Jak vybrat mlýnek na obilí?

Mouka je základní surovina, kterou koupíte v každém obchodě. Málokdo si dokáže představit, zpracovávat obilná zrna doma. Pokud však budete znát veškeré výhody takovéhoto zpracování, možná svůj názor přehodnotíte a rozhodnete se dát mlýnkům na obilí šanci.

Mouku, kterou si namelete doma, bude zdravější. Obruby, které vám po mletí zůstanou, můžete využít na přípravu celozrnné mouky. Domácí mlýnky na obilí zpracují také klíčky, které se z průmyslově připravované mouky odstraňují. Klíčky obsahují oleje, které mohou v dlouho uložené mouce žluknout. Nejvíce minerálů, vitamínu a vlákniny přitom obsahují právě klíčky a otruby. Doma namletá mouka bude rovněž čerstvější, většinu svých nutričních hodnot mouka ztrácí během 24 hodin od namletí. Domácí příprava mouky není ani nijak komplikovaná, vše zvládnete během chvíle díky mlýnku na obilí.

Mlýnky na obilí mohou být ruční nebo elektrické. Ještě před výběrem konkrétního přístroje byste měli vědět, kolik mouky a jak často budete pomocí mlýnku zpracovávat. Mletí na mechanickém mlýnku je časově náročnější a vyžaduje i určitou vytrvalost. Používání elektrického mlýnku je rychlejší a jednodušší, avšak každý z nich je vhodnější na výrobu trochu jiné mouky. Výběr ručního mlýnku je jednodušší, u toho elektrického je třeba zvážit i několik dalších parametrů, konkrétně hlučnost, výkon a další funkce. V obou případech je pak vhodné zaměřit se na tu nejdůležitější část, kterou jsou mlecí kameny.

Prohlédnout mlýnky

Typy

Mlýnky na obilí mohou být ruční nebo elektrické. Pro příležitostné mletí jsou vhodné ruční mlýnky, větší množství mouky je vhodnější zpracovávat na elektrickém mlýnku. Kilo mouky zvládne elektrický mlýnek zpracovat během chvíle, ruční mletí stejného množství vám může zabrat 10 i více minut.

Ruční mlýnky na obilí

Obilí budete muset mlít ručně za pomoci kliky. Před začátkem mletí je třeba mlýnek na pevno připevnit na pevný povrch, v opačném případě nebude jeho používání komfortní. Výhodou ručních mlýnků je skutečnost, že je budete moci používat kdekoliv, aniž byste potřebovali přístup k elektrické energii.

Na ručním mlýnku zpracujete olejnatá semínka, ořechy i zrna. Vyrobit si tak můžete i mandlové nebo arašídové máslo. Mechanické mlýnky však nedokáží zpracovat tvrdé obilniny, například kukuřici. Ruční mlýnky jsou pak obecně vhodnější na mletí hrubší mouky.

Používání ručního mlýnku je poměrně namáhavé, což nemusí každému vyhovovat. Oblíbený však bude více u milovníků vintage stylu či starožitností. Výhodou ručního mlýnku je i tichý chod, při práci nebudete rušit svoje okolí.

Elektrické mlýnky na obilí

Elektrické mlýnky si poradí prakticky s každým typem obilného zrna, o všem rozhoduje výkon mlýnku. Tyto mlýnky však nejsou určeny k mletí olejnatých surovin, ať už se jedná o různá semínka nebo ořechy. Na mlýnku zpracujete větší množství obilí za poměrně krátkou dobu.

Obsluha je velmi jednoduchá, mlýnek stačí zapojit do elektřiny a zmáčknout patřičné tlačítko. Mlýnky umožňují nastavit hrubost mletí, vyrobit tak můžete jemnou i hrubší mouku. Nevýhodou elektrických mlýnku je vysoká hlučnost a závislost na elektřině.

Výkon

Důležitým parametrem, který musíte u elektrických mlýnků zvážit je výkon. Výkon určuje, jaké obilniny dokáže mlýnek zpracovat a kolik času na to bude potřebovat. Každý elektrický mlýnek dokáže zpracovat všechny běžné druhy obilnin. Mouku budete moci vyrobit z ječmene, pšenice, žita, ovsa, špaldy, rýže nebo amarantu.

Pokud budete chtít zpracovat cizrnu, kukuřici nebo více rýže, měl by být výkon alespoň 360 W. Koupit můžete i výkonnější mlýnky, které zpracují obilná zrna rychleji. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Nejvýkonnější mlýnky tak využívají spíše v komerčních provozech.

Mlecí kameny

Nedílnou součástí mlýnků jsou mlecí kameny. Ty mohou být vyrobeny z různých materiálů, přičemž všechny materiály mají prakticky stejné vlastnosti. Za nejkvalitnější se považují žulové kameny, které se vyrábí ručně a výrobci na ně poskytují nejdelší záruku. Směsové kameny jsou levnější, ale i tyto kameny se vyznačují dlouhou životností a dobrými mlecími vlastnostmi. Výrobci na ně však poskytují výrazně kratší záruku.

Směs keramiky a korundu

Tyto kameny mají velmi hrubý povrch, který není možné obrousit. Obilí bude zpracováno rychle, aniž by docházelo k jeho zbytečnému zahřívání. Během mletí tak nebudou zrna ztrácet svoje výživné látky. Výhodou je i bezúdržbovost kamenů a nemusíte tedy nijak řešit jejich očistu. Abyste však měli jistotu, že budete zpracovávat čistá zrna, doporučuje se před mletím obilných zrn umlít hrstku rýže. Rýže dokáže mlecí kameny efektivně očistit.

Žulové kameny

Žulové mlecí kameny se vyrábí ručně, proto má každý mlýnek unikátní podobu mlecích kamenů. Vlastnosti žulových mlecích kamenů jsou srovnatelné s mlecími kameny vyrobenými z keramiky a korundu. Vzhledem k ruční výrobě jsou mlýnky na obilí s žulovými kameny dražší.

Směs keramiky a čediče

Mlecí kameny ze směsi těchto materiálů najdete především v ručních mlýncích. Tyto kameny mají stejné vlastnosti jako kameny vyrobené z keramiky a korundu.

Materiál

Konstrukce mlýnku na obilí je vyrobena ze dřeva. Nejčastěji se používá dobové, bukové, javorové či modřínové dřevo. Samotný typ dřeva není až tak důležitý, jednotlivé dřeviny nejvíce ovlivňují vzhled, nikoli však kvalitu mlýnku. Mlýnky mohou být vyrobeny z masivu nebo překližky.

Výhodou mlýnků z masivu je především atraktivnější vzhled. Kvalita a životnost mlýnků z masivu i překližky je prakticky totožná. V tomto ohledu je nejdůležitější zvolit při výběru kvalitního výrobce. V obchodech jsou také běžně k dostání mlýnky, které jsou vyrobeny v kombinaci dřeva a nerezu. Výhodou těchto mlýnků je především moderní vzhled.

Značka

Mlýnky na obilí jsou na trhu nejvíce zastoupeny značkou Komo. Mlýnek však koupíte i od značky Bosch, Westmart, LR, Jupiter, ETA, Kenwood, Kerbl, Zassenhaus a jiných.

Cena

Pořizovací cena mlýnku na obilí začíná na cca 5 000 Kč. Za tuto cenu koupíte dřevěné ruční mlýnky. Levněji můžete koupit klasický plastový nebo kovový mlýnek určený k mletí máku. Za pomoci některých těchto mlýnků můžete zpracovávat i obilniny. Cena elektrických mlýnků začíná na cca 7 000 Kč a vyšplhat může i nad 10 000 Kč. Součástí dražších mlýnků může být i vločkovač. Za pomoci těchto mlýnků zpracujete obilná zrna i vločky.

Porovnat ceny mlýnků

Otázky a odpovědi

Jak zachovat dobré mlecí vlastnosti mlecích kamenů?

Dobrou mlecí schopnost kamenů zachováte velmi jednoduše. Stačí se vyvarovat mletí vlhkých nebo dokonce vlhkých obilných zrn, semínek nebo třeba koření. Mokré suroviny velmi často povrch mlecích kamenů zalepí a je velmi složité a často i nemožné povrch kamenů vyčistit. V tomto případě bude třeba zakoupit kameny nové.

Jakou mohou mít mlýnky kapacitu násypky?

Mlýnky na obilí mají násypky různých velikostí. Velikost násypky není při výběru mlýnku až tak stěžejní. Pokud vám nebude násypka velikostně vyhovovat, stačí pouze dosypávat nová zrna. Malé mlýnky mívají kapacitu okolo 500 gramů zrn, do největších se vejde až 1 500 gramů. Nejoblíbenější jsou mlýnky s kapacitou okolo 850 gramů zrn.

V čem se liší mlýnek a drtič na obilí?

Mlýnky jsou přístroje do domácnosti, které využijete při mletí mouky na přípravu různých pokrmů. Za drtiče jsou považovány větší přístroje, které zpracují celé klasy a jsou určeny chovatelům dobytka. Drtiče jsou poháněny elektrickou energií a vyznačují se vysokým výkonem.

Závěr

Díky mlýnku na obilí se můžete užívat všechny benefity čerstvě namleté mouky. Volit budete mezi ručním nebo elektrickým mlýnkem. Mlýnky v obou provedeních jsou vysoce kvalitní a neliší se ani jejich životnost. Výběr konkrétního typu souvisí spíše s uživatelským komfortem, druhem surovin, které chcete zpracovávat, rychlostí mletí a množstvím zpracovaných zrn.

U elektrických mlýnků je důležitým parametrem výkon, který určuje, jak tvrdá zrna budete moci namlet. S tvrdšími surovinami si poradí mlýnky s výkonem 360 a více W. Mlýnky na obilí mohou být doplněny o mlecí kameny vyrobené z různých materiálů. Materiály, které se na výrobu mlecích kamenů používají, mají stejné vlastnosti a je tedy jedno, které variantě dáte přednost. Důležitým parametrem není ani velikost násypky. Nejdůležitější je při výběru sáhnout po mlýnku kvalitního výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.sana-store.cz, www.lihneme.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem si udělala obrovskou radost a objednala si pod stromeček Toscana Waldner Biotech ruční kamenný mlýnek, ze kterého jsem naprosto uchvácená a nadšená. Už se těším, až ho po Novém roce poprvé vyzkouším.

Přidat komentář

Recenzer
Logo