Jak vybrat matraci pro bolavá záda?

K nejběžnějším zdravotním potížím patří bezesporu bolest zad. Na bolest v zádové části si čas od času ztěžují osoby všech věkových skupin. Bolest zad může dokonce potrápit i poměrně malé děti. Na bolesti zad se podepisuje nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání i celkově nesprávné držení těla. Za bolestí zad však může stát i nekvalitní spánek na nevhodně zvolené matraci. Pakliže bolest zad řešíte, měli byste zvážit i to, jakou matraci máte ve svojí posteli.

Výběr matrace do postele byste neměli nikdy brát na lehkou váhu, ještě důkladnější by měl její výběr být v případě, kdy trpíte jakoukoliv bolestí zad. V případě matrací není ani příliš vhodné spoléhat se na recenze uživatelů, důležitější je, aby odpovídala vaší tělesné konstituci, zdravotnímu stavu a oblíbené spánkové poloze.

Prohlédnout matrace

Typy

Typ a materiál matrace úzce souvisí s tuhostí. Velmi oblíbené jsou především pěnové matrace. Vyzkoušet můžete matrace pružinovou nebo latexovou.

Pěnové matrace

Nejběžnějším materiálem je studená pěna. Obecně se doporučuje vyhýbat se matracím, které jsou vyrobeny pouze z PUR pěny. Tyto matrace nabídnou vůbec nejhorší ortopedické vlastnosti. Mnohem lepší jsou matrace, které kombinují hned několik pěnových materiálů. Tyto matrace mívají různé zóny tvrdosti a navíc jsou doplněné o paměťovou pěnu.

Pružinové matrace

I pružinové matrace jsou k dostání v několika kvalitách. V souvislosti s bolestí zad je vhodné volit matraci, která má jednotlivé pružiny uložené v jádře matrace. Tyto matrace se vyznačují schopností rovnoměrně přenášet tlak a zároveň se dokáží přizpůsobit tvaru páteře. Pružinové matrace vám poskytnou úlevu od bolesti zad i kloubů.

Latexové matrace

Latexové matrace mohou být při potížích se zády velmi prospěšné. Latexové matrace velmi dobře kopírují tvar vašeho těla. Jsou mimořádně vhodné pro osoby s nižší hmotností, ale vyhovovat bude i všem, kteří preferují spaní na boku.

Sendvičová matrace

Na výrobu sendvičových matrací se používá kombinace různých materiálů. Matraci tvoří pěna, pružiny a další vrstvy. Ty mohou být vyrobeny z gelu, kaučuku nebo třeba kokosu. V sendvičových matracích se střídají měkčí i tvrdší vrstvy, přičemž ve střední částí bývá matrace spíše tvrdší. Díky těmto unikátním vlastnostem matrace zabraňuje nepřirozenému křivení páteře.

Tuhost

Nejdůležitějším parametrem bude vždy tuhost matrace. Právě nesprávně zvolená tuhost je velmi častým důvodem, proč se lidé ráno budí unavení a s bolestí zad nebo hlavy. Tuhost matrace se odvíjí od tělesné konstrukce. Obecně se udává, že osoby s vyšší hmotností musí uléhat na tužší matraci, středně tuhé matrace budou více vyhovovat ženám i osobám s nižší hmotností. Měkčí matrace bude vhodná pro osoby s bolesti kloubů a seniory.

Tuhost matrace souvisí i s hmotností spáče:

  • Osoby s nižší hmotností – budou potřebovat spíše měkčí matraci. V případě hmotnosti v rozmezí 50 – 80 kg to mohou být matrace s označením T2. Osoby s hmotností od 70 – 110 kg mohou vyzkoušet matrace s tuhostí T3.
  • Osoby s vyšší hmotností – zde bude třeba volit mezi středně tvrdými nebo tvrdými matracemi. Středně tvrdé matrace nesou označení T3, tvrdé matrace mají označení T4 a jsou určeny osobám s hmotností nad 110 kg.

Spánková poloha

Ani na nejkvalitnější matrace nemůže napravit vaše špatné spánkové návyky. Při spaní byste si například neměli hlavu podpírat příliš vysokým polštářem. Ten je častým důvodem bolesti páteře i bolesti v mezilopatkové oblasti. Těchto potíží vás může zbavit kvalitní ortopedický polštář vyrobený z paměťové pěny.

Z hlediska spánkové polohy je tou nejvhodnější poloha na zádech. Naopak vyhýbat byste se měli spaní na břiše. Spánek na břiše škodí krční páteří a navíc zbytečně zatěžuje vnitřní orgány. Při spaní na boku se doporučuje používat speciální polštářky mezi kolena. Pokud však pořídíte skutečně správnou matraci, nemusíte tyto pomůcky potřebovat.

  • Poloha na zádech – při této spánkové poloze bude vhodnější tužší matrace. Volit můžete mezi pružinovými matracemi, které se dokáží přizpůsobit tvaru vašeho těla a zároveň dokáží zajistit správnou oporu vaší páteři. Vhodná může být i sendvičová nebo latexová matrace.
  • Poloha na boku – zde je vhodnou variantou středně tuhá matrace. Žádané jsou především pěnové matrace, které jsou elastické a dokáží se dokonale přizpůsobit tvaru těla. Kromě pěnových mohou být dobrou volbou i matrace zónové.
  • Poloha na břiše – tato poloha není při spánku vhodná, proto ji odborníci nedoporučují. Právě tato poloha velmi často bolest zad způsobuje.

Typ bolesti

Nejčastěji osoby trápí bolest v bederní páteři, potrápit vás může bolest zad v kříži i vyhřezlé plotýnky. Dalším méně častým problémem je skolióza a s ní spojené potíže.

Bolest v kříži

Bolest v kříži znají především osoby se sedavým zaměstnáním. Bolest se projevuje v dolní části zad, způsobena může být nadměrným zatěžováním svalů, špatným držením těla i zablokovanou bederní páteří.

Bolesti v kříži se můžete zbavit cvičením, velmi pomůže i odpočinek na správné matraci. Vhodnou volbou může být ortopedická matrace střední tuhosti, důležitá je však i jejich dostatečná pružnost. Na ní se vám vaše páteř správně vyrovná a zároveň se může dobře přizpůsobit tvaru vašeho těla.

Bolest mezi lopatkami

Pakliže více namáháte svaly v oblasti hrudníku a řešíte i potíže se zablokovanou hrudní páteří, budete rovněž potřebovat matraci střední tvrdosti. Ta vašemu tělu nabídne dostatečnou oporu. Společně s matrací se rovněž doporučuje používat i speciální polštář, který dokáže vyrovnat krční páteř a může snížit i napětí mezi lopatkami.

Bolest krční páteře

Velmi bolestivá je zablokovaná krční páteř. Pokud vás postihne, bude pro vás bolestivý i jemný pohyb hlavy. Bolest navíc vystřeluje do hlavy i do končetin. Doprovodným jevem zablokované páteře bývá nevolnost i závratě. Zablokovanou páteř může způsobit špatné držení těla, svalová nerovnováha, spánek na břiše nebo úraz.

Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka se projevuje oslabením svalů a brněním v oblasti zad. Běžný je i snížený rozsah pohybu. Při potížích je nutná konzervativní léčba, fyzioterapie, v mnoha případech se neobejdete bez užívání léků a v nejhorším případě budete muset podstoupit chirurgický zákrok.

Při mnoha potížích se zády se doporučuje volit matraci střední tuhosti, v tomto případě je však vhodnější spíše tvrdší matrace, která podpoří správné držení těla. Vyhřezlá ploténka je již vážnější zdravotní problém, v tomto případě je vhodné nákup nové matrace konzultovat s fyzioterapeutem nebo lékařem.

Bolest hlavy

Bolest hlavy je rovněž velmi častá, i tato bolest přímo souvisí s bolestí zad či nekvalitní matrací. Bolest hlavy po ránu mívají často osoby, které při spánku zaujímají nesprávnou polohu nebo spí s hlavou příliš nízko. Abyste bolesti hlavy předešli, můžete vyzkoušet změnit polohu při spánku, ale vyzkoušet můžete i jinou matraci. Opět by se mělo jednat o matraci, která je schopná poskytnou vašim bedrům i bokům dostatečnou oporu.

Značka

Bolest zad je velmi častým zdravotním problémem. S tím počítají i výrobci matrací. Každý velký výrobce má ve své nabídce zdravotní nebo ortopedické matrace, jejichž úkolem je bolest zad odstranit nebo alespoň zmírnit. Mezi kvalitní patří matrace značky MPO, Maerasso, Postelia, Purtex, Tropico, Grossmann, ECOMATRACE či I-matrace.

Cena

Důležitým faktorem je i cena vhodného modelu. Kvalitní matrace představuje vyšší investici, myslet však musíte, že investujete do svého zdraví i pohodlí. Zdravotní matrace jsou obecně dražší než jednoduché matrace, které vám nejsou schopny poskytnout adekvátní oporu.

Z hlediska ceny je vhodné zvážit, jak často musíte bolest zad řešit. Základní modely s cenou od 3 – 5 000 Kč, budou vyhovovat spíše těm, kde řeší bolest zad spíše příležitostně. Naopak pro ty, kteří trpí bolestí zad častěji, jsou na trhu kvalitnější matrace s cenou od 6 – 10 000 Kč. Za matraci v prémiové kvalitě můžete zaplatit mnohem víc.

Prohlédnout matrace

Otázky a odpovědi

Jak poznat, že má matrace dostatečnou tuhost?

To, zda jste vybrali správně tuhost matrace, zjistíte jednoduše. Pakliže se při lehu na zádech propadáte a je pro vás namáhavé se otočit, je vaše matrace příliš měkká. Naopak v případě příliš tuhé matrace bude v leže vznikat mezi prostorem matrace a vašimi bedry mezera.

Jak důležitou roli hraje rošť?

Role roštu je velmi důležitá pro funkčnost a životnost matrace. Rošt se stará o dokonalé odvětrávání matrace, ale podílí se i na rovnoměrném přenášení tlaku těla. Kvalitní rošt je velmi důležitý v případě, kdy je tloušťka matrace menší než 20 cm. Pěnové nebo taštičkové matrace by měly být uloženy na pevném laťkovém roštu. Pružinové matrace se nedoporučuje ukládat na polohovací rošt, ten může způsobit deformaci pružin.

Jakou mají matrace pro bolavá záda životnost?

I kvalitní matrace má svoji omezenou životnost. Nákup matrace tak není pouze jednorázovou záležitostí, s omezenou životností musíte počítat i v případě kvalitních a dražších matrací. Uváděná životnost se pohybuje v rozmezí 8 – 10 let. Pokud doporučenou životnost překročíte, nebude matrace schopná splňovat vaše požadavky na potřebnou podporu páteře. Proleželá matrace se navíc může na některých částech propadat a tím naruší přirozenou křivku páteře.

Závěr

S bolestí zad různého původu vám mohou pomoci zdravotní nebo ortopedické matrace. Avšak ani tyto speciální matrace nejsou všemocné. Také při jejich výběru je nejdůležitější zvolit správnou tuhost matrací.

Při potížích s krční páteří nebo bolestí v oblasti lopatek vám mohou pomoci spíše tvrdší matrace a to za předpokladu, že jste zvyklí spát spíše na zádech. Ti, kdo preferují spaní na boku, více ocení matraci střední tuhosti. Středně tvrdá a měkká matrace je obecně vhodná pro ty, kdo řeší bolest v křížové nebo bederní oblasti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.bezvapostele.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo