Splitboard je speciální prkno, které je možné rozdělit na dvě samostatné lyže, které se podobají lyžím skialpinovým. Splitboard tak můžete při jízdě z kopce dolů použít jako snowboard a do kopce pak vyšlapete snáze na lyžích. Ty je nutné nejprve doplnit o pásy a vázání.
Splitboarding je poměrně nový sport, který se zrodil v USA až v roce 1991. Od té doby se zájem o něj postupně zvětšuje. Zájem o splitboardy projevují především snowbordisté.
Splitboardové vybavení je složeno ze splitboardu a šlapacího vázání. Kromě tohoto základního vybavení budete potřebovat i boty, hůlky, pásy a další nezbytné doplňky. Při výběru správného prkna musíte zohlednit jeho velikost, prohnutí, tvrdost, šířku. Dá se říct, že budete postupovat stejně, jako byste vybírali snowboard, který budete chtít používat ve volném terénu.
Typy
Splitboardy je liší nejen délkou, ale také tvarem prohnutí. Vybírat můžete hned z několika variant.
- Camber – klasická podoba prkna. Splitboard je uprostřed vyklenut směrem nahoru. Camber prohnutí je dobrá volba pro zkušené jezdce, kteří si libují v dynamické jízdě. Začátečníkům může tento tvar způsobovat potíže, protože camber prohnutí spíše neodpouští chyby. Tento tvar není ideální ani pro jízdu v hlubokém prašanu.
- Rocker – prkno tvarem připomíná banán a je vhodné pro jízdu v hlubokém sněhu. Prkno s tvarem rocker se snadněji ovládá a je ideální pro hravou jízdu. Tento tvar je vhodný i pro začátečníky, protože více toleruje různé chyby.
- Kombinace – pokud nemáte vyhraněný styl a rádi vyzkoušíte vše, bude pro vás lepší volbou hybridní varianta. Právě tato prkna jsou těmi nejoblíbenějšími. Na výběr máte hned z několika variant, přičemž každá se hodí do trochu jiného prostředí.
Délka
Aby byl pohyb ve volném terénu možný, doporučuje se sáhnout po delším a tvrdším prkně. Na trhu najdete splitboardy v několika délkách, na výběr mají děti i dospělí. Prkno, které bude stát na hraně, by vám mělo sahat po bradu, maximálně pak k nosu. Delší prkno se nebude ve sněhu tolik bořit.
Při výběru správné délky je nutné zohlednit i hmotnost jezdce. Jezdci s větší hmotností by měli volit spíše delší prkna, pokud je hmotnost jezdce nízká, může být prkno kratší.
Flex
Flex je označení pro tuhost prkna. Toto označení se používá i u snowboardů. Obecně mívají splitboardy větší tuhost, přesto však můžete narazit i na měkčí prkna. Tuhost se značí pomocí čísel, přičemž nejměkčí prkna jsou značena číslicí 1 a ta nejtvrdší pak číslicí 10. Na trhu nejčastěji narazíte na prkna s tuhostí v rozmezí 5 – 10. Mnoho prken pak využívá kombinaci několika tuhostí, špička bývá měkčí a pata naopak tvrdší.
- Měkčí tuhost – měkčí prkno by měli volit jezdci s nižší hmotností a obecně začátečníci. Měkké prkno však nemá dobré vlastnosti při rychlé jízdě.
- Stření tuhost – prkna universálních vlastností
- Vyšší tuhost – je vhodnější pro zkušené jezdce a vyznavače rychlé jízdy.
Patky
Prkna se liší také tvarem patky. Na výběr máte dvě varianty, přičemž tu správnou budete vybírat podle toho, v jakém sněhu se hodláte pohybovat.
- Zaoblená patka – jedná se o klasickou variantu známou jako pintail. Tento tvar je vhodný pro jízdu v hlubokém suchém sněhu.
- Tvarovaná patka – druhým typem je patka s tvarem vlaštovky neboli fish-tail. Tento tvar je speciální a používá se výhradně při jízdě ve velmi hlubokém suchém sněhu, který je typický především v zahraničí.
Materiál
Konstrukce splitboardu je nejčastěji založená na jádru ze dřeva. To je navíc doplněno o skelné vlákno. Dražší prkna mohou kombinovat kromě těchto dvou materiálů také karbonové výztuhy. Koupit můžete i celokarbonové prkno, které se vyznačuje nízkou hmotností, ale také větší křehkostí.
Při výběru prkna se můžete kromě materiálu zaměřit také na technické zpracování prkna. Zajímat by vás měla robustnost a kvalita spojů, povrchová úprava, zpracování sidewallů a vhodná je i vyztužená špička.
Pásy
Prkno je nutné doplnit o stoupací pásy, které je třeba vybírat podle délky splitboardu. Pásy se liší nejen vzhledem, ale i použitým materiálem. Na výrobu se používají syntetické materiály nebo přírodní materiály.
- Syntetický materiál – výhodou umělých materiálů je vyšší odolnost. Nevýhodou je, že je syntetický materiál při nižších teplotách náchylný k tuhnutí.
- Přírodní materiál – pásy jsou vyrobeny ze 100% mohéru, vlastnosti tohoto materiálu počasí ani teplota nijak neovlivňuje.
- Kombinace – nejlepší možností je zvolit kombinaci obou materiálů. Spolehnout se můžete na větší odolnost a vyšší skluz.
Zkušenosti
Při výběru splitboardu byste měli zohlednit také svoje zkušenosti.
- Začátečníci – pokud nemáte žádné zkušenosti, je vhodné volit tzv. directional shape prkno, které se vyznačuje stejným tvarem patky a špičky. Prkno by mělo mít i měkčí flex, který vám umožní v terénu prkno snáze ovládat. Vhodné je prkno s rocker prohnutím, které pomůže držet splitboard nad sněhem. Pokud patříte mezi těžší jezdce, budete muset sáhnout po tvrdším prkně. Tvrdé prkno oceníte poté, co dojde k rozložení splitboardu na lyže. Při výstupu se vám nebudou tvrdé lyže prohýbat ani kroutit.
- Zkušený jezdec freeride – pro rychlou jízdu v prašanu budete potřebovat měkké prkno s fish patkou. Větší pozornost věnujte výrobnímu materiálu, vhodné je prkno se skelným vlákny.
- Zkušený jezdec v terénu – vhodné je directional středně tvrdé prkno. Při jízdě v terénu je třeba zohlednit i výkon prkna. Lepší jízdní vlastnosti mají prkna obsahující karbonové výztuhy. O větší výdrž se opět postarají skelná vlákna, která zabrání poškození prkna na zmrzlých úsecích.
- Splitboard na dlouhé túry – hodit se vám bude tvrdší prkno s karbonovými výztuhami v příčném i podélném směru. Ideální je camber prohnutí a rockerová špička. Pozornost věnujte hmotnosti prkna, vyplatí se investovat do co možná nejlehčí varianty.
Příslušenství
Abyste mohli splitboard vyzkoušet, se samotným prknem si nevystačíte. Potřebovat budete i další nezbytné příslušenství, mezi které patří boty, vhodné oblečení a hole. Pokud jste milovníky adrenalinu, vyplatí se vám investovat i do lavinového vybavení.
- Boty – jezdit na prkně byste měli ideálně v měkkých snowboardových botách, které je používají při feeridu. Druhou možností je zvolit klasické snowboardové boty.
- Oblečení – během splitboardingu se nevyhnete náročným výstupům, během kterých se pravděpodobně zapotíte. Proto se doporučuje vrstvit oblečení. Zvolit byste měli funkční, skladné a lehké oblečení na skialpinismus.
- Hole – cestu na vrchol vám pomohou zdolávat i hole. Zde se vyplatí investice do praktických teleskopických holí, které v případě potřeby snadno složíte a připnete k batohu.
Značka
Splitboaard můžete koupit od několika různých výrobců. Jednotlivá prkna se nijak zvlášť neliší vzhledem, přesto však můžete narazit na odlišnosti zejména v provedení zámků. Zámky drží obě poloviny prkna u sebe, přičemž každý výrobce používá trochu jinou technologii. Mezi nejkvalitnější patří zámky Karakoram, velmi kvalitní jsou i prkna Burton, Arbor, Jones, Rossignol, Union nebo K2.
Cena
Pořízení kvalitního splitboardu a veškerého potřebného příslušenství představuje větší investici. Jen za prkno utratíte od 7 000 – 20 000 Kč. Vázání vyjde na 6 – 10 000 Kč a potřebovat budete ještě další příslušenství.
Otázky a odpovědi
Kde je možné splitboard používat?
Na splitboardu je možné jezdit na sjezdovkách, ale i mimo ně. Aby bylo používání prkna bezpečné, měli byste se vždy pohybovat na vyznačených skialpových trasách. Splitboard pak potěší především ty, kteří se chtějí na prkně či lyžích dostat do míst, ve kterých nejsou k dispozici lanovky. Díky prknu budou moci prozkoumat větší část hor, než co jim umožní přeplněná sjezdovka.
Kdy se vyplatí splitboard pořídit?
Vyzkoušet splitboard může pochopitelně každý. Před nákupem prkna je však vhodné mít alespoň nějaké zkušenosti se snowboardem. Prodejci dokonce často doporučí pořídit splitboard až ve chvíli, kdy budete umět velmi dobře jezdit na snowboardu.
Jaké koupit vázání?
Potřebovat budete speciální vázání, které je určené na splitboard. Tato speciální vázání lépe přenáší váhu na prkno a jízda bude srovnatelná s jízdou na snowboardu. Vlastnost splitboardového vázání jsou velmi podobné s vlastnostmi snowboardového vázání.
Manipulace se splitboardovým vázáním je však mnohem jednodušší. Velikost vázání se odvíjí od velikosti chodidla, které zase ovlivňuje šířku prkna. Proto byste měli vázáná a prkno vybírat současně.
Závěr
Splitboarding představuje v začátcích větší finanční investici, protože budete kromě prkna muset investovat do ostatního vybavení. Tato investice se vám však poměrně brzo vrátí v podobě nezapomenutelných zážitků ze zasněžených kopců. Splitboard byste měli vždy vybírat přímo ve specializované prodejně. Zde si můžete prkno osahat a vyzkoušet. To správné prkno budete vybírat podle toho, kde je budete nejčastěji používat.
Zajímat by vás měla také jeho hmotnost. Na prodejně pak můžete koupit i další nezbytné vybavení, bez kterého se žádný splitboardista neobejde.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.snowboard-zezula.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Kupovala jsem Nidecker Escape 22/23 jako dárek pro bratra k narozeninám a byl nadšený. Chválil si moc dobrou kvalitu a celkově parádní zpracování, takže ráda doporučuji dál.