Litinové tály

Litinové tály nejsou žádnou velkou novinkách. V kuchyních je v minulosti používali již naše prababičky. Tály se vkládaly do rozpálené pece a používaly se k přípravě slaných i sladkých pokrmů. Dnešní litinové tály jsou používány v kombinaci se zahradním grilem, kde postupně nahrazují pečící kameny. Na litinovém tálu můžete zdravě, snadno a rychle připravit steaky, žebra, ryby, ale i palačinky, lívance, sázená vejce či bramboráky.

Litinové tály patří mezi základní příslušenství zahradních grilů. Při jejich výběru je třeba vědět, zda potřebujete tál kompatibilní s vaším grilem, nebo využijete universální velikost. Litinové tál lze rovněž využívat na zahradním ohništi, v pečící troubě nebo třeba pizza peci. Většina tálů se vyrábí ze smaltové litiny, druhým méně často používaným materiálem je litinu surová. Každý z materiálů má trochu jiné vlastnosti. Stejně jako materiál by vás měla zajímat podoba grilovací plochy. Tály mohou mít vroubkovaný nebo rovný povrch. S uživatelského hlediska se můžete zaměřit i na praktické prvky, které mají zpravidla podobu rukojetí.

Prohlédnout tály

Materiál

Litinové tály jsou pochopitelně vyrobeny z litiny. Lišit se však mohou povrchovou úpravou. Na výrobu se používá surová nebo smaltová litina.

  • Surová litina – je více náchylná k rezivění a oxidace. Proto se doporučuje používat tál pravidelně, aby se na něm mohla vytvořit ochranná mastná vrstva. Před prvním použitím je navíc nutné tál nejprve vypálit. Tímto způsobem dojde k vytvoření ochranné vrstvy. V současné době je možné koupit tály, které jsou tímto způsobem ošetřeny již z výroby.
  • Smaltová litina – tály jsou vyrobeny ze surové litiny a následně je povrch pokrytý smaltem. Jedná se o speciální směs, jejíž vlastnosti se podobají porcelánu nebo sklu. Vzniklý povrch je zcela zacelený a chráněný proti korozi. Výhodou je, že smaltový tál nemusíte před prvním použitím nijak připravovat, grilovat můžete okamžitě. Smaltové tály jsou nepřilnavé a pokrmy se nebudou připékat ani připalovat. Při pečení či grilování budete moci používat jakékoliv nástroje, aniž byste se museli bát, že povrch poškodíte. U méně kvalitních tálů však hrozí, že dojde k oprýskání smaltové vrstvy. Pokud k tomu dojde, bude možné smaltovou úpravu znovu obnovit.

Velikost

Litinové tály lze koupit v mnoha velikostech. Stěžejní pro vás bude rozměr grilovací plochy vašeho domácího grilu. Mnohé tály jsou navíc určeny pro konkrétní podobu grilů. Kromě velikosti se tak tály liší také svým tvarem. Nejčastěji narazíte na tál s tvarem obdélníku, avšak k dostání jsou i tály kulaté.

Litinové tály můžete využít i v kuchyni. Na plynový hořák sporáku například umístíte tál s rozměrem 27 x 27 cm.

Plocha tálu

Grilovací plocha tálu může být rovná nebo vroubkovaná. Každá plocha je vhodnější pro přípravu jiných pokrmů. Správnou podobu volte podle toho, co především budete na tálu připravovat. Možné je však koupit i obooustranné tály, které nabízí obě podoby grilovacích ploch.

  • Vroubkovaná plocha – je ideální při přípravě chutných, šťavnatých steaků.
  • Rovná plocha – bude vhodnější při přípravě palačinek, bramboráků nebo třeba vajec.

Ačkoliv je každý typ plochy vhodný na jiné suroviny, neznamená to, že na rovném tálu nebudete moci připravovat maso nebo jiné suroviny.

Značka

Litinové tály nabízí poměrně velké množství výrobců. Kvalitní tály patří mezi běžné příslušenství předních výrobců zahradních grilů. Díky tomu máte větší jistotu, že koupíte kompatibilní a dobře padnoucí tál. Avšak k dostání jsou i universální tály. Vybírat můžete mezi výrobky značky Weber, Campingaz, Lodge, Landmann nebo Tenneker.

Cena

Litinové tály nepatří mezi levné příslušenství. Jejich velkou výhodou je však dlouhá životnost a snadná údržba. Správně používaný tál bude vám i vašim dětem dobře sloužit celý život. Cena litinových tálů se zpravidla pohybuje v rozmezí 600 – 4 000 Kč. Záleží na velikosti a kvalitě. Pokud o litinovém tálu uvažujete, neměli byste se při výběru zaměřit na ty nejlevnější typy. Za kvalitní tál se naopak vyplatí raději připlatit.

Prohlédnout tály

Údržba

Litinový tál je nutné čistit po každém použití a nutné přihlédnout k výrobnímu materiálu. Litinový tál můžete koupit ve smaltové nebo surové podobě. Každý materiál vyžaduje trochu jinou péči. Snadnější bude údržba tálů se smaltovou povrchovou úpravou. V jejich případě je možné používat ostré předměty i myčku nádobí.

Naopak tály vyrobené ze surové litiny jsou však na údržbu náročnější. V jejich případě si budete muset počínat opatrněji a postupovat dle rad výrobců. Tály ze surové litiny nelze čistit pomocí ostrých předmětů nebo agresivních čističů. Rovněž je nelze vkládat do myčky.

Po použití se doporučuje tál nebo nádobí ze surové litiny opláchnout vlažnou vodu. Použit můžete i vodu se saponátem. Poté je tál vhodné osušit a potřít ho vrstvou jedlého oleje. I přes řádnou péči je po čase nutné olejovou vrstvu obnovit. Celý proces není nijak složitý, stačí pouze povrch tálu potřít jedlým olejem a poté ho nechat vypálit v troubě rozpálené na 180 – 200 °C.

Otázky a odpovědi

V čem je litinový tál lepší než pečící kameny?

Litinové tály se při přípravě pokrmů používaly v minulosti. V moderní kuchyni je však začaly postupně nahrazovat pečící kameny. V současnosti se však litinové tály do kuchyní opětovně vrací, protože přináší několik zásadních výhod. Na rozdíl od kamenů se tál nahřívá mnohem menší dobu a nejsou náchylné k popraskání.

Jak chutnají pokrmy připravené na litinovém tálu?

Litinový tál vám umožní připravit opravdu chutné pokrmy. Tál je možné používat pro přípravu jakýchkoliv pokrmů, aniž byste museli používat tuk. Vyhnete se tak připalování, což je pro vaše zdraví prospěšné.

Co je seasoning?

Tento výraz se u litinového nádobí objevuje poměrně často. Tímto výrazem je myšlena konečná povrchová úprava, která se používá v souvislosti s tály vyrobenými ze surové litiny. Seasoning není nic jiného než olejová vrstva, která má tálům zaručit dlouhou životnost a perfektní kulinářské výsledky.

Závěr

Litina je materiál, který dokáže výborně akumulovat a rozvádět teplo. Litinové tály mohou být součástí zahradních grilů. Lze je použít s grilem na dřevěné uhlí i grilem plynových. Pochoutky připravené na litinovém tálu budou připravovány rovnoměrně a nebudou tak spálené nebo třeba nedopečené.

Litonové tály vybírejte s ohledem na typ a velikost vašeho grilu. Pozornost byste měli věnovat i tvaru grilovací plochy. Vroubkovaná plocha je vhodná při přípravě steaků, na rovné ploše připravíte palačinky, vejce i bramborové placky. Litinové tály, lze stejně jako ostatní litinové nádobí, používat i na plynové, sklokeramické nebo indukční desce. Tál je možné vkládat do trouby nebo položit na venkovní ohniště.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo