Splávky

Všichni rybáři by v povinné výbavě měli mít kromě jiného také splávek, který jim umožňuje sledovat reakci ryb na návnadu. Je tak možné rychleji rozpoznat, když se ryba chytí, a tak zvýšit úspěšnost lovu „na plavanou“. Vyrábějí se v různých velikostech, barvách, tvarech i z různých materiálů. Dokáží pomoci zejména začínajícím rybářům, proto se dnes podíváme na to, jaké parametry jsou při jejich výběru důležité.

Porovnat ceny splávků

Co jsou splávky na ryby?

Splávky na ryby jsou nástrahy umístěné na povrchu vody, díky kterým mohou rybáři lovit. Vyrábí se z lehkých materiálů, aby mohly plavat na hladině – například pěna nebo umělá hmota. Právě proto vás také nevyjdou na moc peněz. Skládají se z těla (korpus), spodního dříku (stabilizátor), antény a očka na provlečení vlasce. Tyto části však nenajdete u všech druhů tohoto rybářského náčiní.

Typy

Podle toho, kde se chystáte ryby lovit a jaký je způsob uchycení splávky, se dělí konkrétně na čtyři typy, které si nyní blíže představíme. Je totiž rozdíl, když lovíte menší ryby někde u břehu, než dravce v hloubce jezera.

Splávky na stojatou vodu

Pokud lovíte ryby v rybnících, jezerech, potocích či nádržích, budete vybírat splávky určené na stojatou vodu. Jsou protáhlejší a větší, proto se hodí na citlivé chytání na kratší vzdálenost. Patří sem modely pro lov s bičem a lov s odhozovým prutem.

Splávky na tekoucí vodu

Naopak, pokud chytáte ryby ve dnech a na březích řek či potoků, budete potřebovat splávky na tekoucí vodu. Jsou o něco menší a silnější než předchozí modely. To proto, že čím je voda (proud) rychlejší, tím je potřeba, aby byl splávek zavalitější. Dále se dělí na druhy pro chytání bičem, chytání s odkládací děličkou a chytání s odhozovým (např. boloňským) prutem.

Pevné splávky

Co se týče způsobu uchycení, pevné splávky jsou vhodné pro začátečníky na lov v řekách s nadržováním v proudu.

Průběžné (klouzavé) splávky

Chytání na průběžné splávky je o něco náročnější než lovení s pevnými, využijete je spíše jen na klidnějších úsecích řeky. Jinak se tomuto typu splávku říká také „kačena”. Umožní pohodlné nahození montáže i při lovu ve velké hloubce pro lov dravců.

Velikosti splávků

Velikost se odvíjí od toho, jakou má splávek nosnost, tedy jak těžkou zátěž unese. Čím větší je, tím větší je jeho nosnost. Rozhoduje o tom, jaká bude délka náhozu a také jemnost lovu. U břehu tedy zvolíte malý štíhlý splávek s nosností do 1 gramu, ve větší hloubce zase větší štíhlý splávek se zátěží několik gramů, 2 g až 5 g.

Tvary splávků

Tvarů je sice více, uvedeme si ale pouze ty základní, které se prodávají nejčastěji.

Lízátka

Svůj název získal díky tělu tvořeným jakousi kulatou plackou, která se v proudu natočí tak, aby kladla co nejmenší odpor. Hodí se do malých hloubek v tekoucích vodách, především, pokud je třeba držet u dna nástrahu těžší než 3-5 g. V takovém případě je možné použít i kapky.

Tužkové splávky

Tady asi není třeba nic vysvětlovat, splávky jsou jednoduše tvarově podobné tužce. Jsou vhodné pro klidné, stojaté a pomalu tekoucí vody, na chytání ryb cejnů a kaprů. Dole zesílený tužkový splávek se nazývá waggler, nebo také klouzavý splávek, o kterém už jsme si něco pověděli.

Kapka

Pro rychlejší proud je skvělou volbou kapka nebo obrácená kapka.

Barva

Naprostá většina splávků má spodní část (která je pod vodou) tmavou a viditelnou část světlou, výraznou nebo nejlépe reflexní barvou, abyste jednoduše viděli, kde se splávek nachází.

Počet splávků

Většinou se splávky prodávají tak, že je stejný design k prodeji v různých velikostech, respektive nosnostech. I když vám bude stačit jeden, jen pro jistotu si pořiďte i druhý, kdyby se náhodou něco přihodilo, určitě se vám neztratí, navíc není vůbec finančně nákladný.

Materiál

Když se budeme bavit o materiálu, jednotlivé části se vyrábí z něčeho jiného. Korpus, neboli tělo splávku se vyrábí z balzového dřeva, nově rovněž z lisovaných pěnových plastů. Na anténku je použit plast, korek, laminát, paví brk, odolné bambusové štěpiny, ocelový drát nebo křehká lakovaná sláma, kterou ale moc nedoporučujeme, protože se snadno zlomí.

Na výrobu stabilizátoru se používají materiály jako ocelový drát, plast, grafit a sklolaminát, v minulosti převládalo bambusové dřevo. Očka jsou z nerezové oceli, mosazi nebo tenkého drátu jiných kovů. U materiálu je důležité, aby byl lehký, odolný a dokázal se udržet nad hladinou.

Použití

Pokud se chystáte rybářský splávek použít poprvé, možná úplně nebudete vědět jak na to. Proto si pojďme popsat, jak na to:

  1. Připevněte splávek na vlasec nad háčkem. Pro připevnění splávku na vlasec můžete použít gumové zarážky, posuvné uzly nebo kuličky plováku.
  2. Nasaďte návnadu na háček a nahoďte vlasec do vody. Tato metoda je užitečná při lovu druhů, které žijí v různých hloubkách.
  3. Když se návnada usadí v nastavené hloubce, plovák se posadí na vodní hladinu, což znamená, že jste dosáhli požadované hloubky.

Výhody

S používáním splávky se pojí několik výhod, díky kterým možná zvážíte jeho využití také. Nejvíce ho ocení začátečníci.

  1. Kontrola hloubky – jednou z nejvýznamnějších výhod používání splávku je, že vám umožňuje kontrolovat hloubku návnady. Při rybolovu v mělké vodě můžete nastavit splávek tak, aby se vaše návnada nedostala ke dnu, a při lovu v hluboké vodě můžete upravit polohu splávku tak, abyste dosáhli požadované hloubky.
  2. Zlepšení přesnosti náhozu – použití plováku může pomoci zlepšit přesnost náhozu, protože můžete lépe předvídat, kam vaše návnada dopadne.
  3. Snazší detekce kousnutí – rybolov se splávkem usnadňuje rozeznání toho, kdy si ryba do návnady kousla, protože splávek se bude pohybovat nebo ponořovat pod hladinu.

Funkce

Rybářská splávka je pomůcka, která se posadí na vodní hladinu a umožní vám kontrolovat hloubku návnady, zlepšit přesnost náhozu i sledovat reakce ryby v momentě, kdy se do návnady zakousne. Vhodná bude především pro začátečníky, kterým usnadní lovení ryb.

Značka

Mezi oblíbené značky patří Bubeník, TiM, Saenger nebo Cralusso. Liší se mezi sebou hlavně designem a cenovou kategorií.

Cena

Jak jsme již zmínili, cenově se splávky u jednotlivých značek dost liší. Zatímco někde seženete jeden kus za méně než 100 Kč, jinde vás vyjde na více než 200 Kč. Modely, které jsou levnější, se hodí pro lov ve stojatých vodách, kdežto dražší splávky využijete při lovu větších dravců (štik, sumců, candátů), dá se nastavit jejich délka a jsou samokotvící.

Porovnat ceny splávků

Údržba

Aby se splávky nepoškodily při přepravě, jelikož jsou velmi křehké, především jejich anténky a štíhlá protáhlá tělíčka, musí být uloženy v pevných krabicích nebo tubusech, jinak hrozí jejich poškození.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží rybářské splávky?

Splávek je malé, nadnášecí zařízení, které se připojuje k vlasci rybářského prutu a pohybuje se nahoru a dolů současně s pohybem vodní hladiny.

Primárním účelem je udržet návnadu v hloubce, kde se s největší pravděpodobností nacházejí ryby. Protože je vyroben z lehkého materiálu, dokáže se na vodní hladině jednoduše udržet, aniž by se potopil. Zároveň je ale křehký, proto je třeba s ním manipulovat opatrně.

Podle čeho rybářské splávky vybírat?

Hlavním parametrem je lokalita, ve které plánujete ryby lovit. Může se jednat o stojaté nebo tekoucí vodní zdroje, mezi něž patří jezera, řeky či rybníky. Podle hloubky budete vybírat nosnost, tedy velikost splávku. Podle druhu splávku budete vybírat také vhodný prut.

Jak na údržbu splávků?

Splávky jsou křehké, proto je třeba je skladovat v pevných krabicích nebo tubusech při přepravě. Náchylná na poškození jsou zejména jejich anténky a štíhlá protáhlá tělíčka.

Závěr

Pokud rádi chodíte lovit ryby, určitě máte veškeré potřebné náčiní, které můžete doplnit právě splávkem, který vám bude užitečným ve více ohledech. Díky němu budete mít přehled o tom, co se děje pod hladinou a zda se ryba chytla návnady. Hodí se zejména pro začátečníky, ale to neznamená, že neudělá radost i pokročilejším rybářům.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moc děkuji za článek, velmi mi pomohl s výběrem dárku pro manžela. Nenápadně mi totiž naznačil, že potřebuje splávek, ale absolutně jsem netušila, o čem vlastně mluví, toto téma je mi neznámé. Naštěstí jsem při hledání na Google.cz narazila na tento článek a zjistila vše potřebné, abych mohla koupit ten správný výrobek, z kterého měl manžel velkou radost.

  2. Mám splávek značky Cralusso a je ideální. Tuto značku mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo