Plničky klobás jsou jednoduché ale velmi efektivní nástroje, které ocení každý, kdo doma nebo v komerčním provozu pravidelně vyrábí klobásy. Díky plničce vyrobíte klobásy rychleji a efektivněji, navíc budete přesně vědět, z jakých surovin jsou klobásy vyrobeny.
Plničky klobás lze koupit v několika velikostech i provedeních. Díky tomu není až tak složité koupit vhodnou plničku pro domácí, ale i komerční použití. Kromě typu a kapacity byste měli plničku vybírat s ohledem na příslušenství, které může být přímo součástí balení, ale i na to, které vám plnička umožní dokoupit později.
Typy
Plničky klobás lze rozdělit do dvou skupin v závislosti na typu plnění. Namáhavější je používání manuální plničky, méně práce budete mít díky plničce elektrické.
Ruční plničky
V domácnostech se častěji používají menší ruční plničky, které vám pomohou při výrobě menšího množství klobás. Manuální plnička však vyžaduje vaši přímou asistenci, plničku budete obsluhovat točením klikou.
Elektrické plničky
Jsou ideální při výrobě většího množství klobás. Používání plničky je velmi jednoduché a rychlé, přičemž se při práci nebudete nijak namáhat. Elektrické plničky bývají v porovnání s manuálními plničkami větší a najdou svoje využití spíše v komerčním provozu. V domácnostech je lze využít tam, kde se klobásy připravují ve větším množstvím pravidelně.
Konstrukce
Plničky na maso lze rozdělit do skupin i v závislosti na typu konstrukce. Zde budete volit mezi horizontální nebo vertikální plničkou. Typ konstrukce souvisí se způsobem obsluhy a má vliv i na prostorové nároky plničky.
- Horizontální plnička klobás – s plničkou, jejíž válec je umístěn v horizontální poloze, se setkáte častěji. Tuto polohu využívají zejména manuální plničky. Nevýhodou jsou vyšší nároky na prostor.
- Vertikální plnička klobás – tuto konstrukci využívají především profesionální elektrické plničky. Výhodou vertikálně umístěného plnícího válce jsou především menší nároky na prostor a jednodušší, rychlejší obsluha.
Velikost
Plničky klobás se liší nejen způsobem používání, ale také svojí velikostí. Volba velikosti je spíše individuální záležitostí, která souvisí s četností a množstvím připravovaných klobás. V domácnostech, kde se klobásy připravují spíše příležitostně, si vystačíte i s menší plničkou, která vám v kuchyni nebude zabírat příliš mnoho místa. V komerčním prostředí bude vhodnější investovat do větší plničky, která je schopna připravit poměrně rychle velké množství klobás.
S velikostí plničky souvisí i velikost zásobníku. V případě malých plniček má zásobník kapacitu okolo 1 litru, velikost zásobníků profesionálních plniček však může být až 10 litrů. Velikost zásobníku není při výběru nijak zásadní parametr a souvisí spíše s uživatelským komfortem. Malý zásobník budete muset častěji plnit.
Materiál
Odolnost a kvalita plničky souvisí s výrobním materiálem. Plnička klobás je poměrně namáhané zařízení a nejčastěji je vyrobena z nerezové nebo ušlechtilé oceli. V obou případech by se mělo jednat o zdravotně nezávadný materiál, který musí být dostatečně odolný. Zároveň nesmí být náchylný ke korozi a jeho údržba by měla být pokud možno jednoduchou údržbou.
Možnosti
Plničky klobás nejsou nijak složitá zařízení. Při výběru konkrétního modelu je vhodné si všímat, jakým způsobem je možné plničku ovládat a jakým způsobem ji je možné připevni k pracovnímu stolu. Některé plničky je možné připevnit stejně jako mlýnky pomocí šroubu k pracovní desce. Koupit můžete plničku doplněnou o protiskluzové podložky a poslední možností jsou plničky stojící na stabilním podstavci.
Manuální plničky můžete většinou obsluhovat pomocí kliky, elektrické zapnete pomocí tlačítka, ale obsluhovat ji můžete i pomocí nožního pedálu. U elektrických plniček oceníte možnost měnit rychlost plnění. Součástí plniček může být odvzdušňovací ventil, kterým může unikat vzduch. Úniku masové směsi z válce zabrání silikonové těsnění.
Příslušenství
Při práci s plničkou se vám bude hodit i různé příslušenství. Součástí plničky bývají zejména různě velké plnící nástavce. Využívat můžete například nástavce s průměrem 16 mm, 22 mm, 32 mm, 38 mm a jiné.
Značka
Plničky klobás patří mezi výrobky, které nemají ve většině domácností svoje místo. Na každý má odvahu pustit se do domácí výroby uzenin. Tato činnost vyžaduje jisté znalosti i větší množství času. Přesto jsou plničky klobás na trhu zastoupeny poměrně velkým počtem výrobců. Manuální i elektrickou plničku můžete koupit například od značky Browin, Kovo HD, Agrofertel, Strend Pro, Maxima, Blaumann či Royal Catering.
Cena
Plničku klobás můžete koupit za cenu od 700 do 15 a více tisíc korun. Levnější jsou pochopitelně manuální plničky, jejichž cena se nejčastěji šplhá k 5 000 Kč. Vše se odvíjí od velikosti a typu konstrukce. Více zaplatíte za elektrické plničky, jejichž cena začíná na cca 11 000 Kč.
Údržba
Aby vám klobásy opravdu chutnali a plnička fungovala správně, je důležité se o ni pečlivě starat. Po každém použití byste ji měli dokonale umýt a nechat řádně vyschnout. Samotná údržba není nijak složitá, protože plničku můžete stejně jako mlýnek na maso rozebrat a umýt v ruce nebo pomocí myčky na nádobí.
Otázky a odpovědi
Jak se plnička klobás používá?
Naplnit klobásy pomocí plničky není nijak složité. U každého výrobku byste měli mít k dispozici podrobný návod. Postup je v případě jednotlivých plniček prakticky stejný. Hotovou směs na klobásy je třeba vložit do zásobníku plničky. Odtud se pak směs dostává skrze trysku do připraveného obalu.
Každý typ klobás vyžaduje používání trochu jiných trysek a měnit se pravděpodobně bude i rychlost plnění. Při plnění klobás myslete na to, že ve směsi ani plničce nesmí být přebytečný vzduch. Masovou směs se tedy doporučuje před použitím dobře vymačkat. Přetlak v plničce pak může způsobit protržení střívka.
Co vše je možné pomocí plničky klobás vyrobit?
Způsob používání plničky souvisí s příslušenstvím, které budete mít k dispozici. Díky různým nástavcům budete moci plničku používat při výrobě klobás, párků, salámů, ale i jelit nebo jitrnic.
Co dalšího se bude při výrobě domácích klobás hodit?
Společně s plničkou při výrobě domácích klobás naplno využijete elektrický mlýnek na maso. S jeho pomocí můžete rychle namlít maso a připravit ideálně ochucenou směs, kterou poté použijete při výrobě klobás. Některé plničky můžete využít i při výrobě cukroví.
Závěr
Plničky klobás nejsou určeny pouze řezníkům, využít je můžete také v domácnostech. Pomocí plničky můžete jednoduše vyrobit velmi kvalitní domácí uzeniny. Plničky klobás lze koupit v manuální nebo elektrické podobě. Každý způsob plnění má své výhody a nevýhody a každý je vhodný pro trochu jiný způsob používání. Plničku klobás byste měli rovněž vybírat podle velikosti a dostupného příslušenství.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?