Jak vybrat mobil pro seniora?

Mobily pro seniory jsou dost podobné těm klasickým, jen s tím rozdílem, že nemají tolik funkcí a takový výkon. Jsou určeny spíše na základní potřeby, jako je volání a psaní zpráv, ale k dispozici jsou i pokročilejší dotykové varianty, do kterých lze instalovat aplikace a využívat tak telefon plnohodnotně. Záleží na tom, co preferujete a co bude vyhovovat vašim požadavkům. Pojďme se společně podívat na to, jaké parametry je třeba před výběrem zvážit.

Prohlédnout mobily

Typy operačního systému

Mobily pro seniory mohou mít buďto Android nebo iOS operační systém, přičemž každý se trochu liší a také nabízí rozdílné funkce určené přímo seniorům.

Android

Velká spousta značek využívá operační systém Android, který je často levnější variantou, i když tomu tak nemusí být pokaždé. V rámci funkcí pro seniory umožňuje nastavení velikosti písma, kontrastu barev, převod mluvené řeči na text v případě, že chtějí senioři poslat zprávu, nebo detekci zvuku, která upozorní hůře slyšící jedince například na domovní zvonek.

iOS

Telefony značky Apple, takzvané iPhony, fungují na operačním systému iOS, který je více uživatelsky přívětivý a nabízí mnoho užitečných funkcí, jako je například zdravotní ID, tedy veškeré zdravotní záznamy o dané osobě, které se následně mohou hodit v krizových situacích. To nás přivádí k tomu, že je zde k dispozici také tlačítko SOS, které po zmáčknutí vytočí sanitku, což zjednodušuje ovládání telefonu, zejména v situacích, kdy se hraje o čas. Jako poslední můžeme zmínit předčítání textu, díky kterému senioři přečtou článek či zprávu rychleji a nebudou k tomu potřebovat ani brýle.

Displej

Důležitým parametrem je samozřejmě displej, který bude odrážet to, jak dobře se budou číst písmenka. Vzhledem k tomu, že senioři mívají zrak zhoršený, měl by mít displej širokou úhlopříčku, i když je pravdou, že takové, jako mají klasické telefony, nedisponuje. Nejčastěji se pohybuje okolo 3 palců.

Přehledné by měly být také barvy, proto zkontroluje kontrast, aby bylo vše jasné a čitelné i na přímém slunci.

Co se týče typu displeje, rozhodovat se budete mezi TFT, LCD panely a OLED panely. TFT s LCD jsou levnější, proto je jejich rozlišení také 320 x 240 px (při úhlopříčce 2,4 palců) nebo méně. OLED panely pořídíte za vyšší cenu, za to ale nabízejí kvalitnější barvy.

I senioři mohou vlastnit dotykový displej, který se ovládá intuitivněji. Doporučuje se ovšem větší úhlopříčka, aby bylo vše lépe čitelné a nepřeklikávali jste se. Mnoho modelů umožňuje aktivovat Režim pro seniory, který nabízí velké ikony, jednoduché menu a snadný přístup k hlavním funkcím. Nezapomeňte na ochranná skla v případě pádu.

Klávesnice

Pokud nezvolíte dotykový mobil, bude třeba vyřešit také klávesnici. Opět platí, že by jednotlivá tlačítka měla být dostatečně velká, ideálně podsvícená, aby senior věděl, co mačká. Další výhodou je, když při dotyku vydávají tón nebo vibraci, jako takové potvrzení.

Baterie

Aby bylo jisté, že telefon vydrží fungovat po dostatečně dlouhou dobu, zaměřte se také na jeho baterii. Tlačítkové mobily mají obecně lepší výdrž, jelikož nejsou tak náročné na provoz, zvládnou klidně i několik dní bez potřeby nabití.

U chytrých telefonů bude zapotřebí nabití každý den, záleží tedy na preferencích. Pro zjednodušení nabíjení můžete dokoupit dokovací stanici, která zároveň slouží jako stojánek na telefon. Funguje bezdrátově, tudíž není třeba trefit se do malého otvoru, což může být problémem. Dá se navíc využít i na cestách.

Paměť

Kapacita mobilu pro seniory nebývá příliš velká, jelikož tolik nefotí ani nestahují aplikace. Nejčastěji se pohybuje v desítkách MB, maximálně 1 GB. Pokud by bylo potřeba paměť rozšířit, dá se dokoupit SD karta, která disponuje 128 GB nebo více.

Rozměry a hmotnost

Aby telefon dobře padl seniorovi do ruky, měl by mít menší rozměry a nižší hmotnost, přičemž ideální je hmotnost do 150 g. Jelikož se bude umisťovat také do kapsy, hleďte na to, aby se tam pohodlně vešel.

Funkce

Mobily pro seniory jsou jim přímo uzpůsobeny, aby se jednoduše ovládaly, měly dostatečně velká písmena a disponovaly takovými funkcemi, které senioři využijí. Primárně jsou určeny na volání a psaní zpráv, podle konkrétního modelu je možné využití i pro jiné aktivity, jako je například stahování aplikací. Může jít jak o tlačítkový, tak také dotykový telefon.

Výdrž baterie bývá delší, zvládne na jedno nabití až několik dní, což se ovšem netýká smartphonů, kde je třeba nabíjet každý den. Pro jednodušší nabíjení je k dispozici dokovací stanice, která zároveň funguje jako stojánek a dá se přenášet. Seniorům tak usnadní práci v tom, že nemusí umisťovat kabel do škvírky, ale telefon pouze položí.

Mezi nejčastější funkce, které mobily pro seniory mají, patří:

  • Nouzové tlačítko – najdete také pod názvem „SOS tlačítko”, přivoláte si tak pomoc, bude-li to potřeba. Ta zahrnuje kromě sanitky také kontakty, které si zvolíte sami a kterým určíte pořadí, ve kterém mají být vytočeny. Hodí se, jelikož umožňuje rychlý způsob, jak si přivolat pomoc.
  • Rádio – spíše, než streamování hudby senioři využijí klasické rádio, které si na mobilu mohou pustit. Pro FM rádio budou zapotřebí také sluchátka, které fungují jako anténa a není je třeba mít v uších, stačí zapnout hlasitý odposlech. Může se stát, že ani sluchátka nebudou potřeba, v některých případech je anténa zabudovaná přímo v telefonu.
  • Fotoaparát – mobily pro seniory bývají vybaveny fotoaparáty s nízkým rozlišením (0,3 až 2 Mpx), což ale ničemu nevadí, na tom si totiž příliš nezakládají.

Značka

Mezi oblíbené značky mobilů pro seniory patří Aligator, CPA, Evolveo nebo Panasonic.

Cena

Nejlevnější mobily pro seniory se pohybují již do 1 000 Kč. Jedná se o tlačítkové modely s menší úhlopříčkou displeje a horší kvalitou. Fotoaparát nepořizuje extra fotografie, ale postačí. Výdrž baterie zvládne i několik dní a nechybí ani funkce typu SOS tlačítka, které zjednoduší ovládání a umožní lepší uživatelskou přívětivost.

Od 1 000 Kč do 2 000 Kč mívají mobily větší displej, tudíž jsou přehlednější, také disponují větším počtem funkcí. V této cenové kategorii najdete i dotykové modely.

Nad 2 000 Kč budou hledat ti, kteří požadují atraktivnější design, dotykové ovládání nebo větší interní paměť. Za tuto cenu seženete jen pár tlačítkových mobilů, spíše převládají dotykové.

Prohlédnout mobily

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi tlačítkovými a chytrými telefony pro seniory?

Pro starší generaci je obvykle jednodušší ovládat tlačítkové telefony, proto je jich v nabídce větší množství. nevýhodou ovšem může být, že primárně fungují pouze pro volání a psaní zpráv, a pokud chce senior hrát hry, pořizovat kvalitní fotografie a instalovat aplikace, musíte si pořídit smartphone. Záleží tedy na tom, co preferujete a k čemu chcete mobil využívat.

Co je režim pro seniory?

Režim pro seniory umožňuje zjednodušené ovládání u chytrých telefonů tím, že zvětší ikony a písmena, přepíše zvuk do textu a zapne pouze základní funkce. Přechod z tlačítkových na dotykové telefony může být náročný, proto jej tento režim usnadní.

Co při telefonování s naslouchátkem?

Senioři, kteří používají naslouchátko, nemohou telefonovat klasickým způsobem, jelikož při přiblížení k uchu začnou vydávat pískavé zvuky. Ideální variantou je tedy hlasitý odposlech na reproduktor, díky kterému můžete mít telefon ve vodorovné poloze a daleko od ucha, popřípadě je při vysoké hlasitosti možné volat úplně bez naslouchátka.

Závěr

I senioři chtějí být v kontaktu se svými blízkými, popřípadě mít možnost zavolat si pomoc, pokud se něco stane. Hodí se, když se telefon jednoduše ovládá a disponuje vším potřebným, nemusí toho být příliš.

Kromě volání a psaní zpráv je možné využít i speciální funkce, které usnadní seniorům život. Mohou vybírat z tlačítkových i dotykových variant, každá z nich je jinak pokročilá. Zvažte výše zmíněné parametry a vyberte takový mobil, se kterým se vám bude jednoduše manipulovat a hravě s ním zvládnete každodenní povinnosti, měl by být vaším pomocníkem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mobilmax.cz, www.aligator.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo