Jak vybrat barvící masku na vlasy?

Toužíte po změně barvy, ale ne na delší dobu? Pak by pro vás barvící masky na vlasy mohly být skvělým pomocníkem, který vlasy nejen nabarví, ale také o ně bude pečovat. Maska se používá při mytí vlasů a vydrží pouze pár týdnů. K dispozici máte škálu barev, jako je růžová, fialová, ale také přirozená hnědá či blond bez žlutých podtónů. Na co všechno se při výběru zaměřit?

Prohlédnout masky

Barvící maska na vlasy vs. barva na vlasy

Mezi těmito dvěma produkty je jeden obrovský rozdíl, a to ten, že barvící maska je pouze dočasná, funguje totiž jako přeliv a zároveň klasická maska, která o vlasy pečuje, zatímco barva na vlasy barví trvale. Barvivo totiž proniká hlouběji díky otevření kutikuly vlasů a peroxid následně odstraňuje původní pigment vlasů.

Právě díky tomu dokáže barva poškodit vlasy, což se u masky určitě nestane. Ta obsahuje pigmenty, které se vážou na vlasy, ale nepronikají do nich. Kvůli tomu barva nevydrží dlouho a postupně se vymývá. Jestliže chcete jen dočasnou změnu, je barvící maska ideálním produktem.

Typy masek na vlasy

Masky na vlasy by měly být součástí vaší výbavy pro péči o vlasy, jelikož se o ně starají a zlepšují jejich stav. Existuje několik druhů, které můžete pořídit podle toho, jaký výsledek požadujete.

Hydratační

Ideální pro suché, poškozené nebo křehké vlasy. Obvykle obsahují vyživující oleje (jako arganový, kokosový, olivový), glycerin, aloe vera nebo další hydratační složky, které pomáhají obnovit vlhkost vlasů a zlepšit jejich celkovou pružnost a lesk.

Proteinová

Tyto masky jsou určeny k posílení vlasů a obnově proteinů, o které se mohlo přijít v důsledku chemického zpracování nebo fyzického poškození. Obsahují ingredience jako keratin, kolagen, hedvábí nebo pšeničné proteiny, které pomáhají opravit a posílit strukturu vlasového vlákna.

Objemová

Vhodná pro jemné nebo řídnoucí vlasy, které potřebují zvýšit objem. Tyto masky často obsahují složky jako panthenol, který zahušťuje vlasy bez zatížení, nebo lehké proteiny, které dodávají vlasům vzdušnost.

Pro lesk

Cílí na zvýšení lesku a živosti vlasů. Mohou obsahovat silikony, které vyhladí kutikulu vlasu a odrážejí více světla, nebo přírodní oleje, které zlepšují lesk a měkkost. Pozor na silikony – zlepšují stav vlasů pouze na oko, jelikož jen zamaskují aktuální problém, z dlouhodobého hlediska mohou vysušovat a poškozovat.

Regenerační

Zaměřuje se na hlubokou obnovu a regeneraci extrémně poškozených vlasů. Často obsahuje silné kombinace výživných složek, jako jsou oleje, másla (např. shea nebo kakao), a další intenzivní hydratační či obnovující složky.

Barvící

Jak již název napovídá, tato maska obsahuje barviva, která mohou změnit nebo oživit barvu vlasů. Je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí experimentovat s barvami bez trvalých výsledků. Často se prodávají výrazné barvy, jako například růžová nebo modrá, které se hodí například na festival nebo letní měsíce. Barva se postupem času vymývá, za pár týdnů ani nepůjde poznat, že jste barvu měnili.

Typ vlasů

Pro koho je barvící maska vlastně vhodná? V podstatě pro všechny, jen je třeba dané barvě přizpůsobit výběr odstínu. Pastelové a syté zářivé barvy se hodí pro světlé, blond vlasy, na tmavších nevyniknou.

Pokud ale chcete jen nádech, můžete je použít i v tomto případě. Tmavé vlasy obecně sáhnou spíše po zrzavých, hnědých nebo černých odstínech. Barvící masky lze používat na přírodní, barvené, odbarvené i melírované vlasy.

Barva

Jak už jsme si řekli, barvící masky se prodávají v nejrůznějších odstínech, přitom nejpopulárnější jsou zářivé a pastelové barvy, jako je růžová či fialová. Výjimkou ale nejsou ani přirozenější odstíny, jako je hnědá nebo medová.

Barvící masky lze využít také pro potlačení žlutých odstínů u blond nebo doladění odstínu namísto přelivu. Výhodou je, že můžete kdykoliv přestat používat masku nebo naopak neustále dobarvovat, aby se barva nevymyla. Obvykle vydrží až 5 mytí šamponem.

Složení

Při výběru barvící masky je dobré si pečlivě přečíst složení, abyste měli jistotu, že neobsahuje složky, které by mohly vyvolat alergickou reakci nebo poškodit vaše vlasy. Pokud hledáte co nejpřirozenější složení, hledejte produkty s označením „bez sulfátů“, „bez parabenů“ nebo „bez amoniaku“. Výrobci se dnes už snaží co nejvíce vynechávat chemii a nabízejí také vegan produkty, které se netestují na zvířatech.

  • Barviva – může obsahovat jak přímá barviva, tak pigmenty. Tyto složky dodávají vlasy požadovanou barvu. Pigmenty obvykle postupně vymývají, což umožňuje, aby barva zůstala na vlasech po omezenou dobu.
  • Luminescine – dodává vlasům lesk a jas, je schopno transformovat UV záření na zdroj jasu pro vlasy, což jim dodává zářivý, jasný a mladý vzhled.
  • Arganový olej – bohatý na nenasycené kyseliny a vitamin E, díky čemuž je drahocenným prvkem pro zvlhčení, výživu a ochranu vlasů.
  • Vitamíny E – chrání vlasy před škodlivým působením volných radikálů, podporuje zdraví vlasů a obnovuje poškozené vlasové folikuly.
  • Vitamin C – zlepšuje texturu a celkový vzhled vlasů, chrání před škodlivými účinky volných radikálů, zvyšuje lesk.
  • Alkoholy – některé masky mohou obsahovat mastné alkoholy, jako je cetylalkohol nebo stearylalkohol, které pomáhají změkčit vlasy a usnadňují rozčesávání.
  • Silikony – pokrývají vlasy tenkou vrstvou, která pomáhá vyhladit povrch vlasů, zredukovat krepatění a zvýšit lesk. Z dlouhodobého hlediska ale nejsou zrovna pozitivní složkou, jelikož jen maskují poškození, ve skutečnosti nezlepšují stav vlasů.

Aplikace

  1. Umyjte si vlasy a důkladně je opláchněte.
  2. Vlasy vysušte ručníkem.
  3. Naneste barvící masku po celé délce vlasů a rovnoměrně ji rozetřete, aby byla opravdu všude. Pokud chcete mít barevné jen určité části, například konečky, naneste ji pouze tam.
  4. Nechte masku působit podle doporučení výrobce – čím déle, tím výraznější výsledná barva bude. Obvykle se jedná o 15 až 30 minut.
  5. Masku opláchněte a použijte kondicionér.
  6. Vlasy usušte ručníkem a pokračujte ve vlasové péči tak, jak jste zvyklí.

Funkce

Barvící maska na vlasy je kosmetický produkt, který kombinuje výhody hloubkové péče s dočasným zvýrazněním nebo změnou barvy vlasů. Obsahuje pigmenty, které se usazují na povrchu vlasu a dočasně mění jeho barvu. To umožňuje uživatelům experimentovat s různými barvami bez trvalého závazku, neboť barva vydrží jen několik umytí.

Kromě barvících pigmentů obsahují tyto masky také složky, které hydratují a vyživují vlasy, jako jsou oleje, proteiny a další hydratační ingredience. Tyto složky pomáhají udržet vlasy hladké, lesklé a zdravé. Masku lze jednoduše používat při mytí vlasů, aniž byste museli navštěvovat kosmetický salón, což je praktické, navíc si intenzitu určujete sami podle toho, jak dlouho necháte masku působit.

Značka

Mezi oblíbené značky barvících masek patří Maria Nila, Schwarzkopf, Wella Professionals nebo KAYPRO.

Cena

Barvící masky se pohybují v různých cenových kategoriích, přičemž nejlevnější z nich je do 300 Kč. Patří sem drogérkové značky, objem do 200 ml a výběr barev není tak rozmanitý.

Od 300 Kč do 500 Kč mohou mít masky objem až 300 ml, tudíž vám vydrží na několik použití. K dispozici máte odstíny jako je růžová, fialová nebo tyrkysová. Výsledný odstín je sytý již po pár minutách působení, proto raději začínejte na světlejší barvě a postupně přidávejte.

Nad 500 Kč mohou mít masky i 500 ml, být určené pouze na barvené vlasy či mít opravdu dobré recenze. Na ty se zaměřte především, ušetří vám spoustu času tím, že vám rovnou řeknou, jestli za to daný produkt opravdu stojí.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou barvící masky vhodné?

Barvící masky na vlasy jsou vhodné pro každého, kdo chce změnu jen dočasně. Může jít o barevné odstíny, ale klidně jen doladění aktuální barvy nebo potlačení žlutých odstínů u blond vlasů. Protože se používají doma a není třeba chodit do salonu, jsou dostupné pro kohokoliv, navíc se nanáší při mytí vlasů, což šetří čas. Obecně jsou vhodné pro všechny vlasy, ať už se jedná o přírodní, barvené, odbarvené či melírované. Dejte si však pozor a čtěte obal produktu, některé mohou být určeny pouze barveným vlasům.

Jak dlouho barva vydrží na vlasech?

Záleží na konkrétní značce a také na intenzitě barvy. Většinou se ale udává až 5 umytí šamponem. Pokud ale necháte působit masku déle, můžete se dočkat také lepší výdrže.

Jak dlouho nechat působit barvící masku na vlasech?

Každý výrobce uvádí odlišnou dobu působení, většinou to bývá 15 až 30 minut, ale výjimkou není ani maximálně 10 minut. Čím delší dobu necháte masku působit, tím výraznější barvy na vlasech se dočkáte. Pozor u výrazných barevných odstínů, abyste to nepřehnali. Výsledek je sice dočasný, ale určitě nechcete záměrně mýt vlasy každý den, abyste se odstínu zbavili.

Závěr

Barvící masky mohou být skvělou příležitostí na dočasnou změnu, a to klidně každý měsíc! Kdo říká, že nemůžete mít jednou růžovou, podruhé fialovou a potřetí ledovou blond? Díky těmto produktům nemusíte do salonu, vlasy jednoduše obarvíte doma počas mytí. Nemusíte se bát, že byste si je ničili, naopak maska jejich zdraví prospívá. Čtěte složení a vyberte takové, které obsahují co nejméně chemie, abyste vlasy nezatěžovali. Pak už jen stačí zvolit vhodný odstín a užít si zábavu!

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (121 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo