Krumpáč je větší obdoba motyka. Krumpáč není nutné nijak představovat, tento nástroj znají i malé děti s pohádek, ve kterých se objevují trpaslíci. Ti krumpáč používají k dolování drahých kovů ukrytých hluboko pod zemí.
Starší pak mají krumpáč spojený s těmi, kdo se podílejí na výkopových pracích. V běžném životě krumpáč využijete k provádění výkopových prací, sázení stromů atd. Krumpáč je běžné nářadí, které má své místo v každé chalupě. Nástroj je složen z oboustranné pracovní části a násady.
Při výběru krumpáče je nutné zvážit pouze to, k čemu a jak často budete nástroj používat. Krumpáče se liší délkou násady i tvarem pracovní části. Rozdílný je i výrobní materiál a možnosti, kterými se odlišují levné krumpáče od těch dražších.
Typy
Krumpáč je nářadí, které je na trhu zastoupeno ve dvou rozdílných podobách. Klasický krumpáč je běžné velikosti, kromě něho však můžete koupit i menší podobu tohoto nástroje.
Krumpáč
Klasický krumpáč je nástroj, který využijete při těžkých zemních ručně dělaných pracích. Pomocí krumpáče oddělíte zeminu nebo vyhloubíte jámy. Nástroj je složen z násady a pracovní části. Na její jedné straně je hrot, druhou část tvoří klín. Širší část se používá pro běžné typy zemin, špičatý hrot je vhodnější při práci na kamenitých nebo velmi tvrdých zeminách.
Krumpáček
Je malý a kompaktní pracovní nástroj. Své uplatnění najde zejména během trampování, oblíbený je v armádě, ale používat ho můžete prakticky kdekoliv. Často ho najdete i mezi příslušenstvím k detektorům kovu. Tyto nástroje mají délku v rozmezí 30 – 45 cm. Součástí balení bývá i praktické pouzdro a nosit ho můžete na opasku nebo třeba batohu.
Materiál
Pracovní část krumpáče je vyrobena z oceli. Tato část by měla být dostatečně odolná, abyste mohli krumpáč použít i na těžší práce. Nejkvalitnější krumpáče mají pracovní část vyrobenou z kalené karbonové oceli.
Rukojeť je často vyrobená ze dřeva, jedná se tradiční a stále oblíbený materiál. U dražších nástrojů najdete násady vyrobené z kovu a profesionální krumpáče mají násadu vyrobenou z kombinace několika materiálů. Pro ještě větší zpevnění bývá jedním z materiálu i skleněné vlákno.
Velikost násady
Krumpáče se liší velikostí násady, ta je z velké části daná typem. Klasické velké krumpáče mají násadu od cca 60 – 92 cm. Malé krumpáčky mají velikost 30 – 55 cm.
Výběr správné velikosti závisí na výšce postavě toho, kdo bude nástroj používat nejčastěji. Dle doporučení by měl nástroj sahat do hrudního důlku.
Hmotnost
Hmotnost závisí na velikosti krumpáče i výrobním materiálu.
- Krumpáček – menší nástroje mají hmotnost v rozmezí 0,5 – 1,5 kg
- Krumpáč – vetší krumpáče váží od 1,5 – 3,5 kg
Možnosti
Krumpáče jsou sice na první pohled jednoduché nástroje, od kterých toho pravděpodobně nebudete příliš očekávat. I v případě tohoto výrobku je však dobré vědět, za co všechno si můžete připlatit.
Mezi přednosti, které odlišují levnější výrobky od těch dražších, patří:
- Protiskluzová rukojeť
- Teleskopická rukojeť
- Vyztužená rukojeť
- Tlumení vibrací
- Možnost složení
Značka
Kvalitní krumpáče koupíte od předního výrobce pracovních nástrojů, což je v současné době značka Fiskars. Oblíbené je však i nářadí značek J.A.D., Hecht, Levior, MFH, Caterpillar, XTline a dalších. Malé krumpáčky nabízí Mil-Tec, Fox Outdoor, Armáda Švýčarská nebo třeba Rothco.
Cena
Nejlevnější krumpáče jsou k sehnání za necelých 300 Kč. Jedná se většinou o krumpáče s klasickou dřevěnou násadou. Mezi levnější patří i krumpáče s cenou do 500 Kč. Zde stále převládají krumpáče s dřevěnou násadou, avšak k sehnání jsou i menší krumpáče s železnou nebo sklokeramickou násadou.
Cena nejdražších nástrojů je v rozmezí 1 – 1 500 Kč. Kromě kvalitních ergonomických násad je pro ně typická i vysoce odolná kalená karbonová pracovní část.
Krumpáčky jsou na trhu zastoupeny v menším množstvím. Zde se cena pohybuje okolo 300 -700 Kč. Rozdíl v ceně je dám zejména velikostí násady nebo typem pracovní části. Všechny krumpáčky mají dřevěnou násadu, odlišné je pouze barevné provedení.
Otázky a odpovědi
Jak se krumpáč správně používá?
Při práci s krumpáčem je zapotřebí fyzická zdatnost, protože už samotný nástroj je poměrně těžký. Na krumpáč by se při práci nemělo nijak tlačit, stačí ho pouze zvednout do potřebné výšky a samotné kopání je prováděno pouze kinetickou energií během volného pádu.
Co je fiberglass?
Při výběru krumpáčů mnohdy narazíte na informaci, že nástroj má fiberglassovou násadu. Pod tímto označením se ukrývá násada vyrobená ze sklolaminátu.
Jedná se o velmi pevný, kvalitní avšak i překvapivě lehký materiál. Tento kompozitní materiál obsahuje 70% skelných vláken a 30% polyesterové živice. Jedná se o nejodolnější a nejpevnější materiál, který se používá na výrobu násad u všech typů pracovního nářadí.
Čím se liší drahé nástroje od těch levnějších?
Odlišný je výrobní materiál pracovní části i topůrka. Dražší krumpáče mají sklolaminátovou násadu, která se vyznačuje velkou odolností a navíc je schopna tlumit nárazy, což při těžké práci rozhodně oceníte. Mnohé krumpáče mají také protiskluzovou úpravu. Pracovní část je vyrobena z kalené oceli nebo karbonu.
Závěr
Krumpáč je jednoduchý nástroj, který využijete na zahradě, na stavbách, ale i během pobytu v přírodě. Právě to, jakým způsobem budete krumpáč používat, by mělo hrát při jeho výběru hlavní roli.
Levnější krumpáče mají dřevěné násady, které jsou náchylnější na povětrnostní vlivy, a při náročném používání může dojít k jejich zlomení. Dražší krumpáče mají kvalitnější pracovní část i vysoce odolnou násadu. Praktická je zejména funkce tlumení vibrací a protiskluzová úprava.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přítelkyně objednala krumpáč ErgoComfort Fiskars 171010, když jsem přelomil ten, který jsme měli původně a vybrala docela dobře, na to že je to ženská a nikdy nic takového nekupovala.
Přítel potřeboval krumpáč na úpravu naší zahrádky, tak jsem objednala FISKARS IsoCore Krumpáč L 5 lb/36″. Je opravdu super, i když cena byla vysoká, tak jsme spokojeni. Rozhodně to byla dobrá koupě.
Všechny informace jsem našel zde, děkuji.