Rozprašovače na olej

Rozprašovač na olej nebo ocet využijete zejména při přípravě zeleninových salátů, zeleninových jídel, masa, ale i mnoha jiných pokrmů, které přítomnost těchto tekutin vyžadují.

Díky rozprašovači budete moci olej aplikovat rovnoměrně na celý pokrm, přičemž využijete jen jeho nezbytné množství. Moderním trendem je dnes využívat olej i jiné tuky při přípravě pokrmů v minimálním množství. Právě to vám tato malá pomůcka umožňuje. Rozprašovač můžete naplnit klasickým slunečnicovým, sezamovým, olivovým, dýňovým i jiným druhem oleje.

Používání postřikovačů na olej je velmi jednoduché a obsluhu zvládne skutečně každý. Jediné, co musíte udělat je lahvičku naplnit a stisknout pumpičku. Takto jednoduše a úsporně můžete olej a jiné tekutiny rozložit po celém pokrmu.

Rozprašovače oleje jsou velmi oblíbené a na trhu jsou zastoupeny větším počtem. Jednotlivé rozprašovače se liší nejen svojí velikostí, ale především vzhledem. Ten je z velké části udáván výrobní materiálem. Největší rozdíly jsou však v kvalitě zpracování a tím i funkčností rozprašovačů. Chcete-li mít jistotu, že do kuchyně pořizujete funkčního pomocníka, měli byste při výběru preferovat především rozprašovače předních výrobců.

Prohlédnout rozprašovače

Materiál

Rozprašovače na olej se ve své podstatě vyrábí ze tří hlavních materiálů. Koupit můžete skleněný, plastový a nerezový rozprašovač. Velmi častá je pak kombinace více materiálů. Výběr materiálu ovlivňuje pořizovací cenu i vzhled. K nejoblíbenějším patří skleněné rozprašovače.

Na jejich výrobu je použito čiré i matné sklo. V obou případech je nádoba průhledná a vy tak budete přesně vědět, kdy je třeba rozprašovač doplnit. V moderních domácnostech se budou dobře vyjímat celonerezové nádobky a největší možnosti, co se barevnosti týká nabídnou rozprašovače z plastu.

  • Sklo – na skleněné rozprašovače narazíte při výběru nejčastěji. Sklo je považováno za dokonalý materiál, protože v něm nejsou obsaženy žádné chemikálie. Právě chemikálie mohou tekutinu uvnitř rozprašovače nějakým způsobem znehodnotit. Výhodou skla je i skutečnost, že není náchylné k absorpci chutí ani pachu. Rozprašovače ze skla vás potěší i svým elegantním vzhledem.
  • Nerez – narazit můžete i na rozprašovače vyrobené z nerezové ocele. Výhodou tohoto materiálu je mimořádná odolnost, které vám skleněný rozprašovač nabídnout nemůže. Stejně jako sklo ani nerez žádným způsobem tekutinu neznehodnocuje.
  • Plast – poměrně běžným materiálem je plast. Jeho největší předností je nízká pořizovací cena a snadné čištění. Horší je to však s jeho odolností, avšak i u tohoto materiálu můžete narazit na velmi kvalitní a odolné rozprašovače. Největší nevýhodou plastu je, že po čase absorbuje chutě i pachy.

Velikost

Rozprašovače nepatří mezi nijak velké nádoby. Objem těch nejmenších nebývá větší než 100 ml. Naopak největší rozprašovače mohou pojmout až 400 ml tekutiny. K nejoblíbenějším a na trhu nejvíce zastoupeným patří nádoby s objemem od 200 – 300 ml.
Výběr velikosti je velmi individuální a souvisí nejen s četností používání, ale i místem, kde budete chtít rozprašovač skladovat. Menší rozprašovače budete muset pouze častěji doplňovat.

Víčko

Rozprašovače na olej se nejvíce liší svým vzhledem. Koupit můžete rozprašovač s podobou spreje nebo malé lahvičky s víčkem. Právě druhý typ je z hlediska funkčnosti praktičtější, protože víčko chrání trysku před usazováním prachu i jiných nečistot. Pakliže dojde k ucpání trysky, projeví se to pochopitelně na nižší funkčnosti rozprašovače. Ušpiněné rozprašovače nejsou vhodné ani ze zdravotního hlediska.

Údržba

Rozprašovač oleje budete využívat v kuchyni a je tedy velmi důležité udržovat ho v naprosté čistotě. Před uspáním byste měli chránit zejména trysku, což je část, která je velmi náchylná k ucpání. V kuchyni by měl být rozprašovač s olejem mimo zdroj tepla. Teplo může způsobit rychlejší degradaci oleje.

Jednotlivé rozprašovače se liší i způsobem čištění. Každý rozprašovač je možné rozebrat na několik částí, které budete muset umýt v ruce, výhodou je, pokud budete moci tyto části vkládat do myčky. Před tím, než se do čistění rozprašovače pustíte, měli byste se seznámit s pokyny výrobce.

Značka

Rozprašovače na olej nabízí celá řada výrobců. K jedněm z nejoblíbenějších a nejznámějších patří značka Tescoma nebo Orion. Tito výrobci nabízí široký sortiment různých typů kuchyňských pomocníků. Sázkou na jistotu budou i rozprašovače Küchenprofi. Tento německý výrobce je oblíbený u hobby i profi kucharů.

Dalším kvalitním německým výrobcem je Blomus, který se vyznačuje minimalistickým vzhledem, ale výbornou funkčností. Krásné a zároveň velmi kvalitní jsou i rozprašovače APT, Banquet, ČistéDřevo, Berlingerhaus nebo Cookini.

Cena

Rozprašovače na olej můžete koupit jako samostatný výrobek, ale velmi často se rozprašovač prodáván v sadě společně s nádobkou na ocet. Cena rozprašovačů z velké části souvisí s výrobním materiálem a vzhledem nádobky.

Nejlevnější rozprašovač můžete koupit za cenu okolo 50 Kč. Atraktivnější vzhled mohou nabídnout nádobky s cenou od 150 – 300 Kč. K nejdražším patří rozprašovače vyrobené z nerezové oceli. Koupit je můžete za 450 – 800 Kč.

Prohlédnout rozprašovače

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem lze olej doplňovat?

Rozprašovač oleje je zpravidla složen ze dvou částí, stejně jako je tomu v případě klasických nádob na koření. Olej i ocet tak můžete snadno doplnit po odšroubování víčka. Víčko vám umožní olej dávkovat i pomocí klasického nalévání.

K čemu všemu lze rozprašovač oleje využívat?

Rozprašovače jsou primárně určeny k rozprašování různých druhů oleje, ale nádobku můžete naplnit i různými dochucovadly v podobě sójové nebo worchesterové omáčky. Připravované pokrmy můžete poprášit octem, vínem i jiným dochucovadlem. Záleží pouze na tom, co vše při vaření používáte. Rozprašovačem můžete velmi snadno vystříkat formy na pečení.

Jak poznat kvalitní rozprašovač?

Rozprašovače na olej jsou na první pohled jednoduché nádobky, které se nejčastěji vybírají podle vzhledu a pořizovací ceny. Jednotlivé rozprašovače se však velmi liší kvalitou zpracování. S výběrem rozprašovače vám mohou velmi pomoci uživatelské i jiné recenze. V těch je zohledněn nejen vzhled, ale i efektivita rozprašování nebo kvalita použitých materiálů.

Závěr

Rozprašovače na olej jsou ve své podstatě malé dávkovače oleje i jiných tekutých dochucovadel. Tyto malé pomocníky využijete nejen v kuchyni, ale hodit se budou i při venkovním grilování. Rozprašovače lze použít při vaření, smažení, pečení, ale i přípravě studených pokrmů v podobě salátů.

Při výběru rozprašovače na olej by vás neměl zajímat pouze vzhled a pořizovací cena. Všímat byste si měli především výrobnímu materiálu, který určuje, jaká bude kvalita, životnost a způsob čištění nádoby.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo