Každý někdy zažil nějaký ten lampionový průvod, přičemž mnozí jej mají spojený se svým dětstvím a dřívější dobou. Odkud vlastně lampiony pochází, jakou mají historii a jak se vlastně slaví.
Historie lampionových průvodů
Lampiony jako takové, pocházejí původně z Asie. Například Čína je využívá pro každou příležitost, ať už jsou to svatební obřady, pohřby, různé oslavy či svátky, ale třeba při narození dítěte a podobně. K výrobě lampionů se používají bambusové tyčky spolu s jemným papírem.
Vyrábí se různé druhy, ale ten vůbec nejoblíbenější má historii více jak tisíc let a nazývá se Běžící kůň. V Číně se rovněž každý rok koná tradiční svátek lampionů, a to vždy 4. března. V tento den je totiž první úplněk v novém roce čínského lunárního kalendáře.
Oblíbeným zvykem je řešení různých hádanek, které se zavěsí na lampion. Běžné je i to, že se lampiony vypustí do vzduchu, přičemž hlavním důvodem je, aby lampion donesl přání člověka k bohům. Tyto lampiony jsou v podstatě uzavřené a připomínají horkovzdušný balon, aby nebyl problém s jejich vystoupáním do větší výšky.
Samotné oslavy lampionů se datují do roku 202 př. n. l. až po rok 220 n. l. Čínský svátek luceren se označuje jako poslední den čínského svátku jara, který trvá 14 dní a slaví se, jak již bylo zmíněno 4. března.
Pokud jde o lampionové průvody u nás, jejich začátek připadá na rok 1879. Tehdy se konal lampionový průvod na počest stříbrného výročí svatby Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. Průvody s lampiony se rovněž konaly v rámci oslav výročí vzniku Československé republiky, či na počest narozenin prezidenta Masaryka.
Později připadly na 7. listopad jako oslava Velké říjnové socialistické revoluce. Na nějaký čas se pak průvody konat přestaly, ale v posledních letech se opět začaly objevovat k různým příležitostem, zejména během mnoha podzimních slavností.
Co je to lampion?
Lampiony jsou v podstatě papírové ozdoby, které se rozsvítí podle potřeby. Ve většině případů se do lampionu vkládá klasická svíčka z vosku, ale můžete klidně pořídit elektrický lampion, který funguje na tužkové baterie a je považován za daleko bezpečnější než ten z papíru.
Přesto ten papírový má své osobité kouzlo a stále patří k nejoblíbenějším i nejpoužívanějším. Papír ochrání svíčku z bočních stran i z té spodní proti větru, takže nehrozí, že by svíčka zhasla. To je ten nejjednodušší a vzhledově připomíná tak trochu vak.
Na trhu narazíte i na složitější typy lampionů, které jsou skládací a mají kovový nebo také bambusový rám, na kterém je připevněn relativně průsvitný, ale dostatečně tuhý papír.
Velké popularitě se těší i lampiony co připomínají menší horkovzdušný balón. Vzduch zahřívá svíčka nebo malý hořáček. Lampion se nadlehčuje díky zahřátému vzduchu a bez problémů se vznese. Těmto lampionům se říká lampiony štěstí. Mějte však na paměti, že jakékoliv neuvážené vypouštění těchto lampionů bývá značně nebezpečné. V Číně a Japonsku jsou lampiony štěstí tradicí. Kromě lampionů se ještě vyrábí tzv. lampionové lodičky.
Kdy a kam na lampionový průvod?
Podzimní putování s broučky
V pátek 20. září se koná lampionový průvod pro děti, který je symbolickou cestou Karatiátových Broučků z knihovny. Broučci se sejdou ve Valašském muzeu v přírodě a může tam dorazit kdokoliv z okolí i z daleka. Vycházet se bude od hudebního altánku umístěného v parku.
Obec Bradlecká Lhota
TJ Sokol pořádá lampionový průvod od KD k Matičce a zase zpět, který začíná cca kolem 18. hodiny. Předcházet mu bude podzimní tvoření a nebude chybět ani občerstvení.
Žabčice
T.J. Sokol Žabčice pořádá 9. listopadu lampionový průvod, který začíná v místní Sokolovně Žabčice. Součástí bude opékání špekáčků, strašidelný fotokoutek, ale také si můžete užít svařák atd. Potěší vypouštění lampionů štěstí na vodě, přičemž lampiony je možné zakoupit přímo na místě.
Obec Křelov/Břuchotín
Lampionový průvod je pořádán také v Břuchotíně a to 27. října letošního roku.
Brno
V Brně si můžete lampionové průvody hned na několika místech. Wilsonův les přivítá Pohádky tisíce a jedné noci s podvečerním putováním s úkoly. Průvod se koná 7. listopadu od 16:30. Dále v Lesné v Čertově rokli se ve stejný den koná od 17 hodin lampionový průvod spolu s posezením a zpěvem u ohně, navíc zde potkáte i Martina na bílém koni. Poté od 18 hodin můžete zaskočit do Bohunic, kde začíná od 18 hodin světýlková cesta.
Lyska v Novém Lískovci přivítá Martina na bílém koni 9. listopadu od 15.30, kdy si užijete dílny a poté od 17 hodin také průvod k parku Plachty. Chybět nebude ani ohňová show.
ZOO Zámek Lešná
Večerních lampionových prohlídej zoo i zámku Lešná se můžete zúčastnit 28. září, ale také 5. a 12. listopadu.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?