Pozoun nebo také trombon je žesťový dechový nástroj a přirovnat ho lze tvarem k písmenu S. Nejčastěji se vyrábí z mosazi a složen je ze dvou hlavních částí. Pozoun je jediným dechovým nástrojem, který nemá klapky, hrajete na něj tak, že vytahujete a opětovně zasouváte jednu z jeho hlavních částí – trubici.
Pozoun je tedy velmi intuitivní nástroj, na rozdíl od jiných nástrojů jednotlivé tóny nevidíte a musíte je pouze správně odhadnout, což se mnohdy nepodaří ani profesionálům.
Při výběru pozounu budete volit jeden ze dvou hlavních typů. Kromě způsobu hraní, můžete vybírat i mezi výškou tónu, nejvíce žádané jsou tenorové nástroje. Na rozdíl od většiny nástrojů můžete volit i mezi zcela odlišným výrobním materiálem. Nejdůležitějším parametrem je pochopitelně kvalitní výrobce.
Typy
Při výběru pozounu narazíte na dva typy.
- Smyčcový – klasický pozoun, na který se hraje pomocí vytahovací trubice, kterou ovládáte pomocí snižce. Své využití má především v symfonickém orchestru.
- Klapkový – součástí pístového trombonu je několik klapek, které se podobají klapkám u trubky. Klapky mají stejnou funkci jako trubice. Hra je o něco jednoduší, tyto typy jsou typické pro hráče dechové hudby.
Rozdělení podle tónu
Kromě dělení v závislosti na způsobu hraní na tento nástroj, se pozouny dělí i podle výšky tónu.
- Soprán – má nejvyšší hlas a bývá označován také jako diskantový. Laděn je v C nebo B. Zvuk altového pozounu je možné přirovnat k trubce.
- Altový – je laděn v Es, a používá se spíše zřídka.
- Tenorový – je nejoblíbenější, setkáte se s ním nejčastěji při výuce ve škole i na konzervatoři. Laděn je v B.
- Basový – nejhlubší tóny
Skladba nástroje
Nástroj je složen ze dvou hlavních částí, první část je roztrubová, ta se rozšiřuje do tzv. roztrubu nebo též ozvučníku.
Druhá část je snižcová. Snižec má podobu protáhlého písmene U. Při hře se snižec vysouvá a tím je prodlužována celková délka trubice. Tímto způsobem se snižuje nebo zvyšuje tón. Další důležitou částí nástroje je nátrubek.
Snižec
Snižec je část, která tvoří tóny. Všechny trombony mají 7 poloh, na každé poloze je několik tónů. Zvuk tónu ovlivňujete nejen posouváním trubice, ale z velké části technikou dechu.
Na trubici nejsou nijak vyznačeny noty, při hře tak musíte spoléhat na svůj cit pro hudbu, ale možné je koupit pozoun, jehož trubice disponuje tzv. vroubky, které vás na jednotlivé noty navedou.
Nátrubek
Nátrubek je malou částí, který má podobu zvonu. Nátrubek je část, která se na jednotlivých nástrojích liší velikostí. Čím je nástroj hlubší, tím je nátrubek větší, podle velikosti jsou rozděleny od 1 – 3.
Nátrubek označený číslem 1 je nejhlubší, nátrubek číslo 3 naopak nejmělčí. S hlubším nátrubkem je hra komfortnější, ale vysoké t=ony zní zastřeně. S mělkým nátrubkem se vám budou hrát lépe vysoké tóny a obtížněji pak tóny hluboké.
Do nátrubku nebudete na rozdíl od jiných dechových nástrojů foukat, ale učit se budete ústy vyluzovat zvuk, který pozoun následně rozezní. Nátrubek může být vyroben z kovu nebo plastu. V případě pozounu se jedná o tzv. kotlíkový nátrubek, stejný typ je používán také u tuby nebo trubky. Setkat se můžete také s nátrubkem nálevkovým, který používají hráči na lesní roh.
Materiál
Trombon je žesťový dechový nástroj, který je vyráběn především z mosazi. Kromě těchto nástrojů však můžete narazit i na pozoun plastový. Kvalita zvuku plastového nástroje je o něco málo horší, což však poznají opravdu pouze profesionálové.
Zkušení hráči na pozoun však nemají žádné výhrady k plastovým nástrojům, pokud koupíte nástroj kvalitního výrobce, není žádný důvod, proč ho nepoužívat.
Plastové pozouny mají dokonce několik výhod. Jedná se o lehčí a zároveň levnější nástroje. Tyto trombony jsou vhodnou alternativou především pro děti. Ty jistě ocení i skutečnost, že plastový nástroj je mnohem odolnější a nijak ho nepoškodí případný pád, či jiná nehoda. Velmi vzácně můžete koupit nástroj skleněný nebo dřevěný.
Značka
Pozouny koupíte od značky Yamaha, Bach, C.G. Conn, Carol Brass, pBone, Levante, Dimavery a další. Ve většině případů se jedná o mosazné nástroje, plastové jsou zastoupeny ve výrazně nižším počtu.
Cena
Nejlevněji vás vyjde plastový pozoun, který zakoupíte ta cca 2 500 – 4 000 Kč. Tyto nástroje jsou určené především dětem, hrát na něj však mohou pochopitelně také dospělí.
Levnější kovové pozouny stojí okolo 10 000 Kč, v tomto případě však nemáte nijak velký výběr. Větší možnosti nabízí cenová kategorie do 20 000 Kč, cena nástroje se však běžně pohybuje od 20 – 50 000 Kč.
Údržba
O nástroj je třeba správným způsobem pečovat. V případě pozounu je údržba prováděna mazáním. Koupit můžete přípravky určené k tomuto účelu a mazat budete snižcovou část. Kromě mazání je vhodné vlastnit pouzdro na správné ukládání nástroje, to využijete i pro přepravu.
Otázky a odpovědi
Proč má nástroj dva názvy?
Pozoun je výraz pocházející z němčiny, trombon je pak francouzský název. Oba tyto názvy směřují k jednomu a tomu stejnému nástroji, které se od sebe nijak neliší.
Jak se tvoří tón?
Tóny budete tvořit vibracemi úst. V začátcích se tedy budete muset naučit správně nastavit rty. Ty je třeba pootevřít pouze na malou skulinu a vyluzovat zvuk, který následně přechází do nástroje, který tón pouze zesiluje.
Postačí tak jen nastavit správně svaly kolem rtů a pomocí dýchacích svalů vyvinete pravidelný proud vzduchu, který bude rty rozechvívat. Každý tón má trochu jiné nastavení rtů, při hlubokém tónu je otvor mezi rty nepatrně větší, čím jsou tóny vyšší, tím se otvor zmenšuje.
Jaké příslušenství je možné koupit?
V tomto případě příliš mnoho možností nemáte. Zakoupit je možné pouze pouzdro na nátrubek či speciální přepravní povlak. Kromě tohoto příslušenství je nutné zakoupit speciální oleje či maziva, které budete potřebovat pro správnou údržbu. Při hře se vám může hodit také stojan na noty a metronom.
Závěr
Hra na trombon není nijak složitá, zpravidla na tento nástroj přechází děti, které ovládají hru na flétnu. Začít však může prakticky kdokoliv. Při výběru nástroje hraje hlavní roli výrobce. V tomto případě je možné koupit levnější plastový nástroj, který je určen všem věkovým skupinám, ale vhodný je zejména pro děti.
Rozhodovat se budete také mezi typem nástroje, volit můžete klapkový nebo smyčcový. Populární jsou oba typy, výběr může ovlivnit styl hudby. Klapkový je vhodnější pro dechovou hudbu, smyčcový se hodí více do symfonického orchestru.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Super článek a dost výstižně popsaný.
Chtěl bych se dozvědět kde se dá koupit pozoun s vyznačenými vroubky na snižci.
Děkuji
Náš syn se rozhodl, že chce začít hrát na klapkový pozoun, ale netušila jsem jak zvládnout vybrat ten správný. Naštěstí jsem při procházení internetu narazila na váš zajímavý článek, který mi s tím moc pomohl. Mockrát děkuji.
Super článek.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.