Solární kolektor je tvořen z vakuových trubic či plochých panelů, které se vyrábí z borokřemičitého skla. Obojí je schopné pohlcovat sluneční paprsky/záření a následně jej přeměnit na elektrickou/tepelnou energii. Mezi dvěma vrstvami se tvoří vakuum, jež funguje jako špičkový izolátor. Díky tomu nedochází k tepelným ztrátám.
Vnitřek vakuové trubice se dokáže zahřát až na 300 stupňů. Existuje několik typů solárních kolektorů. Pokud potřebujeme větší výkon, jsou ideální soustředné zrcadlové kolektory, kde jsou sluneční paprsky zachycovány a odráženy do jediného místa, kterému se říká ohnisko.
V tomto ohnisku se nachází potrubí s cirkulující teplonosnou kapalinou, která se v potrubí ohřeje nebo rovnou i odpaří a snadno může sloužit jako pohon parní turbíny, s jejíž pomocí dochází k výrobě elektrické energie. Pro obytné domy se dají využít hned 3 varianty solárních kolektorů.
Plastové kolektory jsou tvořeny ve většině případů jen černou plastovou hadicí, která je navinutá do spirály a bohatě stačí na ohřev vody v bazénu. Na ohřev teplé užitkové či podporu vytápění, se využívají ploché kolektory nebo trubicové vakuové kolektory. Samozřejmě, že se dají použít i pro ohřev bazénové vody, stejně jako pro topení.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.viessmann.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro mě je to hodně velká pecka, protože je máme na baráku a a fungují parádně. Máme na to ohřev vody pro nás i pro bazén a super.
Solární panely jsou super, používáme je na ohřev bazénu a senzace. Mají velmi dobrou kvalitu.
Zajímavé informace, já už sem z těch všech názvů úplně zmatená. Díky za vysvětlení.