Nejčastější poruchy ledniček

Lednice jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. V dnešní době neexistuje snad jediná domácnost, kde by chladnička chyběla. Přestože jsou dnešní lednice značně spolehlivé a ve většině případů fungují naprosto bez problémů, čas od času se nějaká závada/porucha může objevit.

Ty běžné se dají většinou vyřešit svépomocí, ale jinak je u většiny poruch nutné přizvat odborného technika, který provede servis. Jaké jsou nejčastější poruchy ledniček, na to se podíváme v našem článku.

Proč lednice vydává divné zvuky?

Někdy se z lednice ozývají nežádoucí zvuky v podobě praskání, bouchání a podobně. To je celkem běžná záležitost a jedná se o tzv. tepelnou roztažnost materiálů. Díky chladu dochází ke smršťování materiálů a výsledkem jsou divné zvuky.

Většinou může být viníkem kovový plášť lednice, ale také třeba nádobí z kovu, které do lednice uložíte. Občas se objeví zvuk bublání, nebo jako kdyby si lednička oddychla. Za to může pohyb chladicích plynů. Ty se v chladicím systému přeměňují v kapalinu. Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli na lednici není něco odloženo nebo není opřena o nábytek a podobně.

Ovšem hlučná lednice, to už je něco jiného, protože v takové chvíli to může být již opotřebený kompresor. Rozhodně je nutné zavolat odborníka, zvlášť pokud je ještě lednička v záruční lhůtě, jinak totiž přijdete o možnost řešit závadu reklamací, pokud dojde k jakémukoliv neodbornému zásahu z vaší strany.

Proč namrzá lednice?

Přestože jsou již dnešní chladničky ve většině případů beznámrazové, námraza se samozřejmě objevuje i tak. Může za to zvýšená kondenzace vlhkosti. Vlhkost v lednici zvyšují zejména teplé potraviny vložené do ledničky, proto nikdy nevkládejte například ještě teplé uvařené či upečené pokrmy.

To samé platí u potravin s vyšší vlhkostí, což je třeba maso, ovoce a jiné. Vyšší kondenzace vlhkosti je způsobena i dlouhodobějším otvíráním dvířek lednice, protože se do vnitřního prostoru lednice dostane teplý vzduch z okolního prostředí. Problémy s námrazou často způsobí opotřebované či jakkoliv poškozené těsnění lednice.

Proč z ledničky vytéká voda?

V zadní části vnitřního prostoru je žlábek s otvorem, kde se shromažďuje veškerá vysrážená vlhkost z lednice. Voda proteče žlábkem do vany, která je umístěná v blízkosti motoru, odkud se vypařuje.

Dokud není otvor ucpán nějakou nečistotou, voda nebude mít kam odtékat a většinou začne stékat pod spodní boxy, které jsou v ledničce a odtud mohou vytékat na podlahu, takže se pod lednicí objeví voda.

V téměř každém takovém otvoru má chladnička speciální pružinu/kolík vyrobený z plastu, který je určen právě na čištění tohoto otvoru. Někdy se však může stát, že pročištění tímto kolíkem nebude stačit a bude to chtít nejlépe větší injekční stříkačku plnou vody, kterou vstříknete rovnou do otvoru, aby se propláchla odtoková hadička uvnitř a tím začala voda zase bez problémů odtékat na to správné místo, tedy to vany u motoru.

Vyvarujte se použití jakéhokoliv ostrého předmětu, jinak dojde k poškození lednice. U starších ledniček se může voda objevit díky uvolnění a povolení větší vrstvy námrazy, kdy nádoba na vodu jednoduše nestačí svou kapacitou. Problém může být i opotřebované těsnění, které bude potřeba vyměnit za nové.

Výhodou jsou moderní lednice, kde je již běžnou součástí beznámrazová technologie No Frost či Total No Frost, díky čemuž je vlhkost uvnitř lednice na optimální hodnotě.

Proč lednice špatně chladí?

Existuje hned několik důvodů, proč přestane lednice najednou dobře chladit. Hlavním viníkem bývá termostat, který je nevhodně nastavený a lednice tak najednou nechladí, jak by měla, což se stává zejména na jaře a v létě.

Může za to okolní teplota, která se liší od té během zimních měsíců. Bude proto nutné o něco zvýšit výkon lednice, protože v létě je nutné vychladit potraviny s vyšším výkonem než v zimě a zvolit optimální teplotu s ohledem na okolní teploty. Pokud není problém s termostatem a jeho nevhodným nastavením, musíte hledat jinde.

Někdy je na vině i nevhodné umístění lednice, to znamená, že stojí například přímo u topení, nebo u některého z mnoha možných zdrojů tepla, což může být klidně okno, kterým přímo na lednici proudí teplý vzduch.

Nežádoucí je také sporák, případně myčka nádobí a tomu podobné spotřebiče, které produkují teplo. Lednici proto dejte na takové místo, kde je pokud možno stín a v její blízkosti nebude žádný zdroj tepla.

Také není dobré, když je namáčknutá na zdi, naopak je potřeba udržet optimální vzdálenost od stěn a okolních předmětů, minimálně 2 cm po stranách a 5 cm v zadní části. Jedině tak bude moci vzduch proudit zcela bez problémů.

Proč se lednice přehřívá?

Problém ve většině případů způsobuje kondenzátor, který je zanesený. Kondenzátor se musí více namáhat, takže se začne mnohem víc zahřívat a díky tomu se oteplí i okolí lednice, takže začne být zadní část lednice dost horká.

V tomto případě pomůže, když občas použijete vysavač a důkladně očistíte zadní část ledničky veškerého prachu a nečistot. Pokud se bojíte použít vysavač, můžete zkusit třeba jemný štětec nebo prachovku na tyči.

Dobré není ani zbytečně přeplňování lednice, zejména nevhodné je ukládat potraviny příliš těsně k zadní stěně lednice, protože v této části je výparník, jehož úkolem je pomoci s ochlazením lednice uvnitř. Jakmile však utěsníte výparník potravinami, zamezíte tak cirkulaci vzduchu a chlazení už nebude tak účinné, jak by mělo být.

Proč lednice vůbec nechladí?

Ve většině případů je nutné zavolat servisního technika, ale existují i situace, kdy si poradíte sami. Ostatně důvodů, proč lednička nechladí, může být hned několik. Pokud nesvítí světlo a není slyšet, že by běžel kompresor, pak nemá lednice žádnou energii.

Problém může být v poškozeném přívodním kabelu, ale klidně také mohla odejít zdířka, do které je lednice zapojena. Když jste lednici stěhovali, je potřeba provést kontrolu kompresoru. Když běží, ale lednička přestala chladit, je to známka, že s ní bylo během stěhování špatně manipulováno a během naklánění nejspíše došlo k úniku chladiva do izolace.

Viníkem může být rovněž vadný termostat nebo snad dokonce motor. U starších ledniček se mohou náhradní díly značně prodražit, takže je dobré, když si dopředu zjistíte, kolik by vás taková oprava se vším všudy (práce, doprava, součástky atd.) vyšla a jestli se vám nakonec nevyplatí pořízení nové lednice, která vám možná vyjde levněji.

Proč lednice nesvítí?

Pokud do ní jde proud bez problémů, pak je viníkem samozřejmě osvětlení. Nutno podotknout, že dříve to byla jednoduché, protože stačilo vyměnit vadnou žárovku a bylo vše vyřešeno. Jenže u moderních ledniček už tyto žárovky nejsou a místo nich jsou to úsporné LED diody, které mají delší výdrž.

Jenže ve chvíli, kdy moderní lednice přestane svítit, musí se vyměnit komplet celý osvětlovací panel. Přestože jej normálně koupíte jako běžný náhradní díl podle modelu lednice co vlastníte, jeho výměna by měla být svěřena do rukou zkušeného servisního technika. Ten vám nejen zajistí výměnu, ale také poradí s výběrem toho vhodného, který koupit, nebo vám jej v rámci opravy rovnou přiveze s sebou.

Proč lednice stále běží a nevypíná?

Jestli dojde k situaci, kdy lednice poběž v jednom kuse, a nebude vypínat kompresor, aniž by se interiér namrazil, bude problém s chladicím systémem a únikem chladiva, což je nejčastější porucha.

Vzhledem k tomu, že lednička není schopna dosáhnout potřebné teploty ve vnitřním prostoru, termostat kompresor nevypne a ten poběží neustále. Na nic nečekejte a zavolejte servisního technika, který se o závadu postará.

Proč voda z lednice zapáchá?

Tento problém se týká amerických ledniček, které disponují výrobníkem ledu/zásobníkem na vodu. K tomu, aby se voda dala pít a zůstala stále čistá a hlavně zdravotně nezávadná, je potřeba použít kvalitní vodní filtr. Jeho úkolem je, eliminovat vodní kámen, aby se v lednici neusazoval, a zároveň s tím ani bakterie.

Ve chvíli, kdy začne být voda z lednice divně cítit, přestal filtr plnit svůj úkol a je nejvyšší čas ho vyměnit za nový. Jestli má být jeho účinnost opravdu na 100 %, je dobré jej vyměnit jednou za 6 měsíců. Pokud se vám zdá znečištěný, tak klidně i dříve.

Proč je lednice divně cítit?

Největším problémem může být nedostatečná či nepravidelná údržba interiéru lednice. Jestli ji pravidelně nečistíte, protože si myslíte, že to není nutné, když je beznámrazová, je to chyba. Musíte si uvědomit, že do lednice dáváme různé druhy potravin, ať už balených či nebalených, a mohou se z nich uvolňovat nežádoucí nečistota, ale také pachy, které ulpí na poličkách a stěnách lednice.

Postupně jich bude přibývat a lednice bude nepříjemně zapáchat čím dál více. Samozřejmě, že může zápach vycházet i z některých potravin. Udržujte proto lednici v čistotě a pravidelně ji vypněte, opláchněte a osušte všechny poličky, otřete všechny stěny, pročistěte odtokový kanálek a nezapomeňte ani na police ve dvířkách. Jedině pravidelnou údržbou zamezíte zápachu vycházejícímu z lednice.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo