Metronom je mechanické zařízení, které vám pomůže hrát přesně. Metronom vás bude během hry hlídat, abyste nezrychlovali nebo naopak nezpomalovali. Neměl by být však používán v případě, že chcete objevit rytmus.
Metronom by vám měl pomoci najít rytmické cítění, na druhou stranu není vhodné ho používat při každé hře. Hudba by vám měla přinášet hlavně radost a z velké části je dobré hrát i podle vlastních pocitů nebo nálady. Proto se snažte hru na hudební nástroj zdravě vyvažovat. Abyste se naučili na nástroj hrát, je pochopitelně nutné pravidelně cvičit, ale měli byste mít i dny, kdy si zahrajete jen tak pro radost.
Metronom můžete používat v kombinaci s některými hudebními nástroji. Při výběru máte k dispozici dva typy, ale moderní doba vám umožní používat online metronom nebo metronom v aplikaci.
Nejlepší metronomy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Korg MA-2 | ⭐ 95 % | 322 Kč | Zobrazit | Cmias.cz |
2. | Boss DB 30 | ⭐ 88 % | 1 009 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Wittner 855131 | ⭐ 84 % | 1 580 Kč | Zobrazit | Kytary.cz |
Typy
Metronomy se prodávají ve dvou provedeních, klasikou, kterou zná pravděpodobně každý, je metronom mechanický. Modernější je metronom elektronický. Kromě těchto přístrojů však můžete používat i mobilní aplikaci nebo zpustit online metronom.
Mechanický
Klasický mechanický metronom zná jistě každý již z hodin hudební výchovy na základní škole. Tyto typy se i dnes podávají ve velkém. Využijete ho při hře na kytaru i klavír. Výhodou je především jeho ekologický provoz, který se obejde bez baterií nebo dobíjení. Klasický metronom má tvar pyramidy.
Pro mnohé je rozhodující i jeho elegantní vzhled a přírodní materiál, ze kterého je vyroben. U mechanického metronomu však nenarazíte na žádné funkce a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou. Mechanický metronom je poměrně velký a těžký a bude se vám hůře přenášet. Ideální je tak pro domácí používání.
Elektronický
Elektronický nebo také digitální metronom je menší, nosit ho můžete kamkoliv. Je doplněn o různé funkce. Oblíbená je možnost regulace hlasitosti, měnit můžete zvuk tak, aby byl pro vás co nejméně obtěžující. Některé elektronické metronomy využijete také jako ladičku, kdy stejně jako většina těchto zařízení fungují na frekvenci 440 Hz.
Oproti mechanickému metronomu nedochází k jeho rychlému opotřebování a je tedy přesný po mnoho let. Používat ho mohou i hráči na bicí. A oproti mechanickému je i výrazně levnější. Nevýhodou může být nutnost měnit baterie, či dobíjení.
Aplikace
Poslední možností jsou online metronomy nebo mobilní aplikace. Jejich používání je zcela zdarma, díky možnosti připojit se na internet prakticky odkudkoliv je máte neustále po ruce.
Online metronomy se velmi jednoduše ovládají. Umožňují nastavit tempo, hlasitost. Zvolit si můžete zvuky a nastavíte také počet dob. Po celou dobu používání se vám budete měřit také čas.
Tempo
Tempo znamená rytmus. A právě udávání správné rychlosti skladby docílíte pomocí metronomu. Všechny metronomy mohou udávat několik rychlostí. Kyvadlové k tomuto účelu využívají kyvadlo s posuvným závažím.
To je možné umístit na různé části kyvadla a tímto jednoduchým způsobem můžete tempo měnit. Nastavit tempo na digitálním metronomu je snadnější, Zvládnete to pomocí knoflíků nebo tlačítek. Ještě jednodušší je to pomocí aplikace či online metronomu.
Materiál
Nejčastějším materiál, ze kterého jsou metronomy vyrobeny, je plast. Plastové jsou prakticky všechny digitální a některé moderní kyvadlové metronomy. Kvalita výrobního materiálu se zvyšuje společně s pořizovací cenou.
Pokud budete metronom častěji přenášet, nevybírejte mezi nejlevnějšími, které jsou zároveň nejkřehčí. Tradiční kyvadlové metronomy jsou vyrobeny z různých dřevin, ale mnohdy najdete i různé plastové metronomy v imitaci dřeva.
Funkce
Funkcemi jsou vybaveny pouze digitální metronomy. Součástí každého je velký a přehledný displej, na kterém se zobrazují údaje o tempu.
A prakticky u každého využijete různě velkou paměť. A využít můžete také možnost měnit dle potřeby hlasitost. Kromě těchto základních funkcí, můžete využít i funkce přídavné.
- Nastavení zvuku – typický zvuk metronomu může být obtěžující, u elektronických metronomů máte několik možností, které můžete libovolně měnit.
- Takt – nastavit můžete i požadovaný takt
- Led světlo – velké množství metronomů nabízí LED světlo
- Výstup – některé metronomy umožňují pomocí výstupu připojit sluchátka. Počítat musíte s tím, že vám bude metronom klepat přímo do uší. Ne všichni tento zvuk dlouhodobě snesou.
- Klip – mnohem praktičtější než výstup pro sluchátka je možnost připevnit metronom na oblečení, nebo pomocí stojánku umístit na stůl.
- Ladička – součástí velkého množství výrobků je také ladička
- Kompaktní metronom – velmi malý digitální metronom, který je možné připevnit přímo na ucho. Je určen zejména těm, kteří se musí během
Značka
Kyvadlový metronom koupíte od značky Wittner, Cherub, Joyo nebo Seiko. Mezi výrobce digitálních metronomů patří všechny již zmíněné značky, ale výběr je v případě tohoto typu mnohem větší a metronom koupíte také od značek Tama, Boss, Sencor, Korg, Yamaha a dalších.
Cena
Nejlevnější elektronické metronomy koupíte za necelých 300 Kč. Mnohem větší výběr nabízí i cena do 500 Kč. Jedná se o jednodušší typy se základními funkcemi, které jsou pro běžné používání zcela dostačující.
Do 1 000 Kč je možné koupit první kyvadlové metronomy, které jsou však vyrobeny z plastu. Na výběr máte z několika barev a využít můžete funkci zvonku.
Typické dřevěné kyvadlové metronomy koupíte od 1 200 Kč. Také cena digitálních může být vyšší než jeden tisíc. Cena nejvybavenějších metronomů je pak vyšší než 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak často cvičit s metronomem?
Na tuto otázku často uslyšíte dvě různé odpovědi. Mnoho učitelů hudebních nástrojů vám doporučí používat metronom při každém hraní. Druhá skupina zase naopak považuje používání metronomu pokaždé za zbytečné.
Metronom je vhodné používat, pokud se budete učit novou skladbu, ale i v případě, že se budete soustředit na učení různých rytmických cviků. Pokročilejší hráči ho využijí i při komponování vlastní skladby. Jestliže si však budete chtít zahrát jen tak pro radost, je tato pomůcka zbytečná, často i přímo nežádoucí.
Jak metronom používat?
Používání metronomu je pro mnohé nepříjemné. Jeho monotónní zvuk je pro mnohé přímo obtěžující. Abyste tedy pomocí metronomu dosáhli alespoň nějakého zlepšení, mělo by být jeho používání zábavné. Hlavně v začátcích byste měli metronom používat cca 10 minut, aby vás hra neodrazovala.
Zkušenější hráči by pak měli metronom používat do doby, než na sobě ucítí zlepšení. Vybírejte taková rytmická cvičení, která pro vás budou zábavná, rozhodně byste se však do cvičení neměli zbytečně nutit. Jakmile přijdete tomuto zařízení na chuť, bude jeho používání mnohem snazší.
Je online metronom kvalitní?
Online metronomy jsou stejně tak kvalitní jako běžné modely, které můžete koupit. V jejich prospěch mluví jeho všestrannost a jednoduchost. Stejně jako digitální metronomy nabízí mnoho funkcí.
Online metronomy i různé aplikace můžete používat zcela zdarma, na výběr máte z několika možností a vybrat můžete přesně takový, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Závěr
Mechanický metronom již najdete pravděpodobně pouze v hudebních školách nebo učebnách. Jeho pořizování je v dnešní době prakticky zbytečné. Na druhou stranu, pokud tento metronom vlastníte, není nutné pořizovat jiný a vystačíte si i s kyvadlových.
Modernější, přenosnější, levnější a vybavenější jsou elektronické metronomy, které využijete často i jako ladičku. Mnohdy však není nutné metronom pořizovat vůbec, protože stejnou službu vám poskytnou metronomy v podobě mobilní aplikace, kterých je větší množství a využít můžete také online metronom.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Metronom mám tento: Tama RW30 a jsem s ním velmi spokojena.
Nejlepší je Boss DB 30, snadno se ovládá, pěkný design a je hodně výkonný.
Kvalitně zpracovaný článek. Pomohl mi, děkuji moc.
Děkujeme. Jsme rádi, že článek pomohl.