Skenery

Skener je jednoduché zařízení, které je schopno přenést jakoukoliv papírovou předlohu do digitální podoby. Skener se běžně využívá v kancelářích, ale najde své uplatnění také v domácnostech. Zde ho využijete ke skenování různých dokumentů nebo fotografií.

Skenery se liší svojí velikostí i způsobem používání. K nejoblíbenějším patří stolní skenery, které lze propojit s počítačem. Kromě stolního však můžete zvolit i jiný typ.

U každého skeneru by vás pak mělo zajímat rozlišení. To zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu dokumentů. Podstatná je i rychlost, která je zásadní zejména u častěji využívaných skenerů. Aby přístroj fungoval tak jak má, budete muset vyřešit i způsob propojení s počítačem. A hodit se mohou také dodatečné funkce.

Porovnat ceny skenerů

Nejlepší skenery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ECTACO SCANMARKER AIR 93 % 3 899 Kč Zobrazit Hityshop.cz
2. Canon CanoScan LiDE 300 91 % 1 700 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Epson Perfection V19 90 % 2 397 Kč Zobrazit Penta.cz
4. Rollei DF-S 310 SE 86 % 2 690 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Technaxx DIGISCAN DS-02 67 % 1 499 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Skenery mají mnoho podob, liší se velikostí, způsobem používání i výrobní technologií. Kromě již zmíněných stolních lze koupit skener ruční, protahovací, filmový, 3D skener. Vybrat správný typ nemusí být úplně jednoznačné, velkou roli hraje to, kde a jak budete potřebovat skener používat. Z tohoto důvodu je vhodné jednotlivé modely nejprve představit.

Stolní

Stolní nebo také plochý skener má podobu nízké krabice, jeho nedílnou součástí je skleněná snímací plocha, na které se dokumenty pokládají. Ty se poté přiklopí vrchní částí, poté dojde k projetí snímacího ramena. Princip stolního skeneru se velmi podobá klasické kopírce. Jestliže budete skenovat větší množství dokumentů, bude nutné jednotlivé listy vkládat do přístroje postupně.

Také stolní skenery mají několik podob a liší se i kvalitou. Levné přístroje jsou schopny snímat spíše tenké předlohy. Dražší skanery mohou snímat také negativy nebo diapozitivy a to díky přídavným nástavcům.

Ruční

Na rozdíl od stolních jsou ruční skenery malé přístroje, kterými musíte po snímané předloze přejíždět. Takovým způsobem lze snímat pouze malé předlohy, jedná se spíše pro nouzové řešení. Počítat musíte i s horší kvalitou a pomalejším skenováním. Vzhledem k negativům, které v tomto případě převažují, je nabídka ručních skenerů mnohem nižší.

Bubnový

Využijí je zejména ti, kteří potřebují snímat velké formáty. Předlohy větších rozměrů je nutné pomocí speciální kapaliny nalepit na rotující válec. O vše se následně postará světelný paprsek. Bubnové skenery jsou nejstarším typem, vyznačují se velkou kvalitou a jsou schopny naskenovat i ty nejmenší detaily. Jejich nevýhodou je však kromě rozměru také velká pořizovací cena. Tato zařízení jsou tak využívána především polygrafickými profesionály.

Filmový

Pomocí těchto skenerů můžete skenovat diapozitivy, fotografie nebo filmové negativy. Tyto přístroje se vyznačují vysokým rozlišením, nevýhodou je však také vysoká pořizovací cena. V domácím prostředí spíše využijete stolní skener, jehož součástí je i adaptér, který vám rovněž umožní skenovat fotografie či diapozitivy.

Průtahový

Zařízení podobné faxu, jednotlivé dokumenty projíždí skrz zařízení. Díky této technologii je možné skenovat oboustranně. Mnoho průtahových skenerů je přenosných a připojit k počítači je můžete i bezdrátově. Průtahový skener je ideální do kanceláře, jeho nevýhodou je pouze to, že pomocí skeneru lze skenovat pouze jednotlivé listy. Nemůžete tak oskenovat například knihu, časopis a podobně.

Tužkový

Svým vzhledem se podobají větší tužce, znát je můžete i pod označením digitální zvýrazňovač. Tyto skenery je nutné stejně jako ruční držet při práci v ruce a skenovat můžete pouze jeden řádek.

Vše se ukládá do vnitřní paměti skeneru a dokumenty pak můžete přenést do mobilního telefonu, tabletu nebo počítače. U těchto typů se setkáte s funkcí překladu textu do několika dalších jazyků. Tužkové skenery jsou oblíbené zejména u studentů, kteří díky nim nemusí velké množství textů ručně přepisovat.

3D

S jejich pomocí budete moci naskenovat reálné objekty. Tyto přístroje se používají v mnoha odvětvích jako zdravotnictví, archeologie, mapování terénu atd. Při skenování se trojrozměrný objekt převede do trojrozměrné podoby, s tím pak můžete dál pracovat. Na trhu jsou zastoupeny dotykové, optické nebo laserové 3D skenery.

Čtečka čárových kódů

Čtečka čárových kódů patří mezi ruční skenery, které jsou v současné době hojně používány v obchodech, u přepravců zboží, ve skladech atd. Pracují na stejném principu jako stolní skener.

Rozlišení

Aby byly dokumenty dobře čitelné, je nutné, aby měl skener dostatečné rozlišení. Rozlišení he uvedeno v DPI jednotkách a uvádí množství bodů na palec. Za kvalitní jsou považovány skenery s rozlišením 1 200 x 2 400 DPI. Právě těchto přístrojů najdete na trhu nejvíce.

K dostání jsou však i jméně kvalitní přístroje s rozlišením 600 x 1 200 DPI. Ty postačí méně náročným uživatelům, kteří skener využijí spíše příležitostně. Nejkvalitnější skenery pak mají rozlišení až 4 800 x 9 600 DPI.

Rychlost

Tento parametr je podstatný zejména pro ty, kteří budou skenovat větší množství dokumentů. Ve většině případů jsou skenery schopny předlohu nasnímat v rozmezí 20 – 30 vteřin. Těm nejkvalitnějším pak postačí pouze 10 vteřin.

Rychlost skenování ovlivňuje i několik dalších parametrů například výkon počítače, kvalita rozlišení a způsob připojení.

Připojení

Většinu skenerů můžete připojit pomocí USB kabelu. Toto připojení je spolehlivé i rychlé. Méně časté je připojení pomocí konektoru SCSI. A v případě dalších výrobků lze využít i bezdrátové připojení pomocí bluetooth. Tato varianta však nemusí být vždy spolehlivá.

Funkce

U skeneru je možné využívat několik dalších funkcí. Před tím než zařízení koupíte, dobře zvažte, které funkce jsou pro vás nepostradatelné.

  • OCR – jedná se o softwarovou funkci. Funkce OCR vám umožní s naskenovaným textem dále pracovat. Do textu budete moci psát, možné je i kopírování potřebných částí nebo vyhledávání v textu.
  • Rámeček na diapozitivy – příslušenství potřebné pro všechny, kteří chtějí skenovat diapozitivy či negativy. Toto příslušenství bývá častou součástí plochých skenerů.
  • Podavač papíru – ideální při skenování velkého množství dokumentů. Ty do skeneru vložíte a poté se nemusíte o nic starat. Podavače bývají součástí protahovacích skenerů.
  • Paměť – paměť bývá součástí přenosných skenerů. V případě, kdy pro vás bude vnitřní paměť nedostačující, můžete využít možnost vložit do přístroje paměťovou kartu.
  • Software – součástí balení může být i software od výrobce. Využijete ho při různých úpravách výsledných skenů.

Značka

Kvalitní skener koupíte od kvalitních výrobců. Mezi přední dodavatele patří Canon nebo Epson, což jsou známý výrobci různé kancelářské techniky. Z dalších můžeme doporučit HP, Brother, Rollei, Fujitsu nebo Reflecta.

Cena

Cenu určuje především typ zařízení. Mezi poměrně cenově dostupné patří oblíbené stolní nebo protahovací skenery. Jejich cena bývá v rozmezí 3 – 5 000 Kč, ale koupit pochopitelně můžete také levnější nebo naopak dražší přístroj. Za tuto cenu lze pořídit také skener, který je vhodný na skenování fotek.

Za kvalitnější jsou považovány skenery s cenou od 5 000 Kč výše. Rozdíl je zejména v kvalitě rozlišení. V tomto cenovém rozpětí lze koupit všechna zařízení, která využijete při domácím používaní. Nejdražší skenery stojí více než 10 000 Kč a využijí je především profesionálové.

Porovnat ceny skenerů

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi technologií CIS a CCD?

Technologie CIS se používá u levnějších skenerů. Tyto skenery mají jenom jeden řádek senzorů, zdrojem světla jsou LED diody. Skenery nemají tak vysokou rozlišovací schopnost a kvalita skenovaných dokumentů je tedy nižší.

Technologie CCD je pak součástí dražších přístrojů, kromě skenerů se využívá u digitálních fotoaparátů, videokamerách nebo dalekohledech. Pro zobrazení předlohy se využívá soustava čoček a zrcadel. Kvalitu rozlišení pak udávají jednotky DPI.

Vyplatí se mít doma skener?

Jestliže budete skenovat pouze malé množství dokumentů nebo patříte k těm, kdo skener využijí několikrát do roka, může se vám hodit více multifunkční tiskárna. Její součástí bývá právě skener a kopírka.

V případě multifunkčních tiskáren se však zaměřte právě na rozlišení skeneru, protože v mnoha případech má skener mizernou kvalitu. Tyto přístroje jsou tak vhodné opravdu pro ty, kdo využijí skener minimálně a pouze pro skenování dobře čitelných dokumentů. Pakliže potřebujete kvalitní skener nebo máte na tento přístroj více požadavků, je nutné koupit samostatné zařízení.

Co je denní výkon?

Jedná se o počet dokumentů, které je možné za den naskenovat. Na toto množství by pak měl výrobce poskytovat záruku. Špičkové skenery mají denní výkon až 20 000 dokumentů/den.

Závěr

Skener můžete koupit na internetu nebo v kamenné prodejně. Nevýhodou nákupu přes internet je, že musíte věřit poctivosti výrobce a nemůžete skener před nákupem vyzkoušet. Zejména v případě levnějších typů pak můžete být kvalitou spíše zklamáni. Výrobci například udávají tabulkovou rychlost, která počítá s tím, že dokumenty budou ve vysoké kvalitě.

Mnohdy však budete chtít naskenovat i různé zmuchlané nebo pokrčené texty. Právě v jejich případě jde pak kvalita a rychlost skenování rychle dolů. Z tohoto důvodu je lepší jít skener koupit do specializované prodejny, kde si můžete vyzkoušet naskenovat dokumenty různé kvality nebo gramáže.

 

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.megapixel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Jaký je v praxi rozdíl, mezi kopírkou a skenerem?

Přidat komentář

Recenzer
Logo