Monokuláry jsou malé kapesní dalekohledy, které vám umožní pozorovat svět jedním okem. Monokuláry na svých výpravách využijí turisté, s jejich pomocí můžete pozorovat sportovní utkání, a monokulár s nízkou zaostřovací vzdáleností je ideální při pozorování hmyzu nebo různých detailů nejen v přírodě.
Monokuláry mají hned několik podob, liší se typem konstrukce a tím i způsobem používání. Mini monokuláry jsou ideální při pozorování z ruky, vyznačují se nízkou hmotností a kompaktní velikostí. Jsou vhodné především při turistických výšlapech. Na střelnici můžete vyrazit s monokulárem s přímým okulárem. Tyto dalekohledy využijete i při pozorování země. Poslední možností jsou monouláry s lomeným okulárem, který je určen pro stacionární pozorování. Při výběru jakéhokoliv dalekohledu by vás měli zajímat parametry jako je zvětšení, průměr objektivu, zorný úhel, zorné pole, světelnost a optický výstup.
Typy
Monokulární dalekohledy se v základu rozdělují na klasické a pozorovací.
Klasické monokuláry
Jsou malé kapesní dalekohledy, které jsou oblíbené díky své kompaktní velikosti a nízké hmotnosti. Posloužit vám mohou i při náročnějším přibližování, vhodné jsou nejen při pozorování přírody, ale používají se i sledování sportovních zápasů. Klasické monokuláry většinou nabízí menší zorné pole a nižší zvětšení. Díky tomu je můžete používat i bez stativu. Klasické monokuláry jsou dobrou volbou pro méně náročné pozorovatele.
Pozorovací monokuláry
Tyto dalekohledy jsou vhodné pro pozorování na dlouhou vzdálenost, což ocení především nároční uživatelé. Pozorovací monokuláry nabízí mnohem větší zvětšení, široké zorné pole a disponují většími objektivy. Při pozorování je třeba monokulár umístit na stabilní stativ. Tyto dalekohledy jsou vhodné při lovu, ornitologii, střelbě i jakémkoliv dalším pozorování na dálku.
Zvětšení
Je parametr, který udává, jak moc je monokulár schopný pozorovaný objekt přiblížit. Čím je zvětšení větší, tím budou větší i pozorované objekty. Při zvětšení 7x je možné pozorovat objekt vzdálený 70 metrů, přičemž se vám bude jevit tak, jako by byl od vás vzdálen pouze 10 metrů. Dalekohledy pochopitelně nabízí mnohem větší zvětšení, avšak myslet musíte na to, že v případě příliš velkého zvětšení může být obraz roztřesený.
Průměr objektivu
Průměrem objektivu je myšlen průměr přední čočky, který je standardně udávaný v milimetrech. Společně se zvětšením ovlivňuje průměr objektivu jas dalekohledu. S větším průměrem bude na plochu čočky dopadat více světla.
Zorný úhel
Jedná se o úhel viditelného pole. Zorný úhel se měří od středu čočky objektivu. Větší zorný úhel vám umožní lépe sledovat rozložité nebo pohybující se objekty.
Optický výstup
Optický výstup určuje, kolik světelných paprsků bude dopadat na oko pozorovatele. Optický výstup se udává v milimetrech. Při pozorování za denního světla vám bude stačit monokulár s optickým výstupem od 2 – 3 mm. Noční pozorování vyžaduje optický výstup od 5 – 7 mm.
Sklo
Optické sklo je dostupné ve dvou variantách, koupit můžete monokulár s otickým sklem BK7 nebo Bak4.
- Optické sklo BK7 – jedná se o borokřemičité sklo, které je dostačující při denním pozorování. Ke krajům zorného pole může jas mírně klesat, což však nebude při pozorování za slunečného počasí nijak patrné. Borokřemičité sklo je většinou součástí levnějších dalekohledů.
- Optické sklo BaK4 – baryové korunové sklo je ve srovnání s první variantou kvalitnější. Pro monokuláry s BaK4 optickým sklem je typický kontrastní a jasný obraz v celém zorném poli. Díky různým kombinacím antireflexních úprav čočky jsou dalekohledy ideální i při pozorování za horších světelných podmínek.
Funkce
Monokuláry se liší i nabízenými funkcemi. S jejich počtem roste cena dalekohledu.
- Noční vidění – je funkce, kterou ocení ti, kteří hodlají objektivy pozorovat i v noci. Objektiv je schopen pracovat se zbytkovým světlem, které dopadá z měsíce či hvězd.
- Dusíková výplň – díky dusíkové výplni nebudete muset řešit zamlžování čočky.
- Antireflexní úprava čočky – čočky mívají poměrně standardně různou antireflexní úpravu.
- Zaostření – monokuláry by mělo být možné velmi jednoduše manuálně zaostřit pomocí jediného kolečka.
Příslušenství
Při výběru monokuláru se zaměřte i na to, jaké další příslušenství umožňují výrobci přikoupit. Základem by měla být možnost zakoupit stativ, na ten je často možní připevnit také mono dalekohled. Hodit se vám může náhradní objektiv.
Při péči o monokulární dalekohled využijete speciální sady a přípravky na čištění objektivu. Snazší přenášení zajistí praktický popruh. Nepoužívaný dalekohled budete moci bezpečně uskladňovat v praktickém pouzdře. To můžete využívat i při přenášení. Z hlediska delší životnosti se vyplatí zakoupit i krytku okuláru a objektivu.
Značka
Ačkoliv jsou monokuláry méně oblíbené než klasické binokulární dalekohledy, jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém počtu. K nejvíce žádaným patří dalekohledy značky Hikvison. Velmi kvalitní dalekohled však můžete koupit také od FOMEI, Bentech, Night Pearl, Pulsar, PARD nebo třeba Bushnell.
Cena
Monokuláry jsou poměrně cenově dostupné. Jestliže na dalekohled nemáte příliš velké nároky, můžete ho koupit za cenu okolo 500 Kč. Za lepší volbu však lze považovat dalekohled s cenou od 1 000 – 2 000 Kč. Náročnější pozorovatelé však mohou za monokulár ve špičkové kvalitě zaplatit více než 10 000 Kč. Vše se odvíjí od toho, jak často a jakým způsobem budete chtít dalekohled používat.
Otázky a odpovědi
Co jsou spektivy?
Spektiv je označení pro vysoce přesný pozorovací dalekohled. Využít ho můžete při pozorování vzdálených předmětů, často se využívá při lovu, ornitologii, ostrostřelbě i zeměměřičství. Pro větší stabilitu se spektivy umisťují na stativ, ale připevnit ho můžete i na některé fotoaparáty nebo loveckou pušku.
Co jsou monokuláry s nočním viděním?
Tyto monokuláry vám umožní pozorovat okolí i v úplné tmě na poměrně velkou vzdálenost. Stejně jako běžné monukuláry jsou velmi kompaktní a nosit je můžete v kapse. Ani jejich ovládání není nijak složité. Výhodou monukuláru s nočním viděním je i poměrně dobrá cenová dostupnost.
Jaké jsou výhody a nevýhody monokulárů?
Výhodou monokulárů je větší přiblížení, menší konstrukce a jednoduché používání. Monokuláry nedisponují dioptrickou korekcí, která je běžná u binokulárních dalekohledů. Zaostřit dalekohled je možné otáčením jednoho kolečka, druhé kolečko je určeno k přibližování objektů.
Kvalitní dalekohledy nabízí opravdu dobrý obraz, který můžete snímat chytrým telefonem. Některé dalekohledy lze využít i při fotografování. Avšak i tyto dalekohledy mají své nedostatky. V mnoha případech je nutné dalekohled umístit na stativ, ten využijete především při vyšším přiblížením. Při držení dalekohledu v ruce se může obraz třást. Dalším nedostatkem je menší zorný úhel a nižší světelnost.
Závěr
Monokulátní dalekohledy jsou malé optické přístroje, které vám umožní přibližovat vzdálené objekty, přičemž vše budete moci pozorovat jedním okem. Přestože monokuláry nejsou tak oblíbené jako klasické dalekohledy, můžete je využívat hned v několika situacích. Monokuláry mohou mít přímý nebo lomený výstup.
Dle znalců bude pozorování lepší při používání monokuláru s lomeným výstupem. U každého dalekohledu se při výběru zaměřte na zorné pole, zvětšení, světelnost i typ skel.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?