Tetování je zásahem do těla, o který je třeba pečovat, aby se dobře hojilo a hezky vypadalo. Jedná se totiž v podstatě o ranku, která vystoupne a zčervená, jelikož nastane přirozená zánětlivá odezva. Kdybyste tetování nepromazávali a patřičně se o něj nestarali, ztratí barvu, jeho linie nezůstanou ostré a může dojít až k infekci. Podle čeho tedy zvolit vhodný krém na tetování?
Typy produktů na tetování
Krémy nemusí být jediným produktem, který k péči o tetování můžete použít, na trhu najdete také balzámy, masti, oleje nebo tyčinky. Výběr bude záležet čistě na vašich preferencích, složením se totiž obvykle neliší. Pojďme se důkladněji podívat na to, co se vám bude lépe používat.
Krém
Základním produktem, o kterém se i v tomto článku budeme bavit, je krém na tetování. Podporuje hojení, zklidňuje pokožku a zabraňuje infekcím. Obsahuje různé zklidňující složky, jako je například panthenol. Má spíše lehčí konzistenci.
Balzám
O něco hustší jsou balzámy, které mohou vytvořit silnější ochranný film, ale stále nechávají pokožku dýchat. Složení se neliší, jen pocitově bývá mastnější.
Mast
Podobně jako balzám je i mast na tetování více hydratační a zanechává mastnější film, kterým tetování hydratuje a chrání jej před vnějšími vlivy. Používejte ale opravdu tenkou vrstvu, aby mohlo dýchat.
Olej
Ne tak obvyklou alternativou je olej na tetování, jehož výhodou je uzamykání vlhkosti v pokožce, čímž se zlepšuje pružnost a hebkost kůže. Olej se také dokáže rychle vsáknout, tudíž se nemusíte bát, že by zanechával mastné fleky nebo se vám na něj přilepovalo oblečení. Ve většině případů se jedná o kombinaci několika olejů.
Tyčinka
Lehce přenosnou volbou je tyčinka, se kterou se nanášení zjednoduší, a to i na cestách. Většinou obsahuje přírodní složky, jako je bambucké máslo, kokosový olej či slunečnicový extrakt, jež udrží vaše tetování hydratované. Velkou výhodou je také to, že při aplikaci není vyžadován kontakt s kůží, tudíž se snižuje riziko infekce (nezapomeňte si v ostatních případech vždy před nanášením umýt ruce!).
Složení
Složení se samozřejmě může u jednotlivých krémů lišit, nicméně platí, že by mělo být co nejvíce přírodní, protože naše pokožka je velmi citlivá. Následující látky ovšem zaručují podporu jejího hojení, hydrataci a ochranu.
Panthenol (provitamin B5)
- Urychluje hojení a regeneraci pokožky.
- Zmírňuje podráždění a zklidňuje pokožku, což je důležité, jelikož je pokožka po tetování citlivá.
Přírodní oleje a másla
- Bambucké máslo: Výživné, hydratační a hojivé.
- Kokosový olej: Zvláčňuje pokožku a má antibakteriální účinky.
- Mandlový olej: Výborný na citlivou pokožku, podporuje regeneraci.
Aloe vera
- Zklidňuje podráždění a hydratuje, působí antibakteriálně, čímž může pomoci chránit čerstvé tetování před infekcí.
Vitamin E
- Antioxidant, chrání pokožku před poškozením a podporuje regeneraci. Udržuje pokožku vlhkou a pružnou, brání vysoušení a šupinatění, které by mohly způsobit ztrátu barvy tetování.
Přírodní vosky (např. včelí vosk)
- Vytváří jemnou ochrannou vrstvu, která brání ztrátě vlhkosti a chrání před bakteriemi, jež mohou způsobit infekci. Zároveň nechává kůži dýchat a podporuje její hojení.
Naopak se vyhněte látkám, které by pokožku mohly podráždit, jako jsou:
Parfémy a esenciální oleje
- Mohou dráždit, protože je rána otevřená a způsobit zarudnutí nebo svědění pokožky.
Alkohol
- Vysušuje kůži a zpomaluje hojení, může způsobit pálení nebo svědění.
Minerální oleje a vazelína
- Mohou ucpat póry a zpomalit hojení, i když je pravdou, že například Bepanthen vazelínu obsahuje a je oblíbeným krémem na tetování. Záleží, jaké je konkrétní složení celkově, nicméně se vazelína doporučuje maximálně v prvních 24 hodinách po tetování.
Parabeny
- Konzervační látky, které prodlužují trvanlivost produktu, ale mohou dráždit pokožku či vyvolat alergickou reakci.
Aplikace
Po tom, co bude tetování dokončeno, vám tatér aplikuje fólii, která zabrání kontaktu s vnějšími vlivy a zabezpečí tak, že nevznikne infekce. Tu si po několika hodinách sundáte a tetování omýváte vodou (s jemným mýdlem, ideálně dětským) a vysušujete ručníkem nebo papírovým ubrouskem, zatím nemažete.
Po 2 dnech, v některých případech již po 24 hodinách vezmete krém na tetování a na vyschlé tetování namažete, aby se hydratovalo. Nanášejte pouze tenkou vrstvu, aby mohla kůže stále dýchat. V nejlepším případě noste volné prodyšné oblečení, aby se přilepovalo k tetování co nejméně.
Co se týče frekvence používání, záleží v prvním případě na tom, co řekne váš tatér, nicméně obecně platí, že byste tetování měli mazat 2x až 4x denně po dobu jednoho týdne. Následně postačí týden 1x denně mazat tělovým mlékem s obsahem vitamínu E, po celkovém zahojení můžete použít krém 2x až 3x týdně, aby tetování vypadalo co nejlépe.
Funkce
Protože je pokožka po tetování podrážděná a citlivá, je potřeba, abyste ji opečovali vhodným krémem s obsahem takových látek, které ji vyživí, hydratují a podpoří její hojení. Díky tomu bude vypadat tetování jasně, výrazně a bez stroupků. Důležité je jej aplikovat pravidelně a v tenké vrstvě, aby mohla kůže dýchat.
Značka
Mezi oblíbené značky krémů na tetování patří Bepanthen, Pura Vida Organic, CBDSTAR nebo A-Derma.
Cena
Tento faktor se liší podle toho, o jakou formu se jedná, jaká je velikost balení a také složení. Nejlevněji krémy na tetování seženete do 300 Kč, zejména v drogerii. Jejich složení bývá spíše základní, ale to ještě neznamená, že by nebylo kvalitní. V této cenové kategorii se nachází velmi oblíbený a také hojně doporučovaný Bepanthen.
Od 300 Kč do 600 Kč obsahují krémy kombinace přírodních složek a dalších regeneračních látek, proto je jejich pořizovací cena o něco vyšší.
Nad 600 Kč se nacházejí opravdu kvalitní produkty, jež poskytují intenzivní péči, čemuž také odpovídá jejich složení.
Otázky a odpovědi
Proč je třeba se o tetování starat?
Tetování vyžaduje péči, aby vypadalo co nejlépe a pokožka byla v co nejlepším stavu. Kůže je v tetovaném místě nateklá a červená, proto je třeba, abyste ji pomocí vhodného krému ošetřili. Rychleji se tak zahojí, zůstane hydratovaná a pružná. V opačném případě by se do rány mohla dostat infekce, která hojení zkomplikuje a může jej dokonce poškodit, v tom lepším případě dojde k vytvoření jizev a odlupování.
Jak často by se měl krém na tetování aplikovat?
Krém byste měli aplikovat nejdříve po 24 hodinách, ideálně však po 2 dnech. Po dobu jednoho týdne jej nanášejte 2x až 4x denně, další týden 1x denně postačí tělové mléko s vitaminem E. Po úplném zahojení používejte krém 2x až 3x týdně, abyste podpořili konečný vzhled tetování.
Mohu použít místo krému na tetování vazelínu?
Vazelína není vhodným produktem pro ošetření tetování, jelikož vytváří silnou bariéru, která nepropouští nic z venku dovnitř. To sice může znít jako výhoda, alespoň se do tetování nedostanou bakterie, ale na druhou stranu také rána nedýchá a může v sobě zadržovat již nahromaděné bakterie. Vhodná bývá spíše na starší tetování jako ochrana proti vysychání.
Závěr
Krémy na tetování jsou důležitou součástí každé návštěvy tatéra, jelikož ovlivňují to, jak bude tetování následně vypadat. Při správné péči bude vaše pokožka zahojená, zdravá a bez podráždění, stejně tak tetování bude mít sytou barvu, ostré okraje a hladký povrch. Dodržujte pokyny, které vám tatér řekne a mazejte si novou kérku pravidelně s takovým krémem, který její výsledný vzhled podpoří.
Zdroj: www.inkmasteracademy.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?