Jak vybrat perlátor?

Perlátory jsou jednoduchá zařízení, která vám pomohou snížit výdaje za pitnou vodu. Perlátor je zařízení, které do proudu vody vypouští perličky vzduchu, které jsou schopny proud vody zmohutnit. Perlátor můžete jednoduchým způsobem připevnit na jakoukoliv vodovodní baterii nebo dokonce do splachovací nádoby. Ačkoliv přináší perlátory poměrně značnou úsporu vody, nejsou součástí všech vodovodních baterií. Spotřeba pitné vody je díky tomu často zbytečně velká, což vede k jejímu plýtvání i výdajům navíc.

Perlátory mohou být součástí dřezových i jiných baterií, před výběrem si tak nejprve promyslete, na jaké baterie budete chtít toto příslušenství umístit. Mezi důležité parametry, ke kterým byste měli při výběru konkrétního modelu přihlédnout, patří průměr baterie, typ závitu, způsob čištění i možnost regulovat průtok. Perlátor je příslušenství, které bude stále na očích, mezi důležité parametry tak patří rovněž celkový design, výrobní materiál a barva. Výrobce pak zásadním způsobem ovlivní jeho kvalitu a délku záruky.

Prohlédnout perlátory

Typy

Perlátory jsou k dostání v několika provedeních. V základu se liší nejen materiálem a designem, ale především způsobem fungování. Nejvíce rozšířené jsou perlátory statické a dynamické, koupit však můžete i průtokový nebo antibakteriální.

  • Statické – jejich struktura je pevná a průtok vody konstantní. V jejich případě průtok neovlivňuje tlak vody v potrubí. Jejich výhodou je snadná údržba a jednoduchá instalace.
  • Dynamické – jsou již propracovanější a umožňují měnit průtok vody v závislosti na tlaku v potrubí. Při vyšším tlaku se do vody přimíchává více bublinek vzduchu a tím dojde k ještě větší úspoře vody.
  • Průtokové – využívají složitější technologii, díky které může kontrolovat množství bublinek vzduchu a regulovat proud vody.
  • Antibakteriální – zabraňují růstu bakterií v místech, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Nejčastěji jsou viděny v různých zdravotnických zařízeních.

Závit

Perlátory mohou být vybaveny vnitřním nebo vnějším závitem. Typ závitu se odvíjí od způsobu, jakým byla vyrobena vodovodní baterie, na kterou budete chtít perlátor nainstalovat. Na baterii bez viditelného závitu připevníte perlátor s vnějším závitem. Baterie, která má závit viditelný, umožní připojení perlátoru s vnitřním závitem. K dostání jsou i universální perlátory, které jsou opatřeny vnitřním i vnějším závitem.

Průměr

Na trhu jsou v současnosti zastoupeny perlátory s průměrem M22 nebo M24 milimetrů. K dostáí jsou i varianty M20, M18 nebo M16. Pakliže vám průměr nebude vyhovovat, můžete dokoupit další redukce, které vám instalaci šetřiče vody umožní.

Průtok

Běžným kohoutkem může za minutu protéct více než 10 litrů vody. Perlátor je schopen průtok vody zregulovat na cca 4 litry/minutu. Moderní perlátory navíc umožňují průtok vody regulovat. Vybírat můžete hned z několika úrovní průtoků, možnosti daného šetřiče souvisí s výrobcem, ale i pořizovací cenou.

Společně s průtokem můžete upravovat i tvar nebo též režim v jakém voda z kohoutku vytéká. Základem je tradiční válcový proud vody, využívat však můžete i sprchový průtok a dražší modely nabídnou obě možnosti, přičemž tvar průtoku vody budete moci měnit podle aktuální potřeby.

Materiál

Perlátory se liší i materiálem, který je použit pro jejich výrobu. K dostání jsou kovové, plastové i silikonové varianty. Výrobní materiál souvisí s odolností, ale i se způsobem čištění.

  • Silikon – tyto perlátory jsou vysoce odolné vůči působení vody a vyznačují se tak jednoduchou údržbou.
  • Kov – je oblíbený a vysoce odolný materiál, který má však i svoje nevýhody. Na kovových předmětech se obecně ve větší míře usazuje vodní kámen a samotná údržba je složitější.

Při výběru perlátoru myslete i na způsob, jakým budete odstraňovat vodní kámen. Vodní kámen se bude postupně v malé či větší míře usazovat na každém zařízení. Kvalitnější perlátory jsou z tohoto důvodu opatřeny plastovou mřížkou pro perlení. Plast je materiál, který je vůči vodním usazením odolnější než kov. V tomto případě jsou tak perlátory s plastovou částí považovány za kvalitnější než celokovové modely.

Značka

Na trhu jsou k dostání vysoce kvalitní, ale i velmi nekvalitní perlátory. Kvalita perlátoru souvisí s výrobcem a především se záruční dobou, kterou výrobce na svůj výrobek poskytuje. V tomto ohledu je dobré věřit spíše značkovým modelům, které lze koupit například od Econea, Balletto, Tescoma, Orion, Magg, Watersavers nebo Hihoppo.

Záruka, kterou značkový výrobci poskytují,se pohybuje v rozmezí 5 – 20 lety. Českým výrobcem je značka Watersavers, která svoje výrobky představila na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Za kvalitu svých výrobků tento výrobce opravdu ručí a poskytuje na ně již zmíněnou 20letou záruku.

Cena

Cena perlátoru souvisí s typem, základní varianty nestojí více než 50 Kč. Za sofistikovanější zařízení můžete zaplatit od 250 – 600 Kč. V případě dražších perlátorů můžete využívat různé funkce, které zajistí ještě větší úsporu vodu. V tomto případě se tak jistě vyplatí připlatit si za model v prémiové kvalitě.

Přejít do e-shopu

Údržba

Že je perlátor zanesený vodním kamenem poznáte jednoduše, místo jednoho konstantního proudu z něho poteče hned několik menších proudů. Ty nejprve potečou směrem dolů, ale později bude voda stříkat do stran. Aby bylo používání perlátoru komfortní, budete ho muset čistit pravidelně. Nejdůležitější je udržet v čistotě sítko. Voda protéká právě přes sítko mnoha malými otvory.

Větší nečistoty lze odstranit mechanicky, k čištění mřížky se doporučuje použít různé odstraňovače vodního kamene, s čistěním vám může pomoci i ocet nebo citronová šťáva.

Tímto způsobem budete čistit perlátory vyrobené z kovu. Mnohem snadnější čištění vás čeká v případě silikonového perlátoru. V tomto případě si vystačíte s malým kartáčkem a tekoucí vodou.

Otázky a odpovědi

Mohou perlátory nabídnout i něco navíc?

Kromě již zmíněné regulace proudu a tvaru vody můžete koupit otáčející se perlátor. Ten vám umožní nastavit směr, kterým bude proud vody proudit. Perlátor s kloubem je velmi oblíbených u kuchyňských dřezových baterií. Zde vám usnadní mytí nádobí i čistění dřezu. Perlátory s ohybem jsou i dobrou volbou i baterií, které jsou instalovány na pevno.

V jakých barvách jsou perlátory k dostání?

Největší výběr budete mít v případě perlátorů ve stříbrné barvě. V tomto provedení se nejčastěji vyrábí i samotné vodovodní baterie. K dostání jsou však i perlátory v černé nebo jiné barvě kovu. Perlátor můžete s vodovodní baterií dokonale sladit nebo ho pořídit jako moderní kontrastní doplněk. Záleží pouze na vás, které možnosti dáte přednost.

Na co dalšího se při výběru perlátoru zaměřit?

Klíčovým a často opomíjeným faktorem je i délka závitu. Ten určuje, jak hluboko může perlátor do baterie zapadnout. Svoji pozornost byste měli obrátit i ke způsobu, jakým je možné perlátot utěsnit a dotáhnout.

Závěr

Perlátor je speciální zařízení, které můžete namontovat na svoji vodovodní baterii umístěnou v kuchyni nebo koupelně. Pomocí perlátoru usměrníte proud vody a za pomocí vzduchových perliček výrazným způsobem zredukujete průtok vody. Komfort při mytí těla nebo nádobí se však díky perlátoru nijak nesníží.

Díky perlátoru můžete za rok ušetřit až 10 0000 litrů vody, což bude mít blahodárný dopad na životní prostředí i vaši peněženku. Při jeho výběru se zaměřte zejména na typ závitu, v základu se rozlišují perlátory s vnějším a vnitřním závitem. Dalším důležitým parametrem je průměr závitu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: blog.econea.cz, www.ecoprodukty.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo