Jak vybrat sluchátka na lícní kosti?

Jestliže chcete poslouchat hudbu nebo telefonovat, ale zároveň byste rádi slyšeli dění v okolí, jsou sluchátka na lícní kosti přesně pro vás. Nevkládají se do uší, namísto toho vedou zvuk právě přes lícní kosti, takže je váš bubínek v naprostém bezpečí. Na co všechno se při výběru zaměřit a jakými výhodami i nevýhodami takový model disponuje?

Prohlédnout sluchátka

Kvalita zvuku

Jelikož se zvuk přenáší vibracemi přes lícní kosti přímo do vnitřního ucha, ne jako u klasických sluchátek přes vzduch pomocí ušních bubínků, liší se i kvalita zvuku. Basy jsou slabší, je omezena maximální hlasitost a lidé okolo vás mohou slyšet, co zrovna posloucháte. Zároveň však sluchátka na lícní kosti zaručují větší bezpečí, protože neblokují venkovní zvuk, ale umožňují slyšet dopravu či hlasy, což může být výhodné při sportování na místech, kde je třeba být na pozoru.

Co se týče jednotlivých parametrů, frekvenční rozsah bývá mezi 20 Hz až 20 kHz, citlivost by měla být vyšší, jelikož znamená hlasitější zvuk na stejné úrovni vstupního signálu, impedance vypovídá o tom, jak si sluchátka poradí s výstupním napětím.

Odolnost

Sluchátka musí být nějakým způsobem odolná, jelikož je kromě vnitřních prostorů budete nosit i venku. Jestliže navíc budete běhat či se více pohybovat, hrozí, že by se mohla poškodit. V první řadě by měla být voděodolná, aby jim neublížil ani déšť, ani pot. Sáhněte po ochraně minimálně IPX4, která zvládnou stříkající vodu. Pokud se chcete posunout ještě o úroveň výše, zvolte IPX8, jež jsou vhodné i při trvalém ponoření do vody, tudíž je můžete nosit dokonce při plavání.

Hmotnost

Váha sluchátek na lícní kosti bývá nízká, nejčastěji se pohybuje okolo 25 g až 30 g. Díky tomu je při nošení ani necítíte, a bude pro vás tak jednodušší je používat. Jestliže máte v plánu se sluchátky sportovat nebo je nosit po celý den, jsou ideální volbou.

Výdrž baterie a napájení

Jelikož jsou sluchátka na lícní kosti bezdrátová, musí se pravidelně nabíjet. Výdrž baterie je nejčastěji 5 až 10 hodin na jedno nabití. Co se nabíjení týče, využívá se USB-C, popřípadě bezdrátová nabíjecí podložka. Než se sluchátka zcela nabijí, potrvá to 1,5 až 2 hodiny.

Mikrofon

Na hovory, popřípadě hlasovou asistenci využijete mikrofon, který nabízí každý model sluchátek na lícní kosti. Nemusíte vytahovat telefon, jednoduše zvednete hovor sluchátky a mluvíte. Zároveň máte volné ruce, takže můžete pracovat nebo sportovat.

Funkce

Sluchátka na lícní kosti jsou bezpečnější alternativou ke klasickým sluchátkům, která přenáší zvuk prostřednictvím vibrací přes lícní kosti do vnitřního ucha, a neohrožují tak ušní bubínek.

Jsou bezdrátová, tudíž při jejich používání nepřekáží žádný kabel a máte volné ruce na jiné činnosti. Jsou skvělá pro sportování (při vysoké odolnosti dokonce i plavání), při práci (slyšíte osoby a děj kolem sebe) nebo na dlouhodobé používání. Jejich nevýhodou je ovšem to, že mohou být slyšet v okolí, jelikož nejsou umístěné ve vnitřku ucha. Stejně tak je i jejich cena vyšší.

Značka

Mezi oblíbené značky sluchátek na lícní kosti patří Shokz, Creative, Niceboy nebo Evolveo.

Cena

Jak už jsme si řekli, cena sluchátek na lícní kosti je vyšší než u těch klasických, nejlevnější modely se pohybují od 1 500 Kč do 2 000 Kč, jejich kvalita ale nebude nic moc, odolnost nebude natolik vysoká, abyste s nimi mohli například do vody.

Od 2 000 Kč do 5 000 Kč už najdete kvalitní modely, jež mají vyšší citlivost zvuku a taktéž jejich baterie vydrží až 10 hodin nepřetržitého poslechu.

Prohlédnout sluchátka

Údržba

Vzhledem k tomu, že se sluchátka neumisťují dovnitř uší, není třeba je tak často čistit. Přesto je ale údržba potřeba pro správné fungování.

Pravidelné čištění

Po každém použití otřete sluchátka měkkým hadříkem pro odstranění potu, nečistot a prachu, zejména, pokud při jejich nošení sportujete.

Čištění po použití ve vodě

Jestliže jste sluchátka používali při plavání, doporučuje se je opláchnout sladkou vodou pro odstranění chlóru či soli, které by mohly narušit jejich funkci. Po opláchnutí je osušte měkkým ručníkem a nechte uschnout na vzduchu, než je znovu použijete nebo nabijete.

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou sluchátka na lícní kosti vhodná?

Sluchátka na lícní kosti jsou bezpečnější alternativou, tudíž jsou ideální volbou pro všechny, komu nevyhovují sluchátka přímo do uší, nebo ty, kteří mají poškozený bubínek. Jestliže rádi sportujete, budou pro vás velmi pohodlná, stejně tak se určité modely mohou používat i pod vodou při plavání.

Mají sluchátka na lícní kosti stejnou kvalitu zvuku jako klasická sluchátka?

Ne, navzdory vyšší ceně nemohou sluchátka na lícní kosti poskytnout takovou kvalitu zvuku, jako klasická sluchátka. Nejvíce to poznáte při poslechu hudby s vyššími basy. Pokud hledáte špičkovou kvalitu a zážitek z poslechu, zvolte něco jiného. Sluchátka na lícní kosti jsou spíše praktická a bezpečnější, kvůli tomu si je lidé pořizují.

Jsou sluchátka na lícní kosti vhodná pro každodenní nošení?

Ano, vzhledem ke způsobu jejich používání je můžete nosit nejen každý den, ale také dlouhodobě, například při práci. Můžete skrz ně přijímat hovory, ale zároveň slyšet, co se děje ve vašem okolí a reagovat na něj. Nebudou vás bolet uši, což může být častým problémem u klasických modelů.

Závěr

Sluchátka na lícní kosti jsou v mnohých situacích výhodná, i když pro někoho budou převažovat negativa. Spíše, než na zážitek z poslechu hudby je pořiďte pro jejich bezpečnost, praktičnost a možnost multitaskingu.

Při dlouhodobém nošení oceníte jejich pohodlnost a minimální zátěž, proto jsou vhodnou volbou pro sportovce a pracující osoby. Při výběru se zaměřte na jejich výdrž, hmotnost a kvalitu zvuku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (142 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo