Jak vybrat posilovací kolečko?

Posilovací kolečko spadá mezi jednoduché posilovací přístroje, které vám pomohou posílit celé tělo. Kolečko budete při cvičení pouze posunovat po zemi a tímto velmi jednoduchým přístrojem velice efektivně posílíte nejen břišní a prsní svaly, ale i záda, ramena a ruce. Velmi efektivně můžete posílit střed těla, zlepšíte svoji koordinaci mezi dolní a horní polovinou těla. Výhodou posilovacího kolečka je především kompaktní velikost a universálnost.

Konstrukci posilovacího kolečka tvoří jedno, případně dvě spojená kola a madla po stranách.
Za ta budete kolečko při provádění posilovacích cviků držet.

Při výběru posilovacího kolečka byste měli zohlednit svou fyzickou kondici, techniku cvičení, ale i cíle, kterých chcete dosáhnout. Avšak začátečníci i aktivní sportovci mohou pravidelným používáním posilovacího kolečka posílit a vytvarovat celé tělo. Posilovací kolečka se vyrábí z různých materiálů a liší se také svým průměrem. Právě na tyto parametry je nutné se při výběru kolečka rovněž zaměřit.

Prohlédnout kolečka

Typy

Posilovací kolečka jsou k dostání ve dvou základních podobách. Koupit můžete klasické nebo duální kolečko. Klasické kolečko je tvořeno pouze jedním kolem, duální má pak kolečka dvě.

Výhodou tohoto provedení je vyšší stabilita. Připravit se však musíte na to, že duální kolečko je náročnější na používání. Z tohoto důvodu jsou duální kolečka vhodnější spíše pro pokročilé uživatele. Začátečníci by naopak měli začínat s klasickým kolečkem.

Průměr

Velikost kolečka má vliv na obtížnost cviků a stabilitu. Posilovací kolečka menších průměrů jsou vhodné pro pokročilé sportovce, kterým nevadí vyšší náročnost prováděných cviků. Větší kolečka budou zase více vyhovovat začátečníkům, kteří rovněž ocení jejich lepší stabilitu.

Při výběru průměru je tedy důležité zvážit vaše fyzické schopnosti. Průměr nejmenších koleček bývá 11 – 15 cm, středně velká kolečka mají průměr od 16 – 23 cm a průměr největších koleček může být i více než 30 cm.

Materiál

Posilovací kolečka jsou většinou vyrobena v kombinaci několika materiálů. Velmi často se jedná o kombinaci ABS plastu, PU, oceli, hliníku nebo nylonu. Na výrobu kolečka se často používá tako EVA materiál. Materiál vybírejte také s ohledem na nosnost, která může být v případě kvalitních koleček 120 – 150 kg. Jednodušší kolečka mohou nabídnout nosnost od 90 – 110 kg.

Možnosti

Další prvky a možnosti koleček souvisí s pořizovací cenou. Levné varianty vám toho moc nabídnout nemohou, v případě těch dražších můžete mít k dispozici pěnová madla. Hodit se může i brzda, díky které budete moci s kolečkem provádět kliky a jiné cviky. Koupit můžete také kolečka, která jsou tvořena 3 kolečky. Výhodou této konstrukce je mnohem větší stabilita.

Některá kolečka mohou nabídnout skládací konstrukci. Ta vám umožní odšroubovat rukojeti, což vám usnadní jeho uskladnění i přenášení.

Ještě více možností budete mít díky elektrickému kolečku, které je vybaveno digitálním displejem. Na něm se budou zobrazovat různé důležité informace, například čas cvičení, počet pohybů, které jste vykonali. Přehled budete mít o spálených kaloriích atd.

Při cvičení je možné využívat hned několik režimů, na své si tak přijdou začátečníci i pokročilí. O dobíjení kolečka se postará klasický kabel, který však nemusí být vždy součástí balení. Na tuto skutečnost se před nákupem digitálního kolečka vždy dopředu zaměřte.

Značka

Posilovací kolečka patří mezi velmi dostupné a tím i oblíbené cvičební pomůcky. Díky velkému zájmu ho nabízí poměrně velký počet výrobců. Pakliže chcete mít jistotu, že kupujete skutečně kvalitní a bezpečnou pomůcku, měli byste při výběru preferovat výrobky prověřených výrobců. Mezi ně patří například HMS, GymBeam, inSPORTline, Spokey, Power Systém, LiveUP Sports nebo třeba Lifefit. Výrobců je však pochopitelně mnohem víc.

Cena

Posilovací kolečko můžete koupit samostatně nebo sadě, která může obsahovat více různých koleček i doplňkové vybavení, nejčastěji se jedná o speciální podložku pod kolena. Výhodou sady je, že ji může používat více členů domácnosti a na své si přijdou začátečníci i pokročilí.

Nevýhodou sady je vyšší cena, což se nevyplatí v případě, kdy vám cvičení s kolečkem nebude vyhovovat. V porovnání s jinými posilovacími pomůckami jsou však posilovací kolečka poměrně levnou záležitostí. Koupit je většinou můžete za cenu od 120 – 1 200 Kč. Levná kolečka jsou velmi jednoduchá a nemusí být tolik stabilní, ty dražší vám naopak mohou nabídnout i něco navíc.

Otázky a odpovědi

Jaký prvek by posilovacímu kolečku neměl chybět?

O větší komfort při používání posilovacího kolečka se postarají pěnové rukojeti. Rukojeť z pěny minimalizuje tlak na dlaně. Kvalitní grip je zase schopen zabránit sklouznutí rukou během intenzivního cvičení.

Je třeba brát při výběru posilovacího kolečka zřetel i na barevné provedení?

Barva kolečka nemá pochopitelně žádný vliv na funkčnost, pro některé však může mít význam psychologický. Posilovací kolečka lze koupit ve výraznějších, ale i neutrálních barvách. Zvolit si tak můžete variantu, která vám bude vyhovovat více.

Jaké cviky lze pomocí posilovacího kolečka provádět?

Pomocí kolečka můžete provádět celou řadu cviků. Jednodušší cviky budou vyhovovat začátečníkům, pokročilí mohou vyzkoušet složitější kombinace. Některé cviky jsou cílené na břišní, jiné pak na zádové svaly. Vyzkoušet můžete cviky na ruce i ramena. Základním cvikem je vyjetí dopředu, pomocí tohoto cviku budete moci posílit přímé břišní svaly.

Vyzkoušet můžete výjezdy do stran a procvičit tak šikmé břišní svaly. Kruhové pohyby vám umožní procvičit více svalů zároveň a pravděpodobně nejnáročnější je plank s kolečkem. V začátcích vám mohou při cvičení pomoci volně dostupná videa, která lze zhlédnout na internetu.

Závěr

Posilovací kolečka jsou často označována jako ab wheel nebo také ab roller. Znát ho však můžete i pod lidovým označením kolečko na břicho. Kolečko je poměrně malá, lehká, ale velmi účinná pomůcka, kterou využijete při domácím posilováním přímých i šikmých břišních svalů, zádových svalů i rukou. Posilovací kolečko vybírejte s ohledem na svoji fyzickou kondici. Pro začátečníky jsou vhodnější klasická kolečka většího průměru.

Pokročilí mohou vyzkoušet tzv. duální kolečka menšího průměru. V obou případech je vhodné zaměřit se na nosnost, kterou určuje výrobní materiál. Důležitým prvkem jsou především pěnová madla doplněná o protiskluzovou úpravu. Dražší kolečka vám mohou nabídnout také něco navíc. Za kvalitu a funkčnost ručí kvalitní výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo