Olepovačky hran

Používají se k olepování hran obrobků, jakými jsou například dřevěné desky stolů a stolků nebo jiných výrobků, umožňují přesné a efektivní lepení hrany obrobku dýhou, PVC nebo jiným materiálem. Olepovačky hran jsou vybaveny speciálními lepicími jednotkami, které nanášejí tenkou vrstvu lepidla na hranu obrobku, na níž se poté připevní požadovaný materiál, spojí se s povrchem a vytvoří kvalitní a zároveň odolný povrch hrany. Jednoduše se přenáší, mají ale mnohem více výhod. Jaké? To si povíme v dnešním článku.

Porovnat ceny olepovaček

Typy

Olepovačky hran můžeme rozdělit na dva typy podle toho, jaké tvary chcete olepovat. Může jít buďto o rovné nebo hranaté.

Rovné olepovačky hran

Skvěle se hodí pro sériovou výrobu na obrábění rovných hran, vyznačují se vysokou přesností, větší automatizací i dobrou účinností.

Olepovačky hran

Naopak, pokud potřebujete obrábět nepravidelné tvary, bude se vám hodit klasická olepovačka hran. Je méně automatizovaná, výhodnější je ovšem v tom, že zabírá méně místa a jednoduše se používá. Má nižší energetickou náročnost a také pořizovací cenu. Dá se použít jako doplněk k přímočarým olepovačkám hran.

Nastavení

Než začnete s olepováním, je třeba, abyste měli přístroj perfektně seřízen. Jak na to?

  1. Termostat se doporučuje nastavit na 140 °C, lepidlo tak bude rozehřáté na provozní teplotu za 4-5 min. Pokud pracujete v dílně s nižšími teplotami, můžete teplotu zvýšit na 150 °C. Tuto teplotu ale nepřekračujte, došlo by k přetavení lepidla, které poté ztrácí svoji pevnost.
  2. Při dosažení teploty 120 °C můžete naprázdno spustit posuv stroje, urychlíte tím roztavení a promíchání lepidla.
  3. Abyste správně nastavili výšku vodiče pásky, použijte měrku na levé straně vodiče a pásku sevřete mezi měrku a stůl olepovačky.
  4. Pro správné fungování je nutné použít taková lepidla, která výrobce uvádí v návodu, v případě záměny s jiným druhem by mohlo dojít k nekvalitnímu nalepení hrany nebo dokonce k poškození olepovačky.
  5. Pokud je olepovačka správně seřízena, mělo by být lepidlo nanesené po celé šířce hrany v souvislé vrstvě a bez větších přetoků přes okraje. Je-li tomu jinak, například je lepidla příliš mnoho nebo naopak málo, je potřeba množství lepidla upravit pomocí seřizovacího otočného ovladače. Tímto ovladačem lze manipulovat jen, když je lepidlo zcela roztavené, jinak by mohlo dojít k poškození seřizovacího šroubu.
  6. Není-li lepidlo na hraně nanesené rovnoměrně v celé výšce hrany, je potřeba ještě upravit přítlak hrany pomocí dvou šroubů na zadní straně olepovačky. Přítlak nastavujte postupně po jedné otáčce šroubu přítlaku a poté vždy otestujte nastavení na vzorku.
  7. Pokud olepujete rohový výřez, je zapotřebí použít rohový přítlak. Přítlak připevněte pomocí šroubu na základnu olepovačky a snižte rychlost posuvu, následně počkejte na vyjetí pásky až do rohu. Přítlakem pevně tlačte proti hraně, aby byl spoj co nejkvalitnější. Olepovat lze pouze zprava doleva, olepte tedy nejprve levou stranu rohu, poté dílce otočte o 180° a olepte zbývající část.
  8. Abyste si zjednodušili práci, použijte držák pásky, který je při olepování dýhou téměř nezbytný, bez pevného držení by se vám totiž křehká dýha lámala. Zásobník vám významným způsobem zefektivní práci s olepovačkou.
  9. Jestliže olepujete menší, tenké nebo zakřivené díly, jako například čela zásuvek, policové dílce nebo dílce malých korpusů, bude se vám hodit stůl pro ruční olepovačky. Hodí se také tam, kde by bylo vakuové upnutí problematické. Povíme si o něm blíže ještě později.

Dejte si pozor na obdobná tavná lepidla, jejichž tavná teplota bývá mnohdy vyšší a jejich použití v olepovačce může způsobit zanesení nanášecího systému a poškození stroje – vždy se řiďte doporučením výrobce.

Co se týče rychlosti nanášení, každá olepovačka má odlišný rozsah rychlosti posuvu – je podle toho třeba vybírat vhodné lepidlo (některá jsou vhodná pro strojní olepování a jiná pro ruční olepovačky).

Stůl pro ruční olepovačky hran

Jedná se o pomocný doplněk, který se vám bude hodit, pokud olepujete menší, tenčí nebo zakřivené dílce. Díky němu totiž zvládnete olepování s mnohem lepším citem než při ručním olepování. Olepovací stůl je vybaven elektrickou zásuvkou s vypínačem, což umožňuje pohodlně zapínat a vypínat olepovačku během práce.

Ke stolu je také možné připojit ohraňovací frézku, a tak zvládnete nábytkovou hranu rychle, pohodlně a čistě zarovnat nebo zaoblit rádiusem. Součástí jsou zastřihovací pákové nůžky, kterými snadno zastřihnete i 2 mm hranu a sada chytrých magnetických podložek, ty vám umožní podložit dílec bez rizika poškrábání povrchu. Nesmí chybět ani otočný zásobník pásky, který je seřiditelný podle navíjecích průměrů a snadno pojme desítky metrů nábytkových hran.

Vybavení

Čím vším je olepovačka hran vybavena? Má několik částí, které z ní dělají užitečnou pomůcku a je dobré vědět, k čemu jednotlivé položky slouží.

  • Talíř – je na něj položena dýha
  • Podavač pásky – podává dýhu z desky k dalšímu zpracování
  • Gilotina – používá se k předřezání dýhy
  • Předřezačka – dvě diamantové hlavy, díky kterým získáme rovné hrany obrobku
  • Předehřívání desky – lišta zahřeje desku před nanesením lepidla
  • Nádrž na lepidlo – existují 2 typy lepidel: granule a kartuše
  • Přítlačné válce – jejich úkolem je správně přitlačit dýhu k materiálu
  • Kuličky – agregát, který odřezává přebytečnou dýhu kuličkami
  • řezačka – slouží k frézování přebytečné hrany na obou stranách rohože. Fréza může být přímá nebo radiální
  • Vydělávat rohy – díky tomuto kamenivu můžete získat zaoblené rohy, na kterých nejsou žádné stopy po řezech
  • Škrabka – slouží k odstranění přebytečného lepidla
  • Leštičky – čistí a leští opracovaný okraj dýhy

Funkce

Pokud potřebujete olepit hrany obrobků, olepovačky hran umožňují přesné a efektivní lepení hrany obrobku dýhou, PVC nebo jiným materiálem. Mají v sobě speciální lepící jednotky, které nanášejí tenkou vrstvu lepidla na hranu obrobku, na kterou se připevní požadovaný materiál, který se pevně spojí s povrchem a vytváří kvalitní a zároveň odolný povrch hrany. Můžete je vzít s sebou kamkoliv, kde je to zrovna potřeba. Nechybí v žádné truhlářské ani nábytkářské dílně.

Značka

Spolehlivé a kvalitní olepovačky seženete od značek Festool, IGM a Virutex.

Cena

Vzhledem k tomu, že se jedná o profesionální nástroj, nebude to levné. Olepovačky s nižším výkonem koupíte do 30 000 Kč, některé z nich dokonce mohou stát pouhých 5 – 6 000 Kč, půjde ale o menší zařízení. Od 30 000 Kč do 100 000 Kč už seženete vyšší výkon, ale také větší výbavu. Nad 100 000 Kč jsou vám k dispozici automatické modely s dotykovým displejem, a tím pádem i nejvyšším výkonem.

Porovnat ceny olepovaček

Údržba

V rámci údržby by se měla provádět kontrola nastavení přítlačných válečků. Články transportního řetězu je třeba čistit vhodným prostředkem, abyste tak zabránili usazování nečistot nebo prachu v ještě čerstvé lepené spáře. Zaschlé kapky lepidla na okraji vaničky by se měly ideálně odstranit hned. Při používání PUR lepidel se zbytky odstraňují REDOCOL PUR čističem, který se hodí také při použití tavných EVA lepidel.

Abyste vyzkoušeli, jestli bude nános lepidla takový, jaký si představujete, použijte transparentní testovací hranu bez primeru. Pokud je na desce znatelná struktura nanášeného válečku, je možné, že nejsou správně nastaveny přítlačné válečky, že je lepidlo už příliš vychladlé nebo je příliš malá vzdálenost mezi deskou a nanášecím válečkem.
Důležitým faktorem je také teplota, kvůli které by lepidlo nemuselo správně zaschnout, a hrana tak přilnout. Teplotu proto pravidelně kontrolujte na různých místech v procesu obrábění.

Kromě olepovačky je třeba také kontrolovat vlhkost dřevěných desek. Obsahem vody v desce brání tomu, aby vznikl optimální spoj mezi deskou nábytku (dřevotříska nebo MDF) a filmem lepidla. Ideální vlhkost dřeva pro dřevotřískové desky činí cca 6 %.

Na zbytky lepidla na hraně nebo stopy po chvění nástroje použijte cidlinu se třemi různými vedeními řezu pro hrany o tloušťce 0,4, 1 a 2 mm.

Pro dohlazení hran po strojním obrobení doporučujeme sisalový kartáček, který účinně odstraní zbytky materiálu a bílých prasklinek. Bílé prasklinky, které vznikly v extrémních vnitřních nebo vnějších rádiusech, lze dodatečně dobře odstranit horkovzdušným fénem.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží olepovačky hran?

Potřebujete-li olepit hrany různých typů desek, ať už rovné nebo zakřivené, olepovačka vám s tím rychle a efektivně pomůže. Můžete si pořídit přenosné modely používané v domácích dílnách i velké profesionální stroje umístěné v sériově vyráběných truhlářských dílnách.

K čemu slouží stůl pro ruční olepovačky hran?

Pokud olepujete menší, tenčí nebo zakřivené dílce, může to být docela náročná práce. Díky stolu zvládnete olepování s mnohem lepším citem. Ke stolu je také možné připojit ohraňovací frézku, která nábytkovou hranu rychle, pohodlně a čistě zarovná nebo zaoblí rádiusem.

Součástí jsou zastřihovací pákové nůžky, kterými snadno zastřihnete i 2 mm hranu a sada chytrých magnetických podložek, které vám umožní podložit dílec bez rizika poškrábání povrchu. Nesmí chybět ani otočný zásobník pásky, který je seřiditelný podle navíjecích průměrů a snadno pojme desítky metrů nábytkových hran.

Jak na údržbu olepovaček hran?

Pravidelně provádějte kontrolu nastavení přítlačných válečků, články transportního řetězu čistěte vhodným prostředkem, zaschlé kapky na okraji vaničky odstraňujte ihned, popřípadě vhodným čističem.

Pro zjištění stavu lepidla použijte transparentní testovací hranu bez primeru a popřípadě opravte nastavení přítlačných válečků. Nezapomeňte ani na kontrolu teploty na různých místech v procesu obrábění, která je velmi důležitá. Ideální vlhkost dřeva pro dřevotřískové desky činí cca 6 %. Na zbytky lepidla na hraně nebo stopy po chvění nástroje použijte cidlinu se třemi různými vedení řezu pro hrany o tloušťce 0,4, 1 a 2 mm. Pro dohlazení hran po strojním obrobení vyzkoušejte sisalový kartáček, abyste se zbavili zbytků materiálu a bílých prasklinek.

Závěr

Ať už chcete olepovačky hran pořídit pro domácí použití nebo na profesionální účely, je důležité vědět, podle čeho vybrat ten správný model. Vzhledem k tomu, že nejde o úplně levnou záležitost, určitě se nebudete chtít splést. Nyní už víte vše potřebné a můžete se vydat na nákup. Nezapomeňte se o svůj přístroj dobře starat a pravidelně kontrolovat, jestli je vše ve správném stavu.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Doporučuji všem kouknout na stránky výrobce olepovaček MINIPROF.
    Český výrobce, kvalitní produkty a perfektním servisem. Tato firma je vynálezcem ruční olepovačky hran (Miniprof Manual). Vše ostatní je pouze kopie.

  2. Já mám v dílně Holzmann KAM 535NEO 400V, je super, i když stála více než 40 tisíc. Za mě maximální spokojenost, můžu doporučit, protože maká parádně.

  3. Ve firmě máme olepovačku hran od značky IGM a funguje parádně, jsme s ní velmi spokojeni. Rozhodně to byla perfektní investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo