Jak vybrat dotykový notebook?

Dotykové notebooky jsou moderní verzí klasických notebooků, která se jednodušeji ovládá, umožňuje větší flexibilitu a snadno se s ní cestuje, jelikož je možné odejmout klávesnici a využívat displej jako tablet. Výbornou volbou je pro studenty, osoby, které tráví velké množství času na cestách a ty, kteří pracují kreativně. Podle jakých parametrů byste měli dotykové notebooky vybrat?

Prohlédnout nabíječky

Typy

Dotykové notebooky rozdělujeme na dva typy, a to na konvertibilní, tedy 2v1 a s pevnou konstrukcí. Vybírat si budete podle toho, co očekáváte, jaké máte s notebookem plány a finanční možnosti.

Konvertibilní dotykové notebooky (2v1)

Velmi oblíbenou variantou se stal takzvaný 2v1 notebook, který nabízí možnost oddělení displeje od klávesnice. Můžete je tak využívat dohromady jako klasický notebook, nebo si vzít displej do ruky a udělat z něj tablet. Displej sám o sobě se dá překlápět do mnoha úhlů, tudíž je flexibilní, což ocení zejména studenti a osoby, které často cestují. Pohodlně na něm budete pracovat i sledovat filmy či seriály. Počítejte ovšem obvykle s nižší úhlopříčkou, a to méně než 14 palců, i když se dá sehnat i klasická úhlopříčka o 15,6 palců.

Dotykové notebooky s pevnou konstrukcí

Pokud byste konvertibilní notebook nevyužili, pořiďte si klasickou pevnou konstrukci, se kterou získáte větší úhlopříčku (15,6 a více palců, největší i 17,3 palců), vyšší odolnost, a tím pádem i delší životnost. Jejich cena je také nižší, ovšem notebook nebude tak flexibilní, což je logické. Na běžné denní využití (klidně i to pracovní) ale naprosto postačí.

Displej

Obecně se displej u dotykových notebooků považuje za kvalitnější než u jiných druhů, zejména v rámci rozlišení, jasu a kvality barev. Nevýhodou ovšem je, že lesklejší obrazovka ve spojení s vysokým jasem způsobuje problémy s viditelností. Na co je ale dotyková obrazovka skvělá, je kreslení, psaní a další aktivity, které se vám lépe dělají na tabletu. Hojně ji využijí architekti, designéři, tatéři, fotografové a ostatní povolání, která potřebují více než psát. K dotykovému displeji si lze pořídit také pero, aby se vám lépe pracovalo.

Úhlopříčka bývá menší u konvertibilních dotykových notebooků, nejčastěji si uživatelé pořizují 13,3 palců, ale také 10 až 12 palců. Maximálně dosahují 14 palců, větší úhlopříčku pak seženete spíše u pevné konstrukce, které je v rámci dotykových notebooků menší množství.

Co se rozlišení týče, sáhněte po minimálně Full HD, ideálně 4K obrazu. Nejlepší na trhu jsou IPS displeje, jež disponují širšími pozorovacími úhly, lepšími barvami i kontrastem.

Klávesnice

Ať už budete klávesnici k dotykovému notebooku využívat méně či více, zaměřte se na ni při výběru. Mělo by se jednat o kvalitní klávesnici s dobrým rozmístěním jednotlivých kláves, čitelností a barvou dle vašich preferencí. Aby se vám dobře psalo, informujte se o zdvihu při stisknutí klávesy a rychlosti odezvy.

Pokud rádi využíváte notebook v noci, určitě se vám bude také hodit podsvícení klávesnice, díky které vás ve psaní nezastaví ani tma. Klávesnici u konvertibilních modelů lze různě překlápět do všech možných úhlů (například tak, abyste z ní získali opěrku a mohli využít notebook jako tablet) nebo ji úplně odpojit, aby vám nepřekážela.

Hmotnost

Počítejte s tím, že čím větší displej pořídíte, tím vyšší hmotnost bude notebook mít, což byste měli zvážit hlavně při cestování, aby se vám dobře nesl. V takovém případě se podívejte po hmotnosti od 1 kg do 1,5 kg.

Procesor

Kvalitní notebook by měl disponovat minimálně čtyřjádrovým procesorem, který zvládá veškeré úkony rychle, tudíž se s ním nebudete zlobit. Máte-li v plánu notebook více zatěžovat, například střihem videí nebo hraním her, doporučujeme šest a více jaderný procesor. U dotykových modelů se nejčastěji objevuje Intel Core i7 nebo i5. Vhodnou alternativou může být také AMD Ryzen, který má podobný výkon a častěji i nižší pořizovací cenu.

Operační paměť (RAM)

V dnešní době budete potřebovat minimálně 8 GB nebo 16 GB pro základní využití, 32 a více GB pro náročnější úkony. V rámci tohoto parametru můžete narazit i na zkratku DDR společně s číslicemi, které vypovídají o přenosové rychlosti RAM. Čím vyšší číslo je, tím rychlejší hardware.

Úložiště

Zde budete vybírat mezi HDD nebo SSD, přičemž SSD je rychlejší, má tišší a spolehlivější chod, ovšem je také za vyšší cenu. Oblíbenou volbou je kombinace těchto dvou úložišť – menší SSD disk pro operační systém a HDD disk jako úložiště.

Konektivita

Úplným základem je vstup pro USB (USB 3.0 nebo USB-C), nejčastěji se objevuje třikrát. Kromě toho může notebook disponovat také microSD, SSD, HDMI, 3,5 mm jack, HDMI, VGA, DisplayPort, Ethernet. Na co ovšem u dotykových notebooků nenarazíte, je CD/DVD mechanika a paměťové karty.

Pokud budete potřebovat port, který není u konkrétního modelu součástí, můžete tento problém vyřešit pomocí dokovacích stanic a adaptérů. Podpora Wi-Fi a Bluetooth je samozřejmostí.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnostní prvky se nemusejí nacházet u každého dotykového notebooku, nicméně patří mezi ně čtečka otisků prstů, která zabrání vstupu cizím uživatelům, stejně jako je tomu dnes na telefonu. U některých modelů najdete i speciální sledovací zařízení, abyste svůj notebook vystopovali při jeho odcizení. Co se týče odolnosti, déle vám vydrží robustnější notebooky oproti lehkým a tenkým modelům.

Funkce

Dotykové notebooky jsou moderní alternativou ke klasickým notebookům, které vlastně fungují na stejný princip s tím rozdílem, že obrazovka je dotyková, tudíž ji můžete ovládat prstem, stejně jako tablet nebo mobilní telefon. Podle toho, zda zvolíte konvertibilní nebo pevnou konstrukci, můžete displej různě polohovat, a dokonce také odejmout klávesnici, jestliže chcete obrazovku využívat samostatně. K takovým notebookům se prodávají i pera, se kterými jednoduše navrhnete design, což se bude hodit například architektům.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky dotykových notebooků patří Asus, Acer, Umax nebo HP.

Cena

Nemusíte se bát, dotykové notebooky se cenově pohybují podobně jako klasické notebooky, i když u nich není poměr ceny a výkonu tak vysoký. Základní modely pro nenáročné využití seženete již za 6 000 Kč až 12 000 Kč.

Kvalitní a výkonné modely zakoupíte v rozmezí 12 000 Kč do 18 000 Kč, takové využijete pro práci i zábavu.

Uživatelé, kteří požadují výkonnější notebook, jež zvládne i náročnější úkony, by si měli připravit minimálně 18 000 Kč.

Prohlédnout nabíječky

Údržba

Péče o dotykový notebook není nijak náročná, nejdůležitější je pravidelné čištění displeje, na který se často sahá, a může být proto upatlaný.

  • Na čištění displeje nepoužívejte klasické čistící prostředky, ale takové, které jsou na obrazovky notebooků a počítačů přímo určeny. Ideálními hadříky jsou ty z mikrovláken, se kterými provádějte krouživé pohyby.

Otázky a odpovědi

K čemu je dotykový notebook dobrý?

Dotykový notebook umožňuje snadnější a rychlejší ovládání díky tomu, že se dá obsluhovat pouze pomocí prstů. U konvertibilních modelů se dá displej různě ohýbat, tudíž jej můžete přizpůsobit svým požadavkům. V mnoha případech se dá také úplně odpojit klávesnice a displej lze používat stejně jako tablet, což se bude hodit zejména designerům či architektům.

Mají dotykové notebooky nějaké nevýhody?

Samozřejmě, stejně jako jakýkoliv jiný produkt, i dotykové notebooky mají nějaké ty nevýhody. Kvalitní modely obvykle mívají vyšší cenu vzhledem ke schopnostem, kterými disponuje. Dotykový displej spotřebovává více energie, proto nemusí baterie vydržet tak dlouhou dobu. Kvůli dotykové obrazovce počítejte také s častější údržbou oproti klasickým modelům. Jelikož je vyrobena ze skla, dejte si pozor, aby se nerozbila a zároveň počítejte s větším odrazem.

Je dotykový notebook vhodný na hraní her?

Abyste mohli snadno hrát hry i na dotykovém notebooku, musí být vybaven dostatečně výkonným procesorem, a to šestijádrovým. Takové modely se pohybují cenou nad 35 000 Kč a můžete na nich stříhat videa, streamovat i hrát hry.

Závěr

Dotykové notebooky jsou ideální pro spoustu lidí, kteří by raději notebook ovládali na displeji prstem. Využijí je jak nenároční uživatelé, tak zapálení hráči, ovšem musíte svůj výběr přizpůsobit tomu, co očekáváte. Čím náročnější jste, tím vyšší pořizovací cena vás čeká. Pokud ale rádi střídáte funkci dotykové obrazovky s klávesnicí a vyhovuje vám, že je můžete používat i samostatně, určitě neuděláte krok vedle.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.expert.czwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo