Je venku zima a vám nejde nastartovat motor? Využijte startovací powerbanku, která je kompaktní a můžete si ji všude vzít kamkoliv. Jednoduše ji při potížích vytáhnete a nastartujete s ní motor automobilu, ale také třeba nabijete notebook či mobil. Jedná se o velmi praktickou multifunkční pomůcku, kterou není třeba připojit k žádnému zdroji. Jak startovací powerbanku vybrat?
Typy startovacích zdrojů
Nastartovat auto zvládnete pomocí startovacího zdroje, jinak označovaného jako ,,box”. Může jít buďto o elektrický nebo benzínový model, který vyberete podle motoru auta. Do elektrických zdrojů patří i powerbanka, která je kompaktním pomocníkem pro ty, kteří se nechtějí omezovat a rádi by využili jump starter bez nutnosti připojení. Kromě dobíjení auta zvládne také napájení dalších zařízení.
Elektrický startovací zdroj
U tohoto typu startovací powerbanky máte na výběr ze zapojení do zásuvky nebo napájení pomocí baterie. Výhodou zásuvky je to, že se powerbanka nevybije sama od sebe, stačí ji připojit například do garáže či dílny. Jste ovšem omezeni touto podmínkou, bez zásuvky nebude fungovat, což není vždy jednoduché zajistit, pokud jste třeba uprostřed cesty.
Nabíjecí zdroj s baterií umožňuje použití, ať už se nacházíte kdekoliv (sem patří právě powerbanka). Baterii je však třeba čas od času nabíjet, a to pomocí USB kabelu nebo speciálních konektorů.
Benzínový startovací zdroj
Zdrojem je v tomto případě benzínový agregát, který funguje jako elektrický adaptér. Je určený zejména řidičům velkých aut a kamionů díky své mobilitě. Zaměřte se při výběru na objem nádrže, který udává délku chodu zdroje bez doplnění benzínu.
Startovací proud
Jinak také výkon, který vypovídá o tom, jaké napětí je startovací powerbanka schopna vytvořit. Na výkonu závisí objem motoru, který jde powerbankou nastartovat. Pro vozidla s objemem do 2.0 l bude stačit startovací proud od 200 do 600 A, zároveň benzinovému motoru postačí méně ampér než naftovému. V praxi to tedy znamená, že pokud máte plně vybitou baterii u automobilu s benzínem, nemusí takový model postačit na jeho nastartování. Jestliže ale máte baterii pouze částečně vybitou, budou tyto parametry vyhovovat.
Pro auta se silnějším motorem doporučujeme pořídit výkonnější startovací powerbanku se startovacím proudem od 1 000 A. Očekávejte vyšší cenu, na druhou stranu jsou takové startovací boostery kvalitnější, odolnější a s vyšší kapacitou baterie.
Špičkový proud
Špičkový proud udává maximální výkon, jež dokáže startovací powerbanka vyvinout na dobu maximálně několik milisekund. Je obvykle vyšší než startovací proud, protože pomáhá překonat počáteční odpor motoru, ale není udržitelný po delší dobu, proto se při výběru soustřeďte spíše na startovací proud.
Kapacita baterie
Protože se powerbanka nezapojuje do zásuvky, využívá lithiové baterie, které mají svou kapacitu. Kapacita baterie udává, kolik startů zvládne jump starter provést na jedno nabití, popřípadě, kolik zařízení zvládne dobít přes USB porty jako klasická powerbanka. Nejlevnější modely mají kapacitu kolem 4 000 mAh, ty nejdražší více než 20 000 mAh. Co se napájení týče, u některých bude třeba nabít powerbanku jednou za půl roku, v jiných případech postačí jednou za rok.
Odolnost
Ne vždy bude počasí slunečné, proto je třeba také myslet na odolnost powerbanky. Nejnáchylnější je k vybíjení v zimních měsících, ideální není ani déšť. Právě kvůli tomu je důležité pořídit si dostatečně odolnou powerbanku, která zvládne i nepříznivé počasí a má široké rozpětí provozní teploty.
Ochrana proti vodě a prachu
Ochranu už jsme zmínili, kromě počasí je ovšem třeba, aby powerbanka odolávala i vodě a prachu. Tento parametr se označuje písmeny IP a číslem, které značí, jak moc odolné zařízení je. Ideální krytí, které ochrání před prachem i tryskající vodou je IP65. Nemusíte se bát jej používat i za silného deště.
Provozní teplota
Chcete-li nechat startovací powerbanku v autě, abyste ji poté mohli použít, když to bude zrovna potřeba, provozní teplota udává stupně celsia, ve kterých powerbanka bude správně fungovat. Ve většině případů jde o rozmezí -20 °C až +60 °C, tudíž se nemusíte bát velkých mrazů ani veder. Skladovací teplota bývá o něco nižší, protože je takové teplotě zařízení vystaveno dlouhodobě. U některých modelů nebude možné skladování ani pod bodem mrazu, což je důležité vědět, jestliže chcete powerbanku uchovávat v zimě v autě.
Životnost
To, jak dlouho bude startovací powerbanka fungovat, záleží na maximálním počtu nabíjecích cyklů. Pohybuje se okolo 500 až 10 000 cyklů, u většiny powerbank jde o 1 000 cyklů. Nižší hodnoty vás nemusejí odrazovat, vzhledem k nízké frekvenci používání vám postačí. Pokud ovšem plánujete jump starter používat i pro jiné účely, zvolte raději větší počet cyklů, aby vám vydržel dostatečně dlouho.
Rozměry a hmotnost
Čím větší powerbanka je, tím větší výkon podá. Nejčastěji se pohybují v rozmezí od 1 kg až po více než 5 kg, přičemž při využívání pro další účely se hodí spíše lehčí modely, které si s sebou můžete jednoduše vzít kamkoliv, klidně v batohu. Rozměry bývají od 15 cm až po desítky cm, jež mají navíc přídavné funkce i vyšší výkon.
Použití
Nemusíte se bát, použití powerbanky zvládne každý. Stačí připojit červený kabel ke kladnému pólu na autobaterii a černý k zápornému, zapnout powerbanku a stisknout tlačítko. Do auta se vyšle velké množství proudu, díky kterému se nastartuje. Zkuste v autě otočit klíčkem, abyste zjistili, zda se vzkříšení povedlo.
Pokud se nic neděje, proveďte pokus znovu. Když motor naskočí, nechte ho běžet a odpojte kabely z powerbanky co nejrychleji v pořadí záporný, poté kladný. Následně se doporučuje jet delší trasu, aby se autobaterie nabila, popřípadě použít nabíječku autobaterií.
Funkce
Startovací powerbanky, jinak také zvané jako „startovací boostery” a ,,jump startery” jsou určeny k nouzovému startování vozidla, když se baterie vybije. Díky tomu, že mají kompaktní rozměry, se s nimi jednoduše manipuluje a bez potřeby zásuvky je lze použít kdekoliv. Kromě nastartování motoru zvládnou také nabít chytré telefony, tablety, notebooky a další přenosná elektronická zařízení přes USB porty. Kromě toho mohou disponovat i dalšími funkcemi, jako jsou:
- Kompresor – nahušťuje pneumatiky vozidel, většinou je k dispozici i jehla pro nahuštění člunu nebo míče.
- Svítilna – ideální pro práci za horších světelných podmínek. Síla svitu je podobná svítilně v mobilním telefonu.
- Ergonomické držadlo – umožňuje přenést těžší startovací powerbanky.
- Brašna nebo kufr – pro jednodušší skladování.
Značka
Mezi oblíbené značky startovacích powerbank patří UltimateSpeed, CTEK, Bosch nebo Tecmate.
Cena
Pár startovacích powerbank najdete i v cenové kategorii do 1 000 Kč, přičemž intenzita nabíjecího proudu se nejčastěji pohybuje kolem 12 V, kapacita akumulátoru dosahuje 4 000 mAh až 100 000 mAh, i za tak nízkou cenu lze tedy sehnat kvalitní zařízení.
Od 1 000 Kč do 3 000 Kč jsou k dispozici větší, ale také výkonnější modely, které mohou nabídnout další funkce.
Nad 3 000 Kč zakoupíte inteligentní automatické nabíječky, jež zvládnou dobít i zcela vybité baterie, fungují po libovolně dlouhou dobu bez rizika přebití a dokáží odolat nízkým teplotám až do -30°C.
Údržba
Aby startovací powerbanka fungovala, jak má, je třeba ji věnovat pozornost a provádět pravidelnou údržbu. V tomto případě to nebudete mít těžké, jedná se pouze o pravidelné nabíjení.
Pravidelné nabíjení
Pokud powerbanku nepoužíváte příliš často, i tak se doporučuje nabíjet ji alespoň jednou za 3–6 měsíců, aby si udržela svou kapacitu. I když ji totiž nenabíjíte, samovolně se vybíjí, a mohlo by se tak stát, že až ji příště budete potřebovat, nebude fungovat.
Zároveň se vyhněte úplnému vybití powerbanky, mohlo by to negativně ovlivnit její kapacitu. Jakmile proto klesne baterie pod 20 %, dobijte ji.
Otázky a odpovědi
K čemu slouží startovací powerbanka?
Startovací powerbanka je určena k nastartování motoru, když se vybije baterka, ať už je to způsobeno čímkoliv. Můžete ji nosit v kufru, je totiž velmi skladná a nevyžaduje zapojení do zásuvky. Kromě auta dokáže nabít také další zařízení, jako je telefon, tablet či notebook.
Mohu startovací powerbanku použít na jakékoliv vozidlo?
Ano, ale musíte tomu přizpůsobit výběr. Ne každá powerbanka je vhodná pro každé vozidlo, zaměřte se především na startovací a špičkový proud – některé se hodí spíše benzinová, jiné pro naftová vozidla.
Jak dlouho trvá nabití startovací powerbanky?
Tento parametr je samozřejmě individuální, záleží na kapacitě powerbanky a typu nabíječky, obvykle jde o 3 až 8 hodin.
Závěr
Startovací powerbanka bude vaším pomocníkem v momentě, kdy se vybije baterie ve vozidle, a vy nebudete mít nikoho, s kým byste mohli spolupracovat. Jednoduše ji vytáhnete z kufru, připojíte a problém vyřešen. Na jedno nabití zvládne několik startů, tudíž se o ni nemusíte příliš starat (přesto ji jednou za čas nabijte). A pokud máte auto v pořádku, využijte powerbanku jako nabíječku na váš telefon, tablet nebo notebook. Zvládne více věcí najednou, disponuje funkcemi navíc a je velmi praktická. Už máte tu svou?
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?