdy opravdu zadřepuje a unavit se může poměrně rychle.
Kolečka
Dětské koloběžky se liší velikostí a provedením koleček. Kolečka pro nejmenší jsou zpravidla plná, u větších děti se již můžete rozhodovat mezi plnými a nafukovacími zapletenými koly.
- Průměr 4″ – kolečka od 100 – 105 mm
- Průměr 5″ – kolečka od 120 – 125 mm. Velikost odpovídá výšce dítěte okolo 120 cm, což je věk 5 – 6 let.
- Průměr 6″ – kolečka od 145 – 150 mm, výška jezdce alespoň 135 cm.
- Průměr 8″ – kolečka od 200 – 230 mm jsou vhodné pro děti od cca 9 let.
Brzdy
Dětské koloběžky bývají vybaveny nášlapnou a čelisťovou brzdou. Koloběžky pro nejmenší děti zpravidla žádné brzdy nemají. V tomto věku ještě není dítě schopné brzdu ovládat.
- Nášlapná brzda – je běžná u městských koloběžek
- Čelisťová brzda – páčky k ovládání brzd jsou umístěny na řídítkách. Tyto brzdy jsou běžnější u koloběžek s nafukovacími koly.
Nosnost
Zaměřit byste se měli i na nosnost koloběžky, která se odvíjí od hmotnosti malého jezdce. Vhodné je nechat i nějakou rezervu, protože při dopadech či jízdě po nerovnostech se zátěž na koloběžku zvyšuje. Nosnost koloběžek pro nejmenší děti bývá obvykle do 20 až 25 kg. Koloběžky pro starší děti mívají nosnost do 50 či 60 kg. Koupit však můžete i koloběžku s nosností 100 – 150 kg, tato provedení poslouží i dospělým jezdcům.
Rám
Rámy dětských koloběžek mohou být pevné nebo skládací. Volba provedení je čistě na zvážení každého. Záleží na tom, jakým způsobem budete koloběžku používat a zda ji budete pravidelně přenášet nebo převážet.
Na výrobu se pak zpravidla používá plast, hliník nebo ocel. Plastové bývají koloběžky pro nejmenší děti. Ocelový rám je velmi odolný, avšak nevýhodou je vyšší hmotnost tohoto materiálu. Mezi nejoblíbenější tak patří lehké hliníkové konstrukce.
Značka
Výrobců dětských koloběžek je celá řada. Nejmenším dětem můžete pořídit koloběžku Mondo, Spokey, ISO, Tempish či inSPORT line. Starším dětem lze pořídit koloběžku Kruzzel, Movino, Eljet, Disney nebo třeba Worker. Koloběžky pro nejstarší děti, které mohou vyzkoušet i dospělí, jsou na trhu zastoupeny značkou Yedoo, Root Industries, Kostka, Eljet, inSPORTline, Movino, Sencor, Denver, Xiaomi a mnoha jinými.
Cena
Cenu určuje typ a výrobní materiál koloběžky. Za koloběžku pro nejmenší děti utratíte od 400 – 2 000 Kč. Levnější modely jsou vyrobeny z plastu, dražší pak z hliníku. Pořizovací cena koloběžek pro starší děti začíná na cca 700 Kč, i zde vyjdou kvalitnější modely na cca 2 000 Kč. Za koloběžku s nosností okolo 100 kg zaplatíte od cca 2 – 6 a více tisíc Kč. Mezi dražší patří terénní koloběžky s nafukovacími koly.
Otázky a odpovědi
Co je při výběru dětské koloběžky nejdůležitější?
Nejdůležitější je zvolit správnou velikost, kterou určuje výška řídítek. I dnes je možné vidět na koloběžce děti, které mají řídítka v úrovni ramen, nebo naopak velmi nízko pod pasem. Při správně zvolené velikosti by měla být řídítka umístěna v úrovni kyčlí, přičemž je standardem, že koloběžku lze v několika stupních výškově upravovat.
Z hlediska bezpečnosti je pak méně bezpečná příliš velká koloběžka. Menší velikost bude hůře ovladatelná, avšak tato verze je pro dítě přece jen bezpečnější. Nikdy tedy nevybírejte koloběžku stylem, dítě do ní časem doroste.
Jaké jsou výhody koloběžek s nafukovacími koly?
Při jízdě bude dítě cítit minimum vibrací do řídítek. Proto bývají nafukovací kola součástí zejména terénních koloběžek. Nevýhodou nafukovacích kol je větší náchylnost k propíchnutí. Nafukovací kola je nutné pravidelně kontrolovat a dofukovat. Nevýhodou nafukovacích kol je vyšší valivý odpor, koloběžky jsou sice pohodlné, ale jízda bude o něco pomalejší.
V čem se liší Freestyle koloběžka?
Tyto koloběžky jsou stavěny na extrémní jízdu, která se neobejde bez efektních skoků a propracovaných triků. Koloběžka musí mít velmi odolný rám, řídítka jsou pevná a kolečka vysoce kvalitní.
Řídítka Freestyle koloběžky není možné nastavit, zvolit si však můžete preferovanější tvar. Méně stabilní jsou řídítka s tvarem písmene T, která jsou vyrobena ze dvou kusů. Pevnější jsou řídítka s tvarem písmene Y. Aby bylo možné triky provádět, jsou řídítka umístěna níže, než tomu bývá u klasických jízdních koloběžek.
Závěr
Koloběžky jsou stále oblíbenější u dětí i dospělých. První koloběžku můžete koupit dětem ve věku 1 roku. Tato vozítka bývají doplněna o sedátka i tažnou tyč. Děti, které již zvládnou samostatnou jízdu, mohou vyzkoušet stabilní 3 kolovou koloběžku. V pozdějším věku pak mohou jezdit na dvoukolové městské či terénní koloběžce. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost a vzhled koloběžky. Aby chtělo dítě koloběžku vyzkoušet, musí se mu jednoduše líbit. Za kvalitu vozítka pak ručí kvalitní výrobce.
Dětské koloběžky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Koloběžky
- Šlapací auta
- Elektrokoloběžky
- Freestyle koloběžky
- Helmy na koloběžky
- Koloběžky na trampolínu
Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Objednal jsem pro prcka dětskou koloběžku od značky Spokey a je super. Vypadá parádně, je z kvalitních materiálů a celkově se mi moc líbí, navíc děcka jsou nadšená, byl to skvělá dárek k narozeninám.