Mikroskop je přístroj, který využijete při pozorování různých drobných předmětů. Tento přístroj se skládá ze dvou spojných čoček – objektivu a okuláru. Objektiv se nachází blíže u zkoumaného objektu, do okuláru se budete během pozorování dívat.
Mikroskopy se běžně využívají při školní výuce, velké množství výrobků je určeno právě dětem a hobby uživatelům. Na opačné straně stojí profesionální přístroje, které jsou používány v laboratořích, nebo během různých výzkumů. Právě způsob používání mikroskopu hraje při pořizování mikroskopu hlavní roli.
Nejlepší mikroskopy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Levenhuk Rainbow 50L PLUS | ⭐ 98 % | 2 999 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
2. | Levenhuk LabZZ M101 | ⭐ 90 % | 1 227 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
3. | Bresser Biolux NV 20×-1280× | ⭐ 88 % | 4 527 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Mikroskopy jsou určeny dětem, dospělým a své využití mají i v profesionální sféře. Na trhu jsou zastoupeny ve dvou kategoriích. Pokud budete chtít pozorovat trojrozměrný obraz, budete potřebovat stereoskopický mikroskop. S jeho pomocí můžete pozorovat hmyz, minerály, listy atd. Používání stereoskopických mikroskopů je jednodušší a zajímavější hlavně pro děti.
Laboratorní mikroskopy patří mezi průsvitové. Ty vám umožní pozorovat především řezy rostlinami nebo plody. Pozorovat můžete i různé roztoky. Jejich používání je složitější, k práci budete potřebovat používat pinzetu, jehlu, pipetu a další příslušenství.
Stereoskopický
Pomocí těchto mikroskopů je možné pozorovat trojrozměrné předměty. Využít ho můžete k pozorování různých průhledných i neprůhledných předmětů. Jejich ovládání je jednodušší a jsou oblíbenější u dětí i méně náročných uživatelů.
Laboratorní
Nejvíce se používají právě laboratorní mikroskopy, a to jak v domácnostech, školách i na různých pracovištích. Právě to, kde budete chtít mikroskop používat a komu je určen hraje při jeho výběru zásadní roli. Jednodušší mikroskopy vám umožní pozorování ve světlém poli, lékařské mikroskopy určené pro pozorování živé krve, umožňují pozorovat v temném poli.
Hobby/ student ZŠ, SŠ
Vybírat budete mezi monokulární či binokulární hlavicí. Pokud chcete používat digitální kameru, budete potřebovat hlavici trinokulární. Zvětšení je u hobby mikroskopů nejčastěji od 640x – 1 600 x. Některé moderní mikroskopy umožňují připojit digitální kameru a využít tak k pozorování obrazovku počítače.
Student VŠ
Pokročilejší uživatelé by již měli preferovat binokulární hlavici, díky ní mohou předmět pozorovat oběma očima. Pohodlí vám poskytne křížový stolek, ten zároveň využijete i k nastavení všeho potřebného, například středu zorného pole atd. Pozorovat můžete při halogenovém nebo LED osvětlení.
Profesionální
Profesionální je používán ve zdravotnictví a speciálních pracovištích. Patří k nejsložitějším a již poměrně běžně využívá digitální kameru, proto jsou nejvíce zastoupeny mikroskopy s trinokulární hlavicí. Druhým typem jsou pak digitální mikroskopy, které mají kameru zabudovanou. Součástí těchto mikroskopů je křížový stůl, využít můžete regulaci světla.
USB mikroskop
Moderní zkoumání všeho možného vám umožní digitální USB mikroskop. Ten vám umožní propojení s počítačem či tabletem a zkoumaný předmět můžete sledovat přímo na monitoru.
Tento typ můžete koupit dětem, používají je i v kosmetických salonech nebo kadeřnictvích a nejdražší typy využijí zejména profesionálové. Součástí některých mikroskopů je praktický stojánek. Pokud toto příslušenství není součástí balení, můžete ho běžně dokoupit.
Průmyslový
Tyto mikroskopy se používají pro zkoumání svárů, plošných spojů, textilních vláken a různých vzorků podle potřeb jednotlivých provozů.
Průmyslový mikroskop se vybírá podle toho, co přesně budete chtít pozorovat. Pro pozorování mikrostruktury budete potřebovat mikroskop, který dokáže předmět zvětšit více než 50x, makrostrukturu pak můžete pozorovat přístrojem, který je předmět zvětší méně než 50x.
Hlavice
Podle toho, jakým způsobem budete chtít předmět pozorovat, budete vybírat vhodnou hlavici.
- Monokulární – nejjednodušší mikroskopy vám umožní pozorování jedním okem. Jsou vhodné pro děti, příležitostné nadšence a používají se i na základních školách. Propracovanější modely, určené k méně náročnému pozorování jsou používány i v laboratořích.
- Binokulární – oblíbenější jsou mikroskopy, které umožňují pozorování oběma očima. Tyto mikroskopy jsou vhodnější pro častější a delší používání, díky možnosti využívat obě oči předejdete únavě a budete šetřit váš zrak. Binokulární mikroskop je na trhu zastoupen ve všech cenových kategoriích.
- Trinokulární – pozorovat můžete opět oběma očima, k třetímu tubusu je pak možné připojit digitální kameru. Obraz tak můžete pozorovat i na obrazovce počítače.
Osvětlení
Osvětlení vám umožní samotné pozorování. V závislosti na pořizovací ceně a určení se osvětlení zásadním způsobem mění.
- Zrcátko/ žárovka – u nejlevnějších dětských mikroskopů zpravidla najdete tuto kombinaci.
- LED dioda – kvalitnější dětské i hobby mikroskopy bývají vybaveny LED diodou. Mikroskopy s tímto osvětlením se vyznačují nižší pořizovací cenou a spotřebou a delší životností.
- Halogenové osvětlení – je nejstarším typem a je ideální zejména pro dlouhodobou práci s mikroskopem.
- Polarizační osvětlení – je ideální pokud chcete pozorovat předměty s lesklým povrchem, ať už se bude jednat o sklo, kov nebo plast. Toto osvětlení eliminuje odraz světla do objektivu.
- Externí osvětlení – světlo není součástí mikroskopu, využít ho můžete zejména při pozorování 3D předmětů.
Zvětšení
Hodnotu zvětšení získáte po vynásobení hodnoty zvětšení okuláru a hodnoty zvětšení čočky. Mikroskop s okulárem 10x a objektivem 4x vám tak poskytne zvětšení 40x. U žákovských mikroskopů může být zvětšení do 400x. Hobby mikroskopy mají zvětšení do 800x a profesionální až do 2 000x.
Značka
Při výběru mikroskopu byste neměli zanedbat ani výrobce. Mikroskop je přístroj, který vyžaduje občasný servis, doba je odvozena od používání, udávaný interval je 6 – 12 měsíců. Záleží na tom, jak často budete s přístrojem pracovat. Právě o potřebný servis se postará kvalitní výrobce.
Před nákupem si tak tuto možnost raději ověřte dopředu. Kvalitní výrobce by vám měl také poskytnout potřebné příslušenství či náhradní díly. Za kvalitní můžeme považovat mikroskopy Levehnuk, Technaxx, Dino-Lite, Bresser, Kern, Celestron nebo Arsenal.
Cena
Mezi nejlevnější patří dětské monokulární mikroskopy. Jejich cena se pohybuje okolo 1 000 Kč. Za digitální mikroskop zaplatíte od cca 2 – 10 000 Kč. Levné typy jsou určeny dětem, zkoumaný předmět mohou zvětšit až 200x, o přísvit se postará menší počet diod.
Pro domácí zkoumání vám postačí přístroj s cenou okolo 5 000 Kč, nejdražší modely poslouží profesionálům. Obdobné je to i v případě binokulárních mikroskopů. Jejich cena je nejčastěji v rozmezí 3 – 15 000 Kč. Cena profesionálních mikroskopů je však mnohem vyšší, kvalitní přístroj lze koupit za 50 a více tisíc Kč.
Údržba
Mikroskop je složitější zařízení, které vyžaduje pravidelnou údržbu. To jak máte o přístroj správně pečovat, se dozvíte z informačního letáků každého výrobku. K základům však patří čištění okuláru a to ideálně pomocí speciálního roztoku, který je vhodný k čištění optiky. Na skleněný povrch můžete použít i antistatickou utěrku. Před prachem ochrání váš mikroskop vhodný obal.
Zanedbávat byste neměli ani pravidelný servis. Ovládací mechanismus je třeba pravidelně promazávat a čistit, v opačném případě může dojít k zadření mechanismu. Seřizovat je třeba i všechny optické části, díky tomu předejdete únavě očí i možné bolesti hlavy.
Otázky a odpovědi
Co je stereomikroskop?
Jedná se o speciální typ průmyslového mikroskopu, který vám umožní pozorovat trojrozměrné předměty. Od běžných mikroskopů se liší vyšší hloubkou ostrosti při nízkém zvětšení. Maximální zvětšení je v rozmezí 45 – 50 x. Tyto mikroskopy tedy nejsou určeny k pozorování detailů, ale spíše celku.
Je lepší halogenové nebo LED osvětlení?
Halogenové osvětlení je více intenzivní, barva světla je žlutočervená. LED osvětlení je typické bílou barvou, není tolik intenzivní. Jeho největší předností je dlouhá životnost a nízká spotřeba.
Jaký materiál preferovat?
Kvalitní mikroskop by měl být vyroben z kovu. Tento materiál upřednostňujte i v případě dětských mikroskopů. U dražších značkových výrobků je kovové tělo standardem. Kovové mikroskopy mají dlouhou životnost, jsou odolné a dostatečně stabilní.
Závěr
Pokud vybíráte mikroskop pro dítě, bude rozumné volit jednoduché a levnější přístroje. Děti většinou preferují typ, který jim umožní pozorovat 3D objekty. Středně pokročilí uživatelé již budou potřebovat kvalitnější model, který jim umožní minimálně nastavit optiku. Oblíbené jsou mikroskopy, které pracují v kombinaci s kamerou.
Mikroskopy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Mladší syn se rozhodl, že chce stále něco zkoumat, tak jsem mu pořídila USB mikroskop. Připojil si ho k počítači a je naprosto nadšený. Sedí u toho den co den, hned jak dorazí ze školy.
Hodně naučný článek, moc se mi líbí.