Projektory

Nejoblíbenější typy projektorů

Projektory znáte především z dob školní docházky, studií nebo firemních prezentací. Jedná se o zařízení, které umožňují promítání obrazu na zeď. Moderní provedení těchto výrobků však stále častěji nachází své uplatnění i v domácnostech.

Lze je propojit s televizí nebo počítačem a užít si při sledování filmů podobnou atmosféru, kterou znáte z kina. Kvalitnější projektory pak zcela nahradí televizi. Tyto výrobky mají mnoho parametrů, na které je třeba brát při výběru ohled, vše důležité ohledně projektorů tak nyní probereme podrobně.

Porovnat ceny projektorů

Nejlepší projektory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. XGIMI Elfin XL03A 98 % 15 490 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Xiaomi Mi Smart Compact Projector 93 % 12 899 Kč Zobrazit czc.cz
3. Kruger & Matz V-LED50 87 % 2 845 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Projektory je možné rozdělit do několika základních skupin podle toho, kde je chcete používat. Jednotlivé typy se liší nejen cenou, ale také možnostmi, které nabízejí.

Filmové projektory

Jedná se projektory, které jsou vhodné do domácností a jsou určené především na sledování filmů. U filmových projektorů se klade důraz především na vyšší rozlišení, kvalitu obrazu a také na zpracování barev.

Domácí projektory mají několik funkcí určených k ještě většímu vylepšení obrazu. Tyto projektory by měly disponovat alespoň FULL HD rozlišením. Kvalitnější projektory mají rozlišení 4K. Filmový projektor by měl také podporovat rozlišení stran 16:9, 21:9.

Kancelářské projektory

Jsou uzpůsobeny pro kancelářské využití, nejčastěji slouží k promítání různých prezentací. Díky integrovaným bateriím, které bývají součástí některých typů, je možné projektory přenášet.

Výhodou takových modelů je, že ke svému chodu nepotřebují elektrický proud. U kancelářských projektorů není nutné FULL HD ani 4K rozlišení.

Nejčastěji se zde setkáte s různými podobami FULL HD rozlišení, které je upravené pro poměry stran jako 5:4, 16:10 atd. Tyto projektory nekladou důraz ani na perfektní kontrast a vyznačují se vysokou svítivostí, díky které je můžete používat i v místnosti bez nutnosti zatemnění.

Kancelářské projektory velmi často umožňují lichoběžníkové zobrazení, které je určeno na vyrovnávání promítaného obrazu v případech, kdy nelze projektor umístit na místo, které je přesně naproti zdi.

Projektory s krátkou projekční vzdáleností

Tyto typy dokáží nabídnout plnohodnotný obraz i na vzdálenost 1 metru od protější stěny. Jsou tedy vhodné i do malých místností. Kvalita obrazu je u toho typu trochu horší.

Projektory s krátkou projekční vzdáleností neumožňují lichoběžníkové zobrazení a je tedy nutné postavit je přesně naproti stěně, na kterou se bude obraz promítat.

Miniprojektory

Projektory malých rozměrů, které je možné přenášet. Díky malým rozměrům a nízké hmotnosti se vlezou do batohu nebo kabelky. Často bývají vybaveny integrovanou baterií. Tyto modely disponují pouze HD zobrazením, mají méně kvalitní barvy a také horší zvuk.

Svítivost

Tento parametr se udává v ANSI lumenech. Svítivost značí světlo, které je projektor schopný vyvinout. Čím větší svítivostí projektor disponuje, tím je obraz jasnější, kvalitnější a čitelnější.

Pokud je svítivost u projektoru vysoká, můžete sledovat filmy nebo prezentace i za denního světla bez nutnosti zatemnění.

Svítivost je možné rozdělit do tří kategorií:

  • Do 1 500 LM – tyto projektory jsou ideální pouze pro noční promítání filmů
  • Od 1 500 – 2 500 LM – jsou vhodné pro lehce zatemnělé místnosti.
  • Nad 3 000 LM – můžete využít i při běžném denním světle.

Ruku v ruce se svítivostí je u projektorů hlučnost. Jestliže budete chtít vybírat nejlepší projektor podle svítivosti, tedy model nad 3 000 LM pro běžné domácí použití, můžete být odrazeni hlukem, který výrobek vydává.

Hluk vytváří ventilátor, který je součástí projektorů a je potřebný k ochlazování těla výrobků. Ideální hlučnost je do 30 DB. Pokud tedy vybíráte filmový projektor, je ideální vybírat svítivost kolem 1 500 LM. Tyto typy mají přijatelnou hlučnost. V případě, že dáváte přednost větší svítivosti, ověřte si i na hlučnost výrobků.

Důležitá je také vzdálenost projektoru od zdi. Projektor může měnit tím, jak ho dáváte daleko od zdi, úhlopříčku promítací plochy.

Čím víc je od zdi vzdálen, tím je uhlopříčka promítací plochy větší. Světlo však zůstává stejné a musí se pouze rozdělit na větší plochu, což má za následek horší kvalitu obrazu.

  • Projektor umístěný 2 – 3 metry od zdi, který má úhlopříčku 1 – 2,4 metru by měl mít rozlišení v HD.
  • Projektor umístěný 4 – 5 metrů od zdi s úhlopříčkou v rozmezí 2 – 4 metry, potřebuje FULL HD rozlišení.

Kontrast

Kontrast je další parametr, který je třeba zohlednit zejména při výběru filmového projektoru. Při sledování filmů jsou časté tmavé scény nebo scény, které se odehrávají ve tmě a proto jsou u těchto typů důležité kontrastní poměry.

Při výběru kancelářského projektoru se tímto parametrem nemusíte zabývat. Kontrast je poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu. Ideální hodnota kontrastu je 10 000:1. Projektory však mohou mít kontrast také 15 000:1 nebo 40 000:1 nebo vyšší.

Rozlišení

Rozlišení má vliv na kvalitu obrazu. Čím bude tedy rozlišení větší, tím bude obraz kvalitnější. Filmový projektor by měl tedy disponovat alespoň FULL HD rozlišením. Pokud chcete skutečně vysoce kvalitní obraz, vybírejte mezi modely nabízející 4K rozlišení. Nevýhodou těchto výrobků je ale vysoká pořizovací cena.

Rozlišení je možné rozdělit do následujících skupin:

  • X GA nebo SXGA – minimální rozlišení, vystačí pro projektory určené pro prezentace nebo přednášky, kdy je k dispozici především větší množství textu, který je doplněn o obrázky.
  • HD a HD READY – základní rozlišení při poměru stran 16:9. Poskytuje horší kvalitu obrazu
  • UXGA – opět se jedná o HD rozlišení ve větším poměru stran, v tomto případě 16:10
  • FULL HD – standardní rozlišení v poměru stran 16:9. Nabízí vysokou kvalitu obrazu a je ideální pro domácí projektory.
  • 4K – nejvyšší možné rozlišení.

Technologie promítání

Při výběru je vhodné zaměřit se také na technologii promítání. Zde jsou opět dvě základní skupiny a to DLP a LCD projektory.

DLP projektory mají vynikající kontrast a detaily stínů, mají velmi syté barvy a jsou méně náročné na údržbu. Nevýhodou u této technologie jsou tzv. duhové efekty, které mohou vznikat za rychle se pohybujícími objekty.

Tento efekt je však spíše subjektivní a všimnout si ho mohou pouze někteří uživatelé. Mezi další nevýhody patří také vyšší spotřeba a omezená životnost lampy.

  • S halogenovou lampou – oproti LED projektorům mají větší rozměry, vyšší svítivost i spotřebu a nevýhodou jsou zde dodatečné náklady na nákup nové lampy.
  • S LED diodami – bývají menší, mají nižší svítivost i spotřebu
  • S laserem – jako zdroj světla používají modrý laser. Díky tomu mohou zobrazit více barev než modely vybavené lampou.

LCD projektory využívají novější technologii, mají také vysoce kvalitní barvy a netrpí na duhové efekty. Bývají tišší, mají horší zobrazení černé a bývají jednodušší na údržbu. Výhodou této technologie je velká životnost, nevýhodou je pak menší svítivost oproti DLP projektorům.

Kvalitnější je pak 3 LCD technologie. U této technologie probíhá obraz ve třech základních barvách, zelená, modrá a červená. Jednotlivé obrazy jsou pomocí hranolu překládány přes sebe, díky čemuž je obraz přirozenější a kvalitnější.

Lampa

Součástí projektorů s DLP technologií je lampa. Lampa má omezenou životnost, a pokud budete projektor používat často, budete muset počítat také s tím, že je třeba lampu měnit.

Životnost lampy může být v rozmezí 3 000 – 6 000 hodin, záleží na typu. Některé projektory mohou disponovat funkcí EKO režim. V tomto případě může lampa vydržet až 10 000 hodin. Nevýhodou EKO režimu je nižší svítivost, výhodou pak menší hlučnost.

Cena nové lampy závisí především na typu a značce projektoru a může se pohybovat v rozmezí cca 1 500 – 9 000 Kč. Laserové projektory mohou mít výdrž až 20 000 hodin.

Zvuk

Součásti projektorů jsou malé zabudované reproduktory. Tyto reproduktory vám postačí při sledování nějakých televizních pořadů nebo seriálů.

Pokud chcete sledovat filmové trháky a užít si jak obrazový tak zvukový zážitek, doporučuje se připojit nějaký typ externího reproduktoru a to pomocí kabelu nebo přes Bluetooth nebo WIFI.

Konektory

K tomu, aby bylo možné připojit další zařízení, ať už zmíněné reproduktory, XBOX, notebook, externí disk nebo cokoliv jiného, jsou projektory vybaveny velkým množstvím konektorů.

K dispozici tak máte HDMI vstup, DISPLAYPORT, konektory pro audio nebo USB vstup. Starší typy mají VGA vstup. K dispozici je WIFI nebo Bluetooth

Některé projektory disponují navíc Android TV. Díky různým prohlížečům tak můžete nastavit programy, které máte k dispozici i na televizi.

Výhodou Android TV je tak zejména menší množství kabelů, kterými byste musely projektor propojit s počítačem nebo televizí.

Další funkce

Mezi další užitečné funkce patří například ZOOM, který změní velikost obrazu bez nutnosti s projektorem hýbat. PIP funkce vhodné zejména pro kancelářské projektory. Funkce PIP umožnuje promítání dvou obrazů vedle sebe ze dvou zdrojů.

Značka

Projektory nabízí mnoho výrobců. Velké množství výrobků je k dostání od značky Epson, Optoma, Acer nebo BenQ. Ke známějším značkám patří LG, Xiaomi nebo Philips.

Cena

Cena projektorů je poměrně vysoká, nejlevnější modely začínají na cca 5 000 Kč, cena nejdražších může šplhat i přes 100 000 Kč a více. Pokud chcete model, který splní vaše očekávání, měli byste vybírat v cenovém rozmezí 10 – 30 000 Kč.

Kvalitní projektor, který má i několik funkcí je možné koupit za cca 15 000 Kč. Cena modelů vybavených Android TV pak začíná na cca 20 000 Kč. Tyto projektory v kombinaci s kvalitním reproduktorem vám nahradí klasickou televizi. Největší výhodou je však mnohem větší obraz.

Porovnat ceny projektorů

Příslušenství

K projektorům je možné dokoupit další příslušenství. K dispozici jsou různá dálková ovládání a ukazovátka. Součástí projektorů je i dálkové ovládání, v případě poruchy nebo zničení však můžete zakoupit ovládání nové.

Laserová ukazovátka vám pak poslouží zejména při různých prezentacích. Pro snadnější přenášení jsou pak k dispozici různé typy obalů, kufrů nebo tašek.

Stabilitu a umístění do správné pozice vám zajistí kvalitní držák. Držáky mohou být stropní a nástěnné. Stropní jsou vhodnější do větších místností. Do menších prostor je vhodnější nástěnný. Takto umístěné projektory nebudou nikde překážet a ochráníte je proti případným pádům.

Projektory umožňují promítání přímo na zeď, lepší obraz vám poskytne promítací plátno. Pro domácí použití jsou nejvhodnější plátna připevněná na pevno. Pokud vám však tato varianta nevyhovuje, můžete mít plátno navíjecí.

Po skončení promítání tak plátno jednoduše zajede do kazety a nebude nikde překážet. A k dostání jsou i plátna na stojanu. Koupit můžete stativové nebo rámové typy.

Odpovědi na otázky

Lze promítat i ve 3D?

Také projektory umožňují promítání ve 3D. Při tomto promítání jsou nutné speciální 3D brýle.

Jaké jsou nevýhody projektorů?

Mezi hlavní nevýhody patří zejména vyšší náklady na provoz oproti běžnému televizoru. Velké náklady budete muset vynaložit i v případě nákupu nové lampy. Horší je i kvalita zvuku, u projektorů je externí reproduktor téměř nutností.

Závěr

Vhodně zvolený projektor může konkurovat nebo i předčít i velmi drahou a vysoce kvalitní televizi. Největším kladem je zde především velikost úhlopříčky a malý rozměr projektoru. Vše co potřebujete u takových výrobků je Android TV.

Větší životnost a menší dodatečné náklady vám zajistí projektor, jehož součástí není lampa. Výhodnější jsou tedy modely s LED diodami. Při výběru svítivosti se zaměřte také na hlučnost. Aby byl obraz i zvuk dokonalý je nutné k projektoru koupit plátno a kvalitní reproduktor.

Projektory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

15 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zravim ,prosím o radu jaký projektor ve 4K HDR? Chci to na filmy z HDD nebo připojení přes HDMI 2,0 z Shild Nvidia TV PRO 2019. Vzdalenost 2,9 m,plátno 92 pal.Děkuji za radu.

  2. Tento článek mi pomohl s výběrem kvalitního projektoru. Děkuji Aneta.

  3. zdravim
    nevim zda se tu da ,zadat o radu, ale zkusim to.
    mel bych prosbu o radu,chci koupit laserovy projektor s 3D v cene do 80 000kc, jaky by jste nejlepe doporucily?
    Dekuji!

    • Já jsem si nedávno koupil tento typ: Epson EH-TW7100 a jsem spokojený. Cena je cca 43 000 Kč, technologie LCD, má to 3D projekci, 4K rozlišení, vysokou svítivost až 4000lm apod.. Nevím, jak vy, ale zvolil bych tento projektor. Nebo zajděte do kamenného obchodu a poraďte se tam.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo