Kombo je zesilovač a reproduktor v jednom. Tato zvuková technika by měla zajímat všechny, kdo ke hře používají elektrickou kytaru. Na trhu však najdete i comba, která jsou schopna ozvučit kytaru akustickou. Kombo není určeno pouze zkušenějším hráčům. Především hráči na elektrickou kytaru by měli kombo pořizovat současně s kytarou. Kombo se vyznačuje velmi jednoduchou obsluhou, stačí přístroj zapojit do elektriky, propojit s kytarou a pak už můžete začít.
Při výběru komba hraje podstatnou roli výkon i zkušenosti hráče. Důležité jsou různé vstupy, které vám umožní ke kombu připojit sluchátka, reproduktor, počítač a další techniku. Součástí některých komb je i nožní pedál, kterým můžete zvuk ještě více zkreslit.
Nejlepší komba
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | BOSS Katana 50 MKII | ⭐ 95 % | 7 090 Kč | Zobrazit | Kytary.cz |
2. | Roland Mobile Cube | ⭐ 89 % | 4 560 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Marshall MS-4 | ⭐ 78 % | 999 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
Typy
Kytarová komba je možné rozdělit do několika skupin. Větší výběr máte v případě, kdy sháníte kytarové kombo pro elektrickou kytaru. Pouze jedinou možnost pak máte při výběru komba pro kytaru akustickou.
Tranzistorová komba
Tyto zesilovače jsou mnohem levnější, nabízí mnoho možností, avšak počítat musíte s horší kvalitou zvuku. Tranzistorový zesilovač je poměrně složité zařízení, v případě, kdy dojde k jeho poruše, musíte počítat se složitou a finančně náročnou opravou. Ti, kdo potřebují kombo pro domácí hraní, mohou volit mezi dvoukanálové kombo s výkonem od 10 – 50 W.
Hybridní komba
Jsou kombinací tranzistorových i elektronových obvodů. Součástí hybridních komb je lampa a koncový zesilovač. Zvuk je dynamičtější a kvalitnější, přičemž však můžete počítat s dobrou pořizovací cenou.
Modelingová komba
Většinou se jedná o tranzistorová komba, avšak narazit můžete i na komba hybridní. V předzesilovačích modelingových komb je umístěn digitální procesor. Využijete ho k simulaci různých zvuků a efektů.
Lampová komba
Nejdražší a zároveň nejkvalitnější komba, která se vyznačují opravdu kvalitním zvukem. Koncový zesilovač i předzesilovač je vybaven elektronkami – lampami, právě ty jsou zodpovědné za dynamický zvuk. Lampová komba používají profesionálové, avšak tento typ se doporučuje všem, kteří to s hraním myslí skutečně vážně. Díky tomu, že pořídíte opravdu kvalitní kombo, nebudete muset v budoucnosti přemýšlet o výměně méně kvalitního kombo za kvalitnější přístroj.
Akustická komba
I tato komba patří do skupiny elektronických, avšak lze je jako jediná použít v kombinaci s akustickou kytarou. Ani těmto kombům by neměl chybět vstup pro mikrofon. Díky akustickému kombu nebudete muset při veřejných vystoupeních ozvučit kytaru mikrofonem.
Výkon
Jednotlivá komba se liší svým výkonem. Profesionálové budou potřebovat výkonnější přístroje. Jestliže potřebujete kombo pro domácí použití, doporučuje se vybírat komba s výkonem okolo 30 W. Ti, kteří mají svoji kapelu a hrají ve zkušebně nebo na menších pódiích, budou potřebovat kombo s výkonem okolo 50 W.
Na velká pódia lze koupit i opravdu výkonná komba, jejich výkon může být až 100 W. Takto výkonná komba by se neměla používat při hraní ve zkušebnách nebo malých místnostech. V klubech se používají komba s výkonem maximálně 60 W. Za zcela dostačující je v případě tranzistorového komba považován výkon 50 – 60 W. Elektronkové kombo má až dvojnásobný výkon, proto se v tomto případě za ideální výkon považuje výkon 20 – 40 W.
Velikost
Velikost komba ovlivňuje do určité míry kvalitu zvuku. Menší reproduktor má jasnější zvuk ve vysokých frekvencích. Velké reproduktory jsou více vhodné pro nízké frekvence, od velkého reproduktoru tak můžete očekávat plnější zvuk.
Průměr – tento parametr se udává v palcích. Standardní komba disponují jedním reproduktorem s průměrem 12 palců. Tyto komba jsou označena jako 1 x 12´´. Komba menších rozměrů mají jeden 10 palcový reproduktor 1 x 10“. Velká a výkonná komba mohou mít i dva 12 palcové reproduktory 2 x 12“.
Značka
Výrobou kytarové aparatury se věnuje velké množství výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří komba značky Marshall, BOSS, Yamaha, VOX, Fender, Joyo, Line 6, Lavor, Ibanez a mnoho dalších.
Cena
Nejlevnější jsou tranzistorová komba, jejichž cena začíná na cca 1 000 Kč. Výkonnější a kvalitnější aparaturu koupíte do 3 000 Kč. Od 3 000 Kč koupíte stále komba tranzistorová, dále se objevují komba modelingová, hybridní a první lampová. Cena komba pak snadno přesáhne i 10 – 20 000 Kč. Tato aparatura udělá radost náročnějším uživatelům. I zde můžete vybírat mezi všemi typy.
Otázky a odpovědi
Jaké kombo pro začátečníka?
Do začátku se doporučuje koupě tranzistorového komba. Vystačíte si s výkonem od 10 – 30 W, a menším rozměrem bedny s reproduktorem o průměru 6 – 10 palců. Z funkcí oceníte efekt zkreslení, master volume. Chybět by neměl sluchátkový výstup nebo USB vstup. Podcenit byste neměli ani výrobce, popřípadě kombo vybírat s odborníkem, který těmto přístrojům rozumí.
V čem se liší zesilovač od komba?
Součástí kytarového zesilovače není reproduktor. K zesilovači tedy budete muset přikoupit ještě samostatný reproduktor. Kombo je jednoduší na používání, postačí ho zapnout a můžete používat. V případě zesilovače musíte spojit více přístrojů.
Kytarové zesilovače používají především profesionálové, kteří je kombinují s velkými a výkonnými reproduktory. Kytarová komba jsou ideální pro domácí použití a hodí se pro menší koncerty pořádané v klubech. Jejich velkou předností je i snadnější přenášení.
Co je kytarový stack?
Kytarový stack je složen z kytarové bedny a zesilovače. Na rozdíl od komba á stack mnohem větší velikost a jeho součástí jsou i mnohem výkonnější reproduktory. Oblíbený je stack se čtyřmi 12 palcovými reproduktory 4 x 12, nebo bedny o velikosti 1 x 12 palců a 2 x 12 palců. Díky velkým rozměrům není kytarový stack ideální na častější přenášení.
Závěr
Elektrická kytara potřebuje připojit do vhodné aparatury. K ozvučení tohoto nástroje můžete použít zesilovač doplněný o reproduktor nebo kytarové kombo. Kytarová komba mají několik různých podob a vybírat je tedy musíte podle vlastních potřeb. Začátečníci a méně nároční mohou sáhnout po tranzistorovém kombu.
Vystačíte si s výkonem do 30 – 50 W. Náročnějším budou lépe vyhovovat hybridní kombo, ti kteří si chtějí se zvukem více vyhrát nebo trochu experimentovat, měli by popřemýšlet o modelingovém kombu. Vůbec nejlepší možností jsou pak lampová komba, která jsou oblíbená i u profesionálů. Pro hráče na akustickou kytaru jsou na trhu zastoupena akustická komba.
Komba můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.muziker.cz, www.kytary.cz, www.audioworks.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro přítele jsem pořídila Marshall AS50D a byl v sedmém nebi. Sice jsem ani nevěděla, co že si to vlastně k narozeninám přál, ale koupila jsem to podle instrukcí jeho bratra.
Já sem absolutně neměla tušení, že něco takového jako je komba vůbec existuje. Přišla jsem na to až díky vašim stránkám.
Koupil jsem AER Compact 60 a jsem moc spokojený, protože funguje perfektně. Jedinou vadou na kráse byla pořizovací cena skoro 25 tisíc, no ale co bych si pro radost nezaplatil.
Syn si přál kombo k maturitě, tak jsem mu koupila Vox AC10C1 a je nadšený. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje.
Kdyz zapojim do akustickeho komba el.kytaru budem zvuk hodne jiny nez v kombu pro elektriku?a co kdybych zapojil do toho akus.komba nejaky multiefekt?nebo mam radeji koupit kombo na el.kytaru ?