Jak vybrat samozavlažovací truhlík?

Samoozavlažovací truhlíky není nutné pravidelně zalévat, jednou za čas je však třeba dolít vodu do nádrže. Samozavlažovací truhlík je vhodný na okenní parapety, terasy i balkóny a k dostání je v několika různých velikostech.

Součástí tohoto truhlíku je i plastové dno a nádržka s ukazatelem, do které se lije voda. Do té se vejde několik litrů vody. Aby se vláha k rostlinám dostala, je nutné, aby měl truhlík dostatečně široké knoty. Právě ty se totiž starají o to, aby byl substrát dostatečně vlhký.

Při výběru truhlíku by pro vás měla být i kvalita výrobního materiálu. Zejména levné truhlíky mají velmi tenké stěny, které mohou pod tíhou substrátu a květin rychle popraskat. Velmi důležitá je velikost, ale také vzhled truhlíku. Vybrat můžete ideální tvar i barvu. Kromě truhlíku jsou k dostání i různě velké květináče.

Prohlédnout truhlíky

Nejlepší samozavlažovací truhlíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Prosperplast Rato High 60x25x46 cm 100 % 562 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Prosperplast Rato 51,4×19,2×18,6 cm bíla 99 % 165 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Prosperplast Rato 51,4×19,2×18,6 cm hnědá 96 % 189 Kč Zobrazit Benco.cz
4. Prosperplast Rato 51,4×19,2×18,6 cm moka 92 % 189 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Plastkon Garden Flor 40 cm 70 % 59 Kč Zobrazit Tipa.eu

Konstrukce

Samozavlažovací truhlíky jsou složeny ze dvou částí. Ve spodní části truhlíky se nachází zásobárna vody. Do horní části se sype supstrát. Horní a spodní část truhlíku spojují knoty, nebo vzlínací šachty, které se starají o nepřetržité zavlažování. O praktickou stránku se postará měřák nebo indikátor množství vody, díky kterému budete přesně vědět, kolik vody se v truhlíku v danou chvíli nachází. Díky tomu nemůže dojít k nežádoucímu přesušení substrátu.

Součástí mnohých truhlíků jsou boční rozpěry. Tyto vzpěry truhlík dodatečně zpevní v několika částech a zabrání jeho rozpínání a tím i poškození, ke kterému by mohlo vlivem hmotnosti substrátu dojít.

Princip samozavlažování

Použití samozavlažovacích truhlíků je velmi jednoduché. Do zásobárny se otvorem naleje potřebné množství vody. O tom, kolik vody je možné do truhlíku nalít, vás bude informovat vodoznak nebo hladinometr. Přes vzlínací dutinky nebo knoty se pak voda dostává ke kořenům. Součástí samozavlažovacích truhlíků je i plastový rošt, který jednotlivé části truhlíku odděluje a stará se i potřebné proudění vzduchu.

Velikost

Truhlíky se prodávají v mnoha velikost. Běžná je délka od 40 – 100 cm. Mezi nejoblíbenější patří velikost 60 a 80 cm. Šířka truhlíků je od 15 – 25 cm. Užší truhlík vám umožní sázet rostliny pouze v jedné řadě, do širších nádob lze sázet ve dvou řadách. Rostliny by neměly být nasázeny příliš blízko u sebe, aby měly kořeny dostatek místa pro plnohodnotné vyživování.

Nevýhodou příliš dlouhých truhlíků bývá nižší pevnost a počítat musíte také s vysokou hmotností. Zejména v případě, kdy budete chtít dlouhý truhlík zavěsit, je nutné počítat i s nosností závěsů nebo zábradlí.

Materiál

Samozavlažovací nádoby se vyrábí z několika materiálů. Obecně nejoblíbenější jsou cenově dostupné plastové truhlíky. Velkou životnost nabízí betonové truhlíky. Pokud preferujete přírodní materiály, budete moci koupit truhlík z porcelánu nebo keramiky, dřeva nebo ratanu.

Plast

Patří mezi nejoblíbenější a na trhu jsou zastoupené v největším počtu. Plastové truhlíky lze koupit v několika barvách. Velmi oblíbené jsou truhlíky a květináče v barvě terakoty, ale k mání jsou i truhlíky bílé a hnědé. Moderní truhlíky se vyrábí také v několika pastelových barvách. O stálost barvy se stará UV stabilizátor, kterým jsou doplněny zejména dražší nádoby.

Beton

Drahé a luxusní truhlíky zapadnou spíše do moderních domácností. Jedná se o imitaci betonových truhlíků, které mají skutečný betonový povrch. Konstrukce je vyrobená z voděodolných OBS desek a povrch je potažen betonovou stěrkou. V tomto obalu se pak nachází vsazený plastový truhlík. Tato konstrukce je poměrně lehká, hmotnost truhlíků je od 4 – 5 kg, což vám umožní truhlík poměrně snadno přemísťovat.

Dřevo

Oblíbený přírodní materiál. Samozavlažovací nádoby ze dřeva je vhodné umístit spíše na krytá místa pod balkon nebo na okenní parapety. Na výrobu se používají voděodolné dřeviny, samotný truhlík bývá opatřen ochranným nátěrem. Počítat tak můžete s minimální údržbou, která se nijak neliší od ostatních materiálů.

Možnosti

Ačkoliv je truhlík velmi jednoduchý výrobek, můžete i zde vybrat takový, který vám poskytne nějaké funkce. V tomto případě je to možnost truhlíky stohovat, což vám usnadní jejich uskladňování i přenášení. Některé truhlíky mívají malé stavěcí nožičky. A součástí některých truhlíků mohou být držáky, které se postarají o to, aby truhlík držel pevně na svém místě.

Další možností jsou závěsy, pomocí kterých ho budete moci pověsit na balkóně. Tyto truhlíky se přizpůsobí prakticky jakémukoliv tvaru zábradlí.

Značka

Samozavlažovací truhlíky i květináče mají mnoho podob, a na své si tak přijde opravdu každý. Vybírat můžete mezi klasickými truhlíky různých velikostí, materiálů a barev. Kromě truhlíků nabízí výrobci i květináče různých tvarů. Koupit tak můžete nádobu vhodnou do interiéru i exteriéru. V truhlících a květináčích můžete pěstovat zeleninu, květiny i bylinky.

Na trhu jsou samozavlažovací nádoby zastoupeny ve velkém počtu, z výrobců můžeme jmenovat například Plastia, Plastkon, Nohel Garden, Prosperplast a další. Od těchto výrobců koupíte truhlíky z plastu. Dřevěné nádoby nabízí Květináče Frank, Dědouch, ATgreen nebo Oldřich Frank. Betonový truhlík je zastoupen značkou Amadea nebo Lechuza.

Cena

Nevýhodou samozavlažovacích truhlíků je vyšší cena ve srovnání s klasickými truhlíky a květináči. Truhlíky a květináče lze koupit samostatně nebo v sadě. Sady bývají cenově výhodnější, a pokud budete potřebovat větší množství samozavlažovacích nádob, může být nákup sady velmi výhodný.

Nejlevnější jsou plastové truhlíky, které v závislosti na velikosti pořídíte od 60 – 2 000 Kč. Od 1 000 Kč lze koupit také betonové truhlíky. Truhlíky ze dřeva, keramiky, ratanu a dalších materiálů je možné koupit od 300 Kč výše. I zde hraje hlavní roli velikost truhlíku.

Porovnat ceny samozavlažovacích truhlíků

Otázky a odpovědi

Jaké jsou hlavní výhody samozavlažovacích truhlíků?

Samozavlažovací truhlíky výrazně usnadní péči o rostliny. Díky nim můžete květiny a mnoho dalšího pěstovat i na chatě či chalupě, kam pravidelně dojíždíte na víkend. Tyto nádoby pojmou naráz velké množství vody, která je rostlinám dávkována postupně po dobu několika dní. Péče o rostliny je tak mnohem jednodušší. Hladinometr se postará o to, aby nedocházelo k přesušení nebo přelití truhlíku a vy tak přesně víte, kolik vody se v nádobě nachází.

Jsou lepší truhlíky s knoty nebo bez knotů?

Knoty se u těchto nádob používaly jako první a i dnes je najdete u mnoha spíše levnějších výrobků. Knoty jsou vyrobeny z různých tkanin a jejich nevýhodou je kratší životnost. Proto je nutné knot čas od času vyměnit.

Moderní truhlíky fungují na principu bezknotového systému. Jejich výhodou je dlouhá životnost a nenáročná údržba. Tyto systémy pracují na organickém principu, kdy rostliny cítí přítomnost vody kořeny. Vodu pak v potřebném množství vytahuje kořeny z kuželovitých otvorů, které jsou na dně truhlíku. Aby kořeny dorostli do potřebné délky, doporučuje se v začátcích plnit truhlík pouze do 2/3 hladiny vody.

Jaký substrát se do truhlíku hodí?

To, jaký substrát bude pro rostliny tím nejlepším, závisí na tom, co budete v truhlíku pěstovat. K dostání jsou speciální universální substráty vhodné právě pro samozavlažovací truhlíky, které však nemusí všem rostlinám vyhovovat.

Některé druhy rostlin vyžadují zcela jiný typ zeminy. Jedná především o okrasné květiny nebo zeleninu. V tomto případě je nutné vyhovět požadavkům rostliny. Do truhlíků se však poměrně běžně přidává také granulovaný perlit. Ten půdu provzdušní a automaticky reguluje její vlhkost. Granulovaný hydrogel zabraňuje rychlému odpařování. Doporučuje se přidávat do truhlíků, které jsou situovány k jižní straně.

Závěr

Automaticky zavlažované květináče a truhlíky jsou pro mnohé v této uspěchané době spásným řešením. Květiny díky samozavlažovacímu systému vydrží bez potíží i několik dní ve velkém vedru, aniž by je bylo nutné zalévat.

Tyto truhlíky mají mnoho benefitů i pro samotné rostliny, kterým bude tento způsob připomínat závlahu v přírodě. Díky tomu se jim bude v truhlících lépe dařit. Výběr na trhu je obrovský a vy tak můžete zasadit prakticky jakoukoliv rostlinu, zeleninu nebo bylinu. Pěstovat můžete v bytě i na zahradě. Nejčastěji však truhlíky najdete na venkovních parapetech nebo balkonech.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.habitat-cz.cz, www.harasim.info

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (43 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel mi udělal ke kulatinám radost a předělal terasu na zimní zahradu, kde je opravdu hodně místa, protože jí máme v podstatě kolem dvou třetin domu. Přemýšlela jsem, čím jí vlastně zaplním, až jsem narazila na samozavlažovací truhlík Prosperplast Rato Case High a jsem z nich nadšená. Mám v nich své oblíbené rostliny a vypadá to parádně, určitě doporučuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo