Zahradní sekačka je nepostradatelnou výbavou každého zahrádkáře či majitele domu se zahradou. Samozřejmostí je její pravidelná údržba, aby vše fungovalo tak, jak fungovat má. Je však nutné počítat s tím, že ani ta nejmodernější a nejdražší sekačka nemusí být vždy dokonalá na 100 % a může se u ní vyskytnout nějaká porucha, ať už méně či více závažná.
Někdy to může být maličkost, s kterou si majitel sekačky poradí sám, ale v mnoha případech je nutný zásah odborníka/specialisty, který si s poruchou hravě poradí. Jaké jsou nejčastější poruchy sekaček?
Proč nejde pojezd u sekačky?
Důvodů může být hned několik, například zlomená součástka, případně opotřebovaná, ale také zanesená kola, uvolněný šroub, nevhodné mazání nebo také málo oleje v převodovce.
Jak poznat, že je pojezd sekačky poškozen?
Tuto závadu poznáte podle toho, že se kola sekačky nemusí točit pravidelně, dále se stává, že má sekačky horší pohyblivost ať už vpřed nebo vzad. Poškozený pojezd se pozná také zpomalením sekačky nebo jejím zasekáváním v průběhu sekání trávy. V neposlední řadě se mohou během práce se sekačkou objevit nežádoucí vibrace či jsou slyšet neznámé zvuky.
- Vhodná údržba pojezdu – prevence je nejlepší a prodlužuje životnost sekačky. Důležité je pravidelné mazání jednotlivých částí pojezdu, kontrola šroubů a jejich případné dotažení, ale také je nutné čistit kola od prachu či nečistot. Nezapomínejte také na udržování optimální hladiny oleje v převodovce.
Problém s nastartováním sekačky
Chcete zapnout sekačku, ale nedaří se to? Problémem může být palivo, přívod vzduchu nebo špatná kvalita jiskry na svíčce. Nejdříve mrkněte na palivo v sekačce, protože ve chvíli, kdy už je benzín starší a tzv. odstátý, je nejlepší, když se vymění za nový/čerstvý.
Dalším krokem je kontrola a vyčištění vzduchového filtru. Nezbytná je i prohlídka zapalovací svíčky, respektive se pokuste zjistit, v jakém je stavu. Může se stát, že konec svíčky bude navlhlý, takže se ho opatrně snažte vysušit, nějakým jemným hadříkem.
Někdy se stává, že palivo se špatně dostává do motoru, takže je doporučováno poklepat na karburátor, což by mělo pomoci, případně ho rozeberte a vložte na 1 hodinu do nádoby s benzínem/lihem. Po uplynutí této doby každou část osušte, pomocí kompresoru profoukněte a karburátor znovu sestavte. Jestli ani to nebude fungovat, nejspíš to bude chtít nový palivový filtr.
Prasklé lanko
V případě benzínových sekaček je běžné že se spousta funkcí ovládá pomocí páky na madle. K tomu se využívá ocelové lanko v bowdenu. Je to v podstatě nejlepší způsob pro ovládání sekačky. Přestože může takové lanko sloužit opravdu hodně dlouho, někdy se může stát, že se přetrhne.
Ovšem pro dostatečnou životnost a možnost plnit svou funkci opravdu správně, musíte zvládnout zachovat vhodný poloměr zahnutí bowdenu. Mnozí majitelé sekaček to však neřeší a lanko přitáhnou například stahovací páskou k madlu a napevno přichytí. Tím se zvyšuje nejen tření, ale lanko se mnohem rychleji opotřebuje.
Většinou se každý snaží lanko upevnit, aby se o něco nezachytilo, ale to je velká chyba, neboť dojde ke změně poloměru jeho zahnutí. Lanko je naopak potřeba pravidelně čistit, nechat jej pokud možno přímo a často jej promazávat. Ostatně promazávání je účinnou prevencí proti korozi lanka.
Proč ze sběrného koše vypadává tráva?
Pro začátek může být důvodem nesprávně nasazený sběrný koš. Stejný problém se objeví, když bude koš plný, protože jste ho zapomněli vyprázdnit. Rozsypaná tráva je výsledkem opotřebovaných žacích nožů. Mohou být samozřejmě také tupé, kdy v obou případech doporučujeme ty staré vyměnit za nové.
Ohnutá kliková hřídel
Dá se říci, že tato závada se objevuje snad vůbec nejčastěji a vždy je viníkem nevhodné používání zahradní sekačky. Problém s ohnutou klikovou hřídelí poznáte podle toho, že má sekačka mnohem vyšší hlučnost, ale zároveň velkými vibracemi.
Právě nadměrné vibrace mohou nepříjemně zvyšovat zatížení sekačky, takže se rychleji opotřebí, spoje se mohou poškodit, nebo se dokonce uvolní části sekačky. Pokud se chcete vyvarovat problémů s ohnutou klikovou hřídelí, pak nejlepší prevencí je, když se vyhnete nárazům nože na jakýkoliv předmět či překážku.
Ve chvíli, kdy se něco takového stane, vypněte ihned sekačku a zkontrolujte, zda nedošlo k ustřižení klínku. Když ano, musíte místo něj instalovat nový. Není na škodu, svěřit sekačku odborníkům, kteří zjistí, jestli se neohnula hřídel.
Nezbytná je i pravidelná údržba sekačky, kdy je potřeba udržovat v čistotě spojení unašeče s hřídelí, při broušení nože dát pozor na klínek a vše ošetřit vhodně zvoleným mazivem, které vám doporučí tam, kde jste koupili sekačku. Jakmile je hřídel ohnutá, nejlepším řešením je vyměnit ji za novou.
Mějte však na paměti, že je nutné si předem zjistit, kolik taková výměna bude stát, protože klidně vás to může vyjít na podobnou cenu, jako když si koupíte novou sekačku, například ve výprodeji. Nepočítejte ani s tím, že by vám byla oprava ohnuté hřídele uznána jako výrobní či konstrukční vada. Oprava také není možná jako záruční servis, buď nová hřídel, nebo nová sekačka.
Uvolněná kola
Kola jsou téměř u většiny sekaček vyrobena z odolných plastů. Každý výrobce se snaží o co nejnižší hmotnost sekačky. U kvalitnějších sekaček jsou kola usazena na kuličková ložiska. Kola uložená na jedné ose mají mnohem vyšší pevnost než ta, která jsou v pohyblivých závěsech. To se týká předních kol disponujících centrálním nastavením výšky.
Musíme si uvědomit, že kola musí zvládnout nejen samotnou hmotnost zahradní sekačky, ale také sběrný koš, který se postupně plní posečenou trávou či pohyb sekačky. Největší chybou, kterou dělá většina majitelů sekačky, je dojetí až na okraj zahrady/pozemku a potom její násilné otočení přímo na místě, což je to nejhorší, co můžete své sekačce udělat.
Jestli je to u vás zvykem, je potřeba trochu přizvednout přední kola pomocí tlaku na rukojeť. Můžete také přizvednout zadní kola, díky čemuž nebudou násilím páčeny do stran, když se bude sekačka otáčet.
Čím více a častěji bude na kola vyvíjen tlak, tím rychleji dojde k uvolnění kol a nakonec se může poškodit také madlo, případně jeho spoje. To je důvod, proč by otáčení mělo být pozvolné, bez použití přílišného tlaku či velké síly.
Proč se sekačka vypíná za chodu?
Zapnete sekačku, chvíli pracuje, ale najednou se vypne? Když se něco takového stane, je dobré sekačku vypnout, několik minut počkat a znovu ji nastartovat. V mnoha případech tzt. restart sekačky problém vyřeší a funguje zase bez problémů. Někdy se však stane, že se nic nestane a sekačka i nadále vypíná.
Na řadu tedy přijde kontrola stavu paliva, jestli je ho v nádrži dostatek. Dalším problémem může být neprůchodná hadička, která vede z nádrže do karburátoru. Někdy může být problémem znečištěný karburátor, který nebude fungovat jak má, dokud jej důkladně nevyčistíte. To samé platí u vzduchového filtru.
Ten se buď vyčistí, nebo bude potřeba koupit nový. Vypínání sekačky může způsobit nevhodný olej do sekačky či směs paliva. V obou případech je nutné se držet návodu k danému modelu sekačky a používat jen ty správné kapaliny.
Mezi další důvody, proč se může sekačka vypínat, patří přehřívání motoru, což může být způsobeno nastavením nože na nevhodnou výšku sečení, kdy u vysoké trávy máte nastavenu nízkou výšku.
Nevhodně nabroušený nůž
Samozřejmě, že podobně jako potřebujete ostrý nůž například při krájení, platí to samé také při sečení. Ostrý nůž je základním kamenem sečení, protože když je tupý, bude trávu místo sekání škubat/trhat a nebude to stát za nic.
Jakmile je trávník posekán špatně naostřeným nožem, objeví se na něm mnoho tzv. otřepů. Díky nim zažije každý trávník opravdový šok, navíc bude vypadat velmi nepěkně a objeví se na něm zasychající konce stébel. Něco takového určitě nechcete.
Co se týká broušení nože, určitě to nechte na odborníkovi, protože špatně nabroušený nůž nebude sekat správně a může se ještě rychleji znovu otupit. Možná vás to překvapí, ale velkým problémem nevhodně nabroušeného nože je jeho nevyváženost.
Ta může způsobit nežádoucí vibrace a tím i nadměrný hluk sekačky, což bude zbytečně namáhat motor i samotnou konstrukci zahradní sekačky. Daleko rychleji se tak budou opotřebovávat ložiska, mohou se uvolnit spoje a ve finále tak můžete přijít o celou sekačku, neboť by klidně mohlo dojít k jejímu poškození, zvlášť, když jsou takto nevyvážené nože používány dlouhodoběji.
Kdo se chce pokusit nože přece jen nabrousit, musí bezpodmínečně zvládnout udržet původní úhel ostří, nůž musí vždy viset naprosto vodorovně. Mějte však na paměti, že se tím vystavujete riziku, že při neodborně provedeném broušení může dojít k poškození sekačky a škody, které vám vzniknou neodborným zásahem se nedají uplatnit v rámci záruky a stejně si nakonec budete muset kupovat novou sekačku.
Proč se sečení nekvalitní/nepravidelné?
Viníků může být hned několik, když se během sečení začnou objevovat pruhy s trávou nebo i přes sečení je tráva skoro stejně dlouhá jako předtím, než jste začali. Pro začátek je nutné si dát pozor, aby byla nastavena optimální výška sečení. Ideální je, prostudovat si návod k danému modelu sekačky.
Témě všechny sekačky je možné nastavit do několika stupňů sečení, stačí zvolit ten správný, který bude odpovídat vaší sekačce dle návodu. Z obecného hlediska by měl mít běžný trávník výšku sečení ideálně na 4 cm.
Ty části trávníku, které jsou ve stínu, pak o 1 až 2 centimetry vyšší. V případě okrasných trávníků se doporučuje nastavit výšku sečení na 3 cm. Dalším problémem nekvalitního sečení jsou špatně naostřené nože.
Dobré je, nechatnože nabrousit nejméně jednou za rok, případně ve chvíli, kdy začne být trávník nevzhledný, konce posečené trávy začínají osychat nebo snad dokonce žloutnout a jednotlivá stébla se třepí. Při sečení si dávejte pozor na jakýkoliv náraz do kamenů a dalších předmětů, které mohou způsobit, že nože budou tupé.
Je nezbytné, aby byla sekačka neustále udržována v čistotě, což platí nejen u nožů, ale také u spodní části sekačky. Není na škodu, když se podvozek promaže olejem, nebo lze použít tzv. údržbový sprej. Výsledným efektem je, že se na sekačku nechytá tak velké množství posečené trávy.
Proč sekačka vydává divné zvuky nebo vibrace?
Když se ze zahradní sekačky začnou ozývat nečekané zvuky nebo snad dokonce vibrace, případně sekačka začne klepat, příčinou může být jakákoliv uvolněná součástka, takže je dobré sekačku vypnout a zkontrolovat všechny části sekačky.
Důležité je, aby každá z nich držela na svém místě a byla dobře upevněná. Mezi takové součástky patří zejména karburátor, řemenice, výfuk a další. Prohlédněte i dotažení matic a šroubů. Zvuky vycházející ze spodní části sekačky, mohou znamenat, že nejsou správně usazené nože. Pokud se ozývá klepání z motoru, může být důvodem velmi nízká hladina maziv, takže bude potřeba doplnit olej na optimální hladinu.
Špatně seřízený motor
Správně seřízený motor je pro bezproblémové fungování sekačky naprostou nutností. Jedna rada na začátek, nikdy se nesnažte něco takového dělat svépomocí. Svěřte vždy seřízení motoru odborníkům, kteří na to mají to správné vybavení.
Když je motor rozhozený, tedy není seřízen, pak je problém se startováním nejen za studena, ale klidně i za tepla. Problém se projeví, například když za studena motor naskočí i bez sytiče, ale po zahřátí sekačky má problém a po vypnutí už nastartovat nejde.
Samozřejmostí je, že někdy stačí i zanesená či opotřebená svíčka, nebo také vypálená. Pokud nepomůže její očištění, pak je nutné instalovat novou, ovšem i podle svíčky můžete rozpoznat, že motor asi nebude v nejlepším stavu.
Utržené startovací táhlo
Dokonce i při tom nejopatrnějším způsobu zacházení se může stát, že utrhnete startovací táhlo, protože někdy prostě ani materiál té nejvyšší kvality jednoduše nevydrží. Stačí, aby bylo za šňůru zataženo špatným směrem, a problém je na světě.
Každý otvor, kterým prochází šňůra má sice průchodku, aby vše probíhalo hladce, ale když startujete ve špatném úhlu, tření se zvyšuje a táhlo se rychleji opotřebuje. Minimální tření je tak zajištěno pouze ve chvíli, že je za táhlo/šňůru taženo optimálním směrem. Lanko táhla se přehne přes okraj otvoru až do pravého úhlu, čímž se do daného místa uvolňuje energie a plast se začne zahřívat.
Čím častěji tímto způsobem sekačka startuje, tím více se plast ohřívá a může se začít tavit. Potah lanka se bude o takto poškozenou průchodku odírat, začne se trhat, až dojde k přetržení.
Pokud tedy nechcete přijít o startovací táhlo/lanko, vždy se snažte dodržovat pokyny výrobce pro daný model sekačky, která tímto táhlem disponuje a startujte tak, jak se správně startovat má. Je jasné, že nic nevydrží věčně, takže i startovací lanko má omezenou dobu životnosti, ale proč jí zbytečně zkracovat nevhodným zacházením.
Proč jde ze sekačky kouř?
Dokonce i taková „porucha“ se může objevit a není to nic katastrofálního. Někdy k tomu dochází při rozlití oleje v sekačce, případně když je nádrž až moc naplněná. Jakmile se kouř objeví, vypněte sekačku a prohlédněte důkladně, co může být příčinou kouře.
Důležitá je i barva kouře, protože v případě problémů s olejem, bude barva bílá, ovšem černý kouř už je známkou, že se něco děje s karburátorem. Rozhodně se nesnažte nic dělat sami, ale zavolejte odbornou pomoc, zejména když jste nic neobjevili. Sami si prostě neporadíte a v mnoha případech je lepší to ani nezkoušet a rovnou volat servisní středisko.
Nejčastější otázky
Jak poznač špatnou svíčku u sekačky?
Každá zapalovací svíčka by měla být suchá a její zbarvení by mělo být do hněda či do šeda. Jakmile dojde k jejímu opotřebení, jiskra bude přeskakovat jen velmi špatně. Svíčku je dobré vyměnit zhruba jednou za tři roky, někdy i častěji, protože záleží i na velikosti sekané travnaté plochy.
Kdy vyměnit vzduchový filtr?
Kontrolovat by se měl cca vždy po 25 provozních hodinách. Pokud jsou ve filtru nějaké nečistoty či tam vletělo cizí těleso, stačí jen důkladně vyklepat, ale zase ne moc velkou silou, ať ho nepoškodíte. V případě, že má filtr tmavé zbarvení, nevyklepávejte, ale rovnou pořiďte nový.
Jak poznat špatný karburátor?
Znečištěný karburátor rozpoznáte podle několika faktorů. Za prvé nepůjde sekačka nastartovat, dále může být její provoz nepravidelný, případně po nastartování moc dlouho nevydrží v chodu a bude se vypínat. V neposlední řadě se to může projevit velkou spotřebou paliva.
Jak zprovoznit sekačku po zimě?
Ideální je začít tím, že vylijeme starý benzín a dáme čerstvý. Pokud sekačka ani tak nebude chtít naskočit, bude potřeba vyčistit karburátor.
Jak poznat zadřený motor u sekačky?
Jestliže není v sekačce žádný olej nebo aspoň minimální množství, může se snadno a rychle zadřít motor. To poznáte tak, že se ozvou různé klepavé zvuky a po chvíli motor zcela zastaví. Ve chvíli, kdy se motor zadře, jde ve většině případů o poškození klikového hřídele.
Jak zabránit zanesení karburátoru?
Vždy je potřeba používat jedině čerstvý benzín a pokud možno si nedělat zbytečné zásoby doma, prostě si vždy dojeďte pro čerstvý. Pokud už si musíte udělat zásobu, nemělo by to být na moc dlouho, maximálně tak na 1 měsíc, nebo raději méně. Když nebudete sekačku používat delší dobu, která přesáhne 14 dní, pak je dobré, když palivo z nádrže vypustíte.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší sekačky
- Oleje do sekačky
- Jaký olej do sekačky?
- Jak vybrat aku sekačku?
- Nejlepší elektrické sekačky
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?