Jak prát prádlo?

Praní prádla pro mnohé představuje nadlidský kousek. Občas se nám zapere do jiné barvy, nebo dokonce vybledne. Čím to je? Možná neúplnou znalostí praní prádla.

Správné třídění prádla

Nejčastěji prádlo třídíme minimálně na barevné a bílé. Pokud prádlo takhle netřídíte, měli byste to rychle napravit. Právě v důsledku nesprávného třídění se nám prádlo může zabarvit, či vyblednout.

Třídění prádla podle barvy

Nejlépe ale uděláte, když prádlo budete třídit ještě přesněji podle jednotlivých barev. To znamená růžová k růžové, bílá k bílé, modrá k modré, zelená k zelené a tak podobně. V případě třídění podle přesně jednotlivých barev bychom ale měli počkat, až se nám nakupí více prádla stejných barev (je jasné, že nebudeme prát tři kousky prádla s jednou barvou).

Z jakého materiálu prádlo můžeme prát dohromady?

Bavlnu a syntetický materiál můžeme prát společně. Naopak jemné tkaniny a vlnu musíme dát prát zvlášť.

Nezapomeňte na kontrolu v kapsách a jiných „skrýších“ před praním

Je velmi důležité myslet na to, že musíme před samotným praním vyndat z kapes všechen nepořádek. Ten by totiž mohl způsobit v nejhorším případě i poruchu pračky, a to určitě nechceme.

Jaké množství dát do pračky na praní?

Málo naplněná pračka

Nedoporučujeme prát s málo naplněnou pračkou, a to zejména z toho důvodu, že se spotřebovává hodně elektřiny na malé množství prádla. Proto je lepší pračku dobře zaplnit.

Příliš přeplněná pračka

Tady to také není správně a to proto, že prádlo doslova namačkané v pračce se špatně vypere, krčí se a zapere.

Jaké zvolit ideální množství prádla do pračky?

Ideální zlatý střed – pračka by měla být středně zaplněná – tudíž ani ne málo, ale ani příliš.

Prášek na praní – jaký zvolit?

Pokud chcete být extrémně přesní a důslední, pak si kupte zvlášť prášek na jednotlivé prádlo (černé, vlněné, bílé a podobně). Stačí mít ale v domácnosti prášek na barevné a bílé prádlo.

Rozhodně ale nesmíme prát práškem na barevné prádlo bílé oblečení. Mohlo by dojít k trvalému poškození prádla.

Dávkování prášku

Kolik prášku máme použít najdeme jednoduše na tubičce s přípravkem. Pokud máme ale velmi znečištěné prádlo, je dobré trochu prášku přidat, pokud naopak je skoro čisté, tak přidáme jen malou dávku.

Kdy nepoužívat aviváž

Aviváž sice dokáže prádlo dokonale provonět, ale může být agresivní a dráždivá, a to zejména k lidem, kteří mají citlivou pokožku. Rozhodně se ale nedoporučuje aviváž používat, pokud:

  • máte doma miminko, nebo osobu s ekzémem či jiným postižením kůže
  • pokud pereme speciální oblečení (například textilii, sportovní oblečení)
  • pokud pereme bílé prádlo (aviváž způsobuje šednutí, po delší době dokonce i žloutnutí bílého prádla)

Co mám koupit? Prášek, kapsle, nebo gel?

  • Prášek – cenově nejvýhodnější koupě. Prášek vám pomůže i s praním hodně znečištěného prádla, můžeme s ním vyprat prádlo při různých teplotách. Musíme ale správně odhadnout dávkování. Rozhodně ale nepoužíváme prášek pro praní v ruce, protože může zanechat fleky.
  • Kapsle – máte sen o bezstarostném praní? V tomhle případě zvolte kapsle, máte je předem nadávkované a stačí je jen strčit do pračky. Hodí se pro ten typ lidí, kteří o praní neradi moc přemýšlí. Nevýhodou je jen vyšší cena.
  • Gel – gel se snadno rozpustí při krátkém praní i vyšších teplotách.

Jak správně sušit prádlo?

Pokud nemáme sušičku, prádlo sušíme nejlépe venku na vzduchu a slunci. Rozhodně prádlo nesušíme vevnitř v bytě kvůli vzniku plísní. Prádlo ale nenecháváme na slunečním svitu příliš dlouho.

Jak prát povlečení?

Ložní prádlo pereme při teplotě 40 – 60 stupňů Celsia. Pokud máme bílé, nebo bavlněné, můžeme prát i na 60 stupňů Celsia. Naopak u krepového musíme zvolit podstatně nižší teplotu.

Na co si dávat pozor

Pokud máme jemné ložní prádlo, nebo dokonce hedvábí a satén, nesmíme je ždímat. V opačném případě by mohlo dojít k poškození a povlečení by ztratilo původní tvar.

Jak prát ručníky?

Při praní ručníků zásadně nesmíme používat aviváž. Slepuje totiž vlákna a ucpává póry v tkanině. Teplotu při praní ručníků nastavíme vždy na 40 – 60 stupňů Celsia, nebo podle toho, co je napsané na štítku ručníku.

Jak prát peřiny?

Při praní peřin se řídíme pracím programem jemného praní v teplé vodě s teplotou okolo 30 stupňů Celsia. Není-li peřina příliš znečištěná, můžeme sáhnout po nějakém jemném pracím přípravku.

Jak prát záclony?

Záclony zásadně pereme programem na jemné prádlo s teplotou 30 – 40 stupňů Celsia. Úplně na závěr záclonu na chvíli odstředíme na nejnižší stupeň otáčení – proto, aby z nich nekapala voda, ale byly ještě trochu vlhké.

Shrnutí

Na závěr si shrneme nejdůležitější body při praní prádla:

  • při praní prádla předem třídíme podle barev (minimálně na barevné a bílé prádlo)
  • ideálem je středně naplněná pračka – ani ne přeplněná, ani ne skoro prázdná
  • dodržujeme dávkování prášku
  • zvolíme gel, prášek, nebo kapsle podle svého uvážení a možností
  • zásadně nepoužíváme aviváž v případě, že máme miminko, nebo osobu s postižením kůže
  • řídíme se jednotlivými radami ohledně typu prádla a zvolíme vhodnou teplotu
  • prádlo nikdy nesušíme v bytě, mohlo by dojít ke vzniku plísně

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Musím uznat, že je to velmi zajímavý a poučný článek, protože už se mi párkrát také stalo, že jsem dala prádlo do pračky a najednou zjistila, že jsem v kapse kalhot svého manžela zapomněla zapalovač, nějaký sáček nebo cokoliv jiného, co měl aktuálně nacpané v kapsách a já to zapomněla vyndat. Takže jsou to určitě velmi užitečné rady, na které je dobré brát zřetel při třídění prádla.

Přidat komentář

Recenzer
Logo