Jak vybrat dětský notebook?

Dětský notebook otevírá dětem digitální svět počítačů. Notebook můžete pořídit již poměrně malým dětem, v tomto případě se jedná více o hračku, než o plnohodnotné zařízení. Starším dětem můžete pořídit notebooky, které se zpravidla vyznačují limitovanými funkcemi, jednoduchým ovládáním nebo vyšším zabezpečením. Takovýto notebook bude dětem sloužit nejen ke hře, ale i k učení nebo komunikaci s kamarády.

Dětské notebooky budete vybírat především s ohledem na věk dítěte. První notebooky mohou využívat děti ve věku od 2 let, do skupiny dětských pak spadají notebooky pro děti starší 10 let. Teenageři nebo studenti již mohou pracovat na klasickém notebooku pro dospělé. Při výběru zařízení pro starší děti je nutné věnovat pozornost několika hlavním parametrům. Zajímat by vás měla výdrž, typ operačního systému, typ procesoru, operační paměť a další funkce. Velkou roli bude hrát pochopitelně i jeho cena.

Prohlédnout notebooky

Typy

Dětský notebook budete vybírat podle doporučeného věku. V závislosti na stáří dítěte se mění jeho vzhled a možnosti.

  • Notebook pro děti od 2 let – tyto notebooky mají podobu naučné hračky. První notebooky nenabízí operační systém, dítě nebude mít k dispozici ani plnohodnotnou klávesnici. Součástí zpravidla nebude ani velký displej. Tyto notebooky však přesto nabídnou mnohé, děti naučí například základům počítání, barvy, tvary, obohatí slovní zásobu atd. Žádnému notebooku by neměly chybět světelné a zvukové efekty.
  • Notebooky pro děti od 4 let – zařízení má již podobu prvního notebooku. Obvykle se jedná o zařízení, které kombinuje notebook a tablet a vyznačuje se nižším výkonem. Notebooky mají menší množství funkcí, dítě bude mít k dispozici dotykový displej a o snadnou obsluhu se postará jednoduché ovládání. Tyto notebooky děti mnohému naučí, ale zároveň je i zabaví prostřednictvím různých her.
  • Notebooky pro děti od 7 let – jsou prvnímu laptopy vybavené výkonnějším hardwarem, velkou klávesnicí a kvalitním displejem. Takovýto notebook dítě využije při online výuce, udělat si na něm mohou domácí úkoly, ale děti ho využijí i pro zábavu.
  • Notebooky pro děti od 10 let – od zařízení pro dospělé se vzhledově ani výbavou zase tolik neliší. Dětské notebooky mívají zpravidla displej velikosti 15“. Větší úložiště nabídne více souborů, díky většímu výkonu si bude dítě moci zahrát náročnější počítačové hry a vyzkoušet může i různé kreativní aplikace.

Operační systém

Dětské notebooky mohou využívat hned 3 různé typy operačních systémů. Podoba operačních systémů ovlivňuje podobu dostupných funkcí. V závislosti na operačním systému se mění i složitost ovládání a způsob zabezpečení.

  • Google Chrome OS – operační systém, který se vyznačuje snadným ovládáním. Tento operační systém zároveň zaručí bezproblémovou synchronizaci s programy i účty Googly. Pro správnou funkčnost však bude notebook vyžadovat připojení k internetu.
  • Windows 10/11 – je velmi známý operační systém od společnosti Microsoft. Tento operační systém nabízí velké množství funkcí a poměrně málo limitací. I v jeho případě však budete moci využívat rodičovský zámek.
  • Windows 10/11 S – jedná se o odlehčenou verzi Windows OS. Operační systém je tak jakýmsi přechodníkem mezi notebookem pro děti a notebookem pro dospělé.

Procesor

Procesor je právem považován za mozek počítače: Procesor přímo určuje, jak rychle bude notebook schopný provádět jednotlivé úkoly. Dětské notebooky by měly být vybaveny procesorem, který bude schopen zvládnout běžné školní aplikace.

Dětské notebooky mohou nabídnout procesor Intel i AMD Ryzen.

  • Intel Core i3 a i5 – tento typ procesoru je vhodný pro běžné úkoly. Notebook bude schopen zvládnout základní multimediální činnost i online výuku.
  • Intel Pentium, Celeron – jsou levnější a pomalejší procesory. Stačit budou spíše mladším dětem, které se vystačí s méně náročnými aplikacemi.
  • AMD Ryzen 3 i 5 – jsou velmi schopné procesory, vhodné pro starší školáky.

Operační paměť

RAM operační paměť ovlivňuje množství aplikací, které bude možné spustit současně, aniž by to nějak ovlivnilo funkčnost notebooku.

  • 4 GB RAM – je minimální velikost operační paměti. Na takovémto notebooku bude možné provádět spíše nenáročné úkoly, například psaní úkolů nebo klasické prohlížení internetu.
  • 8 GB RAM – velmi oblíbené jsou notebooky s takto velkou operační pamětí. Poslouží při psaní úkolů a umožní již používat náročnější aplikace.
  • 16 GB RAM – starší a náročnější děti ocení paměť s velikostí 16 a více GB. Díky velké paměti bude možné pracovat s grafikou i videi.

Úložiště

Kapacita úložiště ovlivňuje množství dat, které bude notebook schopen pojmout. Z tohoto hlediska si lépe vedou notebooky vybavené SSD disky. Ty jsou rychlejší než notebooky vybavené HDD diskem. Minimální kapacitu nabídnou 128 GB SSD disky. Děti, které budou chtít ukládat větší množství dat, více ocení notebooky s úložištěm 256 a více GB.

Displej

S ohledem na displej je vhodné sledovat hned několik parametrů. V první řadě se jedná o velikost úhlopříčky. Dětské notebooky zpravidla nabízí displeje s velikostí od 11 – 15 ´´. Díky menší velikostí jsou školní notebooky menší, lehčí a tím i lépe přenosné.

Dále si všímejte rozlišení, které by mělo být pokud možno ve FULL HD. FULL HD rozlišení poskytne dostatečně ostrý obraz. Levné notebooky většinou nabídnou rozlišení v HD kvalitě.

Nakonec budete volit mezi notebookem s lesklým nebo matným displejem. Při práci v různých světelných podmínkách více oceníte notebook s matným displejem.

Konektivita

Pro školní notebook je důležitý i dostatečný počet portů. Základem jsou USB porty, které umožnují připojení externích zařízení například externí klávesnici, myš, flash disky atd. V běžné výbavě jsou HDMI a USB-C porty. Rychlé připojení k internetu zajistí Bluetooth nebo WiFi. Standardem je i 3,5 jack konektor, který umožní připojení sluchátek.

Výdrž

Dětský notebooky byste měli vybírat i s ohledem na výdrž baterie. Proto si všímejte, jakou kapacitu nabízí jeho baterie. Díky nižšímu výkonu se notebooky obecně vyznačují vysokou výdrží, která se pohybuje v řádech desítek hodin.

Značka

Výrobců dětských notebooků je celá řada. Co se týká nejmenších dětí, můžete pořídit notebook značky Wiky, Lexibook, Fisher Price, Smile Play, Vtech nebo třeba ECOROYS. Pro takovýto notebook můžete zajít do obchodu s hračkami. Malým školákům lze pořídit notebooky značky Lenovo, Acer, HP, ASUS, DELL či Apple.

Cena

I cena souvisí s určením notebooku. Notebook v podobě dětské hračky budou stát od 300 – 1 000 Kč. Levnější notebooku jsou určeny batolatům, ty dražší již nabízí i výukové funkce, které jsou určeny dětem předškolního věku. Finančně náročnější budou notebooky pro malé školáky. Jejich cena se pohybuje od 3 – 10 000 Kč.

Prohlédnout notebooky

Otázky a odpovědi

Jaké vlastnosti jsou typické pro dětské notebooky?

Dětské notebooky jsou zpravidla lehčí a menší než notebooky pro dospělé. Díky tomu je děti budou moci snadno používat i jednoduše přenášet. Podstatným rozdílem je i jejich velká odolnost, která je ochrání před případným poškozením.

Jaké bezpečnostní funkce dětské notebooky nabízí?

U dětských notebooků je bezpečnost a ochrana velmi důležitá. Základem každého notebooku musí být rodičovské nastavení. To dětem umožní využívat pouze vhodné programy a funkce. Přístup budou mít jen na určité internetové stránky. Bezpečnostní funkce však notebook ochrání i před viry, které ohrožují osobní data.

Co je magnetický notebook pro děti?

Magnetický notebook vypadá stejně jako klasický notebook, jedná se však o klasickou magnetickou tabuli, která je oblíbená u malých dětí. Výrobním materiálem je v tomto případě dřevo, na tabuli mohou děti kreslit za pomoci křídy a magnetická písmena a jiné prvky bude moci na tabuli různě skládat. Pomocí magnetického tabletu se děti seznámí s písmeny i čísly. Magnetický notebook potěší spíše mladší děti s věkem od 2 – 4 let.

Závěr

Dětské notebooky mohou mít podobu interaktivní hračky i plnohodnotného digitálního zařízení. Vzhled a možnosti notebooků se mění v závislosti na věku dítěte, které ho bude využívat. Nejmenší děti potěší především zvukové a světelné funkce. Díky nim dokáže hračka zaujmout děti od věku cca 6 měsíců.

Notebooky pro předškolní děti již nabídnou i několik funkcí a jednoduchých her. Starší děti ocení vyšší výkon a větší výbavu, díky ní jim notebook poslouží nejen pro zábavu, ale využívat ho budou i při výuce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.gigacomputer.cz, www.pocitace24.cz, www.pouzitepc.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo