Jak vybrat krém do solária?

Pokud chodíte do solária, určitě se před opalováním mažete krémy určenými pro toto využití. Pozor, nepleťte si je s klasickými opalovacími krémy, ty by vám v soláriu příliš nepomohly. Zatímco krémy s SPF kůži před UV zářením chrání, krémy do solárií kůži pomáhají se více opálit. Je ale nutné uvědomit si, že záření v soláriích je regulováno a přímo určené na typ vaší pokožky, a tak je pro vás bezpečnější. Jestliže se do solária chystáte, pojďte se podívat na to, jak krémy vybírat.

Prohlédnout krémy

Nejlepší krémy do solária

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Oranjito Aloe Lotion mléko po opalování 200 ml 100 % 201 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Oranjito Bio krém do solária na obličej a dekolt 50 g 97 % 218 Kč Zobrazit Krasa.cz
3. TannyMaxx Brown Super Black Tanning lotion 125 ml 96 % 289 Kč Zobrazit Notino.cz

Typy

Krémy do solária se dají rozdělit do několika kategorií – podle typu pleti (aby vám aplikace nezpůsobila podráždění), stupně opálení (abyste dosáhli očekávaného výsledku), konzistence (pro jednoduchou aplikaci), místa použití (na obličej je potřeba šetrnější složení) a podle účelu (před nebo po opalování). Všechny kritéria je třeba při nákupu zvážit, abyste našli takový produkt, který vám bude skutečně vyhovovat.

Typy podle pleti

Podle toho, jaký typ pokožky máte, vám budou určité krémy vyhovovat více než jiné. Aby vám textura a složení sedělo, je dobré tomu přizpůsobit výběr.

  • Pro citlivou pokožku – vzhledem k tomu, že je pokožka náchylnější k alergickým reakcím, volte takové krémy, které obsahují zklidňující a co nejvíce přírodní složení, zároveň ho před nanesením vyzkoušejte na zápěstí,
  • Pro normální pokožku – nemusíte se ničeho bát, budou vám vyhovovat téměř všechny krémy,
  • Pro mastnou pokožku – hledejte přípravky bez olejů, ideálně gelovou texturu, která vaši pokožku příliš nezatíží,
  • Pro suchou pokožku – potřebná hydratace, zde se naopak oleje hodí, pozor na sklon k citlivosti,
  • Pro smíšenou pokožku – mastí se T-zóna (čelo, nos, brada) a vysouší se místa okolo pusy a nosu, proto je třeba najít kompromis, krém by neměl být příliš mastný, zároveň by ale měl dodat hydrataci.

Typy podle stupně opálení

Krémy budete vybírat také podle toho, jak moc je vaše pokožka (ne)opálená, tedy v jaké fázi opalování se nacházíte, respektive kolik látek podporujících zhnědnutí obsahují.

  • Pro neopálenou pokožku – nutná ochrana citlivé a světlé pokožky, vybírejte solární kosmetiku s hydratačními látkami, vitamíny a minerály, není třeba dbát na látky, které napomáhají zhnědnutí pokožky nebo látky na podporu intenzivnějšího prohloubení zhnědnutí,
  • Pro mírně opálenou pokožku – mírná podpora zhnědnutí a prodloužení doby zhnědnutí pokožky, krémy se „středním“ obsahem látek napomáhajícím k urychlení opálení,
  • Pro opálenou pokožku – důležitá péče o pokožku i obsah látek, které napomáhají urychlení, zintenzivnění a prohloubení krásné barvy po opálení, těmto druhům krémů se říká bronzery,
  • Pro maximální opálení nebo speciální péči – při každém opalování na sluníčku lze dosáhnout svého maxima opálení, které překročíte už pouze použitím solárního krému, který obsahuje chilli papričky a další ingredience, které maximálně podporují okysličení kůže. Po aplikaci dochází k zarudnutí pokožky a jemnému pálení, proto se krém nesmí používat na obličej a citlivá místa. Opálení je však mnohem intenzivnější a hlubší.

Typy podle konzistence

U tohoto parametru záleží na typu vaší pokožky a vašich preferencích, s čím se vám bude lépe pracovat. Určitě chcete, aby aplikace byla jednoduchá a rychlá, tak na to při výběru myslete.

  • Oleje – v pumpičce mnohem praktičtější, dobře se nanášejí, ideální pro suchou pokožku kvůli mastnotě,
  • Mléka – vhodné pro všechny typy pleti, dobře se roztírají, praktické balení,
  • Krémy – hutnější konzistence, většinou na obličej, krk a dekolt,
  • Gely – lehčí konzistence, vhodné pro mastnou a smíšenou pleť, lehce se roztírají a dobře vstřebávají,
  • Pěny – lehké složení, dobře se vstřebávají, nejsou mastné, ideální pro mastnou a smíšenou pleť.

Typy krémů do solária podle místa použití

Možná vás to překvapí, ale krémy do solária nejsou univerzální. Některé části vašeho těla jsou citlivější, proto je třeba jim poskytnout šetrnější přípravek. Pokud tedy chodíte pravidelně do solária, mějte po ruce vždy dva kosmetické produkty, se kterými se budete mazat, abyste se dostatečně chránili.

  • Na obličej, krk, dekolt – protože jsou tato místa náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn, je třeba na ně aplikovat speciální solární krém, který zefektivní opálení, vyživí a hydratuje obličej, krk a dekolt, navíc často poskytuje anti-aging efekt,
  • Na celé tělo – krásné, dlouhotrvající opálení a zdravou pokožku,
  • Na nohy – efektivnější opálení nohou.

Typy krémů do solária podle účelu

Solární krém lze využít jak před opalováním, tak po něm. U každého druhu ale bude mít trochu odlišné účinky, protože i sama situace vyžaduje něco jiného.

  • Před opalováním – funguje jako ochrana kůže, podporuje tvorbu melaninu, urychluje a prodlužuje opálení, prohlubuje zhnědnutí a hydratuje pokožku,
  • Po opalování – zklidňuje, vyživuje pokožku, udržuje hloubku a přirozenost opálení co nejdéle.

Funkce

Krémy do solária je důležité používat, pokud se v soláriích opalujete. Brání totiž negativním vlivům, které by mohly mít na pokožku špatný dopad. Stejně jako u trávení času na sluníčku na krém nezapomínejte, jinak riskujete zdraví kůže. Krém navíc pomáhá hydratovat a vyživovat.

Složení

Složky, které krém do solária obsahuje, značí jeho kvalitu a v případě stupně opálení se stává důležitým parametrem. U bronzerů je totiž třeba, aby v sobě měly dostatek látek podporujících zhnědnutí. Také platí, že čím více vitamínů, antioxidantů a podobných složek, tím lepší produkt. Co všechno může takový krém obsahovat?

  • Hydratační a pečující látky – aby vaše pokožka zůstala po celou dobu hydratovaná, jsou přidány hydratační a pečující látky, jako je panthenol, aloe vera či další výtažky z rostlin (zelený čaj, kávovník) a cukrové třtiny,
  • Antioxidanty – už jsme mluvili o bezpečnosti – přesně to mají antioxidanty na starost, patří mezi ně vitamíny A, C a E, beta-karoten,
  • Anti-aging látky – jak jistě víte, UV záření vysušuje pokožku a podporuje tvorbu vrásek, čemuž můžete zabránit vybráním krémů se složkami zabraňující stárnutí – této informaci věnujte pozornost hlavně v pokročilejším věku,
  • Bronzery – jejich cílem je podpořit zhnědnutí, jejich zastupiteli jsou DHA, erytrulóza, výtažky z ořechu nebo třeba karamel,
  • Vonné složky – mužské i dámské krémy jsou složením totožné, liší se pouze vůněmi, které v případě produktů pro ženy bývají květinové či ovocné,
  • Látky zabraňující zápachu – opalováním v soláriu a působením UV záření dochází k množení bakterií, což způsobuje typický zápach, který může alespoň částečně zamaskovat kvalitní krém do solária,
  • Tyrosin – aminokyselina, která podporuje tvorbu pigmentu melaninu,
  • DHA – dihydroxyaceton, barví kůži do hněda, a podporuje tak opálení,
  • Melanin – podporuje a prohlubuje opálení,
  • Kolagen – bílkovina tvořící základ pojivových tkání, zpomaluje stárnutí pokožky,
  • Ušlechtilé přírodní oleje – vyživují a hydratují pokožku, mandlový, kokosový, jojobový, avokádový, makadamiový.

Aplikace

Pro správnou aplikaci krému platí několik pravidel, které je třeba dodržovat, pokud chcete, aby byl účinek podle vašich představ.

  1. Před tím, než vyrazíte do solária a než se namažete, se vyhněte sprše či koupeli, které by vám mohly smýt ochrannou vrstvu na kůži a zvýšit citlivost.
  2. Při samotném nanášení krému odstraňte všechen make up, parfémy a šperky, aplikujte tak, abyste pokryli co největší plochu – ideální je mít na sobě pouze spodní prádlo, plavky nebo nic.
  3. Těsně před opalováním v soláriu naneste dostatečné množství krému na celé tělo (obličej, krk a dekolt namažte zvlášť speciálním krémem pro citlivější oblasti) rovnoměrně tak, aby i opálení bylo rovnoměrné.
  4. Po opalování v soláriu se minimálně 3 hodiny nesprchujte, narušili byste tak působení účinných látek.
  5. Použijte krém určený k ošetření pokožky po opalování, abyste tak zajistili výživu a regeneraci. Přípravek navíc posílí výdrž opálení.

Značka

Při výběru dejte na ověřené a doporučované značky, jako jsou například Oranjito, TannyMaxx, Vivaco, Dermacol nebo ProTan. Díky svému složení vám skvěle sednou, budou vytvářet požadovaný efekt a vsadit můžete i na jejich kvalitu.

Cena

V případě, že navštěvujete solárium jednorázově a nepotřebujete mít doma celé balení, postačí vám mini verze, kterou pořídíte do 100 Kč. Stejně tak ji lze zakoupit, pokud ještě nemáte danou značku ozkoušenou a nechcete naletět. Od 100 do 200 Kč seženete balení o objemu 200 ml, které vám vystačí na několik použití. Kromě univerzálních verzí se zaměřují i na konkrétní oblasti těla, které jsou citlivější – obličej, krk a dekolt.

Cena se zvyšuje s přibývajícími látkami, které krém obsahuje. Cenovka nad 200 Kč už značí, že je krém opravdu kvalitní. Buďto má velké množství aktivních látek nebo je určený pro konkrétní fázi opalování. Najdete také solární kosmetiku nad 500 Kč, která dosahuje částky 1 000 Kč, a to proto, že je balení větší. Vyplatí se hlavně těm, kteří solárium navštěvují pravidelně.

Prohlédnout krémy

Skladování a trvanlivost

Aby vám krém dlouho vydržel, je třeba ho správně skladovat. Mějte ho uložený při teplotě do 21 °C na temném a suchém místě. Před každým použitím si umyjte ruce, při aplikaci nenechávejte krém moc dlouho otevřený. Expirační datum najdete napsané na obalu, u jednotlivých přípravků se liší a označuje dobu po prvním otevření, kdy trvanlivost končí.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat vhodný krém do solária?

Parametrů, které budete při výběru zvažovat, je několik. Bude se jednat o váš typ pleti, stupeň opálení, konzistence produktu, místa použití a účel. Správný výběr zajistí, aby bylo užívání bezpečné, příjemné a praktické. Samozřejmostí je také cena, díky které lze odvodit kvalitu a obsah aktivních látek.

Jak na správnou aplikaci krému?

Je třeba před návštěvou solária vynechat sprchu či koupel, odstranit make-up, parfémy a šperky. Následně naneste na celé tělo rovnoměrnou vrstvu krému a po opalování se minimálně 3 hodiny nesprchujte, abyste nenarušili působení účinných látek. Nakonec použijte krém po opalování na ošetření pokožky a podporu výdrže barvy.

Na co je třeba dát si při používání krému pozor?

Dodržujte pravidla aplikace, abyste se vyhnuli flekům nebo nechráněné pokožce. Pokud navíc používáte „hot” přípravky, díky kterým dosáhnete toho nejvyššího stupně opálení, připravte se, že budou trochu pálit. V žádném případě je nepoužívejte na citlivé oblasti, obličej nebo neopálenou pleť.

Závěr

Krémy do solária jsou nutností, pokud se zde často opalujete. Chrání vás, dodávají hydrataci a o pokožku se starají. Podporují opálení, proto si je nepleťte s klasickými opalovacími krémy, které proti UV záření bojují. Kdybyste si tyto dva produkty popletli, nadělali byste si pěknou paseku. Vybírejte pečlivě a nezapomínejte na jejich používání, zdraví máte jen jedno.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.suncity.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vyzkoušela jsem různé krémy do solária, ale nejvíce mi vyhovuje Oranjito Bio Light Vanilla Superbronzer opalovací krém, který je opravdu perfektní. Dobře se vstřebává, příjemně voní a celkově na mě působí velmi pozitivně, jsem s ním moc spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo