Díky mulčování je půda přirozeně chráněná. V praxi pak mulčování znamená, že za pomoci mulčovací sekačkou nasekaná tráva zůstává na povrchu půdy a tráva si z ní pak bere potřebné živiny.
Díky mulčování tak ušetříte nejen spoustu práce a času, ale příznivě to ocení i vaše peněženka – nebudete muset utrácet peníze za hnojivo a odpadne i starost, kam s posečenou trávou.
Co je mulčování?
Pod pojmem mulčování si můžeme představit stále oblíbenější způsob údržby nepravidelně sečených travních ploch. Princip je v tom, že vlivem správného systému sečení pomocí speciálně tvarovaného nože rozemelete travní porost na drobné kousky. Ty zůstanou ležet na povrchu, takže nebudete muset řešit, kam s travním odpadem. Mimo to si tráva z této travní vrstvy bude brát potřebné a důležité živiny
Proč byste měli mulčovat?
Hlavním důvodem, pro který se vůbec vyplatí nad mulčováním uvažovat, je ekologická likvidace trávy a plevele. Díky mulčování si půda udržuje vlhkost, mimo to zůstává ve stínu, takže může efektivněji ukládat vodu – půda nevysychá tak rychle a zůstává kyprá. Při silném dešti nebo při nízkých teplotách mulč funguje jako ochranná vrstva.
Žížaly a další organismy žijící v půdě promění mulčovací materiál na cenné přírodní hnojivo. Neutratíte peníze a zároveň tak svému trávníku či zeleninovým záhonům zajistíte důležité živiny pro zdravý růst. Půda si totiž z mulčovacího materiálu dokáže vzít to nejlepší.
Mulčovací materiály
Mulčování může mít mnoho podob. Dneska je možné si ve specializovaných obchodech zakoupit pestrou paletu mulčovacích materiálů – od kůry až po piliny. Za mulčovací materiál ale nemusíte utrácet, protože pokud máte zahradu, můžete využít i zahradní odpad – posečená tráva nebo spadané listí.
Posečená tráva
Pravidelné sekání trávy má mnoho výhod a jednou z nich je, že posečenou trávu lze použít jako mulč. Využít ji můžete na záhonech i rostlinách. Jako mulčovací materiál nepoužívejte nemocnou trávu nebo trávu obsahující semena.
Spadané listí
Listí z buku, břízy, platanu nebo všech ovocných stromů lze bez problémů použít jako mulčovací materiál. V malém množství je pak možné použít i listy ořešáku a dubu – tyto listy obsahují špatně se rozkládající třísloviny, které mění výživovou rovnováhu v půdě k horšímu.
Štěpka z kůry
Pokud potřebujete na zahradě potlačit bodláky nebo jiný plevel, je více než vhodná štěpka z kůry. Používejte ji ale pouze na cesty a plochy pod květinami nebo ovocnými keři. Štěpka z kůry do půdy uvolňuje třísloviny a další kyseliny, proto není vhodná na zeleninu nebo na trvalky.
Dřevěné piliny
I dřevěné piliny lze využít k mulčování. Zde ale pozor. Při rozkladu dřevních hoblin vzniká vysoké množství dusíku, které může negativně zpomalit růst rostlin. Dřevěné piliny tak lze použít k mulčování hluboko zakořeněných živých plotů a stromů.
Kdy mulčovat?
Mulčování by se správně mělo provádět jen v případě, když jsou v půdě aktivní mikroorganismy. Teplota v povrchové vrstvě půdy by měla být alespoň 6 stupňů Celsia. Ideální je mulčovat cca 3x nebo 4x za rok.
Mulčovat nebo sekat?
Možná si pohráváte s otázkou, jestli je lepší mulčování nebo klasické sekání se sběrným košem? Jak mulčování, tak sečení má svá pro a proti.
Mulčování – výhody a nevýhody
Mulčování má výhodu v tom, že trávě a půdě prospívá návrat živin. Tráva je vitálnější, má svěží zelenou barvu a hustší drn. Nemusíte také řešit, kam s travním odpadem. Neméně důležitou výhodou je i fakt, že mulčování výrazně snižuje množství potřebného hnojení.
Nevýhodou mulčování je častější frekvence, aby se tráva mohla zcela rozložit. Pokud mulčujete dlouhou trávu, zanecháváte za sebou suché zbytky. Posekaná tráva se rozloží až při dalším sečení – to způsobuje postupnou tvorbu plsti.
Sečení – výhody a nevýhody
Výhodou sečení je, že ho stačí provádět méně často. Posekanou trávu pak můžete použít jako kompost. Co se nevýhod týče, musíte likvidovat travní odřezky, půda si vyžaduje další hnojivo, což vás stojí peníze a zmínit musíme i fakt, že tráva je vlivem sečení méně vitální a rychleji vysychá.
Závěr
Mulčování může jedině prospět. I když si vyžaduje častější frekvenci, řeší za vás otázku, kam s travním odpadem. Nemluvě o tom, že díky pravidelnému mulčování ušetříte peníze, které byste jinak museli vynaložit za hnojivo.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.vari.cz, www.stihl.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Na mulčování používáme pomocníka od značky Makita a jsme spokojeni. Přestože má sběrný koš, využíváme i posečenou trávu.
U nás na zahradě používáme k mulčování trávu, co se poseče a listí, to je to nejlepší. Občas ještě přidám štěpku, ale tu jen na některá místa, jinak v největší míře rozhodně trávu.