Jak vybrat kopřivový šampon?

Chcete se navrátit k přírodě a vyhnout se chemii alespoň při péči o vlasy? Vyzkoušejte kopřivové šampony, které používali už naše babičky pro jejich posílení vlasových folikulů, stimulaci pokožky hlavy, zklidnění podráždění, prevenci lupů a celkové vyživení i zlepšení jejich zdraví. Požadavky při výběru by se měly lišit podle toho, jaký typ vlasů máte a jaký problém momentálně řešíte.

Prohlédnout šampony

Suchý vs. klasický kopřivový šampon

Suchý šampon je obecně známý, možná vás ale překvapí, že se vyrábí i ve své přírodní podobě, s kopřivou. Jestli zrovna nemáte čas si vlasy umýt, můžete sáhnout po tomto spreji a nastříkat jej do kořínku vlasů, vmasírovat a užít si hřívu jako novou – bez mazu a s objemem. Doporučuje se však po nanesení ten samý den smýt klasickým šamponem, aby se zamezilo vzniku lupů.

Klasický šampon je v tekuté či tuhé podobě a po aplikaci se smývá. Zvýší pružnost, pevnost, lesk a očistí vlasy od všech usazených nečistot. Navíc ale také podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, minimalizuje výskyt lupů a odstraňuje nepříjemné svědění pokožky hlavy.

Kopřivový šampon podle typu vlasů

Při výběru je důležité hledět na individuální požadavky, které se vážou i k typu vlasů. Složení se bude lišit, pokud máte suché, mastné či poškozené vlasy. Pojďme se podívat na to, co byste měli u jednotlivých druhů požadovat.

Suché vlasy

Kopřivové šampony pro suché vlasy by měly být doplněny o hydratační složky, jako jsou například oleje (arganový, kokosový) nebo aloe vera. Nezapomínejte ani na kondicionér a jednou týdně také masku.

Mastné vlasy

Kopřiva přirozeně reguluje tvorbu mazu, a je tak pro mastné vlasy ideální. Nemusí mít tedy žádné speciální složky navíc, stačí kopřiva.

Poškozené vlasy

Pro poškozené vlasy se hodí obnovující složky, například proteiny nebo panthenol.

Složení

Kromě extraktu z kopřivy se v šamponu nacházejí i další složky, přičemž pár z nich jsme si před chvílí vyjmenovali. Patří mezi ně následující:

  • Jemné povrchově aktivní látky (surfaktanty) – slouží k odstranění nečistot a mastnoty z vlasů a pokožky hlavy, patří mezi ně například Sodium lauryl sulfate (SLS) / Sodium laureth sulfate (SLES) a Cocamidopropyl betaine.
  • Zahušťovadla – zodpovídají za správnou texturu šamponu, jde o xanthanovou gumu nebo hydroxyethylcelulózu.
  • Hydratační složky – zajišťují jemnost a hebkost vlasů, jako třeba panthenol nebo glycerin.
  • Konzervační látky – i když se jedná o přírodní šampon, mohou se v něm nacházet konzervační látky pro delší životnost. Najdete v něm například fenoxyethanol, sorbát draselný nebo benzoát sodný.
  • Antioxidanty – na ochranu vlasů i samotného šamponu před oxidací, patří sem vitamin E.
  • Regulátory pH – pro udržení správné kyselosti šamponu, například kyselina citronová.

Domácí výroba

Pokud byste chtěli vsadit raději na vlastní domácí výrobu a zajistit tak, že veškeré suroviny budou přírodní, můžete si kopřivový šampon připravit sami. Jen počítejte s tím, že nevydrží tak dlouho jako ten z obchodu a budete jej muset uchovávat v lednici.

  1. Nalijte hrnek vody do hrnce a přiveďte k varu.
  2. Do vody přidejte půl hrnku listů kopřivy (čerstvých nebo sušených), vypněte plotnu a nechte alespoň 20 minut louhovat.
  3. Sceďte a nechte vychladnout.
  4. Vzniklý odvar smíchejte s vámi vybraným šamponem.
  5. Skladujte v uzavíratelné nádobě v lednici. Před každým použitím důkladně promíchejte.

Funkce

Pro ty, kteří se chtějí opět přiblížit přírodě, nabízí kopřivový šampon vitaminy a minerály, díky nimž podporuje růst vlasů a posiluje vlasové folikuly, reguluje mastnotu, zmírňuje svědění a podráždění, zabraňuje vzniku lupů, vyživuje vlasy, což přispívá k jejich zdraví. Nejvíce se hodí pro uživatele s mastnými vlasy, ale vhodný je i pro ostatní, jen je třeba uzpůsobit složení, aby vyhovoval individuálním požadavkům.

Značka

Mezi oblíbené značky kopřivových šamponů patří Logona, Ponio, Klorane nebo Tierra Verde.

Cena

Kopřivové šampony se nacházejí v různých cenových kategoriích. Nejlevnější seženete již do 100 Kč. Budou mít však nižší množství, například 200 ml.

Od 100 Kč do 300 Kč už bude mít šampon větší množství a obsahovat i jiné aktivní látky, jež vlasy vyživí. V této kategorii najdete také tuhé šampony.

Nad 300 Kč seženete zejména suchý kopřivový šampon na vlasy, se kterým zvládnete rychlou proměnu. Co se tekutých šamponů týče, mají přírodnější složení, což by mělo zajímat zejména citlivou pokožku.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Je lepší tuhý nebo tekutý kopřivový šampon?

V tomto ohledu záleží spíše na vašich preferencích. Tuhý šampon je méně častou volbou, ale je ekologičtější a často má i jemnější složení (bude vyhovovat hlavně citlivé pokožce). Vydrží vám delší dobu, na aplikaci jej není třeba velké množství, takže v konečném důsledku i ušetříte.

Při cestování se nemusíte bát, že by se vám vylil a zároveň zabere méně místa. Tekuté šampony, oproti tomu, se jednodušeji aplikují a snadno pění. Existuje velké množství druhů zaměřených na určité problémy, tudíž budete mít na výběr. Mohou však obsahovat konzervanty a další chemikálie.

Je kopřivový šampon vhodný pro všechny typy vlasů?

Ano, díky regulaci mazu se sice nejvíce hodí pro mastné vlasy, ale využijí ho i další typy. Nemusí se ho bát ani osoby s citlivou pokožkou.

Může kopřivový šampon způsobit podráždění?

Jedná se o přírodní složku, ale i přesto se v šamponu mohou nacházet také chemické látky, na které může mít citlivá osoba alergickou reakci. Sledujte proto složení a vyberte to nejšetrnější, nebo zakupte přírodní šampon a smíchejte ho s domácím odvarem z kopřiv.

Závěr

Hledáte-li přírodní alternativu ke klasickému šamponu, skvělou volbou je kopřivový, který kromě umytí vlasům dopřeje i další pozitivní účinky, jako je podpora růstu vlasů či zbavení se lupů. Nezapomeňte si pročíst složení a zaměřit se na složky, které pomohou vašemu typu vlasů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo