Reproduktory

Nejoblíbenější typy reproduktorů

Nejoblíbenější značky reproduktorů

Reproduktory v dnešní době neslouží primárně k ozvučení domácností, ale koupit můžete také reproduktory k mobilnímu telefonu, k televizoru, dodatečně jimi můžete vybavit interiér vozu. Větší odolnost mají venkovní reproduktory, světelné efekty nabízí party reproduktory a největší výkon pak reproduktory studiové. Na trhu najdete mnoho podob reproduktorů, které přesně vyhoví vašim požadavkům.

Reproduktor budete vybírat podle účelu použití. Mezi důležité parametry pak patří výkon, frekvenční rozsah, citlivost, impedance, konektivita i funkce. V závislosti na typu se pak mění i jednotlivé parametry.

Porovnat ceny reproduktorů

Nejlepší reproduktory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yenkee YSP 2001 91 % 146 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Logitech Z-906   87 % 6 049 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Trust Tytan 2.1 19019 87 % 1 799 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Genius SP-HF2.0 500A 83 % 975 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. Genius SP-HF1800A 81 % 1 867 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, moderní reproduktory mají mnoho podob. Ten správný typ budete vybírat s ohledem na umístění a vaše požadavky.

Reproduktory k počítači

Tyto reproduktory mají různé podoby a vybírat byste je tak měli s ohledem na to, jakým účelem je plánujete využívat. Reproduktory k počítači lze rozdělit podle počtu kanálů, stejně tak jako je tomu u HiFi reproduktorů. Základní varianta využívá 2 kanály, nejvýkonnější je pak varianta 5.1. Reproduktory k počítači připojíte drátově i bezdrátově.

Specifickou skupinou jsou herní reproduktory. Odlišují se designem a velmi často využívají RGB podsvícení. Kromě toho nabízí větší možnosti připojení díky velkému množství konektivity.

Reproduktory k televizi

K televizoru můžete přikoupit vícekanálové systémy v podobě sounbaru nebo domácího kina. K připojení lze použít optický kabel nebo kabel s HDMI vstupem. Připojit je však můžete i bezdrátovou technologií Bluetooth nebo WiFi.

Volit můžete mezi typem:

  • Soundbar – jedná se o jednodušší varianty určené méně náročným uživatelům. Kvalitnější zvuk zajistí soundbar se subwooferem.
  • Hi-Fi sestava – tyto typy jsou naopak určeny těm nejnáročnějším uživatelům. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
  • Domácí kino – dobrá volba pro milovníky filmů, kteří si potrpí na dokonalou kvalitu zvuku. Domácí kino zaujme prostorovým zvukem a nabízí široky frekvenční rozsah.
  • Reprosoustava – přinese dynamický zvuk, což potěší milovníky hudby i filmu. Základní varianty jsou označeny jako 2.0, nejkvalitnější pak nesou označení 5.1.

Domácí reproduktory

V domácnosti můžete využívat různé reproduktory. Obecně se dělí na věžové, reálové a středové.

  • Věžové – jsou velké a vhodné k ozvučení velkých místností. Reproduktory nabízí široký frekvenční rozsah a vychutnat si můžete hluboké basy.
  • Reálové – jsou vhodné do omezených prostorů. Reproduktor můžete umístit na stolek, poličku atd. Také zde je výkon dostatečný k ozvučení větších místností, výhodou je nižší cena, nevýhodu nižší basová frekvence.
  • Středové – pomohou vám vytvořit realistický prostorový zvuk. Pracují na širokém frekvenčním rozsahu a při sledování filmů poskytnou přesnou hudbu i speciální efekty. Středové reproduktory bývají umístěny na stojanu, namontovat je však můžete pod i nad televizi.

Přenosné reproduktory

V současné době patří k těm nejpopulárnějším přenosné nebo také Bluetooth reproduktory. K dostání jsou v mnoha velikostech a nabízí různé výkony. Jejich výhodou je právě možnost použít reproduktor prakticky kdekoliv. Přenosné reproduktory můžete používat doma i venku, vzít je můžete na párty k bazénu, k táboráky prostě kamkoliv.

Bezdrátový reproduktor lze pomocí Bluetooth připojit k mobilnímu telefonu, tabletu, notebooku atd. Poté již můžete pouštět svoji oblíbenou hudbu. Díky možnosti připojení k internetu budete mít navíc dostupné oblíbené aplikace jako YouTube či Spotify. Poslouchat můžete také internetová rádia.

Reproduktory k mobilnímu telefonu

Menšími reproduktory můžete vybavit i mobilní telefon. Jedná se o bateriové nebo dobíjecí reproduktory, které připojíte pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Také v tomto případě lze díky vyšší odolnosti vůči vodě a prachu reproduktory používat doma i venku. Výhodou je malý rozměr reproduktorů, ty nejmenší se vlezou dokonce do kapsy, větší můžete přenášet například v batohu nebo je pomocí karabiny připnete ke kalhotám.

Party reproduktory

Další podobou přenosných reproduktorů jsou speciální party varianty. Použít je můžete uvnitř budov i při zahradních slavnostech. Výhodou party reproduktorů bývá větší výkon, využívat můžete různé mikrofonní vstupy a počítat můžete s jejich větší odolností. Party reproduktor dokonale ozvučí každou oslavu.

Party reproduktor je k dostání ve 2 velikostech:

  • Příruční reproduktory – malé, lehké a snadno přenosné reproduktory. K přenosu můžete velmi často využívat madlo, které můžete využít i k jeho zavěšení.
  • Stojaté reproduktory – velké reproduktory mají větší výkon a zaberou více místa. K přenášení můžete využít praktická přepravní kolečka.

Reproduktory do auta

Samostatné reproduktory se postarají o dokonalý poslech v autě. Při výběru tohoto typu se zaměřte na rozměr, konstrukci a výkon. Reproduktory do auta mohou být komponentní nebo koaxiální.

  • Komponentní reproduktory – rozdělují zvuk na několik pásem. 2 pásmové systémy dělí zvuk na středobasy a výšku. 3 pásmové na střed, basy a výšky. Každé pásmo využívá samostatné reproduktory, které můžete rozmístit ve voze. Výsledný zvuk vyniká vysokou kvalitou, ale i náročnější montáží a vyšší cenou.
  • Koaxiální reproduktory – spojují více pásem do jednoho reproduktoru. Zvuk je méně kvalitní, ale výhodou je snadnější montáž a nižší pořizovací cena.

U reproduktorů do auta je velmi důležité vybrat správnou velikost. Rozměr je udáván v milimetrech, u oválných modelů se udává výška a délka.

Výkon

Výkon se měří podle RMS standardu, ten udává, jaký výkon je do reproduktoru přiváděn, aniž by se během používání poškodily. Výkon se odvíjí i od typu reproduktorů a nejčastěji bývá v rozmezí 20 – 200 W.

  • Impedance – tento parametr určuje, kolik elektřiny reproduktor potřebuje, aby mohl pracovat na plném výkonu. Parametr citlivosti se udává v Ohmech a pro reproduktory je běžné rozmezí 2 – 15 Ω.
  • Citlivost – udává, jak hlasitě může reproduktor hrát. S citlivostí zároveň roste také účinnost a hlasitost. Z tohoto důvodu je citlivost uváděna v dB a bývá většinou v rozmezí 87 – 93 dB.
  • Frekvenční rozsah – je rozmezí ve, kterém může reproduktor hrát. Frekvenční rozsah se udává v Hz nebo kHz. Za ideální se považuje rozsah 20 Hz – 20 kHz, právě tento frekvenční rozsah dokáže vnímat lidské ucho.

Konektivita

Dále se zaměřte na konektivitu, která vám umožní připojovat další příslušenství. Také zde se možnosti mění s typem reproduktoru.

  • USB – konektory USB jsou k dispozici u každého reproduktoru. Umožní vám připojovat různá zařízení a poslouží i při napájení.
  • Slot pro paměťovou kartu – umožní vám přehrávat hudbu z SD karty.
  • Digitální vstup – zajistí vyšší kvalitu přenosu zvuku.
  • Sluchátkový vstup – 3,5 mm Jack využijete k připojení sluchátek.
  • 6,3 mm Jack – umožňuje připojení hudebních nástrojů.
  • RCA/ Cinch – díky němu připojíte DJ techniku a různé přehrávače.
  • XLR – umožní připojení mikrofonu.
  • Bluetooth – bezdrátové připojení využívá většina moderních reproduktorů.

Funkce

Reproduktory nabízí i různé funkce a možnosti.

  • Krytí IP – díky vyšší odolnosti vůči vniknutí vody a prachu můžete reproduktory používat i venku.
  • Dálkový ovladač – ovládání na dálku přijde vhod v mnoha situacích.
  • Podpora paměťové karty – reproduktory umožňují používat SD a Micro paměťové karty.
  • Světelné efekty – oživí každou párty.
  • Displej – zobrazovat se na něm budou aktuální informace o nastavení i jednotlivých skladbách.
  • Bass boost – zvýrazní zvuk basů.
  • Hlasový asistent – chytré reproduktory využívají hlasové asistenty od Amazonu, Applu nebo Googlu. Reproduktor vám na požádání přečte zprávy nebo bude ovládat vaši chytrou domácnost.
  • Ekvalizér – využít ho můžete k přizpůsobení výšek, basů i středů.
  • Radio – reproduktor může přehrávat rádiové stanice.

Značka

Výrobců reproduktorů je celá řada. Značka je zárukou kvality, proto byste se měli zaměřit na známé značky, které mají své příznivce. Mezi oblíbené patří například Dexon, Beyma, Eminence, Visation, Omnitronic, Monitor Audio nebo RCF. Kvalitních výrobců však na trhu najdete mnohem více.

Cena

Cenu určuje především typ reproduktorů. Nejlevnější jsou malé přenosné a party reproduktory nebo reproduktory k mobilu. Zaplatit za ně můžete od 200 – 500 Kč. Větší reproduktory stojí od 700 – 3 000 Kč. Nejdražší jsou velké domácí reproduktory s cenou od 1 500 – 10 000 Kč a více.

Porovnat ceny reproduktorů

Otázky a odpovědi

Jak výkonný by měl být party reproduktor?

Výkon party reproduktoru vybírejte s ohledem na prostor, kde budete reproduktor používat nejčastěji. Reproduktory s výkonem 50 W mohou ozvučit menší prostor a jsou vhodné pro menší oslavy. Středně velkou párty ozvučíte díky reproduktoru s výkonem do 150 W. Nejvýkonnější reproduktory mají výkon více než 150 W. K dostání jsou i reproduktory s výkonem 1 000 W, ale tento výkon skutečně využije pouze málokdo.

Kolik kanálů by měl mít reproduktor k počítači?

Počet kanálů souvisí s požadavky, které na reproduktor máte. Základní verze je označena jako 2.0 a splní nároky nejméně náročných uživatelů. Výhodou těchto reproduktorů je malý rozměr a dobrá přenosnost. Připojit je můžete k počítači i notebooku.

Reproduktory 2.1 již mají samostatný subwoofer, který ovlivňuje znění basů. Díky tomu si můžete vychutnat akční zvuk při sledování filmů či hraní her. Mezi další vícekanálové patří reproduktory 4.1 a 5.1. Ty mají kromě subwooferu další samostatné reproduktory a pomohou vám vytvořit prostorový zvuk. To oceníte při hraní her i sledování filmů.

Jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním reproduktorem k televizi?

Aktivní reproduktory disponují vlastním zesilovačem a připojit je můžete přímo k televizi. Pasivní reproduktory je nutné připojit k externímu zesilovači případně receiveru a také k televizoru.

Závěr

Reproduktory se rozdělují podle použití. V hlavních kategoriích najdete reproduktory k ozvučení domácnosti, automobilu nebo profesionální varianty. Dále jsou k dostání reproduktory přenosné, party nebo malá zařízení k mobilnímu telefonu. Podle toho se pak reproduktory liší nejen velikostí, ale také výkonem, impedancí, konektivitou i funkcemi.

Reproduktory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.kasa.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (95 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Můj syn si moc přál nějaké pěkné reproduktory, ale já se v nich absolutně nevyznám. Byla jsem ráda, že jsem měla štěstí na váš článek, který mi pomohl s výběrem. Nakonec jsem mu objednala KRK Rokit 5G4 a byl velmi spokojený, protože mají opravdu krásný zvuk.

  2. Mám rád značku Dexon a nedám na ní dopustit. Jsou to velmi kvalitní kousky za přijatelné ceny.

Přidat komentář

Recenzer
Logo