Samurajské meče

Samurajský meč byl zrozen přibližně v 10. století. Samurajem se v té bodě mohli stát pouze muži pocházející z řad aristokracie, kteří celý svůj život zasvětili disciplíně a výcviku. Samurajové v bojích používali legendární meč, který byl tak ostrý, že jím bylo možné rozseknout protivníka od hlavy k patě. Tradiční samurajský meč je dokonce tak ostrý, že dokáže rozpůlit lidský vlas. Samurajský meč je jednoduše legendou, která přežila staletí.

Samurajský meč byste měli vždy vybírat s ohledem na účel, za jakým ho pořizujete. V nabídce jsou dekorativní i tréninkové meče. Zapájení vyznavači těchto krásných mečů však mohou koupit i vysoce kvalitní repliky bojových mečů. Velkou roli při výběru hraje i váš rozpočet.

Prohlédnout meče

Typy

Samurajské meče se do skupin rozdělují podle svojí délky. Samurajové obvykle mívaly meče dva, přičemž jeden byl delší a druhý kratší. V boji se používal meč delší, kratší meče se využívaly při ceremoniálech.

Tantó

Je krátký samurajský meč případně dýka. Délka meče je od 15 – 30 cm. Tantó je meč, kteří samurajové nosily společně s katanou a wakizaši. Tantó je jediný typ meče, kterou mohl na svoji obranu nosit i prostý lid.

Wakizashi

Další krátký meč s délkou od 40 – 70 cm, který svým vzhledem připomíná katanu. Meč plnil funkci záložní zbraně, která se používala především při boji v uzavřených prostorech, kde by bylo použití dlouhé katany obtížné.

Katana

Katana je nejznámějším samurajským mečem, v sobě spojuje uměleckou krásu, rovnováhu a dokonalé ostří čepele. Katana je výjimečná zbraň, která dominovala japonským bojištím po více než 1 000 let. Katana je zbraň, která vynikala nejen svým vzhledem a ostřím, ale která dala rovněž vzniknout novému uměleckému směru a duchovnímu způsobu života. Díky tomuto překrásnému a technicky naprosto dokonalému meči se zformovalo nové vyznání vznešených bojovníků.

Katanu tvoří jedno ostří a rukojeť – tsuka a záštita – tsuba. Úkolem záštity je ochránit ruku před sklouznutím na ostří či před úderem protivníka.

Materiál

Nejdůležitější částí meče je čepel. Značkové meče by měly mít čepel vyrobenou z kvalitní ocele. Důležitý je však nejen materiál, ale i použitá technika výroby. Samurajské meče mohou mít v řeže čepele kombinaci měkké a tvrdé oceli. Velmi často se však využívá i technika překládání oceli, v tomto případě je finální podobou ocel damašková.

Plášť čepele však může být vyroben i z extrémně tvrdé vysokokarbonové oceli. Nárazy pomáhá tlumit houževnatá ocel s nízkým obsahem uhlíku.

U kvalitních mečů je kombinace ocelí s různou tvrdostí velmi častá, naopak za nevhodný se považuje meč, který je vyroben pouze z jednoho druhu oceli. Na výrobu moderních replik mečů se dnes používá pružinová, nerezová a tvrdá uhlíková ocel. Velmi okrajově je dále používána prášková ocel.

  • Pružinová ocel – po deformaci se čepel vrací do svého původního stavu. Elasticitu materiálu má na svědomí vysoký obsah křemíku. Pružinová ocel se nejčastěji používá při výrobě mečů určených pro scénický šerm. Tento materiál je vhodný i pro zkoušku seku, protože dokáže velmi dobře pohlcovat energii z nárazu.
  • Nerezová ocel – největší předností tohoto materiálu je skutečnost, že nepodléhá korozi. Nerez je běžný materiál i při výrobě klasických nožů. Nerez se však v případě samurajských mečů používá především při výrobě mečů dekorativních, ještě v menší míře se z tohoto materiálu vyrábí tupé tréninkové meče. Nerezová ocel je však poměrně měkká a nehodí se pro zkoušku sekem.
  • Uhlíkatá ocel – obsah uhlíku ovlivňuje tvrdost čepele. Obvykle je obsah uhlíku v rozmezí 0,4 – 1 %. Velmi často je používána ocel 1045, která obsahuje 0,45 % uhlíku, druhým nejčastějším materiálem je ocel 1060 s obsahem uhlíku 0,6%. S množstvím uhlíku se zvyšuje nejen odolnost, ale i cena meče. Obecně jsou tyto meče vhodné na zkoušku seku.

Tsuka

Rukojeť samurajského meče je označena termínem tsuka. Jedná se o klíčový prvek, který má velký vliv na ergonomii a funkčnost meče. Rukojeť meče je vyrobena nejčastěji z různých druhů dřeva, může být zdobená, ale i hladká.

V minulosti se rukojeť potahovala rejnočí kůží. Ta měla rukojeť zpevnit a zároveň zlepšit držení meče. Moderní meče mají rukojeť opatřeny spíše syntetickými materiály, ale stále můžete narazit i na drahé meče, které mohou mít rukojeť například ze žraločí kůže. Nakonec je tsuka opletena bavlnou nebo kůží.

Tsuba

Tsuba nebo záštity mívaly především účelový charakter, jejich úkolem bylo zabránit sjetí ruky z rukojeti na čepel. První meče měli tsuby vyrobené ze železa, později byla výrobním materiálem měď, mosaz, zinek, stříbro a další materiály.

Délka

Samurajské meče jsou dlouhé okolo 1 metru, délka se však obvykle udává v palcích. Standardní délka katany je 40 palců. Čepel poté tvoří asi 2/3 délky meče, přičemž obvyklá délka čepele je v rozmezí 27 – 29 palců. Většina výrobců udává délku dvěma čísly. Uvést můžeme příklad 29 x 40, přičemž délka čepele je 29 palců a délka celého meče 40 palců.

Značka

Kvalitní samurajský meč nepoznáte pouze podle druhu použité ocele. Velmi důležité je i její finální tepelné zpracování. Způsob zahřívání a následného ochlazování ovlivní, jakým způsobem se čepel zakalí a jaké budou její konečné vlastnosti. Každý z výrobců může používat trochu jinou techniku, kterou si osvojit na základě vlastních zkušeností.

Dva meče různých výrobců vyrobených z toho samého materiálu tak mohou mít různé vlastnosti. Samurajský meč koupíte například od Cold Steel, Hanwei, John Lee, United Cutlery, Chladné zbraně, Katana, Lamps a dalších.

Cena

Samurajské meče lze koupit v originálním provedení i v podobě repliky. Cena originálních mečů začíná na cca 100 000 Kč, replika meče je výrazně levnější a posloužit vám může stejně dobře. Speciální kategorií jsou meče umělecké, které se vyrábí především v Japonsku.

Cena těchto replik začínají na cca 80 000 Kč a vyšplhat mohou až ke 400 000 Kč. Cena historických originálů však bývá ještě výrazně vyšší. Katana na praktické použití může stát od 2 – 50 000 Kč. Za dekorativní meč zaplatíte od 300 – 2 000 Kč.

Prohlédnout meče

Otázky a odpovědi

Jaký by měl být tréninkový samurajský meč?

Tréninkový meč musí být tupý, avšak i v tomto případě dostatečně kvalitní. Při nácviku samurajských technik vám může velmi dobře posloužit dřevěný nebo bambusový meč. Tyto meče jsou známé jako bokkem a shinai. Moderní tréninkové meče mohou být vyrobeny z polypropylenu. Kované meče jsou vhodné při nácviku sólových technik. Proto dobře zvažte, jakým způsobem budete chtít samurajský meč používat.

Jaké vlastnosti mají dekorativní meče?

Velmi oblíbené jsou i dekorativní meče, které jsou umístěny ve speciálních stojanech nebo na zdi. Dekorativní meče vás mají především okouzlit svým vzhledem, avšak nemají žádné výrazné vlastnosti. Dekorativní meč se vyznačuje tupým ostřím špičkou čepele.

Tyto meče jsou vyráběny z levné nerezové oceli a jejich výroba je strojová. Jejich největší výhodou je nízká pořizovací cena. Dekorativní meč by neměl být nikdy používán při nácviku boje. Kvalita mečů není vysoká a při sekání se může stát, že se meč rozpadne, což může způsobit i nějaké zranění.

Co je saya?

Saya je označení pro pochvu meče. Ta má meč i bojovníka ochránit při nošení, ale zároveň se jedná o významný dekorativní prvek. V době samurajů se pochvy vyráběly z magnóliového dřeva a bývaly zdobeny zlatem, ale i kůží z rejnoka. Dnes bývají vyrobeny spíše z bambusu nebo jiných podobných materiálů.

Závěr

Samuraj je označení pro elitního japonského bojovníka. Samurajové byli velmi oddanými, disciplinovanými a mimořádně schopnými bojovníky, kteří dokonale ovládali umění meče. Slovo samuraj v překladu doslova znamená ten, který slouží.

Samurajský meč je dodnes považován za nejdokonalejší typ chladných zbraní. Samurajský meč vám může posloužit při výuce, plnit však může funkci dekorativní i sběratelskou. Záleží pouze na vás, za jakým účelem si hodláte meč pořídit.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo