Likéry se řadí mezi alkoholické nápoje, které se vyrábí destilací zeleniny, fermentovaného ovoce nebo obilovin. Likér je slovo pocházející s latinského liquere. Likéry mohou být ochucené kořením, bylinkami, ořechy a jinými ingrediencemi. Dnes je možné vybírat z celé řady různých likérů. Likéry mají vyšší obsah alkoholu než většina jiných koktejlů, podávat ho můžete k večeři i po večeři. Pro likéry je typická sirupová textura a větší sladkost. Prvotní likéry byly vytvořeny pro léčebné účely, dnes je můžete popíjet při mnoha různých příležitostech a použity mohou být i v koktejlech.
Při výběru správného likéru byste měli vědět, k čemu ho budete chtít používat. Pokud kupujete likér určený k přímé konzumaci, bude vás nejvíce zajímat oblíbená příchuť. Likér používaný v koktejlech by měl fungovat s dalšími použitými ingrediencemi. Důležitým faktorem je i obsah alkoholu, k dostání jsou likéry slabé i velmi silné. Silnější můžete naředit, slabé si vychutnáte samostatně. Likér budete vybírat také s ohledem na váš rozpočet.
Výroba
Likéry se vyrábí z destilovaných lihovin, nejčastěji se na jejich výrobu používá vodka nebo whisky. Do ní se pak přidávají další suroviny. Nejčastěji je lihovina máčena v ovoci, bylinkách či koření. Ve chvíli, kdy je dosaženo požadované chutí, jsou likéry oslazeny a stáčeny do lahví. Některé likéry prochází procesem zrání, během kterého získává likér komplexnější chuť.
Druhy
Likérů existuje opravdu celá řada druhů, přičemž každý má svoji jedinečnou chuť. Velmi oblíbené jsou především ovocné, bylinné, či smetanové likéry. Ochutnat můžete i medovinu, kávový nebo zázvorový likér. Každá varianta vás překvapí svojí osobitou chutí a vůní.
- Ovocné likéry – jsou vyráběny z ovoce vyluhovaného v alkoholu. V likérech se nejčastěji používají citrony, třešně, pomeranče a bobuloviny. Ovocné likéry můžete pít samostatně, nebo je přidávat do dezertů. Do skupiny ovocných likérů patří i ovocné pálenky.
- Bylinné likéry – mezi nejběžnější byliny, které jsou v alkoholu vyluhované, patří bazalka, máta a rozmarýn. Bylinné likéry jsou známé i jako žaludeční likéry, které se užívají při zažívacích potížích či nechutenství. Nejznámějším bylinným likérem je dobře známá Becherovka.
- Smetanové likéry – vznikají spojením alkoholu a smetany. Nejznámějším smetanovým likérem je Irish cream, který se vyrábí z whisky, kávy a smetany. Smetanové likéry bývají velmi často součástí koktejlů a posloužit mohou i jako zálivka na dezerty.
- Krémové likéry – v této kategorii najdete čokoládové, vanilkové, kávové i smetanové likéry. Krémové likéry se s oblibou popíjí zejména v zimních měsících. Nejoblíbenějším krémovým likérem je bezesporu vaječný likér nebo Baileys.
- Ořechové likéry – jsou vyrobeny z alkoholu a vlašských ořechů. Vychutnat si je můžete samotné, využít je můžete i při pečení.
- Whisky likéry – ochutnat můžete skořicové, medové či kořeněné likéry. Známým whisky likérem je Jack Daniel´s Honey.
- Rumové likéry – jsou slabší a sladší než klasický rum. Velmi často bývají obohaceny o koření nebo ovocnou příchuť. Oblíbeným rumovým likérem je kokosové Malibu či legendární Legendario.
- Medové likéry – kvašením medu a vody vzniká medovina. Medovina může být navíc ochucena ovocem, bylinkami nebo kořením.
- Zázvorové likéry – jsou vyráběny luhováním zázvoru v alkoholu.
Obsah alkoholu
Likéry většinou obsahují od 15 – 40 % alkoholu. Podle množství alkoholu se likéry dělí do několika skupin.
- Pravé likéry – v těchto likérech je obsah alkoholu maximálně 35%. Pravé likéry obsahují na 1 litr cca 100 gramů cukru.
- Krémové likéry – obsah alkoholu je většinou v rozmezí 15 – 18%. V 1 litru likéru je obsaženo 250 gramů cukru. Nejznámějšími krémovými likéry je Baileys či vaječný likér.
- Hořké likéry – obsah alkoholu je více než 35%, obsah cukru na 1 litr je méně než 100 gramů. Mezi nejznámější hořké likéry patří Becherovka nebo Fernet.
Značka
V ČR jsou nejoblíbenějšími značkami lihovin Jagermeister. Tento výrobce na trh dodává bylinné likéry, které se velmi často přidávají do koktejlů. Becherovka je další bylinný likér, který mnohé potěší svojí jedinečnou chutí. Rumple Minze je značka mátového likéru. Sladký ovocný likér koupíte od Southern Comfort. Další výběr budete mít díky značce Rudolf Jelínek, Bartida, Tatratea, Sudlička a mnoha dalších.
Cena
Likéry patří mezi cenově dostupný alkohol. Cena se odvíjí od typu i velikosti lahve. Nejčastěji jsou k dostání lahve s objemem 0,7 litru. Největší lahve mohou obsahovat až 5 litrů likéru. V závislosti na těchto parametrech můžete likéry koupit za cenu od 190 – 2 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak likér správně pít?
Čistý likér můžete nalévat do malé sklenice, ze které ho budete pomalu usrkávat. Likér však můžete přidávat i do čaje nebo kávy. Likér můžete míchat s vodou, ledem nebo do něho přidat zmrzlinu. Likéry můžete využívat i při vaření, dochucování hlavních jídel i dezertů.
Je možné likér vyrobit i doma?
Vyzkoušet můžete pochopitelně i domácí výrobu likérů. V domácnostech se likéry nejčastěji připravují v období Vánoc. K výrobě domácího likéru využijete vodku, různé druhy rumu, ale i jiný kvalitní alkohol.
Připravit můžete například zázvorový likér, ten můžete popíjet jako prevenci při nachlazení a chřipce. K jeho výrobě budete potřebovat 700 ml vody, 125 gramu medu, 125 gramu zázvoru a 1 citron. Čerstvě nastrouhaný zázvor a na kostičky nakrájený citron zalijte vodkou a medem. Tuto směs nechte louhovat 3 dny. Poté ho přeceďte přes sítko a můžete konzumovat. Pomocí receptů dostupných na internetu můžete vyrobit čokoládový, smetanový či pomerančovo-brusinkový i jiný likér.
Jaké míchané nápoje je možné vyrobit z becherovky?
Becherovka je lahodný a opravdu jedinečný bylinný likér českého původu. Becherovka je vyrobena z koření a bylin a je přímo ideální pro míchání do různých koktejlů. Becherovku můžete používat místo vodky nebo ginu. Vyzkoušet můžete becherovku s tonikem, ale tento likér dobře ladí i k ovocným šťávám. Vyzkoušet můžete například becherovku s brusinkovým nebo pomerančovým džusem.
Závěr
Likéry jsou slazené lihoviny obohacené o ovoce, koření, byliny nebo jiné přísady. Likéry se vyrábí různými výrobními postupy, vychutnat si tak můžete jednodušší i opravdu luxusní nápoje. Likéry mohou přinášet i různé zdravotní benefity, posilovat mohou imunitu, působit mohou jako balzám na trávení. Likéry jsou připraveny k přímé konzumaci, ale použít je můžete v koktejlech, při vaření i pečení. Likéry se liší i obsahem alkoholu, mnohé nápoje jsou v různých státech přímo kultovní záležitostí.
Likéry můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?