Jak vybrat sluchátka na běhání?

Běh je populární aktivita, která vám může pomoci k lepší kondici i ladnějším křivkám. Právě z tohoto důvodu se stává běh fenoménem dnešní doby. Při této aktivitě můžete alespoň na chvíli zapomenout na starosti, protože během běhu si dokonale vyčistíte hlavu. Ještě lépe se vám pak bude běhat v případě, kdy budete poslouchat svoji oblíbenou hudbu.

K tomu, aby toto propojení dobře fungovalo, však budete potřebovat i kvalitní sluchátka, která budou dobře, ale zároveň i pohodlně sedět v uších. Nesprávně zvolená sluchátka však nemusí sedět správně, nebo může být jejich používání nepříjemné. Proto je vhodné výběr konkrétního modelu raději nepodceňovat.

Na běhání můžete používat sluchátka s podobou pecek, špuntů, dále jsou to tzv. náhlavní sluchátka. Každý z typů nabídnou trochu jiné vlastnosti a výběr těch správných tak souvisí s vašimi zvyklostmi, četností běhání i s terénem, ve kterém se budete pohybovat. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, měla by vás zajímat kvalita a odolnost konstrukce. Sluchátka na běhání spadají do kategorie bezdrátových sluchátek. Cena a výrobce určují, co vše navíc vám mohou konkrétní sluchátka nabídnout.

Porovnat ceny sluchátek

Typy

Sluchátka na běhání je možné podle konstrukce rozdělit na 4 základní typy. Každá z variant nabízí trochu jiné vlastnosti a každá bude vyhovovat někomu jinému. U všech je však při výrobě kladen důraz na pohodlí a praktičnost.

  • Sluchátka pecky – jsou malá sluchátka, která je možné vložit do uší. Pecky jsou náchylnější k vypadávání z uší a při poslechu hlasité hudby propustí méně okolního zvuku. Tato vlastnost může být v některých případech nebezpečná.
  • Sluchátka špunty – špuntová sluchátka se od předešlého typu nijak výrazně neliší. Špunty však můžete zasunout dál do ucha, díky čemuž budou více držet. I zde však může být problémem větší tlumení okolního ruchu.
  • Sluchátka za uši – součástí sluchátek je klip, kterým je možné sluchátka připevnit za ucho. Díky tomu budou sluchátka pevně držet za každé situace. Tato sluchátka jsou k dostání jako pecky i špunty.
  • Sluchátka na lícní kosti – na rozdíl od předešlých typů nezakrývají zvukovod. Při poslechu hudby tak budete nejlépe vnímat okolní svět.

Připojení

Sluchátka na běhání spadají spíše do kategorie bezdrátových sluchátek. K zařízení pro poslech hudby je tak můžete připojit prostřednictvím bluetooth. Při běhání vás sluchátka nebudou nijak omezovat v pohybu, ani je nebudete muset komplikovaně rozmotávat. V mnohem menším zastoupení jsou drátová sluchátka, která splní nároky nenáročných uživatelů.

Aby byla bezdrátová sluchátka praktická, je třeba věnovat pozornost výdrži baterie i celkové kvalitě zpracování. Výdrž baterie se zpravidla pohybuje v řádu několika hodin. Méně kvalitní sluchátka budou hrát okolo 6 hodin. Výdrž dražších sluchátek může být až 20 hodin. K nejoblíbenějším patří sluchátka s výdrží okolo 8 – 10 hodin.

Ergonomie

U běžeckých sluchátek by měl být naprostou samozřejmostí komfort a pohodlí. V tomto ohledu se určitě nevyplatí dělat žádné kompromisy. Častým problémem malých sluchátek je vypadávání. Z tohoto důvodu může být součástí sluchátek plastová část s tvarem písmene C, kterou můžete kolem ucha obtočit. Ne každému však bude tento způsob uchycení vyhovovat. Mnohem praktičtější a pro většinu populace lepší možností jsou sluchátka s funkcí Twist Lock. Ta můžete v uchu mírně pootočit a zajistit tak jejich výrazně lepší stabilitu.

Funkce a možností

Běžecká sluchátka mohou nabídnout i několik praktických funkcí a vlastnosti. Kromě již zmíněné možnosti vnímat okolní prostředí, můžete využít například:

  • Voděodolnost – tuto vlastnost by měla splňovat všechna sportovní sluchátka. Voděodolná sluchátka poznáte podle značení IPx7. Taková sluchátka nepoškodí déšť ani pot.
  • Přijímání hovorů – některá sluchátka umožňují telefonovat i přijímat hovory. Pokud sluchátka tuto funkci mají, zaměřte se na způsob jejich ovládání. Většinou postačí na sluchátko poklepat, popřípadě můžete mít k dispozici jediné tlačítko.
  • Hlasová asistentka – dražší sluchátka nabídnou funkci hlasové asistentky. Ta vám může snadno vybírat či přepínat skladby, zesilovat či zeslabovat hudbu. I v tomto případě můžete zvolit způsob ovládání, některý sluchátka reagují na hlasové povely, jiné využívají tlačítko.
  • Potlačení okolního ruchu – v některých případech může být praktická možnost potlačit okolní ruch.
  • MP3 – tato sluchátka nabídnou i úložiště, kam můžete uložit oblíbenou hudbu. Ke sluchátkám tak nebudete potřebovat žádné další zařízení.

Značka

Sluchátka na běhání nabízí celá řada výrobců. Každý z nich nabídne trochu jiný vzhled, na své si tak přijde opravdu každý. Oblíbená jsou sluchátka značky KiK, Niceboy, Haylou, Kiprun, Kono, Dacom či WiWu. Na občasné běhání lze použít i universální sluchátka značek JBL, Xiaomi, Motorola, Jabra nebo Edifer. Opět by se mělo jednat o kvalitní voděodolná sluchátka.

Cena

Sluchátka na běhání jsou k dostání v mnoha cenových relacích. Základní podobu sluchátek si může dovolit prakticky každý. Nejlevnější jsou kabelová sluchátka s cenou okolo 200 Kč. Za bezdrátová sluchátka zaplatíte od 500 – 2 000 Kč. Čím více za sluchátka zaplatíte, tím budou kvalitnější a vybavenější.

Porovnat ceny sluchátek

Otázky a odpovědi

Jak by měla sluchátka na běhání vypadat?

Samotný vzhled není až tak důležitý, mnohem větší pozornost věnujte odolnosti sluchátek. Při běhu se budete více potit a slaný pot může být pro některé materiály velmi agresivní. Proto nepodceňujte ani správný výběr materiálu. Za vhodný je považován například voděodolný medicínský silikon. Naopak levná sluchátka vyrobená z nekvalitních materiálů budete moci poměrně brzy vyhodit.

Co musí sluchátka na běhání splňovat s ohledem na bezpečnost?

Sportovní sluchátka by vás neměla odříznout od okolního světa. Z hlediska bezpečnosti musíte mít v terénu dokonalý přehled o všem, co se okolo vás děje. Zejména je potřeba, abyste mohli s nasazenými sluchátky vnímat dopravní prostředky. Některá sluchátka mohou mít pro tento účel funkci propouštění vnějšího zvuku.

Jakým mikrofonem mohou být sluchátka na běhání vybavena?

Vybírat můžete z jedné ze dvou možností. V prvním případě to může být jednosměrový a ve druhém všesměrový mikrofon. Jednosměrový mikrofon zvuk zpracuje pouze z jednoho směru, všesměrový zachytí k hluk okolí a odhalí i prostředí, ve kterém se nacházíte.

Závěr

Běžecká sluchátka splní veškerá očekávání sportovních nadšenců. Díky nim si budete moci svoji oblíbenou hudbu pustit bez jakéhokoliv omezování. Sluchátka na běhání spadají do kategorie bezdrátových, při jejich používání vás tedy nebude omezovat žádný kabel. Díky vysoké odolnosti je budete moci používat prakticky při jakémkoliv počasí.

Při výběru stačí zvolit správný typ, k dostání jsou sluchátka za uši, do uší nebo na lícní kosti. Před výběrem je rovněž dobré vědět, jaké funkce budete schopni u sluchátek využít a bez kterých se naopak obejdete. Jednotlivé funkce totiž ovlivňují pořizovací cenou sluchátek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.top4running.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Objednal jsem si nedávno na běhání sluchátka Sudio B1 a jsou perfektní. Bezvadně sedí, netlačí, mají skvělý zvuk, co víc si přát. Jen tedy ta cena by nemusela být tak vysoká, ale zase to člověku vynahradí designem a kvalitou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo